עורך דין נזקי קורונה

תוכן עניינים

יש לך שאלה? לייעוץ ללא עלות השאירו פרטים >>

 

עורך דין לנזקי קורונה – הקורונה אמנם השתלטה על העולם אך כרגיל הוא ממשיך להסתובב על צירו ולא מאט את הקצב.

בכל יום אנחנו מוצאים עצמנו נושאים על כתפינו הנחיות והמלצות מחמירות יותר ויותר מצד משרד הבריאות, המהדקות את החבל סביב צווארנו ומונעות מאתנו מלנהל את חיינו באופן בו היינו רגילים.

 

עם זאת, עדיין ישנם מקרים בהם עלינו לצאת החוצה ולהמשיך בחיינו, בין אם במסגרת עבודה, כחלק מאימוני כושר או פשוט כי נגמר לנו החלב במקרר. לצערנו נגיף הקורונה לא מסתכל על סיבת היציאה שלנו מהבית, וכשיש לו הזדמנות לתקוף, תהיו בטוחים שהוא ינצל אותה.

מזכירה נחבלה בבית הספר ותובעת פיצוי: "סביבת העבודה לא הייתה בטוחה" - מיינט רעננה

 

הפגיעה האנושה שהקורונה מייצרת בחיינו נוגעת רבות למצבנו הבריאותי הפיזי והמנטלי, כמו גם מצבנו הכלכלי והחברתי. הבידוד אותו נאלצים לסגל לעצמם הנדבקים והנשאים, יחד עם עם הנזקים הבריאותיים והסבל ממנו הם סובלים, מעלים שאלות רבות אודות זכויותינו האזרחיות לפיצויים במצבים של הדבקה וחולי כתוצאה מנגיף הקורונה / אובדן כושר עבודה כתוצאה מנגיף הקורונה.

 

השאלות הכבדות סביב נגיף הקורונה מרחפות באוויר כעת כמו צפלין הנישאת באוויר, ובעוד כי עדיין אין תשובות מדויקות על הזכויות והפיצויים שיקבלו אלה שנדבקים וסובלים מהנגיף, כבר עכשיו מתחילים להתקרקע חוקים ותקדימים המרמזים לנו על זכויותינו האזרחיות ועל הפיצויים שנוכל לקבל במקרה הדבקה, אובדן כושר עבודה – כשחשוב לזכור שכל מקרה לגופו ובדרך לקבלת הפיצויים ישנה עבודה רבה ולכן חשוב להתייעץ כבר עכשיו עם עורך דין לנזקי קורונה!

 

נדבקתי בקורונה תוך כדי עבודה, האם אני זכאי לפיצויים והאם ההדבקה תחשב תאונת עבודה "קורונה"?

ובכן מדובר בשאלה מורכבת בעלת מספר רובדים, אם נחזור רגע לעובדה כי קורונה היא נגיף הנישא באוויר, נוכל להזכיר לעצמנו כי מדובר במחלה הדומה לכל מחלה אחרת.

 

עם זאת, בשונה משפעת לדוגמא, שגם היא נישאת באוויר, במקרה של קורונה ישנן תקנות ברורות שמטרתן למנוע הדבקה והפצה של הנגיף.

 

אם עבדתם במקום עבודתכם, סופר, נהיגה באוטובוס, משרד ממשלתי, בית חולים, קופת חולים, חיילים בצבא, קצינים בצבא או בכלל מסעדה שמכינה אוכל לשליחויות וכו', והמעסיק שלכם הקפיד למלא אחר התקנות שהגדיר משרד הבריאות, ככל הנראה לא יהיה ניתן לתבוע אותו. עם זאת ניתן להיעזר בעורך דין המתמחה בנושא אובדן כושר עבודה כתוצאה מנגיף הקורונה, ולפנות למוסד לביטוח לאומי בבקשה שיכיר בהידבקות שלכם כתאונת עבודה, מה שאנו קוראים בשפה המקצועית תאונת עבודה "קורונה".

