לוגו משרד עו"ד פייפר כהן
לייעוץ עם עו"ד:

חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה

חוק התגמולים לנפגעי פעולות האיבה מסדיר את מתן הפיצויים וההטבות השונות המגיעים לנפגעי פעולות האיבה בישראל. בהתאם לחוק, מי שהוכרו כנפגעי פעולות איבה זכאים לתגמולים חודשיים, מסלולי שיקום ייעודיים ומענקים. הזכאות לזכויות ולהטבות נקבעת בהתאם לקריטריונים המוגדרים בחוק ובתנאי שהאירוע המדובר הוכר על ידי הרשות המאשרת כאירוע איבה.

 

חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה – הכרה על ידי הרשות המאשרת

בהתאם לחוק התמלוגים ,פעולות איבה הן גם פעולות עוינות המתבצעות על ידי ארגוני טרור או מפגעים יחידים על רקע לאומני. הגורם שאחראי לקבוע אם פעולה עוינת היא פעולת איבה הוא גוף מיוחד במשרד הביטחון המכונה "הרשות המאשרת".

ישנם מספר קטגוריות לפיהן ניתן להכיר באדם כנפגע פעולות איבה על פי חוק התמלוגים לנפגעי פעולות איבה. אלו כוללים נפגעים בפגיעה ישירה במהלך פעולת טרור בישראל כמו גם, את מי שנפגעו בשגגה עקב פעולת הטרור, בין היתר במהלך תגובות כוחות הביטחון לפעולת הטרור. החוק חל, הן אלו שנפגעו מנשק שהיה מיועד לפעולת הטרור והן את אלו שנפגעו מנשק שהופעל על ידי כוחות הביטחון בתגובתם לאירוע.

 

השוואה עם כוחות הביטחון

חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה נועד להבטיח את התנאים הסוציאליים של הנפגעים בפעולות איבה ומשפחותיהם. התגמולים הניתנים מכוח חוק זה משולמים על ידי ביטוח לאומי. מטרת החוק הייתה להשוות את זכויותיהם של אזרחים שנפגעי בפעולות איבה עם הזכויות של חיילי צה"ל והמשפחות השכולות להם אחראי משרד הביטחון.

 

תמלוגים לפצועים ונכים

מי שוועדה רפואית של ביטוח לאומי קבעה לו דרגת נכות של 20% ומעלה זכאי לקצבת נכות חודשית בהתאם לדרגת הנכות. מי שוועדה רפואית קבעה לו דרגת נכות של מעל 10% ומתחת ל-20% זכאי למענק נכות חד פעמי. בנוסף ניתנים תוספות מיוחדות לקבוצות אוכלוסייה כגון, נכים קשים ונכים נצרכים.

 

תמלוגים למשפחות לאחר מות הנפגע

על פי חוק התמלוגים לנפגעי פעולות איבה ניתנים גם תגמולים לתלויים של מי שנפטר במהלך פעולת איבה מוכרת. התגמולים הם לשאיריו של מי שנספה לרבות אלמנים, אלמנות ויתומים. שיעור התגמול נקבע לפי גילו של בן או בת הזוג של הנפטר ובמידה ויש יש עמם ילדים יתומים גם על פי גיל הילדים.

חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה

Picture of עורך דין אייל פייפר
עורך דין אייל פייפר

בעל תואר ראשון במשפטים (LLB) משנת 2005, עורך דין מוסמך משנת 2007 וחבר בלשכת עורכי הדין. החל משנת 2000 עסק בענייני ביטוח שונים כגון: חבויות, פנסיה, חיים ורכוש, סוכן ביטוח מורשה משנת 2003. לאורך השנים צבר עו”ד פייפר בקיאות רבה ומומחיות עמוקה בהיבטים החוקיים והמשפטיים של סוגיות רפואיות. הודות לידע זה ולחשיבה יצירתית ופורצת דרך בפרשנות לחוק, מצליח עו”ד פייפר פעם אחר פעם לשכנע את בתי המשפט בצדקותו, וליצור תקדימים משפטיים שמשנים בקביעות את פני עולם הביטוח.

עו"ד פייפר כהן בפייסבוק | עו"ד פייפר כהן ביוטיוב | מייל אישי: [email protected]

הצלחות המשרד

אישור זכאות 32% נכות לתובע שהחליק בעבודה ושבר רגל
ערר עבור תובעת לקבלת קצבת נכות הסובלת מפיברומיאלגיה
אישור זכאות 28% נכות לתובע שנחבל ברחוב וסובל מכאבים
אישור זכאות 97% נכות עבור תובע החולה באמנזיה
ערר עבור תובע לקבלת קצבת נכות עקב מצב בריאותי
דוח ועדה הרפואית – נמצא זכאי לפיצויים עקב תקיפה
צרו איתנו קשר בדרך שהכי נוחה לכם

051-519-3904

הסדנה 6, כפר סבא

השאירו לנו הודעה

מן העיתונות

תביעה חריגה ביחידת העילית בצה"ל: "מפקדת ב־8200 התעללה וגרמה לי לנכות נפשית"

כלכליסט | 22/10/17

התלוננו על הטרדה מינית והורחקו | המהדורה המרכזית בחדשות 12

N12 | 14/12/17

עורך דין לתביעות סיעוד - המדריך לכל מה שצריך לדעת בנושא

גלובס | 31/05/2020
לוגו 13 רשת

פרקליטים עד הבית: עונה 2 פרק 34
| חדשות 13 רשת

חדשות 13 | 31/1/2018

זקוקים לייעוץ? זמינים עבורכם גם בוואטסאפ!