תאונת עבודה נזקי קורונה

תוכן עניינים

כחלק מהניסיון למנוע את התפשטות וירוס קורונה, הוצאו תקנות מיוחדות שחובה לפעול על פי הן בכל עת ובכל מקום. כך קרה שהידבקות בקורונה בעבודה נכנסת להגדרה של תאונת עבודה ולראשונה בישראל מזכה נגיף במעמד של פגיעה בעבודה שאף זכה לשם הרשמי 'תאונת עבודה קורונה'.

יש לך שאלה? לייעוץ ללא עלות השאירו פרטים >>

 

שמעתם? זה נכון, במידה וחליתם בקורונה במהלך זמן העבודה מגיע לכם פיצויים עקב תאונת עבודה.

 

זכויות חולי סרטן ביטוח לאומי

איך קורונה יכולה להיחשב תאונה בעבודה? מה דורש התהליך? אילו זכויות מגיעות לנפגעי תאונות עבודה בכלליות ונפגעי נזקי הקורונה בפרט?
משרד עורכי דין פייפר כהן כאן כדי לעשות קצת סדר.

 

למה קורונה לא נחשבת מחלת מקצוע אלא תאונת עבודה?

תאונת עבודה ומחלת מקצוע שתיהן נכנסות תחת קטגוריה של פגיעה בעבודה.

 

וירוס קורונה הוא מחלה זה נכון אולם במידה וחליתם בו בזמן העבודה הוא ייחשב כתאונת עבודה ולא מחלת מקצוע.

מחלת מקצוע מוגדרת בחוק כ מחלה שפרצה עקב עבודה שבוצעה במקום העבודה או מטעמו.

 

דוגמאות לגורמים העלולים לגרום למחלת מקצוע הם חשיפה ממושכת לחומרים מסוכנים הגורמים למחלות, תנועה מונוטונית הנעשית במסגרת העבודה ועלולה להוביל לכאבי מפרקים, חשיפה לרעש או אבק באופן ממושך הגורם לנזק בריאותי, ירידה בתפקוד ועוד.
זה אינו המקרה של וירוס קורונה.

 

הגדרתה של תאונת עבודה היא שונה וההכרה לנזק שנגרם ממנה הוא גם נפשי ולא רק פיזי.

 

למה וירוס קורונה נחשב תאונת עבודה?

וירוס קורונה יוצר תקדימים ברחבי העולם ולכבודו הותקנו הנחיות מיוחדות להתנהלות במרחב הציבורי. כך, לראשונה בישראל, ניתנת הידבקות במחלה כלשהי הכרה בסטטוס של תאונת עבודה.

 

איך זה מתאפשר?

 

כדי לפשט את העניין, ניקח לדוגמא את תקנות הבטיחות לעבודה בגובה- אם טיפסתם על סולם בבית בזמכם הפנוי, נפלתם ונפצעתם, זו נחשבת 'תאונה' ובהתאם זה מקנה לכם זכויות מסויימות למשל אם הסולם היה פגום או שנעשה לכם נזק ארוך טווח.

 

כפועל יוצא מההנחיות המיוחדות להתמודדות עם נגיף הקורונה, הידבקות במחלה כשלעצמה נכנסת להגדרת 'תאונה'.
אולם, נחזור רגע לעבודה בגובה, אם במסגרת עבודתכם נדרשתם לטפס על סולם, על מקום העבודה לספק ציוד התמגנות ותנאים לעבודה בטוחה, זאת על מנת לצמצם נזקים וכמובן שלא ניתן להבטיח שלא יקרו תאונות.

 

לכן, במקרה כזה של פגיעה בעבודה ייחשב המקרה תאונת עבודה.

 

כך התקנות למיגור וירוס קורונה מביאות מקרים של הדבקות בקורונה בעבודה להכרה של תאונות עבודה.

עורך דין נכות עבודה

 

תאונת עבודה קורונה – כל מה שחשוב לדעת!

