לוגו משרד עו"ד פייפר כהן
לייעוץ עם עו"ד:

עורך דין תביעות ביטוח לאומי

עורך דין תביעות ביטוח לאומי – קצבת ביטוח לאומי? אני? לי זה בחיים לא יקרה. האומנם? נפילה בדרך לעבודה, פריצת דיסק ועוד – כל אלה עשויים לקרות לכולנו.

אבל ביטוח לאומי? נשמע מרתיע, נשמע מפחיד. חוסר הידע, ההכרה וההבנה איך התהליך מתבצע – מרתיעים ומייצרים חשש מהלא מוכר והלא נודע.

האמת? טוב שהוא לא מוכר ולא נודע. התהליך מסובך, מלא בהתמודדות בירוקרטית. מעמד הוועדה מלחיץ ולא נעים ללא ליווי. בקיצור, כל החוויה מתישה, ולעיתים חוסר ידע עשוי רק להזיק לזכאות של המבוטח.

 

ליווי מקצועי על ידי עורך דין מקצוען בתחום תביעות ביטוח לאומי – כמו ללכת יד ביד בין התחנות. מהשלב ראשוני, ועדה הרפואית ביטוח לאומי ועד ועדת ערער ביטוח לאומי (במקרה הצורך), ליווי של עורך דין המתמחה בביטוח לאומי מקל, מרגיע והכי חשוב – מביא לתוצאה הרצויה: קצבה יותר גבוהה, אחוזי נכות ביטוח לאומי גבוהים, מגוון הטבות לנכים ביטוח לאומי. בקיצור, תוצאות הרבה יותר טובות.

משרד פייפר כהן מסייע מדי יום לסובלים מפגיעות גב, פגיעות צוואר, נזקים בראש, נזקים בבטן ופגיעות שכיחות נוספות כגון:

 • פגיעה נפשית
 • כאבי ראש
 • פוסט טראומה
 • פריצת דיסק
 • אלצהיימר
 • מאילופתיה צווארית
 • קרע במניסקוס
 • סרטן בלוטת התריס
 • דאבת השריר
 • אי ספיקת לב
 • אנדומטריוזיס
 • "מיקרוטראומה" – פגיעה גופנית הנגרמת ע"י פגיעות קטנות חוזרות ונשנות (למשל הקלדה מול המחשב במשך כל היום)
 • קרע בגיד הכתף
 • ליקויי שמיעה
 • נוירופיברומטוזיס ועוד..

 

ביטוח נפגעי עבודה

החלטת להגיש תביעה נגד המוסד לביטוח לאומי?

אף לפני פניה לעורך דין תאונות עבודה או עורך דין תביעות תאונות עבודה , חשוב לדעת ולהכיר היטב את כל החוקים והכללים אשר חלים על הגשת תביעה זו, הן מבחינה פרוצדוראלית והן מבחינה מהותית.

ביטוח לאומי נפגעי עבודה ( מחלקת תאונות עבודה) נועד לפצות מבוטחים שנפגעו בעבודה בתאונה או שחלו במחלת מקצוע בגין אובדן שכר או הכנסה בתקופה שלאחר הפגיעה, שבה היו בלתי כשירים לעבוד, או בגין הנזק הגופני או הנפשי מהפגיעה מה שאנו קוראים פוסט טראומה עקב תאונת עבודה, או דכאון שנלווה לפגיעה בתאונת העבודה.

ביטוח נפגעי עבודה גם מסייע לנפגעי עבודה אלה לחזור לעבודה בעזרת שיקום מקצועי. המוסד לביטוח לאומי מספק טיפול רפואי מלא לנפגעי עבודה הכולל לפי הצורך גם שיקום רפואי, החלמה, שירותי סיעוד ועוד

תהליך הגשת תביעה לביטוח לאומי – תביעות נכות כללית ביטוח לאומי

תהליך התביעה לקצבת נכות כללית אל מול הביטוח הלאומי עשוי להיות מייגע, אך עם זאת, מדובר בתהליך שניתן לצלוח עם עורך דין מנוסה.

לא אחת מומלץ לחפש עורך דין מומחה לתביעות ביטוח לאומי ועוד יותר חשוב עורך דין מומחה לתביעות נכות כללית שבין היתר עיקר העבודה שלו היא בתביעות נכות כללית.

