לוגו משרד עו"ד פייפר כהן
לייעוץ עם עו"ד:

תאונת מלגזה – עורך דין לתאונת עבודה במלגזה

מלגזה הינה כלי רכב מנועי המשמש להעמסת מטענים כבדים, הרמתם והובלתם ממקום למקום, באמצעות זרועות פלדה המצויות במלגזה.

 

בשל הנוחות והיעילות של כלי זה, מקומות עבודה רבים ומגוונים עושים שימושים רבים במלגזות, המלגזה הפכה כיום לציוד הכרחי במקומות עבודה כגון תעשייה ומסחר, והיא מסייעת לתפעול השוטף של מפעלים, מחסנים ועוד. ישנו מגוון רחב של מלגזות כאשר כל אחת מהן בעלת גודל ומבנה שונה שנועדו למגוון שימושים.

לדוגמא: ישנן מלגזות בעלות מבנה רחב וגדול שנועדו להרמה ושינוע משאות כבדים ממקום למקום, ויש מלגזות בעלות מבנה קטן וצר יותר, המשמשות להרמת ציוד קטן יותר וקל במשקלו, לטובת שינוע ממקום למקום, הרמה למדפים וכו'.

בשל השימוש הרחב במלגזות במקומות עבודה שונים, ובשל הסכנות הנשקפות לעובדים העובדים עם מלגזה, חשוב לדעת מספר כללים לגבי המלגזה כגון: מה עושים במקרה פגיעה ונזק גוף עקב השימוש במלגזה, מהן הסכנות הנשקפות לעובדי מלגזה ואיך ניתן לקבל פיצויים לאחר נזק שנגרם עקב השימוש במלגזה.

אך לפני כן חשוב לדעת, שבמידה ונגרם לכם נזק גוף עקב שימוש במלגזה במקום עבודתכם, עליכם לפנות לעורך דין תאונות עבודה, המתמחה בתאונות מלגזה אשר יידע כיצד לאבחן את המקרה הפרטי שלכם ולהוביל לכך שתקבלו את מירב הפיצויים בעבור הנזק שנגרם לכם.

 

כיצד מוגדרת מלגזה?

מלגזה הינה כלי רכב מיוחד, אשר לא משמש לתחבורה גרידא כמו רכב פרטי אלא, מלגזה הינו כלי רכב המיועד לשינוע סחורה והרמת משקל כבד ממקום למקום. ברוב המקרים, שטח העבודה של המלגזה הינו במקום העבודה ולא מחוצה לו.

 

על פי החוק, המלגזה מוגדרת כרכב מנועי, ולכן היא חייבת להיות בעלת מספר רישוי ומבוטחת בפוליסת ביטוח חובה ככל רכב מנועי אחר. עם זאת, חשוב לדעת כי ישנן סוגי מלגזות, המופעלות ומכוונות על ידי עובדים בצורה חיצונית (ולא תוך כדי ישיבה בתוך המלגזה), כאשר מלגזות אלו אינן חייבות בביטוח חובה.

 

אילו נזקים יכולים להיגרם בשל השימוש במלגזה?

ככל כלי עבודה, גם מלגזה עשויה לגרום לפציעות ופגיעות רבות במקרים מסוימים. במידה ולא משתמשים נכון במלגזה או במידה והמעביד לא הכשיר את העובד בצורה נכונה או לא מיגן אותו באמצעי מיגון מספקים, עלולים להיגרם נזקי גוף רבים כגון: פגיעות בראש ובצוואר בעקבות שימוש במלגזה, פגיעות גב בעקבות שימוש במלגזה, התהפכות במלגזה, פגיעות בגפיים בעקבות השימוש במלגזה, תאונת דרכים במלגזה ועוד.

 

תאונת מלגזה – תאונת עבודה או תאונת דרכים?

במרבית המקרים, המלגזה מצויה במקום העבודה וכאשר מתרחשת תאונת מלגזה, התאונה נחשבת גם כתאונת עבודה וגם תאונת דרכים. כשהמצב הוא כזה, קיימת לנפגע זכות לתבוע פיצויים, גם מחברת הביטוח המבטחת את המלגזה וגם מהביטוח הלאומי במסגרת תביעת תאונות עבודה, כאשר שני גופים אלו נושאים בנטל הפיצוי.

ההבדל בין תאונת מלגזה בעבודה שהיא תאונת דרכים לבין תאונת מלגזה בעבודה שאינה תאונת דרכים, היא חובת ההוכחה החלה על העובד שנפגע. יחד עם זאת, בשני מקרים אלו, מומלץ לפנות לייעוץ עורך דין תאונת מלגזה, אשר ידע לאבחן את המקרה הפרטי שלכם בהתאם לחוק ומבחני הפסיקה ולהדריך אתכם כיצד עליכם לפעול על מנת לקבל את מירב הפיצויים.