 

אם המעסיק שלכם לא שמר והקפיד על הנחיות משרד הבריאות, אתם ניצבים מול תמונה שונה לגמרי שתבוא בבוא העת לטובתכם. במקרה בו נדבקתם בקורונה, ואף הצגתם את תסמיני המחלה, ואכן הוכחתם כי ההדבקה התרחשה במסגרת מקום עבודתכם וכתוצאה מחוסר העמידה של המעסיק בהנחיות משרד הבריאות, תוכלו לתבוע את המעסיק במסגרת תביעה נגד המעביד על רשלנות תתבעו  פיצויים על הנזק שנגרם לכם.

 

בכלל, עניין הקורונה יצר מצב מיוחד כפי שנראה בהמשך על עורך הדין שמייצג אתכם להיות עורך דין תביעות ביטוח לאומי וגם עורך דין מיוחד שבקיא בתאונת עבודה "קורונה ", כלומר עורך דין שמכיר את כל הסבוכים ואת כל הבעיות אותם עשויה לגרום מחלת הקורונה בעבודה.

 

נדבקתי בקורונה בבית החולים מהצוות הרפואי

האמת המרה היא שבית החולים שעליו אנחנו נשענים כדי לרפא אותנו, הוא גם אחד המקומות המסוכנים ביותר שאליהם ניתן להגיע כעת. הצוות הרפואי שעובר מחולה לחולה במטרה להשאיר את כולם בחיים, לעיתים רק עוזר בהפצת המחלה ומדביק גם חולים אחרים שהגיעו עם בעיות שכלל אינן קשורות לקורונה.

 

אם ניתן יהיה להוכיח קשר סיבתי, המצביע על כך שאכן נדבקתם במהלך שהותכם בבית החולים, ואם הוכחתם כי בית החולים או המעביד הרפואי לא שמר על התקנות והנהלים בצורה הנכונה, ייתכן ותוכלו לתבוע את ביטוח הלאומי לפיצויים.

 

במקרים בהם תרצו להגיש תביעת רשלנות כנגד בית החולים תצטרכו לפנות לא רק לעו"ד לרשלנות רפואית רגיל אלא גם לעורך דין לקורונה, אותו עורך דין שבקיא ומכיר את הסבוכים אשר עשויה מחלת הקורונה לגרום ואותו עורך דין כזה עשוי לסייע לכם  לעזור לכם להוכיח כי אכן נדבקתם במהלך שהותכם או תפקידכם בבית החולים.

 

למשל, אותו עורך דין לתביעות רשלנות עקב נגיף הקורונה עשוי לשאול אתכם שאלות רבות על תהליך העבודה של בית חולים, כמו,למשל, השאלה האם רופאי בית החולים הקפידו ללבוש את הציוד המתאים? האם במהלך הבדיקה הרפואית שנערכה לחולה חוטאו המכשירים והציוד הרפואי בו השתמש הרופא ועוד.

 

מתי ניתן לתבוע פיצויים בעקבות הידבקות בקורונה?

יש להבין כי נכון להיום, כשאנחנו בעיצומה של התפשטות המגיפה, אנחנו עדיין מגששים בעצמנו דרך ההגדרות שינחו אותנו בעת תביעת פיצויים עקב הידבקות והנזק הרפואי שהקורונה מייצרת.

 

חלק מההוכחות שתידרשו להציג בעת התביעה יהיו בהמחשה על הנזק הממשי שנגרם לכם כתוצאה מההדבקה בנגיף, בין אם באובדן כושר עבודה ובין אם בנזק גופני שנגרם לכם.

 

יחד עם ההוכחה לאופן בו נגיף הקורונה השפיע על חייכם, יהיה עליכם להוכיח כי ההדבקה אכן קרתה במהלך העבודה ובמקום ספציפי בו שהיתם. לצורך מעקב על נושא זה מומלץ להוריד את האפליקציה ששחרר לפני מספר ימים משרד הבריאות. האפליקציה שנקראת ״המגן״ זמינה עבורכם בחנויות האפליקציות, וניתן להוריד אותה בחינם. לאחר פתיחת האפליקציה והפעלת המיקום שלה, היא תעקוב אחר תנועתכם 24/7 ותעדכן אתכם אם הייתם בסמוך לאדם אחר החולה בקורונה.

