לוגו משרד עו"ד פייפר כהן
לייעוץ עם עו"ד:

מחלות המזכות בפטור ממס הכנסה

זכויות מס הן דבר מאוד רחב כך שהרבה אנשים עונים לקטגוריה כלשהיא המזכה לדוגמא בנקודת זכות. בין כל הטבות המס נמצאת הטבת המס הגדולה ביותר שהיא פטור מלא מתשלום מס הכנסה. זכות זאת ניתנת בין היתר לאנשים עם מחלות המזכות בפטור ממס הכנסה תחת וידוא עמידה בקריטריונים נוספים. במאמר זה נפרט מה הן המחלות וכיצד מקבלים את הפטור.

 

פטור ממס הכנסה

מס הכנסה משולם על פי מדרגות ומס וקריטריונים רבים שמגדירים לכל אדם, או יותר נכון לכל מעסיק, כמה מס יש לנכות משכרו של עובד בחישוב חודשי או שנתי. בעוד כולם משלמים מס הכנסה ברור כי מדובר בעול כלכלי משמעותי אשר מצמצם את המשכורת לעיתים בעשרות אחוזים. המדינה מבינה שדרך טובה להקל על אנשים שמגיע לכם זאת כלכלית, במקום לתת מענקים, היא לתת תמריצים כן להמשיך לעבוד בדרך של הטבות מס, ביניהן כמובן ההטבה הנכספת – פטור ממס הכנסה.

 

נכות שלא מזכה בפטור

בגלל שהועדה הרפואית של המוסד לביטוח לאומי לא תמיד צפויה, לעיתים קשה לדעת לכמה אחוזי נכות יהיה זכאי אדם אשר חולה במחלה, גם אם היא פוגעת מאוד בתפקודו. בכל מקרה, גם אם אתם לא סבורים שתקבלו 100 אחוזי נכות או אפילו 90 אחוזי נכות, ישנן הטבות המגיעות גם לשיעורי אחוזי נכות נמוכים יותר ולכן חשוב בכל מקרה לפנות להגשת תביעה לביטוח לאומי כדי לקבל הכרה בנכות ובהתאם זכויות והטבות אחרות.

 

מחלות המזכות בפטור ממס הכנסה

כאמור, לא תמיד ברור מה שיעור אחוזי הנכות שיקבע לכם וכן לפעמים מופתעים לרעה מהתוצאה וניגשים לערעור. משרד עורכי הדין פייפר כהן מתמחה גם בייצוג תביעות ערעור, לכן גם אם אתם כבר אחרי התביעה הראשונה, אל תהססו לפנות אלינו לעזרה. בכל מקרה, אם יש לכם את אחת מהמחלות שמזכות בפטור ממס הכנסה, כנראה שאכן תקבלו הכרה מספקת בנכות לקבלת פטור ממס הכנסה. קבלת הפטור תלויה כמובן בחומרת מצבו של החולה, אך אם יש לכם או לקרוב משפחה שלכם אחת מהמחלות, כנראה שמגיע פטור.

  1. סרטן פעיל או מחלימי סרטן
  2. פרקינסון
  3. HIV
  4. עיוורון או לקות ראיה חמורה
  5. טרשת נפוצה
  6. מחלות לב
  7. אירוע מוחי
  8. סוכרת

הצגנו רשימה קצרה של מחלות שלרוב מזכות באחוזי נכות גבוהים מספיק לפטור, אך כמובן שיש עוד הרבה מחלות. כאמור, חשוב לנהל את התהליך מול הביטוח הלאומי גם אם הצפי הוא לשיעור אחוזי נכות יחסית נמוך, ולכן אם יש לכם או לקרוב משפחה שלכם איזה שהיא נכות צרו איתנו קשר.

