פגיעות גוף קורונה

תוכן עניינים

מגפת הקורונה התפרצה אלינו ביום בהיר ולקחה עמה קורבנות רבים. התמודדות עם המצב החדש מובילה להופעת תסמינים גופניים ונפשיים מנגיף הקורונה. חלק מהאזרחים אשר נדבקו בנגיף נמצאים במצב קשה, מונשמים בבתי חולים ומרגישים חשש תמידי לחייהם. הפגיעה מהנגיף יכולה להוביל לנזקי גוף שונים אשר מובילים אל אובדן כושר עבודה, פגיעות גופניות, בעיות נפשיות ועוד. במידה וחליתם בנגיף הקורונה ונגרמו לכם נזקי גוף שונים אשר גורמים לכם לתפקד באופן לקוי, ניתן להגיש תביעות שונות בגין פגיעות גוף קורונה, ביניהן תביעת נזיקין –  פייפר כהן משרד עו"ד כאן לענות לכם על כל השאלות שעולות ולעשות לכם סדר בעניינים ככל שניתן בתקופה המבלבלת הזו.

יש לך שאלה? לייעוץ ללא עלות השאירו פרטים >>

 

פקודת הנזיקין, מה היא אומרת וכיצד היא מתקשרת לנגיף הקורונה?

פקודות נזיקין מפרטת בתוכה את סוגי ההתנהגויות המוגדרות כך שניתן יהיה לתבוע פיצוי עבורן. ההתנהגויות מחולקות לעוולות מסגרת ועוולות ספציפיות. בכדי להגיש תביעת נזיקין פיצוי, ההתנהגות צריכה לעמוד בכללי העוולות. בהגשת תביעת נזיקין יש להוכיח שלושה תנאים. התנאים המותאמים עבור תביעה נזיקית בעקבות הדבקה בקורונה הם: הפרה של חובת הזהירות בהתאם להנחיות הממשלתיות, נזק גופני או נפשי שנגרם, וקשר סיבתי בין ההתנהגות שנעשתה לבין הנזק שנגרם. זאת אומרת כי הנזק שבגינו אנו מגישים תביעת נזיקין קורונה הוא תוצאה של הידבקות מגורם מסוים. במקרה בו לא נגרם שום נזק, לא ניתן להגיש תביעת נזיקין מאחר ואין על מה לפצות.

 

זכויות חולי סרטן ביטוח לאומי

האם קיימת אפשרות לתבוע במקרה של הידבקות בנגיף הקורונה?

במידה ונדבקתם בנגיף הקורונה ואתם חווים קשיים גופניים ונפשיים, אתם במצב של אובדן כושר עבודה ולא מצליחים לנהל אורח חיים כפי שהיה לפני ההידבקות במגפה אתם רשאים לתבוע פיצויים בשל נזקי גוף. השאלה שעולה היא מי האחראי להידבקות ואת מי אפשר לתבוע. האם ניתן להגיש תביעה נגד אזרח על הדבקה בקורונה? האם ניתן לתבוע את משרד הבריאות על הידבקות בקורונה? האם ניתן לתבוע את חברות הביטוח על הדבקות בנגיף הקורונה? במקרה בו חליתם או נפגעתם באופן מסוים בעקבות חשיפה לנגיף ונגרמו לכם נזקים, יש גופים שונים מהם תוכלו להגיש תביעות שונות מגופים שונים.

 

הגשת תביעה נגד מי שהפר את ההנחיות של משרד הבריאות

במקרה בו נדבקתם בנגיף הקורונה בעקבות אדם שהפר בידוד ניתן להגיש נגדו תביעת נזיקין. המגפה מדביקה דרך האוויר ולכן אדם אשר הוכר כחולה בנגיף הקורונה צריך לשהות בבידוד למשך 14 יום על מנת למנוע הדבקות. אדם אשר הפר את הבידוד מפר חוקים של משרד הבריאות ועל כן ניתן לתבוע אותו תביעת נזיקין ולדרוש פיצוי בגין הנזקים שנגרמו לנדבקים.

 

הגשת תביעה נגד מעסיק שהפר את הנחיות משרד הבריאות

במקרה בו מעסיק מפר את הנחיות משרד הבריאות, ניתן להגיש נגדו תביעת נזיקין. דוגמא להפרה היא במקרה בו המעסיק מאשר לעובד שאמור להיות בבידוד להגיע אל מקום העבודה. במקרה זה המעסיק מפר הנחיות ברורות של משרד הבריאות ואינו מספק מקום מוגן לשאר עובדיו. בנוסף, במידה והמעסיק אינו מספק ציוד נדרש לעובדיו כנגד הידבקות בנגיף כגון מסכות וכפפות, ניתן לתבוע אותו על התרשלות כלפי העובדים, ובמידה שנדבקתם ונפגעתם ניתן לדרוש פיצויי נזיקין. במידה ונדבקתם במקום העבודה אתם יכולים להיות מוכרים במוסד ביטוח לאומי – נפגע תאונת עבודה בשל הדבקות בקורונה ולקבל בהתאם את הזכויות המגיעות לכם.