 

אם יתגלה כי אכן הייתם בסמוך לסביבתו של חולה קורונה, תתבקשו להיכנס לבידוד מחשש להדבקה ומחשש שתדביקו אחרים.

 

במקרה שאכן נדבקתם, ייתכן ותוכלו להשתמש באפליקציה כדי להוכיח כי ההדבקה התרחשה במהלך העבודה, בזמן שעברתם מנקודה לנקודה או בזמן ששהיתם במשרד או במקום העבודה עצמו.

 

מתי אוכל לתבוע תביעת נכות כללית עקב מקרה קורונה?

בכלל, על מנת להגיש תביעת נכות כללית צריך להגיע רף של 60% נכות רפואית או רף של 40% עם סעיף ליקוי של 25% נכות רפואית.

 

להגיע לרף נכות כזאת קשה מאוד גם בימים רגילים ולפעמים להרבה תובעים הגעה לרף כזה נחשבת למשימה קשה עד בלתי אפשרית.

 

אולם אם סבלתם ,למשל, מבעייה כלשהיא בריאות, והקורונה גרמה לבעיית הריאות להחמיר תצטרכו להוכיח את מידת ההחמרה במצב בתביעת הנכות הכללית אותה תגישו לביטוח לאומי נכות כללית.

 

או,למשל, מקרה אחר אם הקורונה החמירה לכם את המצב בלב, והיום קשה לכם ללכת, אתם לא יכולים לתפקד הרבה תוכלו לטעון להחמרת מצב על הלב עקב מחלת הקורונה בתביעת הנכות הכללית אותה תגישו.

 

והכי חשוב ישנם לא מעט חולים שהקורונה גרמה להם לדכאון חרדה עקב המצב. אם אתם סובלים מדכאון , שרק הולך ומחמיר, זה הזמן להגיש את התביעה לנכות כללית ולטעון על החמרת מצב עקב קורונה בתביעת נכות הכללית. מניסיון של לקוחות רבים שהתקשרו למשרד ובדקו את הסיכוי להגשת תביעת נכות כללית עקב נזקי הקורונה, רבים מהם התלוננו על מה שנקרא החמרת מצב בדיכאון עם סימנים של מצב רוח ירוד, קשיי שינה או לפעמים חוסר חשק ללכת לעבודה.

 

זכרו ! על מנת לטעון לנכות נפשית מנזקי קורונה אשר תזכה אתכם בפיצוי כספי או באחוזי נכות רפואיים בתביעת הנכות הכללית, עליכם לבסס את הנזק כך שהם יראה שהמצב שלכם לא פשוט בכלל. כמו, למשל, העובדה שהטפול התרופתי כבר לא מאזן אתכם, או שיש לכם קושי לתפקד בעבודה לאורך זמן והקורונה היא זו שהחמירה את המצב וגרמה לכם לחרדות ללכת לעבודה.

 

מה אני להראות בתביעת תאונת עבודה כדי לקבל פיצוי משמעותי עקב נזקי הקורונה וכן איך אוכל להגדיל את אחוזי נכות שיזכו אותי בפיצויים רבים מביטוח לאומי ובקצבת נכות מעבודה?

 

אם עברנו את השלב הראשון בו ביטוח לאומי הכיר במקרה תאונת עבודה "קורונה ", הגענו לשלב המעניין. בשלב המעניין אנו צריכים לצאת רגע "הקופסה" ולחשוב מה אנו צריכים לעשות על מנת להדיל את אחוזי הנכות להם אנו טוענים בתביעת נכות מעבודה.

 

כך,למשל, אם סבלנו מאסמה קלה, וכיום לאחר מחלת הקורונה אנו סובלים מאסמה בינונית, נוכל לראות את מידת ההחמרה במצב ולבסס את אחוזי נכות עבודה בתביעת נכות מעבודה.