 

הליך קבלת הפטור

גם לאנשים עם הכרה בנכות עם שיעור אחוזי נכות גבוה מ-90 אחוזי נכות אשר אכן מזכה בפטור, קבלת הפטור דורשת הליך נוסף המתנהל מול רשות המסים. ההליך דורש כמה שלבים שיש לעבור על מנת לוודא את קבלת הזכות. אנחנו מציעים ליווי בכל ההליך אך בכל מקרה חשוב שתכירו את השלבים שמצפים לכם או שתוודאו שאכן ביצעתם את כולם במידה ואתם כבר במהלכו.

קבלת הכרה בנכות

המוסד לביטוח לאומי הוא שמעניק הכרה רשמית בנכות, גם אם רופא אבחן בצורה ברורה מחלות המזכות בפטור ממס הכנסה, נדרש תחילה לעבור במוסד לביטוח לאומי ולקבל הכרה רשמית בנכות. התהליך בביטוח הלאומי לעיתים אורך זמן רב ודרוש בין היתר מילוי תביעה, הופעה מול ועדה רפואית ולעיתים גם המשך לתהליך ערעור על ההחלטה אשר כולל שוב איסוף מסמכים ומילוי תביעה חוזרת. למרות שההליך ארוך אי אפשר לוותר עליו וכדאי להתחיל אותו מוקדם ככל האפשר.

הגשת בקשה למס הכנסה

לאחר קבלת הכרה בנכות בגין מחלות המזכות בפטור ממס הכנסה, מתקדמים לשלב הבא שהוא כבר מול רשות המסים. שלב זה עשוי להיות שונה בין שכיר לעצמאי, או בין אדם שעובד בכמה עבודות, אך בגדול נדרש להגיש לרשות המסים בקשה הכוללת את החלטת הועדה הרפואית (ההכרה בשיעור אחוזי הנכות), טופס ובו מפורטת הבקשה לקבלת הפטור וכן במקרה של שכירים תלושי שכר. לאחר מכן רשות המסים בוחנת את הבקשה ומחזירה תשובה על קבלת הפטור.

בקשת החזר מס על תשלום רטרואקטיבי

בגלל שהתהליכים מול רשות המסים ומול הביטוח הלאומי עשויים לקחת זמן, וגם לעיתים בגלל היעדר מידע, לא תמיד מספיקים להגיש את הבקשה לפני שיורדים המסים שלא אמורים לרדת. לאור זאת, רשות המסים, במידה ואכן יש אישור לפטור (או לכל הטבת מס אחרת), מאפשרת להגיש את הבקשה בעבור כל ששת השנים שקדמו לשנת המס הנוכחית ובעצם לקבל את המס ששולם בחזרה. כלומר, גם אם אתם עובדים כבר זמן מה עם המחלה ומשלמים מסים כמו כולם, עדיין יש מה לעשות.

 

פטור ממס עד לתקרה הקבועה

בדומה להטבות מס אחרות, מחלות המזכות בפטור ממס הכנסה מזכות הטבה עד תקרת שכר מסוימת. כלומר אם אכן תקבלו פטור ממס הכנסה הוא יהיה על חלק מהשכר אשר לא עובר את התקרה הקבועה בחוק (ועשויה להשתנות כל שנה). כמו כן, ישנה חלוקה על תקרות הכנסה מיגיעה אישית ועל הכנסה שאיננה מיגיעה אישית, כדי להבין בדיוק מה מגיע לכם מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע.

פטור ממס הכנסה מגיע לאנשים עם נכות בשיעור גבוה וכן על פי עמידה בקריטריונים נוספים. ישנן מחלות המזכות בפטור ממס הכנסה – הטבה אשר יכולה לחסוך לכם הרבה כסף. משרד עורכי הדין פייפר כהן מתמחה בייצוג וליווי תביעות מול הביטוח הלאומי וכן מול רשות המסים. אתם בידיים טובות ובמקום הנכון, צרו איתנו קשר לקבלת סיוע מקצועי המתבסס על שנים רבות של ניסיון בתחום.