היתקון בעבודה כזאת מול עורך דין מומחה היא שפור התוצאות בצורה משמעותית והצלחה גם בתיקים קשים, בהם קיים ספק גדול אם אפשר להוציא קצבת נכות כללית.

 

אם אתם סובלים מליקוי המונע מכם לקחת חלק בשוק העבודה – חשוב מאוד להגיש תביעה לביטוח לאומי. תביעה נכונה בעזרת עורך דין ביטוח לאומי – ניהול התביעה, איסוף מסמכים, מילוי הטפסים, הגעה לוועדה הרפואית ביטוח לאומי עצמה – כאשר כל אלו נעשים ללא תכנון מוקדם והכוונה מקצועית עשויים להראות כמשימה בלתי אפשרית.

 

זכרו ! אחד היתרונות של עורך דין מומחה הוא בנראות שלו בוועדות, ביכולת שלו לייצג את התובעים ולשפר את העמדה שלהם בוועדות. לא אחת עורך דין מומחה לנכות כללית עשוי לשפר לכם את התוצאות בתביעה כמעט ב 50% מאשר אם אתם מגיעים לבד לוועדות ללא ליווי כלשהוא.

 

ביטוח לאומי תאונת עבודה – מהי?

מה בעצם מגדיר תאונת עבודה, כתאונת עבודה לפי תקנות המוסד לביטוח לאומי? סעיף 60 לחוק הביטוח לאומי מגדיר מי זכאי ומה מגדיר אובדן כושר עבודה ביטוח לאומי, או את התאונה כתאונת עבודה.

אם נפלתי במדרגות במקום עבודתי? התשובה היא כן

עובד שנפגע עקב העבודה עצמה ופגיעה שנעשתה במהלך העבודה (למשל מיקרוטראומה המובילה לפריצת דיסק)
ביום שני בבוקר, מעדתי בעלייתי לאוטובוס המוביל אותי למקום עבודתי, נוצר לי קרע במניסקוס – האם זוהי פציעה המוגדרת כתאונת עבודה?

כן, עובד שהיה בדרכו לעבודה או ממנה ונפצע מוגדר כנפגע תאונת עבודה לפי ביטוח לאומי.

עובד שנפגע בעבודה או בסמוך למקום העבודה, כשניסה להציל גוף או רכוש, או למנוע נזק לגוף ורכוש.

עובד שנפגע במקום העבודה, אך לא עקב העבודה – כשאדם אחר פגע בו בחפץ שנמצא במקום העבודה ובתנאי שלנפגע היה חלק בגרימת הפגיעה.

עובד שכיר שנפגע בעת שהיה בהפסקת אוכל, בדרכו ממקום העבודה או בחזרה אליו.

עובד שלקה באירוע מוחי או לבבי, שנגרם כתוצאה מאירוע חריף, חד פעמי וחריג בעבודה.

 

נכות כללית ביטוח לאומי

קצבת ביטוח לאומי נכות כללית משולמת למי שאין ביכולתו לעבוד או שיכולתו פחתה עקב מצבו הבריאותי, שכלי או נפשי.

 

מהם תנאי הזכאות לקצבת נכות ביטוח לאומי ?

לקצבת נכות בביטוח הלאומי זכאי כל אזרח מעל גיל 18 (למעט מקרים מסוימים בהם אף קטין מגיל 16 עשוי להיות זכאי), שעדיין לא הגיע לגיל הפרישה.

לפי תקנות המוסד לביטוח הלאומי, אינך עובד או הכנסתך נמוכה מ – 6,331 ₪.

רופא מטעם הביטוח הלאומי קבע לך נכות בשיעור של 60% לפחות, או בשיעור של 40% לפחות אם יש לך כמה ליקויים רפואיים.

דרגת אי כושר – נקבע שעקב נכותך אינך מסוגל לעבוד או יכולתך להשתכר ירדה ב50% לפחות.

 

אוקיי, הבנתי מהם התנאים להגשת תביעה לביטוח לאומי. אבל איך מגישים את התביעה? אילו מסמכים צריך להגיש?

