לוגו משרד עו"ד פייפר כהן
לייעוץ עם עו"ד:

קצבת נכות ילדים

ילדים זו שמחה, אך גם מדובר על הוצאה כלכלית גבוהה מאוד. הוצאות על חינוך, הלבשה, טיולים, אוכל, פנאי ועוד דברים רבים מאוד. ההוצאה הזו עשויה אף להכפיל את עצמה כשמדובר על ילדים בעלי נכות קשה אשר זקוקים לטיפול צמוד, תרופות ייעודיות וטיפולים מיוחדים. במטרה להקל על הנטל הכלכלי ולאפשר למשפחות להמשיך בתפקוד שיגרתי הביטוח הלאומי מעניק קצבת נכות לילדים. מהם התנאים לקבלת קצבת נכות? מהו גובה הקצבה? ומה חשוב לדעת על העלאת הקצבה בשנים 2021 ו-2022?

מי זכאי לקצבת נכות לילדים?

מטרתה של קצבת הילדים הינה לסייע למשפחות בעול הכלכלי שמגיע עם הטיפול בילד חולה או נכה אשר שוהה בחזקת המשפחה. התנאים לזכאות מתחלקים לשני היבטים עיקריים, התנאים הכללים שחייבים להתקיים וכן סוג המחלות שמזכות בקבלת קצבת נכות לילדים.

 

התנאים הכללים

 1. ההורה של הילד הינו תושב ישראל או מי שנפטר והיה תושב ישראל. במידה ומדובר על עולה חדש, שעלה ללא הוריו, הזכאות לקצבה תינתן לבן משפחה או אפוטרופוס במידה והילד עלה איתם. וזאת בתנאי שמדובר באחיו, סביו או דודיו של הילד.
 2. המצאות הילד בחיק המשפחה. מטרת הקצבה הינה לאפשר להורים לכלכל את ילדיהם ולשמר אותם בתוך התא המשפחתי. לכן אחד התנאים לקבלת הקצבה הינו שהות של הילד בבית. אם כי כמובן קיימים מקרים חריגים.
  • שהות הילד במוסד – במקרה בו הילד שוהה במוסד, ההורים יקבלו חלק מהקצבה בלבד. במידה והשהות במוסד ממומנת על ידי ההורים, הם יקבלו את מלוא הקצבה.
  • אשפוז – במקרה של אשפוז בבית חולים, הקצבה תמשך למשך שנה של אשפוז. בתום השנה, הזכאות תיבדק מחדש וזאת בהתאם לנסיבות ולמשך האשפוז.
  • אומנה – ילד אשר נמצא במשפחת אומנה אינו מזכה את הוריו הביולוגיים או את משפחת האומנה בקצבת ילד נכה.
 3. שהיית הילד בארץ – אחד התנאים לקבלת הקצבה הינה הימצאותו של הילד בישראל. במקרה של נסיעה לחו"ל הקצבה תשולם באופן מלא למשך 3 חודשים מיום היציאה (וזאת בתנאי שהקצבה שולמה לפחות חודשיים לפני תאריך היציאה מן הארץ. גם במקרה זה יש יוצאים מן הכלל ומקרים בהם תשלום הקצבה ימשך גם בתום שלושת החודשים.
  • טיפול רפואי בחו"ל – וזאת בתנאי שהטיפול המדובר אינו ניתן לביצוע או קבלה בישראל או שבישראל אין מספיק ידע וניסיון במתן הטיפול. הקצבה תשולם למשך שנתיים.
  • שליחות לחו"ל מטעם מעסיק ישראלי – במקרה בו אחד ההורים יוצא לשליחות מטעמו של מעסיק ישראלי אשר ממשיך בתשלומי ביטוח הלאומי עבור אותו הורה. תשלום הקצבה ימשך לשנתיים.
  • שליחות לחו"ל מטעם המדינה – במקרה של הורה אשר נמצא בשליחות בחו"ל מטעם המדינה, תשלום הקצבה ימשך למשך כל תקופת השליחות.
קצבת נכות ילדים
קצבת נכות ילדים

אילו מחלות מזכות בקצבת נכות ילדים?

רשימת המחלות הינה גדולה מאוד וכלל מחלות מולדות, נרכשות, פיזיולוגיות ונפשיות. חלק מהרשימה כוללת מחלות כמו אוטיזם, שיתוק מוחין, דושן, סרטן, אפילפסיה, עיוורון, חירשות, סוכרת ועיכוב התפתחותי.

 

מהם השלבים בהגשת תביעה לקצבת נכות ילדים?

ההליך הרשמי דומה מאוד לכל תביעה המוגשת לביטוח הלאומי. ראשית יש להכין את כלל המסמכים הרפואיים המוכיחים את המצב הרפואי של הילד. לאחר מכן יש להגיש באופן רשמי את התביעה בתוספת כלל המסמכים הרפואיים אל המוסד לביטוח לאומי.

לאחר סקירה של המידע שהוגש תתקיים וועדה רפואית אשר תקבע את אחוזי הנכות לילדכם. בסיום התהליך תקבע גובה הקצבה והאישור יועבר אליכם. במידה ואינכם מרוצים מתוצאות הוועדה ניתן להגיש ערעור.