בימינו קורונה זו כבר לא רק בירה, פגיעת נזקי הקורונה בעקבות הדבקה בקורונה בעבודה היא לא משהו שכדאי להתייחס אליו בקלות ראש וכמו תאונת עבודה לכל דבר, זכויות הנפגע הן מגוונות אך מיצוי הזכויות עשוי להיות תהליך מתמשך.

 

אם נכנס לדקויות, על פי ההגדרה בחוק, תאונת עבודה היא 'תאונה שאירעה תוך כדי ועקב העבודה, כולל בדרך לעבודה וממנה.

 

זה אומר שמהרגע שיצאת מהבית כדי להגיע לעבודה ועד שחזרת הביתה, כל פגיעה, פיזית או נפשית, תחשב פגיעה בעבודה.
תאונות עבודה יכולות להיגרם משלל סיבות ונסיבות, אין הבדלה בחוק בין פגיעות שיחשבו תאונה בעבודה וכאלה שלא כל עוד אירעו עקב העבודה.
כמובן שיש לספק הוכחות בצורת מסמכים רפואיים ומסמכים רשמיים אחרים לכל האמור לעיל.

 

פיצויים בגין תאונת עבודה ניתן לדרוש מהמוסד ביטוח לאומי, חברת הביטוח בהתאם לפוליסה ולעיתים גם צד שלישי בהתאם לנסיבות.

 

מה ההבדל בין תאונת עבודה קורונה לבין תאונת עבודה פיזית?

מלבד העובדה כי תאונת עבודה קורונה היא מצב שאין לו כמעט תקדים משפטי, לטוב ולרע, אין הבדל כלל בין הידבקות בקורונה בעבודה למקרים שונים של תאונות עבודה.

 

בדומה לתאונת עבודה מכל סוג אחר, תאונת עבודה קורונה מזכה את הנפגע בהחזרים על הטיפולים הרפואיים, דמי פגיעה על הימים בהם נעדר מהעבודה ובמידה ולאחר ההחלמה נותרים ליקויים תפקודיים הנפגע יכול לקבל פיצויים על אובדן כושר עבודה, פגיעה ביכולת ההשתכרות ואפילו אחוזי נכות בהתאם לחומרת מצבו.

 

כמו מקרי תביעה נוספים של תאונות עבודה, התרשלות במילוי הנחיות, שלכם או של המעסיק, לא יכולה לקבוע חד משמעית הצלחה או כישלון בתביעה. כל מקרה לגופו וכמובן עורך דין נפגעי קורונה מנוסה בתביעות מסוג זה מול חברות הביטוח או ביטוח לאומי מעלה את הסיכויים לזכות בתביעה.

 

אז נדבקתי בוירוס קורונה בעבודה, איך אני מקבל הכרה כנפגע תאונת עבודה?

מי שנדבק בוירוס קורונה במהלך העבודה ואיבד עקב כך ימי עבודה קודם כל זכאי לקבלת דמי פגיעה על הימים בהם לא עבד. כיאה לתביעות תאונות עבודה, ישנם מספר שלבים לעבור טרם קבלת ההכרה במעמד נפגע תאונת עבודה.

 

שלא כמו תאונה הנראית לעין, הקושי העיקרי שטומנת בחובה תביעה בגין תאונת עבודה קורונה היא הקושי להוכיח שההדבקה אכן התבצעה במקום העבודה או עקב העבודה ובמהלכה ולבסס את הנזק הפיזי או הנפשי שנגרם לכם כתוצאה מהמחלה לטווח הקצר או הארוך. נזקי הקורונה לאלו שהחלימו מהמחלה עדין נחקרים, תופעות הלוואי ורמת הפגיעה מהם מגוונות.

 

כשזה מגיע למצב ייחודי כמו וירוס קורונה, מומלץ להיות דקדקנים ולמלא בקפדנות אחר ההוראות באתר המוסד ביטוח לאומי לקבלת דמי פגיעה. במידה ולא קיבלו את בקשתכם ניתן להגיש ערעור.
בכל מקרה, אנו ממליצים להיערך לנזק שחלילה יקרה לטווח הארוך ולהיעזר בשלב מוקדם ככל האפשר בייעוץ וליווי של עורך דין נפגעי קורונה בעל ניסיון בדיני תאונות עבודה ונזקי הקורונה למיצוי מלוא זכויותיכם.

