אובדן כושר עבודה בעקבות הידבקות בקורונה

תוכן עניינים

לאור המגפה החדשה שנכנסה אל חיינו, עולות שאלות רבות בנוגע לנושא של אובדן כושר עבודה בעקבות הידבקות בוירוס הקורונה. כיום, עדיין אין תשובות חד משמעיות אודות זכויות ופיצויים אשר מגיעים עבור עובד נדבק בקורונה.

יש לך שאלה? לייעוץ ללא עלות השאירו פרטים >>

 

מדי יום נקבעים חוקים חדשים ותקדימים למען האזרחים אשר נדבקו בקורונה.

אובדן כושר עבודה נקבע במקרים מסוימים הנבחנים בהתאם לנסיבות. מאחר והידבקות בנגיף קורונה אינו נחשב כתאונה אלא מחלה, בשל היותו חד פעמי, עולה השאלה האם זה נחשב בתור תאונת עבודה או מחלת מקצוע. הכנו עבורכם מדריך המרחיב את הידע אודות זכויות עבור עובד חולה קורונה.

תביעות אובדן כושר עבודה בחברת ביטוח

 

מהו אובדן כושר עבודה?

כאשר אדם מאבד את כושר עבודתו ואינו יכול לבצע את עיסוקו יותר, המצב נחשב בתור אובדן כושר עבודה. קריטריונים לאובדן כושר עבודה הם האם האדם נפגע כתוצאה של תאונת עבודה או מחלת מקצוע. דוגמא לכך היא תאונת דרכים בדרך לעבודה אשר בעקבותיה לא תוכלו להמשיך לעבוד לתקופה מסוימת.

 

עובד המעוניין להפציר על אובדן כושר עבודה ביטוח לאומי,  הוא עובד אשר בשל מצב רפואי אינו יכול לעבוד בעבודתו. פיצויים ממוסד ביטוח לאומי אובדן כושר עבודה זמני או קבוע מגיעים לכלל אזרחי המדינה, במידה והם עומדים בתנאים לקבלת הביטוח. ניתן לדרוש תביעת אובדן כושר עבודה ביטוח לאומי במקרים בהם העובד סובל ממחלה או מספר מחלות אשר מונעות ומקשות עליו לעבוד, בשל נכות כללית או במקרה של תאונת עבודה במקום העבודה.

 

חליתי בקורונה בעבודה – האם זה נחשב תאונת עבודה או מחלת מקצוע?

מחלת מקצוע הגדרה – מצב רפואי הנוצר בגלל נזק מתמשך במקום העבודה, הן בשל אופי העבודה והן בשל סביבת העבודה. קיימת מחלת מקצוע רשימה מפורטת אשר מציגה את כל המחלות שיכולות להיחשב במוסד ביטוח לאומי מחלת מקצוע. בהקשר לנגיף הקורונה, למרות שהקורונה נחשבת מחלה לכל דבר, לא יהיה ניתן להכיר את נגיף הקורונה מחלת מקצוע, גם במקרה והאדם נדבק בווירוס במקום עבודתו.

 

תאונת עבודה הגדרה- חוק תאונת עבודה מטעם הביטוח הלאומי מגדיר מה נחשב בתור תאונת עבודה: תאונה שחלה תוך כדי העבודה ועקב העבודה של אדם אצל מעבידו או אצל מי שעובד מטעמו. על כן, תאונת דרכים בדרך לעבודה, למשל, יכולה להיחשב תאונת עבודה. יש צורך לבסס קשר סיבתי בין העבודה לבין התאונה על מנת שהתאונה תיחשב כתאונת עבודה.

 

הידבקות בקורונה במקום העבודה יכולה להיחשב בתור תאונת עבודה מאחר ועונה על זכויות תאונת עבודה על פי חוק תאונות עבודה ביטוח לאומי.

