קרן פנסיה קורונה

תוכן עניינים

משבר הקורונה משפיע רבות על תחומים רבים בחייו של כל אחד מאיתנו, בין היתר גם על החיסכון הפנסיוני. קרן פנסיה ברגעים כאלו יכולה לשמש אותנו באפשרויות שונות.

יש לך שאלה? לייעוץ ללא עלות השאירו פרטים >>

 

במקרה בו עובד נדבק בקורונה ובבעלותו קרן פנסיה, ניתן לתבוע קצבת נכות מהביטוח הפנסיוני שלו. בנוסף, במידה ונתקלתם למצב כלכלי קשה, ניתן לקבל הלוואה מקרן הפנסיה. משרד עו"ד פייפר כהן אסף עבורכם את כל המידע שאתם זקוקים לו בנוגע לביטוחים הפנסיוניים שלכם בתקופה המבלבלת הזו.

 

תביעות פנסיה תקציבית קורונה

מהי קרן פנסיה?

בשנת 2008 התפרסם צו הרחבה לביטוח פנסיוני מקיף במשק, בו הוחלט כי יש לבטח כל עובד במשק בביטוח פנסיוני. ביטוח פנסיוני  מתרחש כאשר העובד והמעביד מפרישים סכום כסף עבור הביטוח הפנסיוני של העובד. קרן פנסיה זו דואגת לשלושה מצבים: קצבת שאירים, קצבת נכות וקצבת זקנה.

 

  1. קצבת זקנה מגיעה לעובד שהגיע לגיל פרישה. לעיתים קרובות עולה השאלה מתי מקבלים קצבת זקנה מאיזה גיל? ברוב המקרים הקצבה מתקבלת בגיל 62 לנשים ו-67 לגברים, אך זה יכול להשתנות בהתאם לתנאים שונים. הקצבה משולמת למשך כל החיים של העובד.
  2. קצבת נכות מחולקת לסוגי נכות שונים (נכות גופנית, נכות נפשית, אובדן כושר עבודה) ומשולמת לעובד בזמן שאינו עובד או עובד באופן חלקי.
  3. קצבת שאירים משולמת במקרה של פטירת עובד. מי זכאי לקצבת שאירים? תלוי במעגל המשפחתי, החל מבן/ בת זוג, ילדים, הורים ותלויים.

 

לכל אזרח אשר עובד במדינת ישראל מגיעה הזכות לקבל הפרשה אל קרן פנסיה או אל ביטוח מנהלים. ההפרשה נעשית כך שחלקה משולמת על ידי העובד וחלקה הגדול יותר על ידי המעסיק. שימו לב כי זכות זו היא חשובה ביותר וישנם מקרים בהם מעסיקים לא עומדים באותו צו הרחבה לביטוח פנסיוני. במקרים כאלה יש לפנות אל עורך דין תביעות פנסיה אשר ידאג למימוש הזכויות שלכם ולקבלת הכסף שמגיע לכם.

אובדן כושר עבודה בקרן פנסיה

מה ההבדל בין פנסיה תקציבית לפנסיה צוברת?

כפי שאמרנו, המעסיק מחויב להפריש לעובדים שלו כספים אל קרן פנסיה אשר במהלך השנים צוברים רווח מסוים וברגע בו העובד מגיע לגמלאות, הוא מקבל סכום כסף קבוע מדי חודש לצורכי מחייה. כיום קיימים שני סוגים של פנסיה: פנסיה תקציבית ופנסיה צוברת, כאשר פנסיה צוברת היא הרווחת בשוק העבודה.

 

על מנת לעשות לכם מעט סדר, נתעכב לרגע על ההבדל בין פנסיה תקציבית לבין פנסיה צוברת. פנסיה תקציבית היא סוג של הסכם בין העובד למעסיק אשר קובע כי כאשר העובד יגיע לגמלאות, המעסיק מחויב לשלם לו כל חודש סכום מוגדר בהתאם לתנאים שונים שנקבעו מראש. פנסיה צוברת מתנהלת כך שהמעסיק מנכה בכל חודש סכום מסוים מהמשכורת העובד ומפריש סכום כסף מצידו אל  קרן פנסיה. 

 

היתרון של פנסיה צוברת הוא כי בפנסיה זו קרנות פנסיה, חברות ביטוח וקופות גמל מאפשרות בחירה של אפיקי השקעה בהתאם לצרכים של העובד וניהול של רמת סיכון בהשקעה במניות, אגרות חוב וכדומה.

 

הלוואה מקרן הפנסיה

על פי צו הרחבה לביטוח פנסיוני אמור להיות חיסכון פנסיוני לכל עובד במשק. עבור עובד אשר החליף מספר עבודות במהלך חייו, עשויים להיות מספר חשבונות של ביטוחים פנסיוניים בקופות גמל שונות. מעבר לחיסון הפנסיוני, סביר להניח כי הופרשו לאורך השנים כספים אל קופות גמל שם ייתכן כי נצבר סכום כסף. חסכון בקופות גמל, חסכון בקרן פנסיה או חסכון בביטוח מנהלים יכול לאפשר לחוסך למשוך חלק מהכספים או לקחת הלוואה, בהתאם לתנאים.

 

האם לנצל את החסכון הפנסיוני במשבר הקורונה?

