מחלת מקצוע ביטוח לאומי – כל מה שצריך לדעת לשנת 2020!

תוכן עניינים

מחלת מקצוע ביטוח לאומי – אנשים רבים נפגעים במהלך עבודתם בין אם מדובר בעבודה פיזית ובין אם לאו.
בדרך כלל שמדברים על פגיעה או תאונת עבודה, ישר עולה המחשבה שמדובר בפגיעה פיזית כגון תאונת דרכים, חתך עמוק, פריצת דיסק, שבר וכו'.

יש לך שאלה? לייעוץ ללא עלות השאירו פרטים >>

אולם מחלת מקצוע ביטוח לאומי ופגיעה בעבודה היא לא רק פגיעה פיזית פתאומית אלא פגיעה בעבודה יכולה להיות גם מחלה שהתפרצה אצל עובד, בזמן העבודה ואף לאחר שהעובד סיים לעבוד בעבודתו, כתוצאה מחשיפה לחומרים מסוכנים כחלק מתנאי עבודתו ועוד.

ישנן מחלות רבות שנגרמות לעובדים רבים, אולם לא כל עובד מודע לעובדה שמדובר במחלת מקצוע שניתן לתבוע בגינה ולקבל פיצויים מהביטוח הלאומי.

לכן, במאמר זה נפרט לכם מהי מחלת מקצוע, מהי רשימת מחלות מקצוע, את מי ניתן לתבוע במקרה של מחלת מקצוע ואיך ניתן לתבוע מחלת מקצוע מהביטוח הלאומי.

מחלת מקצוע ביטוח לאומי

אך לפני כן חשוב לדעת, שבמידה ונגרמה לכם מחלת מקצוע, מומלץ להיעזר בעורך דין מחלת מקצוע ותאונות עבודה אשר מכיר את סוגית מחלות המקצוע לעומקה ויודע כיצד לפעול על מנת להשיג לכם את הפיצוי המרבי שניתן לקבל עקב מחלת מקצוע.

אך לפני שנגיע לעיקרו של עניין, חשוב לדעת מהי בכלל מחלת מקצוע ואיזה מחלות עולות לכדי מחלת מקצוע.

 

מהי מחלת מקצוע?

סעיף 79 לחוק הביטוח הלאומי [נוסח משולב], תשנ"ה-1995, קובע כי פגיעה בעבודה מורכבת מתאונת עבודה וממחלת מקצוע.

תאונת עבודה היא ברוב המקרים פגיעה פיזית שנגרמה לעובד באופן פתאומי וניתן לראות את תוצאות הפגיעה מיד לאחר מכן.

לדוגמא: פגיעה לאחר תאונת דרכים בעבודה, פגיעה לאחר חתך, פריצת דיסק עקב הרמת משא כבד ועוד.

לעומת זאת, המשך סעיף החוק קובע שמחלת מקצוע היא: "מחלה שנקבעה כמחלת מקצוע בתקנות לפי סעיף 85 והוא חלה בה, בהיותה קבועה כמחלת מקצוע, עקב עבודתו אצל מעבידו או מטעמו, ובעובד עצמאי – עקב עיסוקו במשלח ידו".

כלומר, מחלת מקצוע היא מחלה שנגרמה עקב עבודתו של העובד ותנאי עבודתו, באופן אשר גרם למחלה בהתאם לרשימת המחלות הקבועה בחוק.

בנוסף, מחלת מקצוע לא מתרחשת ביום אחד אלא מדובר בתהליך ארוך שלעיתים מתפתח במשך שנים רבות לפני שהוא מתפרץ או נראה לעין.

כך לדוגמא: עובד שנחשף באופן יומיומי לחומר האסבסט במהלך עבודתו ועקב החשיפה, לאחר מספר שנים, חלה במחלת הסרטן.

 

האם כל מחלה שנגרמה בזמן העבודה יכולה להיחשב מחלת מקצוע?

על מנת שמחלה תיחשב כמחלת מקצוע עליה להיות מחלה המנויה ברשימת המחלות הקבועה בחוק וכן לעמוד במספר תנאים הקבועים בחוק.