 

מקרה בו נתקלתי הוא מצב של שינויים לא יציבים במדדי לחץ דם וקושי לאזן את לחץ הדם, גם כאן תוכלו לטעון להחמרת מצב ולדרוש מביטוח לאומי בתביעת תאונת עבודה כי מגיעים לכם אחוזי נכות.

 

או,בכלל, אתם סובלים מחרדות עבודה עקב נזקי הקורונה. אם הייתם,למשל, צוות רפואי או נהגי אוטובוס, וראיתם מקרוב חולים רבים שמפונים לבית חולים ויש לכם חרדות מהמצב, או דכאון לא פשוט שנלווה לבעיות הרפואיות שהקורונה החמירה לכם את מצב, תוכלו להראות את מצב החרדה או הדכאון בעבודה ולדרוש עליו אחוזי נכות .למעשה, אם עד המצב בתאונת עבודה רגילה היינו צריכים להוכיח פוסט טראומה בעבודה, כיום אנו צריכים להוכיח דכאון בעבודה עקב נזקי הקורונה, או חרדה בעבודה עקב הבעיות אותם גרמה לכם הקורונה.

 

מקרה אחר מעניין ששמעתי מרופא איתו אני עובד הוא החמרת מצב שנגרמה בקורונה מה שהוא פגיעת ראש בעבודה מיוחדת עקב מצב הקורונה שנגרמה בעקבות שינוי בזרימת הדם לעורקי הצוואר. למעשה, אם עד הקורונה תאונת עבודה עם חבלת ראש הייתה מקרה בו הראש פיזי באופן ישיר התאונה, נזקי הקורונה יצרו לנו מצב בו חבלת הראש גורמת לנזק עקיף לראש ובו נוכל לתבוע בתביעת נכות מעבודה אחוזי נכות משמעותיים.

 

לסכום נזקי הקורונה יצרו לנו מצב בו עורך תאונת עבודה צריך לדעת לא רק את תביעות תאונת העבודה באופן כללי אלא גם להיות עורך דין מיוחד שבקיא בתאונת עבודה "קורונה".

 

יצאתי לחל"ת, מצאתי את עצמי חולה במחלת הקורונה, נאמר לי על ידי הרופאים כי אני נמצא באבדן כושר עבודה, אצטרך לנוח זמן ממושך, אני נורא מודאג האם חברת הביטוח תכיר לי במצב באבדן כושר עבודה?

 

אכן אחת השאלות הקשות בהכרה במצב של אובדן כושר עבודה היא איך חברת הביטוח תכיר באובדן כושר.

 

כאמור, כפי שראינו במאמרים אחרים על מנת להגיש תביעת אבדן כושר עבודה צריך להראות עד כמה הבעיה הרפואית מקשה עליך את התפקודיות. ככל שהבעיה הרפואית או המחלה הרפואית מקשה עליך את התפקודיות בחיי היום יום תוכלו לטעון לאי כושר בתביעת הביטוח ולזכות באי כושר עבודה לאורך זמן.

 

למשל, מי שסובל מהחמרת מצב בריאות עקב מחלת "הקורונה" צריך להראות עד כמה קשה לו לתפקד בחיי היום יום, עד כמה קשה לו לנשום, עד כמה קשה לו ללכת, או בכלל האם המחלה בריאות גרמה לו לסבוכים שמתבטאים בכאבי כרוני.

 

או,למשל, אם ניקח עובד שעבד בתכנות אותן תכניתן נרגמה פגיעת ראש בעבודה עקב מחלת הקורונה, מה שיצר אצלו חרדות מהמצב, פחד מלראות אנשים, הרבה הרגשה של עצבות או בדידות, גם בעיות רכוז וזכרון . רופאים המליצו לאותו עובד לבצע הליכי שקום רפואי עקב נזקי הקורונה. אותו עובד עשוי להיות זכאי לאבדן כושר ממושך בתביעתו מול חברת הביטוח.

 

מצב סיעודי כתוצאה מהדבקה בקורונה

לצערנו גם לאחר שהקורונה יוצאת מהמערכת ואנחנו מחלימים, עדיין ייתכן ויהיו לה השפעות לצמיתות על בריאותינו.

