לוגו משרד עו"ד פייפר כהן
לייעוץ עם עו"ד:

תביעה בשל פגיעה בעצם הבריח

נפגעתם בעצם הבריח? פנו עוד היום למשרדנו המתמחה בדיני נזיקין ותקבלו ליווי מקצועי ונכון על ידי עורכי הדין במשרדנו כל הדרך אל קבלת הפיצויים המגיעים לך בגין נזקייך.  עצם הבריח ובשמה הרפואי הלטיני הקלויקולה – Clavicula ובכינויו "מפתח קטן" אשר זכה לכינוי זה היות ואחד מתכונותיו היא האפשרות לבצע תנועה סיבובית שניתן להרגיש בזמן הרמת הזרוע.

פגיעה בעצם הבריח – פגיעה זו יכולה להיות אם בגין שבר באזור עצם הבריח או נקע בעצם הבריח או כתוצאה מפריקה כפי שיפורט בהמשך. מקרים אלו כאמור בוודאי גורמים למגבלות בתנועות היד או הכתף הפגועה. בדרך כלל פגיעה זו נוצרת מטראומה או חבלה קשה העשויה להביא לנפגע פיצויים במסגרות שונות כפי שנפשט בהמשך במאמר זה.

 

אילו פגיעות יכולות להיות בעצם הבריח העשויות להקנות אחוזי נכות ופיצוי מתאים לנפגע?

שבר באזור עצם הבריח – מדובר בפגיעה בשלמות העצם כמו בכל שבר אחר שאנו מכירים. הכאב כאמור מורגש באופן מיידי ומקשה על התפקוד היום יומי ומלווה לעיתים בעיוות של הגפה, שינוי צבע וקושי נוראי.

האבחון ייעשה לאחר פגיעת הנפגע אשר יופנה לצילום רנטגן היכול לאבחן כי ישנה פגיעה ברצף של העצם והטיפול הרפואי ברוב המקרים יהיה שמרני בלבד על ידי מתלה צוואר או באמצעות רצועה אותה מלפפים בצורת המספר שמונה שמחזיקה את כל האזור הפגוע בשילוב תרופות משככות כאבים להקל על מידת הכאב והסבל של הנפגע (מדובר במקום בעייתי לגיבוס).

ברוב המקרים צפי החזרה לפעילות שגרתית היא לאחר שלושה חודשים. כמובן שלא בכל מצב הדרך היא פשוטה ומהירה ולעיתים יש צורך בפתרון ניתוחי הכולל דרך שיקומית ארוכה אשר כאמור משפיע במישרין על אובדן כושר העבודה של הנפגע, מגבלות תנועה וכאב אשר עשוי להימשך זמן רב ובמקרים רבים גם תעלה לכדי נכות לכל החיים.

ולכן במקרים דומים אלה חשוב מאוד לשמור את כל התיעוד הרפואי לרבות הטיפולים שנעשו במהלך הטיפול השיקומי (כמו טיפולי פיזיותרפיה, הידרותרפיה).

פריקת עצם הבריח – היא תוצאה נוספת של פגיעה בעצם הבריח ומדובר בפריקה בחלק המפרק (שהוא יוצר את מנגנון התנועתיות שלנו כמו המרפק, הברך והכתף). בפריקה של המפרק אחת העצמות זזה ממקומה ואינה מצויה יותר במקביל לעצם השנייה.

הפריקה במקרה זה היא בין עצם הבריח לבין עצם השכמה ועצמות אלה מצויות באזור העליון של הכתף. במקרה של פריקה ישנה השפעה ישירה של הכתף עצמה אשר לעיתים נותרת שמוטה וגורמת לכאבים קשים מנשוא לנפגע.

 

פגיעות נוספות הקשורות לפגיעה בעצם הבריח היכולות להקנות אחוזי נכות:

כאמור פגיעה בעצם הבריח או בעצם השכם עלולה לגרום לפגיעות נוספות במפרק הכתף כמו קרעים בגידים שבכתף היכולים לגרור בעיות אורטופדיות נוספות מלבד השבר או הפריקה עצמה וכן בעיות נוירולוגיות שונות כמו נימול של היד, תחושת הקרנה, עקצוצים שונים וכדומה.

אין להתעלם מכך (!!!) – כל פגיעה שהיא והנלווה לה יכולה להיות קריטית ומשמעותית לעניין הפיצוי שיתקבל כתוצאה מאותו אירוע טראומתי. לשם כך, חשוב לקבל ייעוץ נכון ע"י עורך דין נזיקין ואשר בעל ניסיון רב בנושא תביעות נגד ביטוח לאומי ובתביעות ביטוח שונות אשר יכווין כל נפגע בהתאם למקרה שלו כיצד יוכל להיפרע מנזקו באופן המקסימלי ביותר.

 

כמה נכות אני יכול לקבל ומה הפיצוי המתאים לפגיעה בעצם הבריח?

