לוגו משרד עו"ד פייפר כהן
לייעוץ עם עו"ד:

פטור ממס לרכב נכה

*משרדנו אינו מעניק שירותים בתחום זה – מידע זה מוגש כשירות לציבור בלבד.

הידעתם? בעלי 40% נכות ויותר, רשאים לקבל פטור ממס לרכב נכה ברכישה של רכב. ככל שאחוז הנכות גבוה יותר, כך הטבת המס המתקבלת, הינה משמעותית יותר. נכים שאין ברשותם רישיון נהיגה תקף אך נזקקים לשירותיו של נהג תומך, יתבקשו להציג למוסד לביטוח לאומי כ – 50% נכות כדי לממש את זכאותם להטבות המיסוי ברכישת רכב נכה. חשוב לדעת כי הפטור הנ"ל ניתן לצד זכאות לקבלת הלוואה באחוז מימון של עד 80% משוויו של הרכב המיועד לרכישה.

 

תעודת נכה והזכות לפטור ממס לרכב נכה

תעודת נכה המופקת מטעם הביטוח הלאומי, מזכה נכים בישראל בזכויות שונות, ובכללן פטור ממס לרכב נכה. הטבה זו מאפשרת לבעלי נכות לרכוש רכב בעלות מופחתת. זאת הודות לפטור ממס אשר מוזיל את עלותו של הרכב באופן משמעותי. הטבה זו מאפשרת לנכים למצות את זכויותיהם בצורה נוחה יותר ולהשתלב באופן מיטבי בקהילה, תוך שהגעה למסגרות חינוך, תעסוקה ומסחר, הופכת נגישה יותר, נוחה יותר ובטוחה יותר עבורם.

 

ההגדרה של רכב נכה

רכב נכה מוגדר ככלי רכב שקיבל תו נכה ומוגדר במשרד התחבורה בתור רכב שמשמש אדם בעל מוגבלות פיזית, למטרות התניידות. בתג החניה לנכה ניתן להשתמש עבור שני רכבים, ככל ששניהם משמשים את הנכה לנסיעה, באם כלי הרכב הללו אינם בבעלותו הפרטית של הנכה.

 

פטור ממס לרכב נכה – מה הוא מכסה?

ברכישה של רכב נכה, הפטור ממס לרכב נכה, תקף גם לרכישה של עזרים שונים לרכב המאפשרים נהיגה נוחה ובטוחה לבעלי מגבלות פיזיות. אביזרים כדוגמת מעלון גג, זרוע הרמה לכסאות גלגלים, קופסת אחסון אווירודינמית וסגורה שאינה מקשה על ההתניידות ברכב ואינה מצריכה כוח לאחסון כסא הגלגלים, וכן רובוט או מנוף לאחסון הכסא בתא המטען.

 

מהם התנאים לקבלת פטור ממס לרכב נכה?

תנאי הסף לקבלת פטור ממס ברכישת רכב נכה, הינם: 

  • הצגת אישור ממשרד הבריאות (רלוונטי לנכים עד גיל 67 שנבדקו לקריטריון הניידות) לנכות ברגליים המצדיקה שימוש ברכב כאמצעי תחבורתי
  • דרגת נכות של 60% ויותר
  • אישור לכך שהתניידות של המבקש ללא רכב עשויה לדרדר את מצבו הבריאותי
  • הצגת תיעוד רפואי עדכני

 

כיצד ניתן לממש את הזכאות להטבת פטור ממס לרכב נכה?

מימוש הזכאות לקבלת פטור ממס לרכב נכה, עובר דרך מספר שלבים:

שלב הבדיקה הרפואית בלשכת הבריאות לשם קביעת אחוזי הניידות של המבקש

בשלב זה יידרש הנכה להיבדק במחלקת הניידות של לשכת הבריאות לטובת הערכת זכאותו לקבלת ההטבות למוגבלים בניידות. רק מי שיש לו אחוזי ניידות וכן סעיף ליקוי שנקבע מטעם לשכת הבריאות, יהיה זכאי לכך. לכן כשלב ראשון בהליך בדיקת הזכאות יש להגיש בקשה לביצוע בדיקה רפואית לשם קביעת אחוזי הניידות של המבקש.

אחוזי הניידות נקבעים בידי ועדה בלשכת הבריאות, שהיא ועדה חיצונית לביטוח הלאומי. טופס הבקשה זמין להורדה מאתר המוסד לביטוח לאומי. בטופס זה, יש לכלול חוות דעת וחתימה של רופא משפחה או מהרופא המטפל של המבקש, ולהגיש אותו ללשכת הבריאות באזור מגוריו.

