לוגו משרד עו"ד פייפר כהן
לייעוץ עם עו"ד:

עורך דין נזיקין

בכל יום אנחנו שומעים על אנשים שנפגעו פיזית או שרכושם נפגע. למעשה, כמעט כל אדם ייפגע במהלך חייו לפחות פעם אחת. הגורמים לפגיעה יכולים להיות רבים ושונים, המשותף לכולם הינה העובדה שבדרך כלל ניתן להגיש תביעה ולקבל פיצויים על הנזק שנגרם. היות וישנן עשרות אפשרויות לתביעת נזיקין מומלץ לפנות לעורך דין נזיקין אשר יטפל בהליך התביעה ויאפשר לכם קבלת הפיצוי המירבי המגיע לכם.


תביעת נזיקין מוגשת כאשר מתרחשת פגיעה בגוף, בנפש או ברכוש שבגינה ניתן לקבל פיצוי כספי. חושבים שגם לכם מגיע פיצוי כספי בגין פגיעת נזיקין? עורך דין נזיקיןאייל פייפר יענה לכם על כל השאלות.

 

תביעת נזיקין – מהי?

תביעות נזיקין הינה תביעה בגין גרימת נזק לגופו, נפשו או רכושו של אדם. תביעות נזיקין מוגשות במסגרת המשפט האזרחי ולא הפלילי ומטרתן קבלת פיצוי כספי מהמזיק על הנזק שנגרם. כשאדם תובע תביעת נזיקין, עליו להוכיח כי אכן נגרם לו נזק, אחרת לא יקבל פיצוי.

פגיעה באדם או רכושו עשויה להיגרם בעקבות מצבים שונים ועל ידי גורמים שונים. דוגמאות לגורמים שניתן לתבוע תביעת נזיקין הם גופים ציבוריים, מקום עבודה או אדם פרטי. את הנזקים עצמם ניתן לחלק לשלושה סוגים, נזקי גוף, נזקי נפש ונזקי רכוש.

 

מה הסטטיסטיקה מספרת?

מיד יום מתרחשים בישראל אלפי מקרים של פגיעות בגוף, בנפש או ברכוש. למעשה, אין כמעט אדם שלא ייפגע במהלך חייו לפחות פעם אחת. במקרים רבים של פגיעות ניתן להצביע באופן ברור על הגורם המזיק ולפעול כנגדו באמצעות הגשת תביעת נזיקין שתוביל לקבלת פיצוי כספי.

כדי למצות את תביעת הנזיקין עד תומה ולזכות במירב הזכויות המגיעות לניזוק, מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין נזיקין המומחה בהגשת תביעות נזיקין מסוגים שונים. עו"ד נזיקין יידע מיהם הגופים האחראים על מתן פיצוי כספי עבור הנזק שנגרם, לרבות המזיק, ביטוח לאומי והביטוח הפרטי, יידע להנחות אתכם מה לעשות אחרי תאונת דרכים או בכל מקרה של תביעת נזיקין וילווה אתכם לכל אורך התהליך עד להשגת פיצוי כספי הולם.

עורך דין נזיקין
עורך דין נזיקין

מה הם דיני נזיקין?

תביעות נזיקין עוסקות בתחום של דיני נזיקין והן מוגשות במסגרת המשפט האזרחי, במקרים בהם נגרם נזק לגופו של אדם, לנפשו או לרכושו, במטרה לקבל פיצוי כספי מהמזיק. כשאדם תובע תביעת נזיקין, עליו להוכיח כי אכן נגרם לו נזק, אחרת לא יקבל פיצוי.

נזק לגוף האדם, לנפש או לרכוש עלול להיגרם בעקבות מצבים שונים ועל ידי מזיקים שונים, כמו גופים ציבוריים, מקום עבודה או אדם פרטי. נזקי גוף יכולים להיגרם בעקבות תאונת דרכים, תאונה במקום העבודה או במקום ציבורי ועוד. נזק נפשי יכול להיגרם אף הוא בגלל סיבות מגוונות, לרבות הוצאת לשון הרע, הפרת חוזה, יחסים בלתי הולמים וכדומה. נזקים לרכוש תקפים עבור כל סוגי הרכוש, כגון רכב, דירה ועסק.

 

אילו סוגי נזיקין קיימים?

נזקי גוף

בדרך כלל נזק גוף הינו כל פגיעה פיזית בגופו של האדם, בין אם מדובר על פציעה ובין אם מדובר על מחלה שנגרמה בשל גורם סביבתי. נזקי גוף יכולים להיגרם בעקבות תאונות כמו תאונת דרכים או תאונה במקום העבודה, מחלות עשויות להיגרם בעקבות עבודה או בשל מזהמים במרחב הציבורי.