 

תאונת מלגזה בעבודה כתאונת דרכים:

כאשר מדובר בתאונת מלגזה בעבודה שהינה תאונת דרכים, לא חלה על הנפגע חובת הוכחה. כלומר, על פי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, התשל"ג – 1973, כאשר אדם נפגע בתאונת דרכים, הוא זכאי לפיצוי כספי מחברת הביטוח המבטחת את כלי הרכב בביטוח חובה, זאת ללא קשר למידת אשמתו או אחריותו לאותה התאונה. כלומר, לא חלה על האדם שנפגע חובה להוכיח כי התאונה לא התרחשה באחריותו או אשמתו.

חשוב לשים לב, שלא כל תאונה שבה מעורבת מלגזה יכולה להיחשב כתאונת דרכים, שכן, תאונת מלגזה שנחשבת תאונת דרכים היא רק תאונה הנובעת משימוש בכוח המכני של המלגזה ככלי שינוע.

 

תאונת מלגזה שלא נחשבת תאונת דרכים:

כפי שכתבתנו לעיל, לא כל תאונת מלגזה, הינה תאונת דרכים.

תאונת מלגזה נחשבת תאונת דרכים רק אם התאונה נובעת משימוש בכוח המכני של המלגזה כלי שינוע. במקרה ולא מדובר בתאונת דרכים, הרי שחלה על העובד החובה להוכיח את רשלנותו וחבותו של המעביד כלפיו. חשוב לדעת שהוכחת רשלנות המעביד בתביעה אזרחית עשויה להיות הליך מורכב וארוך אשר כרוך בביסוס התביעה, רשלנותו של המעביד והנזק, על פי החוק והפסיקה.

על מנת לעשות זאת בדרך המיטבית ביותר, יש לפנות לעורך דין תאונת עבודה, מומחה בתאונות מלגזה אשר מכיר את החוק והפסיקה לעומקם וידע לבסס את תביעתכם באופן המיטבי והמקצועי ביותר כך שתקבלו את מירב הפיצויים.

 

דוגמאות של תיקים בנושא תאונת מלגזה שטופלו במשרדנו:

מקרה אחד הינו המקרה של ג', עובד בן 38, אשר היה מעורב בתאונת מלגזה קשה אשר גרמה לו לנזקים רבים עקב התהפכות המלגזה בה נסע במהלך עבודתו. כתוצאה מההתהפכות, ג' נפגע קשות בגב, בצוואר ובראש ובנוסף לכך, נזקים קשים אלו הובילו גם לצלקות בגופו של ג'.

לאחר הגעתו של ג' למשרדנו ולאחר טיפולנו בתביעתו מול המוסד לביטוח לאומי, הביטוח הלאומי דן באחוזי הנכות המגיעות לו וללא היסוס קבעו לו 56% נכות על רקע הפגיעה הקשה שנגרמה. בין היתר המוסד לביטוח לאומי קבע כי הפגיעה בראשו, גרמה לבעיות תפקודיות של זיכרון ושכחה אשר צריכים לזכות אותו בשיעור אחוזי נכות גבוהים של 25%.

בעקבות היעזרותו של ג' במשרדנו, ג' קיבל ליווי צמוד במשך כל ההליך וכן טיפול יסודי בתיק מול הביטוח הלאומי אשר הוביל בסופו של דבר, לקביעת אחוזי הנכות אשר זיכו אותו בזכויות ופיצויים בעבור הנזקים שנגרמו לו. מקרה נוסף שהגיע למשרדנו, הוא מקרה של א' אשר נפגע בירך בעת השימוש במלגזה במהלך עבודתו.

נזק בירך כאמור, נחשב לנזק משמעותי מאוד כיוון שהירך היא זו המקשרת בין הברך לרגל ומשמשת לתפקודה התקין של הרגל. במקרה של א' הפגיעה בירך גרמה לו לקשיי הליכה וקושי לתפקד בעבודה כפי שהיה קודם לכן. לאחר פנייתו של א' למשרדנו, פעל המשרד אל מול המוסד לביטוח לאומי והביטוח הלאומי קבע לו נכות גבוהה בשיעור של 20%, על הפגיעה בירך ולבסוף, בנוסף לפגיעות האחרות שנגרמו, נקבעו לו אחוזי נכות בשיעור של 43%.

 

למה כדאי לפנות לעורך דין תאונות עבודה בתאונת מלגזה?

