לוגו משרד עו"ד פייפר כהן
לייעוץ עם עו"ד:

תביעה על כאב כרוני בעקבות תאונה

פגיעות ראש וצוואר נמנות עם הגורמים הישירים ללקות בתסמונות או תופעה רפואית שמתבטאת בכאבים כרוניים, חמורים בעוצמתם ומצמצמים את מרווחי הופעתם. בעקבות ההכרה הרחבה בקשר הסיבתי שבין מחלות אלו לבין נזקי גוף מתאונות דרכים, תאונות עבודה ותאונות אישיות, חשוב לדעת כיצד ומתי מגישים תביעה על כאב כרוני בעקבות תאונה. 

 

כאב כרוני (פיברומיאלגיה) עקב תאונה

ש' נהגה ברכבה הפרטי בעת שניסתה לעבור לנתיב השמאלי, סטתה ממנו בחדות כשרכב הגיח במהירות שיא ופגעה ברכב אחר מימין.

הפגיעה שלה הייתה קשה וכללה ירידה חמורה בתפקוד המלווה בכאבים עזים, עד כדי הגשת תביעה על כאב כרוני בעקבות תאונה. ש' קיבלה 8% נכות ופיצוי בסך 500,000 ₪ בגין פיברומיאלגיה – תסמונת כרונית הנקשרת לאחרונה לתאונות רבות.

תסמונת הכאב הכרוני או בשמה המוכר יותר – פיברומיאלגיה (דאבת שרירים), מתבטאת בכאבי גוף מפושטים, כלומר נקודות כאב רבות אך קבועות בגוף, המלוות ברגישות קשה, עייפות, הפרעות שינה, כאבי ראש ותופעות אפשריות נוספות כמו נפיחות בטנית או קשיים בריכוז.

מדובר בתופעה רפואית יחסית חדשה, שהקריטריונים לה נקבעו באופן רשמי רק בשנת 1990.

בפועל, סבלו החולים עשרות שנים נוספות של כאבים קשים ומגבילים עד שהתופעה זכתה להכרה נרחבת, שכן מדובר בתסמינים שיכולים להצביע על מגוון רחב של תופעות רפואיות ולהקשות על הקביעה כי מדובר בכאב כרוני.

 

הקשר בין כאבים ותאונות

כאשר מדובר בתאונה (תאונה אישית, תאונת דרכים או כל סוג אחר של תאונה), ייתכן שהכאב הכרוני יתקבל מאזור גופני פגוע שממשיך לסבול באופן קבוע מכאבים מגבילים ומייסרים. במקרים קשים מאוד הכוללים קטיעת איברים, החולה עלול לסבול מכאבי פנטום המדמים כאבים אקוטיים ומייסרים באזור שכבר איננו קיים.

פיברומיאלגיה היא סוג הכאב הכרוני האחרון שהצטרף לרשימה וכיום נהוג לקשר בינו ובין פגיעה מתאונת דרכים יותר ויותר. ניקח מקרה שאירע לאחרונה ובו מנהל תפעול בחברה מוכרת במשק, חש כבר תקופה בעייפות בלתי מוסברת. לא נצפה כל שינוי בחייו או רמז לתופעה רפואית, הוא לא שינה את הרגלי התזונה, השינה או היקיצה וחייו היו שגרתיים לחלוטין.

התשישות החלה להחמיר ופגעה ביכולת הריכוז והזיכרון, הוסיפה גם כאבי שרירים ומפרקים וכל אלו הוסיפו להתגבר ולהתעצם כשאיש איננו מקשר בין התפרצות המחלה לבין תאונת הדרכים שהתרחשה באותה התקופה.

 

תסמונות כאבים כרוניים כתוצאה מתאונה

על פי מחקרים שנערכו בנושא, כאבים כרוניים כמו למשל אלו שתוקפים רוכבי דו-גלגלי שנפגעו בתאונה ("מחלת היאפים" – תסמונת התשישות הכרונית) נגרמים כתוצאה מחבלה בעמוד השדרה הצווארי, כך שתאונת הדרכים עשויה לחולל את הבעיה או להוות את "הטריגר" שלה, כאשר היא קיננה בגוף קודם לכן.