 

איך אוכל להוכיח שנגרמה לי תאונת עבודה קורונה?

וירוס קורונה הוא אולי נגיף בלתי נראה אבל בהחלט בעל השפעה, שלא כמו תאונת עבודה נפילה מסולם – לא ניתן לדעת היכן ואיך בדיוק קרתה הפגיעה. בנוסף לכך, נזקי הקורונה לטווח הארוך עדין מתגלים ככל שיותר אנשים מחלימים אך נשארים עם קשיים תפקודיים עקב המחלה.

 

הדרך שלכם להוכיח שנגרמה לכם תאונת עבודה קורונה היא קודם כל להוכיח שנחשפתם למאומת קורונה בזמן העבודה.
ההוכחה יכולה לבוא בצורת הודעה מהשב"כ או משרד הבריאות בדבר היחשפותכם למאומת הכוללת זמן ומקום או הודעה מהמעסיק שעליכם להיכנס לבידוד.
לאחר מכן, תוצאות בדיקת הקורונה שעשיתם בעקבות החשיפה למאומת בעבודה יהיו הוכחה תומכת.

 

ברגע שמוסד ביטוח לאומי אישר לכם קבלת דמי פגיעה עקב המחלה תוכלו לקבל פיצויים על נזקים עתידיים כמו אובדן כושר עבודה ואחוזי נכות.
בכלליות, מומלץ לשמור כל הודעה או מסמך שקיבלתם, החל מחשיפה למאומת, כניסה לבידוד ובדיקות רפואיות.

 

למה זכאי נפגע תאונת עבודה קורונה?

כמו שנאמר, מי שנדבק בוירוס קורונה בעבודה זכאי לכל הזכויות כדין נפגע עבודה שעבר תאונת עבודה.

 

זה אומר, קודם כל קבלת דמי פגיעה בגין הימים בהם הנפגע לא עבד.
התאריכים מוצהרים בטופס הראשוני שתקבלו מהרופא לנפגע תאונת עבודה ירשמו ימים של אי כושר, לאחר מכן בימי המחלה שתקבלו מהרופא בזמן מחלת וירוס קורונה.
שימו לב, מי שעבד בימי האי כושר לא יהיה זכאי לדמי פגיעה אולם כן יכול להיות זכאי להכרה כנפגע תאונת עבודה במקרה של נזק לטווח ארוך.

 

לאחר ההחלמה, במידה ונשארו לכם קשיים תפקודיים, טראומה נפשית או פגיעה בהשתכרות עקב תאונת עבודה קורונה תוכלו להיות זכאים לקבלת פיצויים של אובדן כושר עבודה ובמקרים מסוימים אפילו אחוזי נכות.

 

תביעות בנושא תאונות עבודה הן לא פשוטות, חוסר התקדים של נגיף הקורונה יוצר בו קשיים נוספים אך עם זה גם יתרונות. בקיאות בדיני עבודה, התנהלות מול גופי הביטוח ונסיון בנושאים משפטיים כמו נזקי הקורונה מקנה יתרון גדול לניצחון בתביעה. לכן אנו ממליצים בחום להתייעץ  עם עורך דין נפגעי קורונה מקצועי הבקיא בתחומים הרלוונטים כדי שתקבלו את המירב שמגיע לכם אל מול כל הגורמים האפשריים.

תאונת עבודה נזקי קורונה
עורך דין אייל פייפר

עו”ד אייל פייפר בעל תואר ראשון במשפטים (LLB) משנת 2005, עורך דין מוסמך משנת 2007 וחבר בלשכת עורכי הדין.

לייעוץ ללא עלות ›
מאמרים אחרונים
שתפו את המאמר
שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
Open chat
יש לך שאלה? אנחנו זמינים בווצאפ