כפי שראינו לעיל, תאונת מלגזה יכולה להיחשב תאונת עבודה ותאונת דרכים, והיא יכולה להיחשב כתאונת עבודה בלבד. כאשר מדובר בתאונת מלגזה בעבודה שהיא תאונת דרכים, לא חלה על העובד חובת ההוכחה ולפי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, התשל"ג – 1973, אותו עובד זכאי לפיצויים מחברת הביטוח ללא קשר לאחריות או אשמה.

במידה ומדובר בתאונת עבודה ותאונת דרכים, נטל הפיצויים יתחלק בין חברת הביטוח ובין המוסד לביטוח לאומי בדרך של תביעת תאונת עבודה. לעומת זאת, כאשר מדובר בתאונת עבודה שאינה תאונת דרכים, חלה על העובד חובת ההוכחה להוכיח כי המעביד התרשל, בין אם לא הסביר לעובד אודות דרכי פעולת המלגזה, לא הכשיר אותו בתפעול נכון של המלגזה ובין אם המעביד לא סיפק מספיק אמצעי מיגון מתאימים ועוד.

כך או כך, בשני המקרים, כאשר עובד נפגע בעקבות השימוש במלגזה, לאחר קבלת טיפול רפואי וטרם הפניה לחברת הביטוח ו/או המוסד לביטוח לאומי, מומלץ להיוועץ עם עורך דין מומחה לתאונות מלגזה ותאונות עבודה, לספר לו על האירועים והנסיבות שהובילו לנזק, מה הנזק שנגרם ומה מידת חומרתו, ולקבל ייעוץ מדויק בהתאם לאותו אירוע ספציפי, בהתאם לחוק ולפסיקה.

היעזרות בעורך דין מומחה לתאונות מלגזה יאפשר לכם לנוח ולהחלים מהנזק שנגרם לכם ובזמן זה עורך הדין יטפל בעבורכם בתביעה אל מול כל הגורמים הרלוונטיים, בין אם זה מול המעביד ובין אם זה הביטוח הלאומי וחברת הביטוח הפרטית.

טיפול בתביעה על ידי עו"ד מומחה לתאונות מלגזה יבטיח לכם שתקבלו את מירב הפיצויים בעבור הנזק שנגרם לכם בזמן המהיר ביותר.

תאונת מלגזה – עורך דין לתאונת עבודה במלגזה
תאונת מלגזה – עורך דין לתאונת עבודה במלגזה
Picture of עורך דין אייל פייפר
עורך דין אייל פייפר

בעל תואר ראשון במשפטים (LLB) משנת 2005, עורך דין מוסמך משנת 2007 וחבר בלשכת עורכי הדין. החל משנת 2000 עסק בענייני ביטוח שונים כגון: חבויות, פנסיה, חיים ורכוש, סוכן ביטוח מורשה משנת 2003. לאורך השנים צבר עו”ד פייפר בקיאות רבה ומומחיות עמוקה בהיבטים החוקיים והמשפטיים של סוגיות רפואיות. הודות לידע זה ולחשיבה יצירתית ופורצת דרך בפרשנות לחוק, מצליח עו”ד פייפר פעם אחר פעם לשכנע את בתי המשפט בצדקותו, וליצור תקדימים משפטיים שמשנים בקביעות את פני עולם הביטוח.

עו"ד פייפר כהן בפייסבוק | עו"ד פייפר כהן ביוטיוב | מייל אישי: [email protected]

הצלחות המשרד

אישור זכאות ל100% נכות וקצבה עקב פגיעה מערכתית
הגדלת זכאות ל25% נכות, תובע שעבר תאונת עבודה בעבר
אישור זכאות של 19% נכות עקב פגיעה ברגל במהלך עבודה
אישור זכאות ל57% נכות, 65% אי כושר וקצבה לשנה
ערר לביטוח לאומי עבור קצבת נכות עקב תאונה בדרך לעבודה
אישור זכאות 100% נכות עבור תובע החולה בשחפת וסוכרת
צרו איתנו קשר בדרך שהכי נוחה לכם

051-519-3904

הסדנה 6, כפר סבא

השאירו לנו הודעה

מן העיתונות

תביעה חריגה ביחידת העילית בצה"ל: "מפקדת ב־8200 התעללה וגרמה לי לנכות נפשית"

כלכליסט | 22/10/17

התלוננו על הטרדה מינית והורחקו | המהדורה המרכזית בחדשות 12

N12 | 14/12/17

עורך דין לתביעות סיעוד - המדריך לכל מה שצריך לדעת בנושא

גלובס | 31/05/2020
לוגו 13 רשת

פרקליטים עד הבית: עונה 2 פרק 34
| חדשות 13 רשת

חדשות 13 | 31/1/2018

זקוקים לייעוץ? זמינים עבורכם גם בוואטסאפ!