פוסט טראומה קורונה

תוכן עניינים

מגפת הקורונה מביאה עמה המון שינויים בחוויה הקיומית ובאורח החיים של התושבים. השינויים הקיצוניים והמפתיעים הללו עלולים להוביל לתחושות תמידיות של חרדה, חוסר וודאות, בדידות ודיכאון, פחד בריאותי וחשש ממוות.

יש לך שאלה? לייעוץ ללא עלות השאירו פרטים >>

 

כל אלה, לצד היסטוריה אישית וחוסר במשאבי חוסן, עשויים להוביל את האזרח לחוות פוסט טראומה קורונה אשר משפיעה על כל תחומי החיים ומונעת ממנו את היכולת לתפקד בצורה נורמטיבית.

 

פוסט טראומה, דכאון לאחר תאונת דרכים- פיצוי מחברת הביטוח

פייפר כהן משרד עו"ד אספו עבורכם את כל המידע הנחוץ על מנת להבין האם אתם חווים פוסט טראומה בעקבות הקורונה, מהן הזכויות המגיעות לכם, כיצד מגישים תביעה אל ביטוח לאומי בעקבות פוסט טראומה קורונה, כמה אחוזי נכות מקבלים על פוסט טראומה ועוד.

 

פוסט טראומה הגדרה

פוסט טראומה מוגדרת בתור נכות נפשית אשר מופיעה ומתפתחת בעקבות חשיפה לאירוע טראומתי ממוקד או מתמשך. החשיפה יכולה להיות למוות או איום על החיים, פציעה חמורה או אלימות מינית באופן ישיר לאירוע הטראומתי, עדות ישירה לאירוע כאשר הוא קורה למישהו אחר או גילוי אודות אירוע טראומתי אשר קרה לבן משפחה או חבר קרוב.

 

מצב פוסט טראומתי בעקבות הקורונה

נכות קבועה על פוסט טראומה ובעיות בזיכרון - 20 אחוזי נכות נפשית

המצב הנוכחי יצר אי-סדר בתפיסה האנושית ובמציאות שחיינו עד היום. עבור אלו שחלו בנגיף, ההחלמה יכולה להיות ארוכה ומייגעת, הכוללת אי יציאה מהבית, אשפוז לבד בבית חולים, התמודדות עם מצב רפואי קשה, התרחקות של הסביבה הקרובה והשפעות גופניות ובריאותיות הנשארות לאחר ההחלמה.

 

מחקר שנערך באנגליה מצא כי בקרב מחלימי קורונה פוסט טראומה נחווית, לצד חרדה ודיכאון. באופן ישיר להגדרה, פוסט-טראומה יכולה להיחוות גם בקרב אלו שלא חלו בקורונה אבל נמצאים בחרדה קיומית לאור המצב ולא מצליחים לנהל אורח חיים רגיל. איום תמידי להידבק במחלה חדשה שאין לה תרופה, בתוספת לסגר והתבודדות, יציאה ממעגל העבודה, כניסה ללחצים כלכליים, אלימות במשפחה וכדומה עלולים להוביל לתחושה פוסט טראומתית בקרב קבוצות רחבות באוכלוסייה.

 

הסימפטומים מתבטאים בנטייה לדיכאונות, קושי בשינה, חלומות חודרניים, פרצי בהלה וזעם, חוסר ריכוז וסימפטומים נוספים. מאז פריצת מגפת הקורונה, עלו אחוזי האזרחים אשר דיווחו על הדרדרות במצב הנפשי בעקבות הקורונה. בנוסף דווח כי המצב הרגשי של ילדיהם החמיר גם כן. פסיכולוגים טוענים כי הנושאים העיקריים עליהם דיווחו מטופליהם הם תחושות של חרדה, מתח, דיכאון, בעיות במשפחה ובזוגיות ונטייה לאובדנות.

 

פגיעה בתפקוד הנפשי בעקבות הקורונה

במידה ואתם חשים חוסר תפקוד בעקבות משבר הקורונה המתבטא באופן של אובדן כושר עבודה, פגיעה בתחום החברתי ובמטלות שגרתיות, לצד התסמינים שצוינו לעיל, ייתכן כי אתם במצב פוסט טראומה בעקבות משבר הקורונה. חשוב לשים לב מהו משך הזמן בו אתם חווים את התסמינים, במקרה בו התסמינים נמשכים מעל חצי שנה, אנו ממליצים ללכת לאבחון על ידי פסיכיאטר מומחה.

 

זכויות נפגעי פוסט טראומה

אדם המתמודד עם פוסט טראומה בעקבות נגיף הקורונה יכול לבקש הכרה בתור נפגע פוסט טראומה ביטוח לאומי אשר תחשב בתור פגיעה נפשית בעבודה במידה ונדבקת בקורונה במקום העבודה שלכם או בתור נכות נפשית. על מנת להיות מוכר בביטוח לאומי יש לעבור ועדה רפואית נכות נפשית הכוללת פגישה עם פסיכולוג/ית, עובד/ת סוציאלי/ת או פסיכיאטר/ית.

במידה וקיבלתם אחוזי נכות נפשית ביטוח לאומי בעקבות התמודדות עם פוסט טראומה קורונה, יש להגיש תביעה עבור קצבת נכות נפשית ביטוח לאומי. עולה השאלה כמה אחוזי נכות מקבלים על פוסט טראומה . החלטה זו נקבעת בהתאם לתקנות ביטוח לאומי. התביעה עבור קצבה על פוסט טראומה עלולה להיות מורכבת ודורשת סבלנות, אך משתלמת וחשובה על מנת שתוכלו לממש את מלוא זכויות רפואיות המגיעות לכם.