הגשת התביעה לביטוח לאומי מצריכה איסוף מסמכים רבים, הגשת טפסים ולעיתים עשויה לגרום למבוטח תחושת חוסר אונים ולעקב את הגשת התביעה.
אם כך, להגשת תביעה לביטוח לאומי מספר שלבים עיקריים, בהם מומלץ להיעזר בעורך דין לתביעות ביטוח לאומי.

הכנת החומרים: יש לאסוף את כל המידע הרלוונטי – בדיקות רפואיות, מסמכים ואבחונים רפואיים

הגשת התביעה: התביעה מוגשת באמצעות טופס תאונת עבודה ביטוח לאומי 250 – דיווח על התאונה ונסיבותיה, אליו נצרף את המסמכים אותם אספנו ונצרף אליהם 15 תלושי שכר אחרונים.

 

את תביעת אובדן כושר העבודה ניתן להגיש בשני מסלולים – מסלול מהיר או באופן רגיל. ישנה רשימה ודוגמאות רבות לכללי הזכאות להגשת תביעת ביטוח לאומי במסלול המהיר. גם כאן מומלץ להיוועץ בעורך דין לתביעות ביטוח לאומי

זימון לוועדה רפואית ביטוח לאומי: הוועדה כוללת רופא מומחה או רופא תעסוקתי ביטוח לאומי, שתפקידו לקבוע את דרגת נכות ביטוח לאומי שלך, ומזכיר שתפקידו לרשום את דבריך ואת פרוטוקול ועדה רפואית ביטוח לאומי ולדאוג לשמירה על זכויותיך.

 

תוכלו להגיע לועדה עם מלווה (קרוב משפחה/חבר), מתורגמן, או עורך דין לביטוח לאומי הרשאי לייצג אתכם ולדבר בשמכם. במקרים של לקות קשה ייתכן שניתן לקבוע נכות ביטוח לאומי ללא התייצבות בפני הוועדה

קביעת ועדה רפואית ביטוח לאומי: קביעת דרגת אי הכושר תתקבל בדואר

קבלת קצבת ביטוח לאומי בהתאם לדרגת האי כושר ערעור לבית הדין לעבודה ביטוח לאומי

 

למי פונים להגשת תביעה לביטוח לאומי?

לתפיסתנו, לתהליך כה קריטי בו לכל החלטה יש משקל על הקצבה והפיצויים של המבוטח, יש לתת את מילוי הטפסים לאנשים בעלי ניסיון והכרות מעמיקה עם ביטוח לאומי. בחירה לא נכונה עשויה להוביל אפילו לדחיית התביעה!

משרד פייפר כהן בעל ידע וניסיון רב בטיפול בנפגעי תאונת עבודה ובמילוי טפסי הביטוח הלאומי בפרט. המשרד מלווה מבוטחים בתהליך מדי יום, פועל למימוש זכויות ביטוח לאומי יום יום. אנחנו בקיאים בתקנות וחוקי הביטוח הלאומי, יישום החוקים והפרשנויות הרלוונטיות – ניסיון פרקטי של שנים.

 

עורכי הדין המצוינים שלנו יספקו לכם ייעוץ והכוונה בבניית תיק התביעה וילוו אתכם בכל שלבי התהליך. להגשת תביעה לביטוח לאומי, או לכל שאלה אחרת בנידון – צרו קשר ועורך דין המתמחה בתביעות נגד ביטוח לאומי יצור עמך קשר בהקדם.

 

מידע שימושי נוסף – החמרת מצב ביטוח לאומי

במקרה בו קיבלת כבר דרגת נכות, וישנה החמרה במצבך – אתה רשאי לבקש קביעה מחודשת של דרגת נכותך. ניתן להגיש את התביעה לאחר שחלפו 6 חודשים לפחות מן הקביעה האחרונה של דרגת הנכות, אלא אם בהסכמת רופא מוסמך של המוסד לביטוח לאומי קבע אחרת.

 

קיצור רגל ואחוזי הנכות שתוכלו לקבל

ניידות ביטוח לאומי

קצבת ניידות חודשית היא חלק משורה של הטבות הניתנות ע"י המוסד, הקרויות "גמלת ניידות". גמלה זו ניתנת למי שסובלים מנכות ברגליהם ומוגבלים בתנועה כדי לסייע למבוטחים להשתלב בקהילה ולפתח חיים עצמאים. קצבה זו אינה תחליף לקצבת הנכות.
ספר הליקויים
הועדה הרפואית ביטוח לאומי קובעת את דרגת הנכות שלך לפי רשימת מבחנים רפואיים שמקורם בתקנות הביטוח הלאומי. אחוזי הנכות ביטוח לאומי שלך מחושב לפי הסעיף הספציפי של הליקוי המנוי בספר, שמקורו תקנות הביטוח הלאומי. ספר זה נקרא ספר המבחנים הרפואיים (גם ספר הליקויים).