נזק נפשי

נזק נפשי יכול להיגרם אף הוא מסיבות מגוונות, לרבות לשון הרע, הלבנת פני האדם ברבים, הפרת חוזה, יחסים בלתי הולמים, פגיעה מינית וכדומה. בדרך כלל יהיה קשה יותר להוכיח נזק נפשי מאשר נזקי גוף, אך בהגשת בדיקות וטיפולים מפורטים הדבר אפשרי בהחלט.

נזקי רכוש

נזקי רכוש יכולים להיגרם כתוצאה משריפה, גניבה וונדליזם. כמו כן, פגיעה ברכוש יכולה להיגרם בזדון או בשוגג, לדוגמה במקרה של שוד או במקרה של תאונת דרכים. נזקי רכוש תקפים עבור כל סוגי הרכוש שנמצאים בבעלותו של התובע, כדוגמה: רכב, דירה, ריהוט, עסק ועוד.

 

פקודת הנזיקין – מה היא קובעת?

פקודת הנזיקין משתייכת לתחום המשפטי של דיני נזיקין והיא קובעת מהן העוולות שבגינן ניתן להגיש תביעת נזיקין וכן מהו היקף האחריות והפיצוי. ישנם חוקים חיצוניים נוספים הנכללים בדיני נזיקין, אשר מעניקים מידע נוסף על מקרים ספציפיים. למשל מהו הפיצוי במקרה של תאונת דרכים או פגיעה מלשון הרע.

 

תביעות נזיקין – אל תוותרו על עורך דין

כדי למצות את תביעת הנזיקין עד תומה ולזכות במירב הזכויות המגיעות לכם, מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין נזיקין המתמחה בהגשת תביעות נזיקין מסוגים שונים. עו"ד נזיקין יידע מיהם הגופים האחראים על מתן פיצוי כספי עבור הנזק שנגרם, לרבות גורם הפגיעה, ביטוח לאומי והביטוח הפרטי.

כמו כן עורך הדין ידע להנחות אתכם מה לעשות אחרי התאונה או הפגיעה וילווה אתכם לכל אורך התהליך עד להשגת פיצוי כספי הולם. תחום הנזיקין הינו תחום רחב מאוד, עורך דין נזיקין ידע להבחין בין התחומים השונים הקיימים במקרה שלכם ולהפנות את התביעה לכל אחד מהגורמים הרלוונטיים לכך.

 

תביעה על נפילה במקום ציבורי

נפילה במקום ציבורי יכולה לקרות לכל אחד, מאחר ומפגעים נמצאים בכל מקום. תביעה על נפילה במקום ציבורי מוגשת לרשות שאחראית על המקום שבו קרתה הנפילה. למשל: נפילה שהתרחשה ברחוב, שהוא שטח עירוני, תגרור תביעת נזיקין כנגד העירייה או הרשות המקומית. עם זאת, אם נפלתם ברחוב באזור שבו מתבצעות עבודות בנייה, התביעה תופנה כלפי הקבלן האחראי על העבודות. אם נפלתם בקניון, התביעה תופנה כלפי החברה שהקניון בבעלותה.

על מנת שתביעת הנזיקין תוגש לגוף האחראי המתאים, מומלץ להתייעץ עם עורך דין נזיקין מומחה, המכיר את כל הגופים האחראים. עורכי דין נזיקין הטובים ביותר הם אלו המכירים את התהליך הכרוך בהגשת התביעה ויוכלו לחסוך לכם זמן וכסף על הגשת תביעה לרשות שאינה מתאימה למקרה שלכם.

 

תביעת תאונת עבודה

פגיעה שהתרחשה במסגרת שעות העבודה, בדרך אל או בחזרה מהעבודה תיחשב תאונת עבודה. במקרה כזה, הגשת תביעת תאונת עבודה תתרחש כלפי מספר גופים: ביטוח לאומי, המעסיק והביטוח הפרטי. עורכי דין נזיקין יידעו כיצד יש להגיש תביעת נזיקין מתאימה עבור כל אחד מגופים אלו.

למשל, תביעת ביטוח לאומי תאונת עבודה, היא תביעת נזיקין המוגשת עבור פיצוי כספי לנפגע תאונת עבודה. לביטוח הלאומי מדרג פיצויים רחב: תחילה ישולמו דמי פגיעה בעבודה ביטוח לאומי, לאחר מכן תיקבע נכות זמנית תאונת עבודה ורק בסוף התהליך המייגע אתם עשויים לקבל אחוזי נכות ביטוח לאומי תאונת עבודה קבועים.