כך למשל העובדה שהתפרצה אצל עובד מחלה כלשהי בזמן שעות העבודה, אינה מספקת בכדי להוות מחלת מקצוע וקבלת זכויות מהביטוח הלאומי, כיוון שלא לכל מחלה יש קשר ישיר לעבודה ותנאיה.

לדג' אם עובד חלה במחלת השפעת בזמן שעות העבודה, הוא לא יהיה זכאי להכרה כחולה במחלת מקצוע כיוון שמחלת השפעת אינה חלק מרשימת המחלות המהוות מחלות מקצוע וכן ברוב המקרים אין קשר סיבתי בין העבודה עצמה לבין מחלת השפעת.

 

מהם התנאים שיש להוכיח על מנת לקבוע שמדובר במחלת מקצוע?

על מנת להכיר במחלה כמחלת מקצוע המזכה בזכויות מהביטוח הלאומי יש לעמוד במספר תנאים על פי החוק והם:

  • מדובר במחלה שנקבעה כמחלת מקצוע לפי תקנה 85 לתקנות הביטוח הלאומי (ביטוח מפני פגיעה בעבודה), תשי"ד-1954.
  • העובד חלה בה כשהייתה קבועה כמחלת מקצוע.
  • עקב עבודתו אצל מעבידו או מטעמו.

 

על מנת שהביטוח הלאומי יכיר במחלת העובד כמחלת מקצוע המזכה אותו בפיצויים, על העובד לעמוד בתנאים לעיל ולהוכיח כי קיים קשר סיבתי בין סוג העבודה ותנאיה לבין התפרצות המחלה. במידה ומדובר במחלה אחרת שלא עומדת בתנאים לעיל, או שלא הוכח קשר סיבתי בין העבודה ולבין המחלה, הביטוח הלאומי לא יכיר במחלה כמחלת מקצוע ולא יזכה את העובד בפיצויים.

עם זאת, בתי המשפט הרחיבו את פרשנות המושג "פגיעת עבודה" המנויה בסעיף 79 לחוק ולכן שווה לבדוק אולי המחלה עולה לכדי תאונת עבודה או פגיעת מיקרוטראומה אשר מזכות גם הן בזכויות שונות מהביטוח הלאומי.

 

אילו מחלות מוכרות כמחלת מקצוע?

חוק הביטוח הלאומי מונה את רשימת מחלות המקצוע המזכות את החולה בהן בפיצויים.

נפרט להלן מספר מחלות מרשימת המחלות הקבועה בחוק: הרעלות או מחלות עקב חשיפה לארסן, כרום, עופרת, פלואור, מנגן, כספית, זרחן, בריליאום, תליום, תחמוצת הפחמן, מחלות עור שנגרמו על ידי אבק, חשיפה לשמש שגרמה לסוגים שונים של סרטן העור, חשיפה לחומרים כימיים שגרמו לסרטן, חשיפה לקרינה, חשיפה לחומרים מסרטנים, דלקות גידים שנגרמו עקב תנועות חוזרות ונשנות ברציפות, ליקוי שמיעה עקב חשיפה לרעש, מחלות שרירים ומחלות נשימה עקב חשיפה לחומרים רעילים, מחלת החפרים, מחלה שנגרמה על ידי אורגניזמים עקב מגע עם בעלי חיים, פגרים והפרשותיהם, הפטיטיס B, שחפת, שיתוק ילדים, פגיעה בשורשי כף היד עקב תועות חוזרות ונשנות כגון הקלדה, אלרגיה בדרכי הנשימה, צדפת (טטנוס), מחלות קרינה, כיב ממאיר בקרנית העין, שיתוק של עצבים ועוד.

 

חשוב לשים לב שבמידה ומדובר במחלה שאינה מנויה ברשימת המחלות, המחלה לא תוכר כ"מחלת מקצוע".

 

כיצד ניתן לקבל פיצויים מהביטוח הלאומי עקב מחלת מקצוע?

לאחר שהעובד ראה שהוא עומד בתנאי החוק והוכיח קשר סיבתי בין עבודתו לבין מחלת המקצוע בה הוא חלה, והוא אינו יכול להמשיך לעבוד עקב אותה המחלה, הוא עשוי להיות זכאי לזכויות שונות מהביטוח הלאומי כגון דמי פגיעה וגמלת נכות.