בעקבות האפשרות הסבירה יותר כי הדבקות בקורונה במקום העבודה נחשבת תאונות עבודה קורונה ולא מחלת עבודה קורונה, אדם אשר נדבק במקום עבודתו או בגלל העבודה, רשאי להגיש תביעת עבודה קורונה ביטוח לאומי.

 

כיצד אדע האם להגיש תביעת אובדן כושר עבודה בשל נגיף הקורונה?

הקושי העיקרי בקבלת פיצויים בגין נזקי גוף הוא הצגת הוכחת המועד בו עובד נדבק בקורונה ומי הגורם אשר הדביק אותו. הידבקות במחלת הקורונה בעבודה בעייתית בשל העובדה שהתסמינים מופיעים רק לאחר מספר ימים ממועד ההדבקה ואנו יכולים להידבק מכל עובר אורח ברחוב.

 

תביעות אובדן כושר עבודה בשל נגיף הקורונה תוכל להתבצע בגין פגיעה בעבודה. עובד המצליח להוכיח כי בסבירות של מעל 51% הוא נדבק בקורונה במקום העבודה, יהיה זכאי לקבלת פיצויים אובדן כושר עבודה מהביטוח לאומי, בהתאם לנזק שנגרם לעובד.

 

ההוכחה תהיה פשוטה יותר עבור עובדים אשר מפאת מקום עבודתם באים במגע עם חולי קורונה מאומתים כגון עובדי מד"א, עובדי בתי חולים, משטרה, רשתות מזון וכדומה. במצב כזה ישנה ציפייה כי תהיה גמישות ממוסד ביטוח לאומי אי כושר עבודה בנוגע לתביעות בנושא.

 

מומלץ לקבל לווי בעזרת עו"ד בתביעות אובדן כושר עבודה על מנת שיוכל לעזור ולהנגיש את הטפסים עבור התביעה לביטוח לאומי. תשלום ממוסד ביטוח לאומי אובדן כושר עבודה זמני או קבוע בעקבות הידבקות בנגיף הקורונה בעבודה יהיה בהתאם לשיעורי הנכות שנגרמה לעובד. במקרה כי עובד נפטר בעקבות קורונה, משפחתו תוכל להגיש קצבת תלויים לביטוח לאומי.

 

איך מוכיחים שנדבקתי בקורונה בעבודה?

במידה ומקום עבודתכם והמעסיק שמר על ההנחיות והתקנות של משרד הבריאות במלואם, יהיה קשה יותר להגיש תביעת נזיקין נגד המעביד. אם בכל אופן נדבקתם במקום העבודה, עניין שבהחלט עלול לקרות, רצוי להגיש את התביעה בעזרת עו"ד אובדן כושר עבודה המתמחה בתביעות קורונה ובעזרתו לפנות אל ביטוח לאומי אשר יכיר בהידבקות בנגיף בתור תאונת עבודה, אשר נקרא כיום בשפה המקצועית "תאונת עבודה קורונה". 

 

במידה והמעסיק לא הקפיד על הנהלים לפי הנחיות משרד הבריאות ולא דאג למיגון ראוי עבור העובדים, יהיה פשוט יותר להוכיח ולהגיש תביעת נזיקין נגד המעביד. במקרה בו אכן עובד נדבק בקורונה, הציג תסמיני מחלה, והיה ניתן להוכיח כי הייתה חשיפה אל חולה מאומת במקום עבודה , יהיה ניתן להגיש תביעת עובד נגד מעביד על חוסר עמידה בהנחיות ורשלנות רפואית.

 

מימוש זכויות רפואיות בשעות משבר וחירום

המצב הנוכחי אינו מאפשר קבלת קהל כהרגלה במוסד ביטוח לאומי ועל כן זמני ההמתנה ארוכים מתמיד. על מנת להגיש את הטפסים הרלוונטיים לקבלת פיצויים אובדן כושר עבודה רצוי לעבור את התהליך לצד עו"ד אובדן כושר עבודה, אשר מתמחים בנושא ועובדים באופן שוטף מול ביטוח לאומי.