 

כיצד תובעים מביטוח לאומי אחוזי נכות על פוסט טראומה

על מנת להיות מוכר על ידי ביטוח לאומי בתור נפגע פוסט טראומה קורונה, יש מספר שלבים שצריכים לעבור. ראשית, יש למלא דרך אתר ביטוח לאומי טפסים את הטופס "תביעה לקצבת נכות כללית". במהלך מילוי הטופס יש לצרף מסמכים רלוונטיים כגון סיכומי מחלה הקשורים להידבקות בנגיף הקורונה, מסמכים רפואיים אשר מפרטים על הטיפול במחלה וכדומה.

 

בנוסף יש לצרף מסמכים המאשרים תעסוקה ותלושי שכר אחרונים. שימו לב כי ככל שתצרפו יותר מסמכים רלוונטיים לתביעה עבור פוסט טראומה אחוזי נכות, כך הסיכוי לקבלת זכאות לקצבה תהיה גבוהה יותר. את התהליך מומלץ לעבור בליווי עורך דין לתביעות נכות כללית  או בליווי עורך דין מומחה לביטוח לאומי אשר יעזרו לכם בהכוונה ובצירוף המסמכים הרצויים.

 

הגשת תביעה לביטוח לאומי על פוסט טראומה קורונה

ניתן להגיש תביעה על פוסט טראומה בעקבות קורונה דרך הסניף הקרוב אליכם, דואר או פקס. הדרך המומלצת ביותר, במיוחד במציאות היום כאשר רוב המוסדות סגורים לקהל הרחב, היא להגיש את התביעה באופן מקוון דרך אתר ביטוח לאומי טפסים. לאחר הגשת הטפסים והתביעה עבור קצבת נכות נפשית, תקבלו זימון להגיע אל ועדה רפואית נכות נפשית של ביטוח לאומי.

 

בוועדה יושבים מזכיר מביטוח לאומי, מומחה בתחום התביעה ומומחה בתחום הפסיכיאטריה.  ניתן ואף רצוי להגיע אל הוועדה עם מלווה. אנו ממליצים לכם לגשת אל הוועדה לצד עורך דין מומחה בתביעות ביטוח לאומי אשר מורשה לייצג את התובע ולדבר בשמו מול הוועדה. על התובע לפרט כיצד הידבקות בנגיף הקורונה משפיעה על המצב הנפשי, כיצד הוא מתמודד עם קשיים תפקודיים באופן יום יומי למשך תקופה ארוכה, אובדן כושר עבודה וכדומה.

 

כמה אחוזי נכות מקבלים על פוסט טראומה

לאחר קיום ועדה רפואית נכות נפשית מטעם ביטוח לאומי הקובעת קצבת נכות נפשית, מחליטה הוועדה מהם אחוזי הנכות המגיעים לתובע בהתבסס על המסמכים שהגיש, הבדיקות הרפואיות והמפגש מול הוועדה. מעבר לקביעת אחוזי נכות, הוועדה תקבע האם מדובר בנכות נפשית זמנית או נכות נפשית קבועה. נכות נפשית זמנית נקבעת במידה והוועדה הרפואית חושבת כי התובע יכול להתאושש ממצבו הנפשי ולחזור לתפקוד מלא. בקביעה של נכות נפשית זמנית, בסוף התקופה מעריכים בשנית את מצבו הנפשי של התובע.

 

עורך דין מומחה לביטוח לאומי יעזור לכם לקבל את מלוא הזכויות המגיעות עבורכם

במידה ואתם סובלים מבעיות נפשיות וחשים כי אתם נמצאים במצב של פוסט טראומה בעקבות נגיף הקורונה, אינכם מצליחים לעבוד, לתפקד ולנהל אורח חיים רגיל, עליכם לדרוש את הזכויות שמגיעות לכם מהמדינה. מאחר ונגיף הקורונה נכנס אל חיינו בסערה, לוקח למוסדות הממשלתיים זמן להיערך למצב החדש. עם זאת, זה לא אמור למנוע ממכם להגיש את התביעה.

 

על מנת לקבל על פוסט טראומה אחוזי נכות, יש לעבור תהליך ארוך וממוקד, יעיל ונכון. בימים מתוקנים, אם התביעה נעשית באופן עצמאי היא יכולה לקחת מספר רב של חודשים. על מנת שתוכלו לקבל במהרה קצבת נכות נפשית, שתעזור לכם להתמודד עם המצב החדש, מומלץ לקחת את שירותיו של עורך דין מומחה לפוסט טראומה בנכות כללית, אשר ילווה אתכם במקצועיות מקסימלית החל מהכנת המסמכים ועד לוועדה ויעלה את הסיכוי להכרה בפני ביטוח לאומי ולקבלת קצבת נכות נפשית.

 

פייפר כהן משרד עורכי דין מאחלים לכם ימים שקטים ובריאים.

פוסט טראומה קורונה
עורך דין אייל פייפר

עו”ד אייל פייפר בעל תואר ראשון במשפטים (LLB) משנת 2005, עורך דין מוסמך משנת 2007 וחבר בלשכת עורכי הדין.

לייעוץ ללא עלות ›
מאמרים אחרונים
שתפו את המאמר
שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
Open chat
יש לך שאלה? אנחנו זמינים בווצאפ