ישנן מגוון רחב של מחלות המזכות בפטור ממס הכנסה, בין היתר לדוגמא מחלת הסרטן (לגידול פעיל או למחלימים), HIV, פרקינסון, עיוורון, סוכרת, אירוע מוחי וטרשת נפוצה. 

מחלות המזכות בפטור ממס הכנסה מזכות רק על חלק מההכנסה עד לתקרה הקבועה בחוק. התקרה משתנה כל שנה בדומה להטבות מס אחרות. כמו כן, התקרה משתנה בין הכנסה מיגיעה אישית לבין הכנסה שאיננה מיגיעה אישית ולכן משתנה גם בין אדם אחד לאחר. 

במידה ועוד אין לכם הכרה בנכות מהביטוח הלאומי צריך להתחיל בהגשת תביעה להכרה בנכות. לאחר קבלת ההכרה תדרשו להגיש בקשה לרשות המסים ואליה לצרף את האישור על הנכות שקיבלתם וכן מסמכים נוספים שרלוונטיים אליכם כדוגמת תלושי שכר או תיאום מס במידה ועובדים בכמה עבודות.

על מנת לוודא שתקבלו את כל מה שמגיע לכם מומלץ להתייעץ עם אנשי מקצוע שמתמחים בתחום. משרדינו – משרד עורכי הדין פייפר כהן מתמחה בתביעות מול הביטוח הלאומי ורשות המסים ונשמח לייעץ לכם ולסייע בכל שתדרשו.

עורך דין אייל פייפר
עורך דין אייל פייפר

בעל תואר ראשון במשפטים (LLB) משנת 2005, עורך דין מוסמך משנת 2007 וחבר בלשכת עורכי הדין. החל משנת 2000 עסק בענייני ביטוח שונים כגון: חבויות, פנסיה, חיים ורכוש, סוכן ביטוח מורשה משנת 2003. לאורך השנים צבר עו”ד פייפר בקיאות רבה ומומחיות עמוקה בהיבטים החוקיים והמשפטיים של סוגיות רפואיות. הודות לידע זה ולחשיבה יצירתית ופורצת דרך בפרשנות לחוק, מצליח עו”ד פייפר פעם אחר פעם לשכנע את בתי המשפט בצדקותו, וליצור תקדימים משפטיים שמשנים בקביעות את פני עולם הביטוח.

עו"ד פייפר כהן בפייסבוק | עו"ד פייפר כהן ביוטיוב | מייל אישי: [email protected]

הצלחות המשרד

תובע נמצא זכאי ל70% נכות, 100% אי כושר וקצבה לשנה
אישור זכאות ל70% נכות, 100% אי כושר וקצבה קבוע
אישור זכאות 100% נכות עבור תובע החולה בשחפת וסוכרת
אישור הכרה של 100% נכות וזכאות לקצבת למשך שנה
אישור זכאות 97% נכות עבור תובע החולה באמנזיה
אישור זכאות קצבת נכות והכרה של 63%, ו-65% אי כושר
צרו איתנו קשר בדרך שהכי נוחה לכם

051-519-3904

הסדנה 6, כפר סבא

השאירו לנו הודעה

מן העיתונות

תביעה חריגה ביחידת העילית בצה"ל: "מפקדת ב־8200 התעללה וגרמה לי לנכות נפשית"

כלכליסט | 22/10/17

התלוננו על הטרדה מינית והורחקו | המהדורה המרכזית בחדשות 12

N12 | 14/12/17

עורך דין לתביעות סיעוד - המדריך לכל מה שצריך לדעת בנושא

גלובס | 31/05/2020
לוגו 13 רשת

פרקליטים עד הבית: עונה 2 פרק 34
| חדשות 13 רשת

חדשות 13 | 31/1/2018

זקוקים לייעוץ? זמינים עבורכם גם בוואטסאפ!