לאורך התהליך ניתן לתבוע גם פיצויים בגין הכאב וההפסדים שנגרמו כתוצאה מהפגיעה. עם זאת, מאחר והביטוח הלאומי מערים קשיים לאורך כל התהליך ולא ממהר לחלק פיצויים כספיים לנפגעי עבודה, מומלץ להיעזר בשרותיו של עורך דין נזיקין מומחה לתאונות עבודה וביטוח לאומי.

דוגמה נוספת היא מקרה של תאונת עבודה בדרך לעבודה. במקרה כזה תתווסף לתהליך גם תביעה  לביטוח החובה של הרכב ותביעה לביטוח הפרטי. עורך דין לענייני נזיקין מכיר את כל ההליכים הבירוקרטיים הדרושים לצורך הגשת תביעות אלה ואת כל הקשיים שמערימות חברות הביטוח על הנפגעים ולכן מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין נזיקין שכזה.

 

ביטוח לאומי

תביעת ביטוח לאומי על תאונת עבודה, היא תביעת נזיקין המוגשת עבור פיצוי כספי לנפגע. לביטוח הלאומי מדרג פיצויים רחב, תחילה ישולמו דמי פגיעה בעבודה ביטוח לאומי, לאחר מכן תיקבע נכות זמנית ורק בסוף התהליך המייגע אתם עשויים לקבל אחוזי נכות קבועים וקצבה. בפועל מדובר בביטוח המגיע לכל אדם עובד על עצמם העובדה שהוא משלם ביטוח לאומי לאורך השנים וכפיצוי על אובדן כושר העבודה.

 

תביעה של ביטוח פרטי

במקרים רבים אחד הגורמים שתרצו להגיש לו תביעת נזיקין יהיו ביטוחים פרטיים. בין אם מדובר על ביטוח החובה של הרכב (אם מדובר על תאונת דרכים בדרך לעבודה), ביטוח תאונות אישיות או ביטוח אובדן חיים.

 

תביעות רשלנות רפואית

תביעות רשלנות רפואית הן תביעות נזיקין שהיקפן עולה בשנים האחרונות בעקבות ידע נרחב יותר המונגש לציבור והכרה בזכויותיהם של מטופלים רבים לקבלת טיפול רפואי מיטבי. עורכי דין לרשלנות רפואית מתמחים בענף רחב זה של תביעות נזיקין ומכירים היטב את כל ההליכים הדרושים למימושן. מומלץ להיעזר בשרותיו של עו"ד רשלנות רפואית מומחה על מנת לא לטרוח לחינם ולהפסיד בתביעה.

 

עורך דין נזיקין – הכתובת המיידית במקרה של פגיעה

כאשר מתרחשת פגיעה שכתוצאה ממנה נפגעתם בגוף, נפש או שרכושכם נפגע, ישנן מספר פעולות שעליכם לנקוט באופן מיידי על מנת להגדיל את הסיכויים שלכם לזכות בתביעת נזיקין. פעולות אלו כוללות בעיקרן תיעוד של האירוע, פנייה לטיפול רפואי ובראש ובראשונה התייעצות עם עורך דין נזיקין.

 

הקפידו לתעד את אירוע הפגיעה

תיעוד הוא הפעולה החשובה ביותר שעליכם לעשות מיד לאחר אירוע הפגיעה. חשוב מאוד לצלם ולתעד את מקום בו אירעה התאונה או המקרה ואת המכשול שגרם לתאונה. וודאו לצלם את חבלות הגוף שמהן אתם סובלים. במידה ומעורבים רכבים או אנשים נוספים, הקפידו לרשום את כלל הפרטים האישיים והביטוחים שלהם.

חשוב מאוד לרשום את כל פרטי המקרה, כולל המשתתפים, מתי התרחש והיכן וכל פרט נוסף שעולה בראשכם. זכרו, אין דבר כזה יותר מדי פרטים, יש מחסור בפרטים. במידה וישנם עדים לאירוע איתם קשר ובקשו מהם פרטי קשר במידה ותצטרכו את הסיוע שלהם בהמשך התהליך.

 

פנו לקבלת טיפול רפואי מיידי

טיפול רפואי הוא הכרחי במקרה של פגיעת גוף. ראשית, משום שהפגיעה עלולה להיות חמורה ובדיקה מיידית תוכל לאבחן את היקף הנזק ולאפשר מתן טיפול מתאים – לפני הכל הבריאות שלכם היא הדבר הכי חשוב.