 

דמי תאונה ביטוח לאומי

פרק ו' לחוק הביטוח הלאומי קובע כי מי שנפגע ואיבד את כושר עבודתו בתאונה – שאינה תאונת עבודה או תאונת דרכים, עשוי להיות זכאי לדמי תאונה. חשוב לדעת – הזכאות מותנית בכך שהנפגע קיבל טיפול רפואי בתוך 72 שעות ממועד הפגיעה.

 

אם המוסד לביטוח לאומי מצא כי ייתכן שתוצאות התאונה התגלו לראשונה לאחר 72 שעות, הזכאות תהיה מותנית בכך שהנפגע קיבל טיפול רפואי בתוך שבועיים מיום התאונה.

יש להגיש את התביעה עד 90 יום מקרות התאונה, ע"י הגשת טופס 2201.

טבלת אחוזי נכות ביטוח לאומי

טבלת אחוזי נכות ביטוח לאומי משמשת את ביטוח לאומי לקביעת דרגת הנכות במקרים של תאונת עבודה, קצבת נכות כללית ועוד. את אחוזי נכות ביטוח לאומי תאונת עבודה ניתן למצוא בתקנות הביטוח לאומי (קביעת דרגת נכות לנפגעי עבודה), תשט"ז – 1956.

 

מדי יום אנו נתקלים במגוון שאלות בנושאי הביטוח הלאומי. ריכזנו לכם כאן מספר שאלות נפוצות והסברים:

100 אחוז אובדן כושר עבודה ביטוח לאומי – האם יש הבדל בין אחוז נכות רפואית לדרגת אי כושר ביטוח לאומי?

אחוזי נכות ביטח לאומי הם אחוזים הנקבעים על ידי רופא תעסוקתי ביטוח לאומי לליקוי רפואי לפי חומרת הליקוי – בהתאם לספר הליקויים של ביטוח לאומי. אחוזי נכות ביטוח לאומי אינם מזכים בקצבת נכות בעצמם, אבל הם תנאי הכרחי לקביעת מידת אובדן כושר עבודה ביטוח לאומי והיכולת להשתכר.

 

דרגת אי כושר עבודה, מבטאת באיזו מידה איבד המבוטח את היכולת להשתכר ולעבוד. אדם יהיה זכאי לקצבת נכות רק אם תיקבע לו דרגת נכות. הגורמים המשפיעים על דרגת אי הכושר הם הנכות הרפואית, מקצוע, ניסיון תעסוקתי, השכלה ועוד. קיימות 4 דרגות למידת אובדן כושר העבודה: 60% אחוז נכות, 65% אחוז נכות, 74% אחוז נכות ו100 אחוז נכות אובדן כושר עבודה – המזכים את האדם לקצבה הגבוהה ביותר.

אחרי כמה זמן מקבלים תשובה מביטוח לאומי? כמה זמן לוקח לקבל תשובה מוועדת ערר ביטוח לאומי? ומהי קצבת סיעוד ביטוח לאומי?

גמלת סיעוד ביטוח לאומי היא קצבה העשויה להינתן לקשישים עבור סיעוד ועזרה ביום יום. במסגרת חוק סיעוד ביטוח לאומי, הדואג לרווחת הקשיש, מי שזכאי על פי התנאים יזכה לסל שירותים. שירותים אלו ניתנים כדי לסייע לו ולבני משפחתו בפעולות היום יום, בהם הם מתקשים.

 

למשל ניהול משק בית, טיפול והשגחה, בית לקשיש, אספקה חודשית של מוצרי ספיגה ועוד. אמנם התנאים לזכאות לגמלת הסיעוד, או בשמה קצבת סיעוד זמינים לקריאה באתרים שונים – תביעות סיעוד עשויות להיות מורכבות. אנחנו ממליצים להיוועץ בעורך דין המתמחה בביטוח לאומי, בקצבת סיעוד במיוחד. פנו אלינו לכל שאלה או היוועצות ע"י עורך דין מומחה בתחום.

