נדבקתי בעבודה בקורונה – מה עלי לעשות?

תוכן עניינים

במידה ונחשפת בעבודה או בזמן עבודה לחולה קורונה מאומת ובעקבות כך גם נדבקת בקורונה בעבודה, זה לא משנה אם אתה עצמאי או שכיר, עומדות לרשותך מספר זכויות במוסד ביטוח לאומי בגין פגיעה בעבודה.

יש לך שאלה? לייעוץ ללא עלות השאירו פרטים >>

 

זה יכול לקרות לכל אחד, קיבלת הודעה מלשכת הבריאות או מהמעסיק שנחשפת ובאת במגע עם חולה מאומת בקורונה בזמן שהיית בעבודה וכעת עליך להיכנס לבידוד.
עשית הכל לפי הספר ודיווחת גם באתר משרד הבריאות על כניסתך לבידוד. מספר ימים עברו, החלו התסמינים ונדרשת לבדיקת קורונה, לאחר זמן מה קיבלת הודעה בדבר תוצאות הבדיקה בה נמצאת חיובי לקורונה. מה עכשיו?

 

מחלת קרוהן אחוזי נכות

הסטטוס הייחודי של נגיף הקורונה מקנה לך אפשרות להכרה כנפגע תאונת עבודה ובהתאם לכך גם זכויות לקבלת פיצויים כספיים ממוסד ביטוח לאומי עקב נזקי הקורונה.
משרד עורכי דין כהן פייפר מביא את כל מה שחשוב לדעת.

חובת המעסיק בתאונת עבודה: מהי אחריות המעביד?

 

פגיעה בעבודה – דע את זכויותיך במקרה של הידבקות בקורונה במקום העבודה

בעקבות ההנחיות המיוחדות בכל הנוגע להתמודדות מול מחלת הקורונה, נכללת ההידבקות בקורונה בעבודה או בזמן העבודה בהגדרה של פגיעה במקום העבודה.

 

זה אומר, שבמעמד התביעה מול המוסד ביטוח לאומי יכול העובד לקבל פיצויים כנגד תאונת עבודה הכוללים דמי פגיעה על הימים בהם היה חולה, תשלום על הוצאות רפואיות ובהתאם לחומרת מצבו גם מענקים בגין אובדן כושר עבודה, חוסר כשירות ואף אחוזי נכות עקב הקורונה.

 

כל אלה הן אופציות הכלולות בחוק אך מימוש הזכויות תלוי במידה רבה בעמידה בתנאים בירוקרטיים מרובים, ועדות רפואיות והתנהלות נכונה מול מערכת סבוכה.
עקב המצב חסר התקדים של פגיעה מנגיף הקורונה, העצה הכי טובה שכנראה נוכל לתת לכם היא להצטייד בעורך דין המתמחה במקרים של נזקי הקורונה ובתביעות מול ביטוח לאומי.
כך או כך, יש עוד כמה דברים שבכל מקרה כדאי לך לעשות במקרה שנדבקת בקורונה בעבודה.
משרד עורכי דין כהן פייפר עושה לכם סדר.

 

דבר ראשון – הוכחה ותיעוד הידבקות בקורונה בעבודה

ישנם מקומות בהם לעובדים סיכוי גדול יותר לפגוש חולה מאומת בקורונה בעבודה כמו עובדי בית חולים או עובדי ביטחון בנקודות חיכוך עם קהילות בהן אחוז הנדבקים גבוה. אמנם, לא מן הנמנע להיחשף למאומת במקום העבודה גם כקולוגה במפעל או משרד חיוני, עובדי סופרמרקט או בפגישות עבודה.