על מנת לקבל את אותן הזכויות, יש להגיש לביטוח הלאומי תביעה לדמי פגיעה לנפגע עבודה על פי טופס בל/211.

במידה והביטוח הלאומי הכיר בפגיעת העובד כמחלת מקצוע וזיכה את העובד בדמי פגיעה, תעמוד לו האפשרות להגיש תביעה לגמלת נכות מעבודה במידה ומחלת המקצוע גרמה לו לנכות.

את התביעה לגמלת נכות מעבודה יש להגיש לביטוח הלאומי באמצעות טופס בל/ 200.

לאחר הגשת התביעה ודיון בוועדה הרפואית, יקבעו לעובד אחוזי נכות ובהתאם לכך, גמלת נכות עקב מחלת מקצוע ביטוח לאומי.

 

מה צריך לעשות במקרה וחליתם במחלת מקצוע? או שעולה החשד שמחלתכם הינה מחלת מקצוע?

עובד שחלה במחלת מקצוע או שהוא חושד שמדובר במחלת מקצוע, צריך לבדוק קודם כל שאותה מחלה מנויה ברשימת המחלות המוגדרות כמחלות מקצוע.

במידה והמחלה אינה מנויה ברשימת המחלות, על העובד לבדוק בחוק האם מחלתו נכנסת תחת ההגדרה של בפגיעה בעבודה או במחלת מיקרוטראומה אשר מזכות גם הן בפיצוי מהביטוח הלאומי.

במידה ומדובר במחלת מקצוע אשר מנויה ברשימת מחלות המקצוע, יש לבדוק את הקשר הסיבתי בין מחלת המקצוע לעבודתו של העובד, לאילו חומרים הוא נחשף, אילו פעולות הוא עושה ביום יום, מהי סביבת עבודה וכו'.

מומלץ להיעזר בעורך דין מחלת מקצוע ולקבל חוות דעת רפואית משפטית אודות המחלה שמוכיחה את הקשר הסיבתי בין העבודה לבין המחלה ולאחר מכן לפנות לביטוח הלאומי לשם הכרה במחלה כמחלת מקצוע המזכה בפיצויים.

 

למה חשוב להיעזר בעורך דין מומחה למחלות מקצוע?

כפי שאמרנו לעיל בכל הקשור ל-מחלת מקצוע ביטוח לאומי, הן מחלות שמתרחשות בתהליך ארוך ואיטי במהלך השנים, ולפעמים עובר זמן רב עד שהמחלה מתגלה לעין או עד שהיא מתפרצת אצל העובד.

חשוב לדעת לעיתים המחלה עשויה להתפרץ רק לאחר סיום העסקתו של העובד, זאת בניגוד לתאונת עבודה שמתרחשת באופן פתאומי ונראית לעין ישר לאחר התאונה.

כיוון שמדובר במחלות שמתפתחות לאט עם השנים, לא תמיד העובדים מודעים לקשר הסיבתי בין העבודה למחלה ואף אינם מודעים לזכויות שהם יכולים לקבל מהביטוח הלאומי על מנת להתמודד עם אותה המחלה.

לכן, בשל קושי הוכחת הקשר הסיבתי כאמור לעיל, מומלץ להיעזר בעורך דין למחלות מקצוע, אשר יודע כיצד להוכיח את הקשר הסיבתי, מכיר את רשימת מחלות המקצוע לעומקה ויודע לתת חוות דעת משפטית ומקצועית התומכת בכך שמדובר במחלת מקצוע.

כמו כן, עורך דין מחלת מקצוע ביטוח לאומי יכול לעזור לכם להוכיח את תביעתכם מול ביטוח לאומי, כך שתקבלו את מירב הפיצויים והזכויות המגיעות לכם בשל מחלת המקצוע שנגרמה לכם.

 

מחלת מקצוע ביטוח לאומי - כל מה שצריך לדעת לשנת 2020!
עורך דין אייל פייפר

עו”ד אייל פייפר בעל תואר ראשון במשפטים (LLB) משנת 2005, עורך דין מוסמך משנת 2007 וחבר בלשכת עורכי הדין.

לייעוץ ללא עלות ›
מאמרים בנושא
מאמרים אחרונים
שתפו את המאמר
שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
Open chat
יש לך שאלה? אנחנו זמינים בווצאפ