 

FMF, המחלה וביטוח לאומי

קדחת ים תיכונית משפחתית היא מחלה תורשתית הפוגעת באנשים ממוצא ים תיכוני. בעיקר יהודים ממקור צפון אפריקאי ומארצות אגן הים התיכון. FMF מוכרת כמחלה כרונית בביטוח לאומי ובהגשת תביעה מתוכננת היטב – הסובלים מFMF עשויים לקצבת נכות כללית ביטוח לאומי, קצבת ניידות מביטוח לאומי ואף זכאות לאחוזי נכות ביטוח לאומי. תתפלאו לדעת שאתם לא לבד, לפי הנתונים סובלים מן המחלה בארץ למעלה מ10,000 חולים.

 

תקנה 15 – בקשה להגדלת דרכת נכות, ונכות לצמיתות ביטוח לאומי

הועדה הרפואית בביטוח לאומי קובעת את דרגת הנכות לפי רשימת ליקויים רפואיים, הנקראת גם ספר הליקויים של ביטוח לאומי. ברשימה זו מופיע לצד כל ליקוי רפואי, אחוז נכות מוגדר שיש לקבוע לפי תקנות המוסד לביטוח לאומי. במקרים מסוימים, כשלנפגע יש דרגת נכות לצמיתות, הועדה הרפואית ביטוח לאומי בודקת אם הנכות החדשה שנגרמה לו מהפגיעה בעבודה משפיעה על היכולת שלו לחזור לעבדה שעבד בה לפני.

 

תקנה 15

אחוזי נכות בביטוח הלאומי נקבעים ע"י הועדות הרפואיות והנכות נקבעת באופן אובייקטיבי, מבלי שלהשפעת הליקוי על כושר העבודה של המבוטח הספציפי יש השלכה לגבי שיור הנכות. למשל מוזיקאי גיטריסט, שבדרכו להופעה נפצע ואיבד אחת מאצבעותיו. המדובר בנפגע עבודה שכן נקבעה לו דרגת נכות לצמיתות אבל בעקבות נכות זו אינו יכול לחזור לעבודה שעבד בה לפני הפגיעה.

 

תמה הקריירה שלו. אם הפגיעה מונעת ממך לבצע את עבודתך הקודמת וכעת לאחר הפגיעה אתה נאלץ לבצע עבודה קלה יותר בשכר נמוך באופן ניכר משכרך הקודם, או אם פוטרת ממקום עבודתך בגלל מצבך הקשה – הנך מצוי במצב בו אין לך כל הכנסה ואין לך יכולת לשוב לעבודתך הקודמת או לכל עבודה אחרת, מגיע לך אחוזי נכות נוספים על פי תקנה 15.

כלומר מטרת תקנה 15 היא לנסות לפצות את אלה שיכולתם לעבוד באותו מקצוע נפגעה באופן מיוחד ואחוזי הנכות שנקבעו להם לא משקפים את נכותם התפקודית.

תביעת נכות ביטוח לאומי

תקנה 16

תקנה 16 היא תקנה המקנה לוועדה הרפואית בביטוח לאומי את שיקול הדעת לקבוע דרגת נכות של 100% – שכן בשל הפגיעה, לנפגע אין שום סיכוי לעבוד.

 

נכות מעבודה, החמרת מצב ותקנה 36 – בקשה לדיון מחדש בשל החמרה במצב הרפואימה נעשה אם ישנה החמרה במצב הרפואי? האם נוכל לגשת שוב לוועדה הרפואית? החמרה במצב הרפואי זו סיטואציה שעשויה לקרות לכל אדם שקיבל אחוזי נכות רפואית ומקבל קצבת נכות. כאשר ישנה החמרה במצב הרפואי, חייבים לפנות לביטוח הלאומי. לא דרך ערר, אלא ע"י בקשה לדיון מחודש עקב החמרת המצב הרפואי. הזכות לבדיקה נוספת בקשה לדיון בהחמרת מצב רפואי – היא הזכות של כל מי שהביטוח לאומי אישר את תביעתו כתאונת עבודה או מחלת מקצוע.
כדי להגיש תביעה להחמרת מצב לפי תקנה 36, עלינו להגיש טופס החמרת מצב ביטוח לאומי, טופס ביטוח לאומי 228. לטופס זה עלינו לצרף אישורים מתאימים מרופא שהוסמך לכך מטעם הביטוח לאומי, לרוב רופא תעסוקתי.