 

מהם המסמכים שנדרשים וכיצד מגישים את התביעה?

באופן כללי יש צורך להגיש טופס תביעה של הביטוח הלאומי כמו גם צירוף של כלל המסמכים הרפואיים הקשורים במחלה של ילדיכם. וזאת בכלל, ייעוץ עם רופאים מומחים, אשפוזים, המלצות לטיפולים או תרופות, טיפולים משלימים שבוצעו. נוסף לכך ובהתאם לסוג המחלה יש להגיש מסמכים משלימים כמו למשל אבחון של פסיכולוג, הערכה של צוות חינוכי וכו'.

 

הוועדה הרפואית

הוועדה הרפואית הינה גורם המקצוע אשר בוחן את התביעה ומגדיר את אחוזי הנכות. בוועדה יושבים רופאים המתמחים במחלה של ילדיכם ובוחנים את המידע הקיים. חשוב לדעת כי הגשה של כלל המסמכים עשויה לאפשר לוועדה לבחון את הזכאות לקבלת הקצבה ללא נוכחות הילד בוועדה. במידת הצורך הוועדה יכולה לדרוש את נוכחות הילד, ביצוע בדיקות לילד וכן ביצוע בדיקות נוספות בקהילה.

 

אחוזי הנכות וגובה הקצבה

אחוזי הנכות מוגדרים בהתאם לסוג המחלה וכן לתלות של הילד בעזרה של הזולת. בפועל ישנה משמעות הן לסוג המחלה והן לחומרתה בעת ביצוע השקלול של אחוזי הנכות. בהתאם לכך גם נקבע גובה הקצבה.

אחוז הנכות סכום קצבה (₪) הערות
50% 1,527
100% 3,000
112% 3,534 אחוז זכאות חדש החל מינואר 2022
188% 5,641
235% 7,168 אחוז זכאות חדש החל מינואר 2022

חשוב לדעת כי במקרים של מספר מחלות, קצבת הנכות תקבע לפי המחלה בעלת האחוזים הרבים ביותר ולא בחיבור של כלל האחוזים יחדיו. עם זאת, במקרים בהם לילד יש 3 לקויות המזכות ב-50% נכות, הקצבה תינתן בהתאם ל-100% נכות. כמו כן, גם במקרים בהם ישנם 3 ליקוים בגובה של 100%, הקצבה תהיה גבוהה יותר ותעמוד על הסכום הניתן במקרה של 188% נכות.

 

העלאת קצבת נכות ילדים בשנת 2021 ו-2022

בשנים האחרונות הממשלה אישרה את העלאת קצבת הנכות וזאת כתוצאה ממחאת הנכים בשנים הללו. כחלק מההסכמים שאושרו, ניתן אישור גם להעלאת קצבאות הנכות לילדים. בתוקף כך, בשנת 2021 ניתנה העלאה בקצבה באופן רטרואקטיבי. כמו כן, בשנת 2022 עלתה הקצבה פעם נוספת וכן נוספו מספר דרגות זכאות חדשות.

הביטוח הלאומי אינו מחייב אף אדם לפנות אליו באמצעות עורך דין. עם זאת, חשוב מאוד לזכור כי הגשת תביעה למוסד לביטוח לאומי יכול להיות הליך בירוקרטי, סבוך וארוך. מומלץ להתייעץ עם עורך דין המתמחה בתחום, בעיקר אם מדובר על הגשה של ערעור על החלטת הוועדה הרפואית.

החוק בישראל אינו מאשר באופן עקרוני את העיקול של קצבאות ובעיקר כשמדובר על קצבאות נכות ילדים. במידה וחשבונכם עוקל, ניתן לפנות לבנק ולהוציא את כספי הקצבה.

כן, ישנן זכויות רבות מאוד שמטרתן להקל ולעזור להורים לילדים בעלי נכויות. חלק מהזכויות הללו מגיעות בתור קצבאות נוספות (לדוגמת קצבת ניידות), בתור פטור מתשלום מיסים או עזרה נלווית דרך ארגונים. חשוב מאוד להכיר את הזכויות המגיעות לכם, אשר עשויות להקל על המצב הכלכלי שלכם באופן משמעותי.

קצבת נכות ילדים ניתנת למי שמוגדר בתור קטין והמשמעות הינה, סיומה של קבלת הקצבה בגיל 18. עם זאת, חשוב לדעת כי מספר רב מאוד של מחלות מרשימת המחלות המעניקות זכאות לקצבת נכות לילדים מעניקות גם זכאות לקצבת נכות כללית למי שמלאו לו 18 שנים. חשוב להגיש לביטוח הלאומי תביעה לנכות כללית ובחינת דרגת אי כושר לצורך קבלת קצבת נכות.

רוצה לחזור לחלק ספציפי בעמוד?

עו"ד פייפר כהן בפייסבוק | עו"ד פייפר כהן ביוטיוב | מייל אישי: [email protected]

זקוקים לייעוץ? זמינים עבורכם גם בוואטסאפ!