שנית, כל סיכומי הביקור, האבחונים והתרופות שניתנו לצורך טיפול בפגיעה עשויים לסייע בתהליך של תביעת נזיקין ולכן חשוב לקבל אותם ולשמור את התיעוד. גם במקרה בו חלה החמרה במצבכם הבריאותי שנגרם בעקבות הפגיעה, חשוב מאוד לפנות לקבלת טיפול רפואי נוסף.

 

שמרו כל מסמך הנוגע להמשך הטיפול בפגיעה והשלכותיה

לפגיעה עלולות להיות השלכות נוספות בתקופה שלאחר המקרה, למשל ירידה בשכר שנגרמה עקב ריבוי ימי מחלה או היעדרות מהעבודה. גם הטיפול הרפואי לא יסתיים בהכרח מיד לאחר האירוע. בדרך כלל תצטרכו להמשיך מעקב וטיפול, תדרשו להגיע לרופאים מומחים לצרכי בדיקה וטיפול,  לבצע בדיקות נוספות ולקבל תרופות וטיפוליים ייעודיים.

גם בהמשך, הקפידו לתעד ולשמור כל מסמך שעשוי להעיד על הפגיעה המתמשכת, כגון תלושי שכר, מסמכי ייעוץ רפואי וכדומה. חשוב לזכור, פגיעת נזיקין אינה כוללת רק את הפן הפיזי של הפגיעה אלא גם את אובדן כושר העבודה, הפגיעה בשכר, פגיעה נפשית וכל פגיעה נוספת אשר גוררת שינוי משמעותי באורח חייכם בתקופה שלאחר התאונה.

 

פנו לגופים ולמוסדות המתאימים

לאחר האירוע יש לפנות לגופים ולמוסדות הדרושים לצורך דיווח על המקרה והמשך טיפול בו. למשל במקרה של תאונת דרכים יש לפנות למשטרה, במקרה של תאונה בעבודה יש לפנות למעסיק וכו'. חשוב לשים לב ולפנות לכלל הגופים הרלוונטיים וזאת בטווח זמן סביר מרגע התאונה. אם בחרתם לפנות לעורך דין, אחד מתפקידיו יהיה ליידע אתכם מיהם הגופים הרלוונטיים ולפנות לחלק מהגופים הללו בשמכם.

 

התייעצו עם עורך דין לענייני נזיקין

לאחר פגיעת נזיקין שעשויה להוביל להגשת תביעת נזיקין, עורך דין לענייני נזיקין הוא הכתובת שלכם. עורכי דין נזיקין יעשו לכם סדר בבלאגן שנוצר בעקבות הפגיעה, ינחו אתכם כיצד לפעול וירגיעו אתכם, מאחר ולא תצטרכו לדאוג שתפספסו פעולה שעשויה לסייע לכם בהמשך בהגשת תביעות נזיקין מתאימות.

 

לאחר פגיעה הכוללת נזק לגוף ,לנפש או לרכוש מומלץ להתייעץ עם עורך דין נזיקין מומחה. משרד פייפר כהן ושות' מתמחה בתביעות נזיקין ובתביעות תאונות דרכים, תאונות עבודה ורשלנות רפואית. אנו שמים את לקוחותינו בראש סדר העדיפויות ופועלים ברגישות ובנחישות על מנת להשיג הצלחות משמעותיות עבורם. נפגעתם? – זה הזמן להתייעץ עם עורך דין לענייני נזיקין ממשרדנו.

בחלק מהמקרים קיימת התיישנות וזאת בהתאם להגדרות והפוליסות הספציפיות אותן תדרשו לתבוע. בנושא של תביעות נזיקין כל מקרה שונה משמעותית מרעו ולכן חשוב מאוד לבחון את המקרה לעומק. עם זאת, מומלץ לא להתמהמה עם הליך הגשת התביעה כדי להימנע ממצב של התיישנות.

באופן עקרוני התשובה היא תלוי. אך, ישנם מקרים רבים בהם נושא האשמה אינו משנה לצורך תביעת נזיקין (למעט בחריגות מסוימות מהחוק). כדוגמה במקרה של תאונת דרכים, גם הנהג שאשם בתאונה יכול לתבוע את חברת הביטוח של ביטוח החובה ולקבל פיצוי על הנזקים שנגרמו לו כתוצאה מהתאונה.