 

צינתור לב, אי ספיקת לב וזכויות חולי לב בביטוח לאומי

צינתור לב היא פעולה המבוצעת ע"י קרדיולוג. הצינתור נעשה ע"י החדרת צנתר (צינורית דקה) לגוף (דרך עורק המפשעה בד"כ). פעולה זו מספקת מידע רב על הלב והעורקים המזינים אותו ולעיתים אף מוחדרים תומכנים – "סטנטים" כדי להרחיב עורק ולמנוע את חסימתו.

אי ספיקת לב הוא מצב בו הלב אינו מספק מספיק דם לגוף. אי ספיקת לב עשויה לקרות בגלל תפקוד לקוי של שרירי הלב – מחלות קרדיומיופטיות, מחלות לב שקשורות למסתמים, פגמים במבנה הלב ועוד.

זכויות חולי הלב בביטוח לאומי

אי ספיקת הלב, הפרעות קצב, מחלות של מסתמים, התקפי לב – אלו הן חלק ממחלות הלב הנפוצות. תופתעו לדעת, אבל מחלות הלב מספקות את סיבת המוות השנייה בישראל.

מחלות לב משפיעות באופן ישיר על איכות החיים ותפקוד האדם הלוקה בהם. חולי לב רבים אינם עובדים בזמן השיקום ואף מתקשים לחזור לעבודה באותו היקף כפי שעבדו לפני. אין שום סיבה שחולי הלב יפגעו בהכנסתם והוצאותיהם ינסקו – קמות להם זכויות מתוקף תקנות הביטוח הלאומי והם עשויים להיות זכאים למגוון הטבות שונות.

קצבת נכות כללית – כפי שציינו, חלק מחולי הלב יסבלו מירידה בתפקוד וכושר העבודה ועל כן קמה להם זכאות לקצבת נכות כללית מהמוסד לביטוח לאומי. אמנם זהו הליך לא פשוט, אבל עם ליווי מקצועי של עורך דין המתמחה בביטוח לאומי – ניתן להוכיח פגיעה, זכאות לקצבה כללית והטבות נוספות כגון: פטור מתשלום מס הכנסה, שירותי סיעוד ועוד.

 

תאונות דרכים, דמי פגיעה ודמי תאונה ביטוח לאומי

לא משנה אם מדובר בהולך רגל שנפגע מכלי רכב או נהג רכב שנפגע בתאונה, להיות מעורב בתאונת דרכים זו חוויה מאוד לא נעימה. תאונת דרכים היא סיטואציה מאוד טראומתית ומדינת ישראל, כמו הרבה מדינות מערביות, מנסה להילחם בתאונות הדרכים. החוק לנפגעי תאונות דרכים הסדיר את האחריות בתאונת הדרכים וקבע כי האחריות לנזק שנגרם היא של הנהג הפוגע.

 

דמי תאונה

ביטוח לאומי משלם דמי תאונה למי שנפגע בתאונה בבית, בחופשה ובשעות הפנאי, ובגללה איבד את כושרו לתפקד. קצבה זו משולמת לכל היותר 90 יום של אובדן כושר התפקוד, וכמובן בהתאם למצב התפקודי של הנפגע. שימו לב, מי שנפגע בתאונת דרכים או תאונת עבודה אינו זכאי לדמי תאונה.

 

דמי פגיעה

מבוטח שנפגע מתאונת עבודה, מחלת מקצוע או מפגיעת מיקרוטראומה – ועקב פגיעה זו אינו יכול לעבוד, יהיה זכאי לתשלום דמי פגיעה כפיצוי על אובדן ההכנסה שלו או השכר. דמי הפגיעה מהווים תשלום לעובד שכיר או עצמאי, פיצוי תחליף על היעדרות מהעבודה, אובדן ההכנסה.

 

*מיקרוטראומה: מיקרוטראומה היא פגיעה שנגרמת כתוצאת מפעולות חוזרות ומתמשכות במהלך העבודה.

רוצה לחזור לחלק ספציפי בעמוד?