 

מימוש זכויות תאונת עבודה יתקבלו גם דרך חברות הביטוח, עבור עובדים בעלי ביטוח אובדן כושר עבודה. על מנת להגיש תביעת פיצויים לחברת הביטוח על הידבקות בנגיף הקורונה, אובדן כושר עבודה צריך לעלות מעל שלושה חודשים. בכדי לדעת את מלוא הזכויות המגיעות לכם בעבור ביטוח פנסיוני בדקו את תנאי הפוליסה שלרוב כוללות אובדן כושר עבודה.

 

תביעת נכות כללית בעקבות הידבקות בקורונה

הגשת תביעת נכות כללית מתבצעת כאשר העובד נמצא במצב של 60% נכות רפואית או במקרה של 40% סעיף ליקוי אשר 25% מתוכו נחשב נכות רפואית. לרוב, קשה מאוד לקבל זכאות לקצבת נכות ואלו מאבקים שיכולים להימשך שנים.

 

היה וסבלתם מבעיה רפואית כלשהי ובנוסף הייתה היבדקות בקורונה במקום העבודה, מה שגרם להידרדרות של הבעיה הרפואית, יהיה צורך בהוכחת רמת ההחמרה כאשר תגישו תביעת נכות כללית עבור ביטוח לאומי. בנוסף, קיימת אפשרות להגיש אי כושר עבודה נפשי בעקבות נזקי הקורונה. במידה ואתם נתונים במצב בו אתם בחרדה או דיכאון אשר גורם אובדן כושר עבודה וחוסר תפקוד, ניתן לתבוע נכות נפשית זמנית מביטוח לאומי.

 

מימוש זכויות מלאות בעזרת עורך דין אובדן כושר עבודה

כפי שנכתב, אם נדבקתי במקום העבודה בקורונה או שהייתה ירידה במצב הנפשי בשל הקורונה או כל סיבה אחרת בעקבות הנגיף שהובילה אל אובדן כושר עבודה חלקי או מלא, יהיה ניתן להגיש תביעות אובדן כושר עבודה לביטוח לאומי ומחברות הביטוח הפרטיות.

 

עם זאת, על מנת לקבל את מלוא הזכויות המגיעות לכם ולא להיכנע לכאוס הציבורי הנתון בשל התפרצות מגפת הקורונה, רצוי לקבל ליווי מקצועי של עו"ד אובדן כושר עבודה אשר בקיא בתחום ומכיר את הקשיים והבעיות שעלולות לצוף ולהתעכב בעקבות תביעות אובדן כושר עבודה קורונה . בנוסף, ליווי מקצועי של עו"ד לתביעות אובדן כושר עבודה יכול לעזור לכם להגיש תביעות נוספות במידת הצורך כגון נכות כללית, תביעות נזיקין או תביעות ביטוח. 

 

התעסקות עצמאית מול המערכת הבירוקרטית עלולה לגזול זמן רב וכוחות נפשיים של הנפגע, ללא חוסר ידיעה מלא על מימוש זכויות רפואית המגיעות לו בשל המצב. מומלץ לפנות אל עורך דין אובדן כושר עבודה מומחה ומקצועי, אשר ילווה אתכם לאורך כל התהליך.

 

אובדן כושר עבודה ביטוח לאומי

אובדן כושר עבודה בעקבות הידבקות בקורונה
עורך דין אייל פייפר

עו”ד אייל פייפר בעל תואר ראשון במשפטים (LLB) משנת 2005, עורך דין מוסמך משנת 2007 וחבר בלשכת עורכי הדין.

לייעוץ ללא עלות ›
מאמרים בנושא
מאמרים אחרונים
שתפו את המאמר
שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
Open chat
יש לך שאלה? אנחנו זמינים בווצאפ