ההבדל היחיד הוא סבירות ההידבקות והקושי להוכיח שההדבקה התרחשה במקום העבודה או במסגרת העבודה, לכן איסוף יסודי של כל תכתובת או מסמך החל מהיוודא היחשפות למאומת וכניסת הקורונה לחייך יכול להיות קריטי למיצוי הזכויות עקב נזקי הקורונה.
דבר ראשון שתרצה לעשות הוא – לתעד:

– שמור את ההודעה ממשרד הבריאות/שב"כ שהתריעה לגבי חשיפה לחולה מאומת בקורונה בה מצויינים זמן ומקום החשיפה
– דווח על המחלה ותעד כניסה לבידוד באתר של משרד הבריאות
– הודע למעסיק על כניסתך לבידוד
– צלם את ההודעה בדבר הימצאך חיובי לנגיף

 

כל אלה יכולים לעשות את הבדל בין אישור או דחיית התביעה וכן להשפיע על רמת הפיצויים אותה תקבל. בכלליות, מומלץ לשמור כל מסמך רפואי הקשור לתקופת המחלה.

 

נדבקתי בקורונה בעבודה – אילו פיצויים אוכל לקבל ממוסד ביטוח לאומי?

שלא כמו מחלות נגיפיות אחרות, מחלת הקורונה היא תופעה עולמית חסרת תקדים בימינו ועל כן גם קיבלה סטטוס מיוחד במוסד ביטוח לאומי בכל הנוגע לנושא פגיעה בעבודה בגין הידבקות בקורונה עקב חשיפה לחולה קורונה מאומת בעבודה.

 

פגיעה בעבודה מוגדרת בחוק כ'נזק שנגרם לעובד כתוצאה ממחלת מקצוע או תאונת עבודה'.
כפועל יוצא, הדבקות בקורונה בזמן עבודה מוגדרת כתאונת עבודה ובשפה המקצועית נקראת – 'תאונת עבודה קורונה'.

 

זכאות להכרה כנפגע תאונת עבודה לנדבק בקורונה בעבודה הן משמעותיות ומקנות לחולה אפשרות לקבל פיצויים לטווח הקצר והארוך ממוסד ביטוח לאומי בהתאם לחומרת נזקי הקורונה.
לטווח הקצר, ניתן לקבל דמי פגיעה בגין הימים בהם נעדרת מהעבודה והחזרים על טיפולים רפואיים.
לטווח הארוך ובהתאם לקושי שהביאה עימה מחלת הקורונה לחיי החולה, ניתן לקבל פיצויים בגין אובדן כושר עבודה ולעיתים אף אחוזי נכות במידה והנזק שנגרם מהמחלה הביא למצב של חוסר כשירות וקשיים בתפקוד.

 

לטווח הקצר – איך לקבל דמי פגיעה מהמוסד ביטוח לאומי בגין הידבקות בקורונה בעבודה?

תהליך קבלת דמי פגיעה בגין הידבקות בקורונה בעבודה מהמוסד ביטוח לאומי היא לא ענין מסובך במיוחד אך יש לשים לב לעמידה בזמנים ואיסוף המסמכים הנחוצים.

 

תחילה, לאחר שבידיך כל התכתובות המוכיחות כי נדבקת בקורונה בעבודה, יש לפנות למעסיק לקבלת טופס 250 ואז לפנות לקופת חולים עם הטופס לקבלת תעודה רפואית ראשונה לנפגע בעבודה המעידה על אי כושר עבודה בה מופיע בין היתר תקופת הזמן בה החולה לא יוכל לעבוד.

 

המסמכים שיש לצרף בעת הגשת התביעה פגיעה בעבודה בגין הידבקות בקורונה בעבודה לשם קבלת דמי פגיעה הם:
– תעודה רפואית ראשונה לנפגע עבודה.
– הפניה לבדיקת קורונה ותוצאות בדיקת הקורונה הראשונה.
– אישור המעסיק לגבי רמת היתכנות גבוה של הדבקה בעבודה
– פרטיו של הממונה לקורונה אצלך בעבודה.

 

סיכויי התביעה יעלו בצירוף כל התכתובות שאספת המוכיחות כי נדבקת בקורונה בעבודה.
שימו לב, במידה שעבדתם בתקופת אי כושר לא תהיו זכאים לקבלת דמי פגיעה, בנוסף, זה עלול לחבל בסיכויים לקבלת פיצויים בגין אובדן כושר עבודה במידה והמצב מסתבך בשלב מאוחר יותר.

