תביעות נגד ביטוח לאומי – איך זה עובד?

תביעות נפילה ברחוב, תביעה נגד העירייה, תאונות מדרכה
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

הביטוח הלאומי הוא “הבטחון שלנו” ונמצא איתנו בכל הרגעים החשובים בחיינו.

התביעות שמוגשות נגד ביטוח לאומי הפכו להיות שכיחות , והמוסד לביטוח לאומי מדווח מידי שנה בשנה על גדול בהגשת התביעות.

התחומים השכיחים ביותר שאליהם מוגשות תביעות נגד המוסד לביטוח לאומי הם תביעות נגד ביטוח לאומי נכות כללית , תביעות נגד ביטוח לאומי בנכות עבודה .

הסיבה לגדול בשכיחות התביעות נגד ביטוח לאומי הם בתחום הנכות הכללית הגדול בתחלואה מידי שנה בשנה, ובתחום נכות העבודה הגדול בתאונות עבודה בשל העדר פקוח על חוקי הבטיחות בעבודה .

בין אם אתם מגישים תביעה נגד ביטוח לאומי לנכות כללית, או תביעה נגד ביטוח לאומי לנכות מעבודה, שמגישים תביעה לביטוח לאומי חשוב להפקיד תמיד על עניינים זהים, שאם לא נפקיד עליהם התביעה שלנו שהוגשה לביטוח לאומי עשויה להדחות.תביעות נגד ביטוח לאומי – איך זה עובד?

כלל ראשון- מילוי נכון של מסמכים- המסמכים הראשוניים אותם אתם מגישים לביטוח לאומי הם המסמכים שלפיהם בודק ביטוח לאומי את הזכאות שלכם לתשלום ולאישור התביעה .

למשל, אם לא תמלאו בטופס נכות מעבודה שעות לא נכונות של תאונת העבודה התביעה שלכם עשויה להדחות או אם מלאו בטופס תביעה לנכות כללית בל 7801 לא את כל המחלות מהם אתם סובלים, אתם עשויים להיות שלא מזומנים לוועדות רפואיות מתאימות.

לכן כלל ראשון תמלאו את הטפסים בזהירות .

זכרו ! אם תמלאו את הטפסים בצורה שגויה, תצטרכו לערער תצטרכו להאבק קשות כדי לתקן את הטעויות אותם עשיתם.

כלל שני- שמגישים תביעה ולא משנה מה אתם מגישים תבדקו את המסמכים אותם אתם מצרפים לוועדות.

זכרו ! שאתם מגישים תביעה לנכות עבודה או תביעה לנכות כללית המטרה היא לצרף רק את אותם מסמכים שמראים שיש לכם בעיות רפואיות. אם המסמכים לא רלוונטים, אל תצרפו אותם.

לא אחת נתקלתי בתובעים שאכן יש להם בעיות רופאיות מוכחות אך הניירת שהגישו לוועדה ולביטוח לאומי מראה שאין להם בעייה רפואית. הרופא בוועדות שראה את הניירת שהוגשה לתביעה כמובן ביסס את ההחלטה שלו לפי הניירת שלא הייתה רלוונטית.

למשל,תובע שסובל מקושי להזיז את הצוואר שלו, בחר לצרף דווקא את המסמך בו הרופא בקופת חולים ציין שאין לו מגבלה בתנועה.

נכון שלאותו היו מסמכים רבים בתיק הרפואי שהראו שיש לו מגבלה בצוואר, אך המסמך הראשון אותו צירף התובע יצר את הרושם השגוי אצל הרופא.

כלל שלישי- בדקו את הזכאות שלכם ומה אתם רוצים להשיג בתביעה .למשל, אם מדובר בנכות כללית , אתם צריכים לבדוק שאכן אתם מגיעים לסף רפואי מזכה, כלומר התביעה שלכם מגיעה לרף 40% עם סעיף ליקוי של 25%, או 60% על כלל הבעיות , ואם אתם מגישים תביעה לנכות עבודה ,אתם רוצים לדעת שתוכלו להגיע למענק לכל הפחות כלומר נכות בשיעור של 9%.

לא אחת ראיתי תביעות רבות שמוגשות לביטוח לאומי לנכות כללית שנדחות על הרקע של סף מזכה, או תביעות של נכות עבודה בהם אין סיכוי להגיע למענק, וכמובן שהתוצאה של הגשת תביעות כאלה היא אכזבה גדולה מאוד.

לעומת זאת אם אתם בודקים את התביעה , בודקים אם יש לכם סיכוי להגיע לתוצאות הרצויות , אתם מגדילים בצורה ניכרת את הסיכוי שלכם להצליח עם התביעה .

כלל רביעי- בביטוח לאומי יש כללים שאין כפל קצבאות . כלומר אם אתם מקבלים נכות עבודה לא תוכלו לקבל נכות כללית גם כן במקביל. התוצאה של הגשת תביעות עם קצבאות מתנגשות מה שנקרא כפל קצבאות, היא אכזבה גדולה .

לכן תמיד שהנכם מגישים תביעות בדקו האם תוכלו לקבל כפל קצבאות ורק אם התשובה חיובית תגישו תביעה מתאימה.

למשל, אם אתם מקבלים נכות כללית תוכלו לקבל שירותים מיוחדים בנוסף לנכות כללית.

כלל חמישי- מומלץ תמיד להעזר בבעלי מקצוע מתאימים. בזמן האחרון מגיעים למשרד תובעים רבים שנעזרים ביועצים של המוסד לביטוח לאומי, מה שנקרא מתנדבים של המוסד לביטוח לאומי. לא אחת התוצאה של אותם יועצים שעובדים בביטוח לאומי קשה מאוד ללקוחות. מתנדב לא בא להיות תחליף לאיש שיודע את החוק, ולא אחת הוא עשוי לגרום לנזק גדול בשל אי הכרה של החוקים הרלוונטים.

לסכום הכללים שלעיל נועדו להגדיל את הסיכויים שלכם לזכות בתביעות נגד ביטוח לאומי בנכות כללית או בתביעות נגד ביטוח לאומי נכות עבודה.

גם עשוי לעניין אותך

פגיעת ראש‎

פגיעת ראש‎

חבלת ראש לאחר תאונת דרכים- כיצד ביטוח לאומי קובע את אחוזי הנכות על פגיעת הראש לאחר תאונת דרכים וכיצד מומחה של בית המשפט במקרה של תאונת דרכים קובע את אחוזי

לחץ, שחיקה בעבודה ואובדן כושר עבודה

לחץ, שחיקה בעבודה ואובדן כושר עבודה

לחץ ושחיקה בעבודה הפכו להיות מגיפה במדינת ישראל. לא אחת לחץ ושחיקה בעבודה הינם גורמים רציניים ביותר לאובדן כושר. עובדים רבים תובעים אובדן כושר על רקע לחץ ושחיקה בעבודה, שהינם

עורך דין אייל פייפר

עורך דין אייל פייפר

עו”ד אייל פייפר בעל תואר ראשון במשפטים (LLB) משנת 2005, עורך דין מוסמך משנת 2007 וחבר בלשכת עורכי הדין.

רוצה להתייעץ? ליצירת קשר נא למלא פרטיך ונציג ייצור קשר עימך בהקדם!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

רוצה להתייעץ? ליצירת קשר נא למלא פרטיך ונציג ייצור קשר עימך בהקדם!

התקשרו עכשיו