בתביעה שהוגשה בנושא לאחת מחברות הביטוח המוכרות, טענה התביעה שישנו קשר סיבתי בין הפגיעה בתאונת דרכים לבין תסמונת התשישות הכרונית. חוות הדעת הרפואית שהתקבלה בתיק סברה שהלקות בתסמונת נגרמה בין היתר מתאונת הדרכים ולכן קיים בין השניים קשר סיבתי.

באותה התביעה, זכה התובע בפיצוי כספי שכלל את ירידה באיכות חיים וברמת הכנסה, הפסדי שכר לעבר ולעתיד ובשיעור של כ-1.5 מיליון שקלים. באופן דומה, גם פיברומיאלגיה שמלווה במיחושים וחולשה כלליים וטורדניים נגרמים, בין היתר מתאונות.

כיום הקשר הסיבתי בין מחלה זו לבין תאונות הדרכים מקובל וכך גם מחלות נוספות שהנפגעים סובלים במסגרתן מכאבים כרוניים. בפסיקה מופיעים גם הקשרים סיבתיים בין תאונות דרכים ומחלות נוספות כמו פוסט טראומה, סכרת, טרשת נפוצה ואפילו לופוס (מחלת הזאבת).

 

מתי כאב כרוני מוכר כפגיעה המזכה בפיצויים?

המכנה המשותף לכל הכאבים הכרוניים עקב התאונה הוא שיש לזהות בזמן וביעילות המקסימלית את הקשר הסיבתי בין התופעה או המחלה המאופיינת בכאבים ובין תאונת הדרכים. הקשר הסיבתי הוא זה שיקבע את גובה הפיצויים שיינתן לנפגע, כאשר גובה הפיצויים מושפע גם מקבלת אחוזי הנכות במוסד לביטוח הלאומי. כל המחלות שהזכרנו כאן מקנות אחוזי נכות ואכן מגדילות את שיעור הפיצויים.

 

הגשת תביעה על כאב כרוני לגורם המתאים

אם עברתם תאונה וכעת אתם סובלים מכאב כרוני, עליכם להציף את התלונות לכאבים בפני הגורם המטפל וכן בפני עורך הדין שמטפל בתביעה שלכם מהתאונה, כדי שיהיה אפשר להתחיל לבדוק את הקשר הסיבתי בין השניים.

יש לקבל הפנייה לרופא מתאים כדי לאבחן את המחלה. כאשר בית המשפט ידון בתיק, הוא ימנה מומחה רפואי מטעמו כדי לקבוע את הקשר הסיבתי בין המחלה לתאונה.

אם נפגעתם בתאונה שהוכרה על ידי המוסד לביטוח הלאומי כתאונת עבודה ונמצא שאותה התאונה היא זו שגרמה לעובד ללקות במחלה, הוא רשאי להגיש לביטוח הלאומי בקשה להחמרת מצב ולעמוד בפני וועדה רפואית נוספת שתשקלל מחדש את אחוזי הנכות. כמו כן, עליכם להיות ערניים לגבי כל כאב, בעיה ומגבלה שמתעוררים ולדווח על כך לרופא המטפל.

רצוי להתייחס בשיקול דעת גם לכאבים שנראה כי הם זניחים ולוודא שהם מתועדים ברשומות הרפואיות. ככלל אצבע, כל דבר שאתם מרגישים או סובלים ממנו אמור להיות מתועד וכתוב באופן ברור במסמכים הרפואיים.

 

כך תגישו תביעה על כאב כרוני בעקבות תאונה

כל תאונה שגרמה לכאבי צוואר או ראש מתמשכים, לשינויים במצב הרוח והפרעות שונות כמו בעיות שינה, בעיות זיכרון, עייפות וכו' עשויה להצביע על תסמונת רפואית כמו פיברומיאלגיה, בתר חבלתית (פוסט טראומה – PTSD), מחלת היאפים (עייפות כרונית – CFS) ושורה של מחלות אפשריות נוספות הגורמות לכאבים הולכים ומתעצמים ומתגברים בתדירותם.

אם לתחושתכם אתם סובלים ממצב דומה, יש להגיע בהקדם למרפאה נוירולוגית או לרופא המתמחה בפגיעות ראש ולוודא שכל התלונות שלכם מתועדות כראוי.