 

אנשים זקנים וצעירים כאחד עלולים לסבול מסיבוכים רפואיים המשאירים אותם לא כשירים לעבודה, עם נזקים בלתי הפיכים שלמעשה הופכים אותם לנכים.

 

נגיף הקורונה עלול לגרום לבעיות בריאות כגון סיבוכים ריאתיים, דלקת בקרום הלב, פוסט טראומה עקב המחלה ועד דיכאון.

 

כל אותם הנזקים הם כאלה היכולים לשמש מאוחר יותר כעילה לתביעת פיצויים אל מול ביטוח לאומי.

 

במקרה בו הקורונה הביאה אדם למצב סיעודי, ניתן להגיש לביטוח לאומי תביעה לנכות כללית לפי חוק הסיעוד ולקבל את הפיצויים בהתאם לגובה הנכות שנקבעה.

 

פיצויים בעקבות הידבקות בקורונה

יש להבין כי בעוד שהקורונה עדיין משתוללת ומאיימת על חיינו, מקומות עבודה רבים עדיין מבקשים כי נתייצב לעבודה כדי למלא את חובתנו. ההגעה למקום העבודה ובחזרה ממנה, וכמובן הזמן בו אנחנו שוהים במקום, עלולים להביא אותנו למצב בו נדבקנו בנגיף ובאם נצליח להוכיח כי הדבר אכן התרחש במסגרת העבודה, נוכל לתבוע ולקבל פיצויים.

 

לצד הפיצויים ממקום העבודה, ניתן תחת תנאים מסוימים גם לתבוע אנשים אחרים אשר הדביקו אותנו. במקרה בו אדם שידע כי הוא חולה בקורונה, לא מילא אחר ההוראות ונשאר בבידוד בביתו, או חמור מכך, הדביק אנשים בכוונת תחילה, ניתן לתבוע ממנו פיצויים בעקבות הנזק שנגרם לכם.

 

עורך דין נזקי קורונה

מגיפת הקורונה שמעסיקה את כולנו לאחרונה היא אירוע תקדימי אשר תפס את כולנו לא מוכנים. נגיף הקורונה שמסתובב כעת בכל העולם משנה את חיינו ללא היכר.

 

אלה שנפגעו מהנגיף בכל דרך שהיא זכאים לפיצויים על כך, אם יצליחו להוכיח כי הנגיף אכן חולל שינוי במצבם הבריאותי והשאיר עימו נזקים.

 

משרד עורכי דין פייפר כהן, המתחה בתביעות נזיקין, תביעות עבודה ורשלנות רפואית, חוקר את השאלות העולות בתקופה זו סביב הקורונה, הנזקים שהיא יוצרת וכן הזכויות להם זכאים אלה שסבלו או סובלים ממנה.

 

צוות עורכי הדין של המשרדים עוסק בתקופה האחרונה יותר ויותר בסוגיות העולות סביב נושא הקורונה. עורכי הדין של המשרד, המתמחים בתביעות בנושאי קורונה יוכלו להנחות אתכם על איסוף כל ההוכחות שתאלצו להציג בעת תביעה לביטוח לאומי בגין הידבקות בקורונה.

 

את הנזק ממנו סבלתם או אתם סובלים לעיתים לא ניתן לתקן, אך פיצויים שיקלו על חייכם ויעזרו לכם לנהל שגרת חיים נכונה וחיונית ניתן להשיג. יחד עם עורכי דין המתמחים בקורונה תוכלו להגיש תביעה לפיצויים מביטוח לאומי ותקבלו את שמגיע לכם.

עורך דין נזקי קורונה
עורך דין אייל פייפר

עו”ד אייל פייפר בעל תואר ראשון במשפטים (LLB) משנת 2005, עורך דין מוסמך משנת 2007 וחבר בלשכת עורכי הדין.

לייעוץ ללא עלות ›
מאמרים בנושא
מאמרים אחרונים
שתפו את המאמר
שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
Open chat
יש לך שאלה? אנחנו זמינים בווצאפ