 

הגשת תביעה נגד המוסד לביטוח לאומי בשל הדבקות בנגיף הקורונה

בהתאם לתנאי חוק תאונת עבודה, במקרה בו הייתה הדבקה בנגיף הקורונה במקום העבודה, ניתן לתבוע את המוסד לביטוח לאומי על מנת לקבל הכרה בתור נפגע עבודה ולקבל פיצויים על תאונת עבודה. עובדים אשר נדבקו עקב מקום עבודתם אשר בא במגע עם חולי קורונה כגון עובדי בתי חולים, מד"א, משטרה ועוד יכולים להגיש תביעה נגד ביטוח לאומי על מנת שיכירו כי הם במצב של אובדן כושר עבודה ובהתאם לקבל פיצויים אובדן כושר עבודה. במקרה בו קיימים נזקי גוף אשר נמשכים לתקופה שעולה על שלושה חודשים, ניתן להגיש אל מוסד ביטוח לאומי תביעת נכות כללית ולקבל ממוסד ביטוח לאומי קצבה חודשית.  בנוסף, ניתן להגיש מול המוסד לביטוח לאומי תביעה לתשלום דמי פגיעה אשר משלמים פיצויים בגין פגיעה בעבודה או מחלת מקצוע, בתנאי שהעובד אינו מסוגל לעבוד בעבודתו או בעבודה אחרת בעקבות הפגיעה מנגיף הקורונה.

 

הגשת תביעה נגד משרד הבריאות בעקבות הדבקות בקורונה

במקרים בו בוצעה רשלנות כלפי נדבק בקורונה ניתן להגיש תביעת נזיקין קורונה נגד משרד הבריאות ומוסדות נוספים. עילה לתביעה יכולה להיות במקרה בו אזרח ביקש משירותי מד"א להיבדק לנגיף והוחלט לא לבצע לו בדיקה. במידה והאזרח אכן נדבק בקורונה, ובעקבות כך הדביק אנשים נוספים, ניתן להגיש תביעה לפיצויים בעקבות נזקי גוף נגד משרד הבריאות ונגד מד"א. דוגמא נוספת היא אם אדם הגיע אל המרפאה או ביצע שיחת טלפון אל רופא המשפחה והרופא לא איבחן את תסמיני המחלה ולא אישר בדיקת קורונה. במצב בו האדם אכן חולה בקורונה והיא גרמה לנזקי גוף או חלילה לפטירת החולה, ניתן לתבוע בגין רשלנות רפואית את הרופא, המוסד הרפואי או קופת החולים אליה פנה האדם.

פגיעות גוף קורונה

הגשת תביעה נגד פוליסת הביטוח

במידה ונדבקתם בווירוס הקורונה ואתם במצב של אובדן כושר עבודה ניתן לתבוע מקרן הפנסיה קצבת נכות. כל עוד בבעלותכם פוליסת ביטוח המכילה בתוכה אובדן כושר עבודה, אתם יכולים לתבוע מקרן הפנסיה שלכם פנסיית נכות וקצבת נכות. במידה ונעדרתם ממקום עבודתכם בעקבות הידבקות בנגיף הקורונה מעל ל90 יום ואיבדתם לפחות 25% מכושר העבודה שלכם כך שאינכם יכולים לעבוד בעבודה או בעבודה אחרת, ניתן להגיש תביעה לנכות מקרן הפנסיה שלכם.

 

הגשת תביעה לגמלת סיעוד מביטוח לאומי

אזרחים ותיקים הם בעלי הסיכון הגבוהה ביותר להידבקות במגפת הקורונה. במקרה בו אתם אזרחי הגיל השלישי ונדבקתם בקורונה, ונגרם לכם נזק בתפקוד וביכולות לבצע מטלות יום יומיות, אתם יכולים לתבוע את תביעת סיעוד מביטוח לאומי ולקבל קצבת סיעוד ביטוח לאומי. במקרה בו ביטוח לאומי אישר את בקשתכם עבור תביעה לגמלת סיעוד, אתם זכאים לקבל שעות סיעוד קבועות ושבועיות. במקרה בו אתם נאלצים להיות בבידוד ואין אפשרות שיגיע מטפל אל ביתכם, קיימת אפשרות לשלוח אל המוסד לביטוח לאומי טופס מקוון בו ניתן לדרוש גמלת סיעוד בכסף ביטוח לאומי.

 

עורך דין לנזיקין עבור מימוש זכויות רפואיות

במצב היום, רב הנסתר על הגלוי ולכן אין לדעת בוודאות ולא ניתן להסתמך על פסקי דין על מנת לדעת האם הגשת התביעות אכן יתקבלו על ידי המוסדות השונים. עם זאת, זה לא צריך למנוע ממכם להגיש תביעה במקרה בו נגרם לכם נזקי גוף בעקבות הקורונה. על מנת שתוכלו לממש זכויות רפואיות המגיעות לכם בתור אזרחי המדינה, ולקבל פיצויים בעקבות הדבקות בנגיף הקורונה, אשר גרם לכם לנזקים שונים, אנו ממליצים לכם להגיש את התביעה, בהתאם לסוג התביעה, בליווי צמוד של עורך דין דיני נזיקין, עורך דין ביטוח לאומי, עורך דין רשלנות רפואית או עורך דין אובדן כושר עבודה אשר מומחים בתחומים אלו ויעזרו לכם לקדם את התהליכים ולהגדיל את הסיכויים לקבלת פיצויים בשל הידבקות בנגיף הקורונה.

פגיעות גוף קורונה
עורך דין אייל פייפר

עו”ד אייל פייפר בעל תואר ראשון במשפטים (LLB) משנת 2005, עורך דין מוסמך משנת 2007 וחבר בלשכת עורכי הדין.

לייעוץ ללא עלות ›
מאמרים בנושא
מאמרים אחרונים
שתפו את המאמר
שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
Open chat
יש לך שאלה? אנחנו זמינים בווצאפ