כמובן שמיד אחרי התאונה עליכם להתפנות בכל מקרה (גם כאשר נדמה שלא נפגעתם בצורה המצדיקה טיפול רפואי) ולקבל טיפול ראשוני, גם בו עליכם לציין שהגעתם בעקבות תאונה ולוודא כי נסיבות התאונה וכל תלונותיכם נרשמות במדויק.

אם אובחנה מחלה או כאשר ישנו חשד לתסמונת או תופעה רפואית מתאימה, סביר שכבר נפגע כושר ההשתכרות שלכם עד לנקודה זו ומדובר בנכות נוירולוגית תפקודית, עליה תוכלו לקבל נכות במוסד לביטוח הלאומי. אם זו תאונת עבודה, יש להגיש תביעה לנכות מעבודה במוסד לביטוח הלאומי. עבור כל מקרה אחר של תאונה יש לפנות לחברת הביטוח המבטחת.

 

טיפים נוספים לנפגעים בתאונה

כדי שהתביעה תצליח, עליכם להוכיח הפרעה תפקודית ופגיעה ניכרת באיכות החיים אחרי התאונה. מכיוון שתלונות בתסמונות מהסוג הזה ובפרט כאשר מדובר בכאבים כרוניים הן סובייקטיביות מאוד ולא תמיד קיימת בדיקה שתוכיח ממה הכאבים נובעים, צריך להוכיח שאתם עוברים סבל אמיתי ומשמעותי.

הרופאים בוועדות הרפואיות נאחזים בנתונים אובייקטיביים וחשוב שיהיו לכם כמה שיותר מהם: תלונות רבות וחוזרות על כאבים, הפניות לרופאים ולבדיקות, תלונות על פגיעה בשגרת החיים ושגרת העבודה, טיפול רפואי, רפואה משלימה ועוד. עליכם להצביע גם על הופעת הסימפטומים בזמן סביר ממועד התאונה ולהראות דפוס כאבים ומאפיינים שחוזר על עצמו וייתכן שגם מחריף.

חשוב לציין שגם מי שיבצע דיקור סיני כחלק מהניסיון לשלוט בכאבים ולטפל בהם, עשוי לשפר לטובה את סיכויי הפיצויים ואחוזי הנכות. ידוע שתיעוד הטיפולים בדיקור סיני כתחליף לטיפול התרופתי עשוי לשקף היטב את המצב הנוירולוגי והתפקודי ולהעריך את הנזק שנגרם לנפגע. 

תביעה על כאב כרוני בעקבות תאונה
תביעה על כאב כרוני בעקבות תאונה
רוצה לחזור לחלק ספציפי בעמוד?

מאמרים נוספים

המדריך לנפגעי תאונות דרכים

מדי שנה מתרחשות בישראל מאות תאונות דרכים, חלקן קשות וקטלניות, ולמרות כל המאמצים לסלול כבישים איכותיים, להתקין תאורה מיטבית, להציב תמרורים ושילוט ולאכוף את חוקי

קרא עוד »

המדריך לנפגעי תאונות עבודה

בישראל נפגעים מדי שנה אלפי אנשים בתאונות עבודה ונזקקים לטיפול רפואי, מאבדים ימי עבודה ועוברים לא פעם שיקום ממושך עד שהם מסוגלים לחזור ולעבוד שנית.

קרא עוד »

מה עושים אחרי תאונת דרכים?

תאונות הדרכים בישראל הפכו למכת מדינה ונזקיהן מוערכים במיליארדים רבים מדי שנה. חיים שלמים מתהפכים ומשתנים מן הקצה אל הקצה בעקבות תאונות מצערות ומיותרות אלו.

קרא עוד »

תאונת עבודה בשל רשלנות המעסיק

מדינת ישראל נאבקת שנים ארוכות בתופעה הקשה של תאונות עבודה שנגרמו מרשלנות לרבות חקיקת חוקים, תיקון תקנות והשתת עונשים כבדים על המעסיקים המתרשלים, אך למרבה

קרא עוד »

זקוקים לייעוץ? זמינים עבורכם גם בוואטסאפ!