 

לטווח הארוך – תביעת אובדן כושר עבודה ונכות מול המוסד ביטוח לאומי

דמי פגיעה ממוסד ביטוח לאומי ניתן לקבל עד 91 יום מרגע גילוי המחלה או במקרה הזה, מרגע שגילית שנדבקת בקורונה בעבודה.

 

מעבר לכך, במידה ולא החלמת לחלוטין או שלאחר ההחלמה אתה חווה קשיים בתפקוד וביכולת לחזור לעבוד באופן מלא או חלקי אתה רשאי להגיש תביעת אובדן כושר עבודה לקבלת פיצויים על אובדן יכולת ההשתכרות באופן זמני או לצמיתות וישנה אופציה גם לקבלת אחוזי נכות.

 

במידה והמוסד ביטוח לאומי או חברת הביטוח דחו את תביעתכם תמיד ניתן להגיש ערעור.
בנוסף, בהתאם לנסיבות ההדבקה שווה לבחון האם יש גורם שלישי שגם עליו יכולה להיות מוטלת האחריות לכך שנדבקת בקורונה בעבודה ובהתאם לזאת חייב לך פיצויים עקב נזקי הקורונה.
במקרים כאלה וכן בשלב זה של התביעה הלך הרוח קפדני ביותר ועלולות להיבחן בו האפשרויות של רשלנות במילוי הנחיות המיגון מקורונה ואספקטים נוספים במטרה לבחון את הזכאות ומידת והפיצויים.
על כן אנו ממליצים להצטייד בליווי עורך דין מקצועי בשלב כמה שיותר מוקדם.

 

איך אדע אם מגיע לי פיצויים עקב נזקי הקורונה?

ככל שהזמן עובר הולכים ומתבהרים נזקי הקורונה לטווח הארוך ומתגלים מקרים בהם חולי קורונה שהחלימו חווים הרעה בתפקוד מערכות חיוניות בגוף כמו הלב והריאות ובהתאם לכך גם מאבדים את יכולת ההשתכרות שהיתה להם לפני המחלה.
זה אמנם קורה לאחוז קטן מהמחלימים אבל עוגמת הנפש היא קשה ומגיע להם פיצויים על פי חוק.

 

אם ביטוח לאומי אישר לכם קבלת דמי פגיעה הוא בהכרח גם הכיר בכם נפגעי תאונת עבודה קורונה ועל כן במידה ואתם חווים קשיים ממושכים לטווח הארוך עקב המחלה תוכלו לקבל פיצויים נוספים.
אמנם מצבים אלה יותר מורכבים ועל מנת למצות את כלל הזכויות ולקבל את מירב הפיצויים נדרשת היכרות וניסיון עם התנהלות מול חברות הביטוח והמוסד לביטוח לאומי.
כמו כן, בגלל שנושא תביעות נזקי הקורונה עדיין בחיתוליו ובכלליות תביעות בנושא אובדן כושר עבודה הן לא עניין פשוט, ידע בדיני עבודה יתן יתרון משמעותי לזכיה בתביעה.
אנו משרד עורכי דין פייפר כהן בעלי ניסיון מוכח בתביעות ביטוח של פגיעה בעבודה ויש לנו את הידע כדי להשיג את המירב שמגיע לך עקב נזקי הקורונה.

נדבקתי בעבודה בקורונה - מה עלי לעשות?
עורך דין אייל פייפר

עו”ד אייל פייפר בעל תואר ראשון במשפטים (LLB) משנת 2005, עורך דין מוסמך משנת 2007 וחבר בלשכת עורכי הדין.

לייעוץ ללא עלות ›
מאמרים בנושא
מאמרים אחרונים
שתפו את המאמר
שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
Open chat
יש לך שאלה? אנחנו זמינים בווצאפ