 

במידה והמבקש יזומן להופיע בפני ועדה, הבדיקה תכלול בחינה של האלמנטים הבאים:

  1. סעיף הליקוי של המבקש
  2. אחוזי הניידות שלו
  3. הצורך בכסא גלגלים ואופי השימוש בו

 

תוצאות בדיקת הוועדה תתקבלנה לביתו של המבקש בדואר. על החלטת לשכת הבריאות בנושא זה ניתן לערער בתוך פרק זמן שלא יעלה על 60 ימים ממועד שליחת התוצאות למבקש.

חשוב לדעת שהנחיות אלו מתייחסות באופן ספציפי להליך הבקשה וההופעה בפני הוועדה המלווה של לשכת הבריאות. אולם במחלקות האחרות של המוסד לביטוח לאומי (מחלקת נכות כללית, אגף השיקום, ילד נכה או שר"ם) עשויים להיות נהלים אחרים לעניין הגשת התביעה והוועדה המלווה. לכן חשוב לבדוק ספציפית את אופן הגשת הבקשה למחלקה הרלוונטית עבורכם.

 

שלב הגשת התביעה לקבלת הטבות בכפוף להסכם הניידות

זהו שלב הגשת התביעה לקבלת הטבות למימון רכישת הרכב החדש לנכה ועזרי נהיגה או הסעת נכים. בהקשר זה חשוב לבחון את השוני בין ההטבות שניתנות עבור רכבים פרטיים ובין ההטבות לרכבים מסחריים גדולים יותר, כמו רכבי וואן. הזכאות בהקשר זה, נבחנת מול הביטוח הלאומי על פי גילכו של המבקש, מצבו והחלטת לשכת הבריאות בעניין אחוז הניידות של הנכה. מחלקת הניידות שולחת לביתו של המבקש את החלטתה, ומאשרת או דוחה את הבקשה על פי הזכאות של המבקש.

 

שלב הפנייה למכון הרפואי לבטיחות בדרכים

היה ואינכם חפצים בקניית רכב פרטי עם נפח המנוע שאושר לכם בהתאם לזכאותכם הבסיסית, ואתם מעוניינים לרכוש רכב מסחרי / כלי רכב בעל מנוע בנפח גדול יותר מכפי שאושר לכם, תופנו על ידי מחלקת הניידות אל המכון הרפואי לבטיחות בדרכים. באם אתם נוהגים – זהו השלב בו תזומנו להופיע בפני ועדה לכשירות נהיגה, אשר תבחן את כשירותכם לנהוג, לצד רשימת מגבלות הנהיגה שלכם.  כיום, ישנם פתרונות טכנולוגיים רבים שמאפשרים לבעלי מוגבלויות לנהוג בנוחות ובבטיחות, ככל שהם נמצאים כשירים לנהוג.

לאחר קביעת הגבלות הנהיגה של המבקש, הוא יופנה לשיעורי נהיגה על פי רשימת ההגבלות החלות עליו, ולאחר שיעבור מבחן נהיגה בהצלחה, יונפק לו רישיון נהיגה עדכני שיכיל את הגבלות הנהיגה. לאחר מכן הוא יופנה לוועדה נוספת שנקראת "ועדת גודל רכב". בוועדה זו ימליצו לנהג על סוג הרכב המתאים ביותר עבורו, וכן על עזרים שונים להתקנה, בהתאם לצורך. כמובן, כל שדרוג לרכב מעבר לאלו שאושרו – יהיה באחריותו של הנכה ובמימונו הפרטי.

לסיכום

אם השגתם פטור ממס לרכב נכה, כל שנותר לכם הוא להגיש למחלקת הניידות את החלטת הוועדה לגודל רכב, ולהמתין לקבלת האישור לרכישת הרכב המוזל והתקנת עזרי הנסיעה בו.

סיוע בהגשת בקשות אלו ניתן לקבל ממשרד עו"ד פייפר כהן, המתמחה במיצוי זכויות רפואיות לבעלי מגבלות ניידות.

רוצה לחזור לחלק ספציפי בעמוד?

עו"ד פייפר כהן בפייסבוק | עו"ד פייפר כהן ביוטיוב | מייל אישי: [email protected]

זקוקים לייעוץ? זמינים עבורכם גם בוואטסאפ!