גם כאן התשובה היא תלוי. במידה ומדובר בנזק שנגרם על ידי גורם אחר, כתוצאה מליקוי או במקום העבודה, ניתן לתבוע את הגורם לנזק וזאת ללא תלות בקיומו של ביטוח אישי שלכם. עם זאת, במקרה של הצפה או שרפה (שלא בזדון) בנכס שלכם אשר גרמה לנזק משמעותי, במידה ואין לכם ביטוח, לא תוכלו לתבוע לצורך קבלת פיצויים.

הדרך הטובה ביותר הינה המלצות, בין אם מדובר על המלצות שמגיעות מקרובים או חברים ובין אם מדובר על המלצות אשר מגיעות מהאינטרנט. נוסף לכך, חשוב מאוד לוודא שעורך הדין מתמחה בתחום הדרוש לכם ספציפית ושיש לו ניסיון עשיר בתחום.

רוצה לחזור לחלק ספציפי בעמוד?

מאמרים בנושא עורך דין נזיקין

עורך דין נזקי גוף

תאונות הן דבר המתרחש בכל יום ויכול לקרות לכל אחד ואחת. בין אם מדובר על תאונת דרכים, תאונת עבודה או סתם נפילה ברחוב. לכל תאונה

קרא עוד »

תביעות נגד נזקי גוף

אירועים בלתי מתוכננים וידועים שהותירו אחריהם נזקי גוף בדרגות חומרה משתנות, מהווים מצבים שבהם ההתמודדות הרפואית היא רק אחד האתגרים הקיימים, כשהנוספים שבהם נוגעים להתמודדות

קרא עוד »

נזקי גוף שכר טרחה

אחת השאלות המרכזיות ביותר בתביעות נזקי גוף נוגעת לשכר הטרחה שגובים עורכי הדין המטפלים בתביעה. התשובה לשאלת גובה שכר הטרחה משתנה בהתאם למקרה ומתבטאת בדרך

קרא עוד »

פיצוי תאונה אישית

פיצוי תאונה אישית מספק לכם סכום כספי שהולם את אירוע הביטוח, ככל שנגרם ממנו נזק גופני מסוים, מכוויה או שבר ועד הותרת נכות ומצבי אובדן

קרא עוד »

נזקי גוף פיצויים

תחום נזקי הגוף נחשב לוורסטילי ומגוון מאוד, בייחוד בשל נטייתו האפשרית לשנות את חיי הנפגעים מקצה לקצה ולחרוץ את עתידם. על כן מתקבלים במקרי נזקי

קרא עוד »

תביעת תאונות אישיות

אדם שנפצע בביתו, בעבודה, בחופשה, בסידורים או בכל מקום אחר, זכאי להגיש תביעת תאונות אישיות מכוחה של פוליסת תאונות אישיות שקיימת לו. אז האם המקרה

קרא עוד »

תאונות אישיות לאופנוע

כמאה וחמישים אלף רוכבים נמצאים בדרכים בכל רגע נתון, לרובם יש פוליסות ביטוח כאלה ואחרות. ועם זאת, ביטוח תאונות אישיות לאופנוע נתפס ככיסוי ההכרחי ביותר,

קרא עוד »

תביעת נזיקין

מהי תביעת נזיקין? תביעת נזיקין הינה תביעה משפטית המוגשת כאשר נגרם לי נזק גוף (נזק פיזי או נזק נפשי) ואני מעוניין לקבל את הפיצוי המירבי

קרא עוד »
קצבת נכות חודשית מביטוח לאומי בתביעת נכות מעבודה- תביעת תאונת דרכים- צליפת שוט

חבלת ראש

נפגעתם בראשכם? ייתכן שאתם זכאים לפיצויים פגיעה בראש או בצוואר, בין אם בתאונת דרכים או בתאונת עבודה, עלולה להיות בעלת השלכות בריאותיות רבות.   עו"ד

קרא עוד »
תביעות נגד משרד החינוך

תביעה נגד משרד החינוך

תביעות נגד משרד החינוך הפכו להיות תביעות שגרתיות.   לא אחת קיימת התרשלות של מורים במהלך עבודתם דבר שגורם לנזק לתלמידים.   מה שמאפיין תביעות

קרא עוד »
עורך דין נזיקין

עורך דין נזקי גוף

  רבים שואלים אותי מה זה עורך דין נזקי גוף.   ההתעסקות של עורך דין נזקי גוף היא התעסקות רחבה. כל מי שנפצע בגוף יכול

קרא עוד »

זקוקים לייעוץ? זמינים עבורכם גם בוואטסאפ!