אנו ממליצים לא למשוך חסכונות פנסיוניים בתקופה זאת. זכרו כי חסכון פנסיוני בנוי לטווח ארוך ואינו אמור להיות מושפע לחלוטין בעקבות משבר תקופתי. כן ישנה חשיבות להיות ערניים למצב בשוק ולהטיב עם התיק השקעות. בהשקעה נכונה ומחושבת, ניתן אף לצמוח מהמשבר וללמוד כיצד לנצל בשוק ההון הזדמנויות עסקיות.

 

במקרה בו נקלעתי לקשיים כלכליים עקב הקורונה – ניתן לקבל הלוואה מפנסיה

ניתן לקבל, עבור מי שחסך, הלוואה מקרן הפנסיה בריבית נמוכה, ביחס לריביות בשוק. הסכום שיתקבל עבור המבקש הלוואה מקרן הפנסיה יהיה בהתאם לסכום שנחסך בחשבון ובמידה אם החיסכון הוא נזיל. אנו ממליצים לקחת הלוואה מאשר משיכת הכספים בקופות הגמל או בקרנות הפנסיה, הלוואה מפנסיה עדיפה בשל ריבית נמוכה. בנוסף רוב החסכונות שנמצאים בקופות הגמל פטורים מתשלום מס ולכן עדיף להשאיר את הכסף בחיסכון. שימו לב כי יש להחזיר הלוואה מקרן הפנסיה תוך תקופה מסוימת על פי התנאים שנקבעו בעת לקיחת ההלוואה.

 

חסכונות פנסיוניים ומשבר הקורונה

עולה השאלה כיצד הירידות החדות בשוק בעקבות משבר הקורונה ישפיעו על חסכונות פנסיוניים שצברנו לאורך השנים. אנו יודעים כי רוב החיסכון הפנסיוני מושקע בניירות ערך ועל כן מושפע משינויים בשוק. על אף הלחץ הנתון בשל ירידות המניות בשוק ממשבר הקורונה, זכרו כי ישנם נכסים אחרים הנכללים בתיק הפנסיוני כגון אג"ח ממשלתיות, נדל"ן ועוד אשר מושפעים פחות ממניות. בעקבות כך, אין חשש אמיתי אשר משתקף על חסכון פנסיוני נגיף הקורונה.

 

יצאתי לחל"ת בעקבות הקורונה, כיצד זה משפיע על קרן הפנסיה שלי?

המעסיק מפסיק לשלם כספים לקרן הפנסיה בתקופה בו עובד יוצא לחופשה ללא תשלום. במקרה כזה עלינו לשמור על זכויות פנסיוניות על ידי הפקדות עצמאיות אל הקרן או באמצעות הסדר ריסק. שימו לב כי קיימת בקרן הפנסיה אורכת ביטוח של חמישה חודשים, כך שהעובד נשאר מכוסה מבחינת הביטוח הפנסיוני ממועד הפסקת תשלום לקרן הפנסיה על ידי המעסיק.

 

לצערנו משבר הקורונה נמשך זמן רב ולכן במידה והעובד נמצא בחל"ת יותר מחמישה חודשים, עורך דין תביעות פנסיה יעזור לכם לקבל זכויות פנסיוניות המגיעות לכם ויעזור לכם בפתיחת הסדר ריסק. חשוב להיות ערניים למספר החודשים בה העובד נמצא בחל"ת.

 

במידה ופספסנו את המועד להסדר ריסק יהיה כמעט בלתי אפשרי לערוך הסדר חדש. במקרה כזה אתם מוזמנים לפנות אל משרד עו"ד פייפר כהן אשר מתמחה בין היתר בתביעות פנסיה וילווה אתכם במילוי הטפסים והעברת כספים אל הביטוח הפנסיוני.

 

חליתם בקורונה? ניתן לקבל פנסיית נכות מקרן הפנסיה

כפי שנאמר בתחילת הכתבה, קרן הפנסיה משולמת גם במצבים של נכות מסוימת ומספקת לעובד קצבת נכות. פנסיית נכות היא בעצם קצבה המגיעה עבור מי שיש בבעלותו קרן פנסיה ומשולמת  לאדם אשר בעקבות מצב רפואי כלשהו אינו יכול לעבוד בעבודתו.  ניתן לתבוע קצבת נכות החל מ-25% אובדן כושר עבודה ומעל 90 ימים רצופים בהם האדם לא עבד.

 

במקרה בו עובד חלה בקורונה ונפגע באופן משמעותי מבחינה בריאותית, מה שמנע ממנו להגיע לעבודתו, יש להגיש תביעה עבור פנסיית נכות וקצבת נכות מקרן הפנסיה שלכם. הגשת תביעה לנכות דורשת איסוף מסמכים והתנהלות שוטפת מול קרן הפנסיה וגורמים נוספים והתהליך יכול לקחת זמן רב.

 

במקרים כאלה, במיוחד בחוסר הוודאות ששורר בעקבות מגפת הקורונה, מומלץ לעבור את התהליך בעזרת עורך דין תביעות פנסיה אשר מומחה בנושא ויעזור עבור מימוש זכויות רפואיות המגיעות לכם.  משרד עו"ד פייפר כהן אשר מתמחה בתביעות פנסיוניות, כאן עבורכם עבור כל שאלה, הכוונה וייעוץ.

קרן פנסיה קורונה
עורך דין אייל פייפר

עו”ד אייל פייפר בעל תואר ראשון במשפטים (LLB) משנת 2005, עורך דין מוסמך משנת 2007 וחבר בלשכת עורכי הדין.

לייעוץ ללא עלות ›
מאמרים בנושא
מאמרים אחרונים
שתפו את המאמר
שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
Open chat
יש לך שאלה? אנחנו זמינים בווצאפ