נכות בגין פגיעה בשלמות עצם הבריח ועצם השכם נמדדת על פי אחוזי נכות שונים אשר ספר הליקויים ביטוח לאומי מפרש אותם בסעיף 39  לתקנות הביטוח הלאומי (קביעת דרגת נכות לנפגעי עבודה), תשט"ז – 1956 והמומחים השונים פועלים על פיהם כפי שיפורט להלן:

 

עצם הבריח ועצם השכם

  1. 39.    (1)  חיבור גרוע בלי התקצרות לאחר שבר של עצם הבריח או עצם השכם    0%

(2)  אי-התאחות (Non union) בחלק האמצעי או הפנימי של עצם הבריח    10%

(3)  נקע של עצם הבריח (Acromioclaicular dislocation) ללא הגבלה בתנועות   5%

(4)   Sternoclavicular dislocation (anterior)                                                        5%

(5)   Sternoclavicular dislocation (posterior)                                                    20%

 

במילים אחרות, אחוזי הנכות הנקבעים נמדדים בכל מקרה לגופו תלוי נסיבות וכך נפשט את תקנה 39 ויתר תתי סעיפיו כפי שמצוינים מעלה ובהתאמה:

  • אם אחרי התאחות השבר עדיין יש חיבור גרוע של העצם אך הגפה עצמה לא התקצרה – לא תוותר נכות אשר מקנה פיצויים בגינה.
  • אם לא התאחה השבר ובדגש על האזור האמצעי או הפנימי של עצם הבריח (ולא של עצם השכם) – מקרה זה עלול להקנות שיעור של 10% נכות.
  • נקע של עצם הבריח (ולא עצם השכם), ללא כל הגבלה בתנועה – כלומר רק אם יש ממצא הדמייתי שמאבחן כי יש נקע הדבר עלול להקנות שיעור של 5% נכות.
  • פריקות כתף חוזרות בחלק הקדמי עלול להקנות שיעור של 5% נכות.
  • פריקות כתף חוזרות בחלק האחורי עלול להקנות שיעור של 20% נכות.

 

הפיצוי – ראו מאמר הנוגע לפיצויים בגין הנכויות השונות בתביעות ביטוח לאומי. חשוב לציין כי הסעיפים אינם מוחלטים, לוועדה הרפואית שיקול דעת בקביעת אחוזי הנכות (יש לציין כי הועדות הרפואיות של המוסד לביטוח לאומי פזורות בסניפיו השונים ברחבי הארץ ובכל סניף עומדים מומחים שונים וכך כמו שלא כל מקרה אחד דומה למשנהו כך גם קביעותיהם של המומחים הרפואיים).

לכן, בשל הקושי להעביר את המידע הרפואי והמשפטי בצורה נכונה ואסרטיבית בצירוף הקושי במעמד המלחיץ בעמידה מול המומחים בועדה הרפואית מומלץ להיות מלווה בכל שלבי התביעה ובעיקר בשלב הועדות הרפואיות בעורך דין ביטוח לאומי אשר ינחה ויעביר לועדה הרפואית את הממצאים כמו שהם. זוהי הדרך הבטוחה להגיע למלוא פוטנציאל התביעה מול המוסד לביטוח לאומי על מנת לקבל את מלוא הפיצוי המגיע לכם.

 

נפגעתם – מה האופציות לתביעה בשל פגיעה בעצם הבריח?

  1. תביעה מול המוסד לביטוח לאומי – אם בגין תביעת נכות כללית ואם כתביעה לנכות מעבודה (על ההבדל ראו את המאמר)
  2. ככל ומדובר באירוע תאונתי הנחשב כתאונת עבודה – ניתן בנוסף תביעת נכות מעבודה מול המוסד לביטוח לאומי גם תביעת ביטוח (ראו מאמר).

 

עורך דין מנוסה לתביעות מול ביטוח לאומי

משרד עורכי דין פייפר כהן הינו משרד אשר מתמחה בין היתר בתביעות מול המוסד לביטוח לאומי אשר ילווה אתכם בכל שלב עד להגעה לפיצויים המגיעים לכם! אל תהססו לשאול ולהתייעץ עם עורכי הדין במשרדנו אשר להם ידע וניסיון רב.

עורך דין אייל פייפר
עורך דין אייל פייפר

בעל תואר ראשון במשפטים (LLB) משנת 2005, עורך דין מוסמך משנת 2007 וחבר בלשכת עורכי הדין. החל משנת 2000 עסק בענייני ביטוח שונים כגון: חבויות, פנסיה, חיים ורכוש, סוכן ביטוח מורשה משנת 2003. לאורך השנים צבר עו”ד פייפר בקיאות רבה ומומחיות עמוקה בהיבטים החוקיים והמשפטיים של סוגיות רפואיות. הודות לידע זה ולחשיבה יצירתית ופורצת דרך בפרשנות לחוק, מצליח עו”ד פייפר פעם אחר פעם לשכנע את בתי המשפט בצדקותו, וליצור תקדימים משפטיים שמשנים בקביעות את פני עולם הביטוח.

עו"ד פייפר כהן בפייסבוק | עו"ד פייפר כהן ביוטיוב | מייל אישי: [email protected]

הצלחות המשרד

החלטת הוועדה בגין נכות רפואית
אישור זכאות של 19% נכות עקב פגיעה ברגל במהלך עבודה
הגדלת זכאות ל25% נכות, תובע שעבר תאונת עבודה בעבר
אישור זכאות ל74% נכות, 100% אי כושר וקצבה קבוע
אישור זכאות קצבת נכות עקב תאונה בדרך חזור מהעבודה
אישור זכאות 32% נכות לתובע שהחליק בעבודה ושבר רגל
צרו איתנו קשר בדרך שהכי נוחה לכם

051-519-3904

הסדנה 6, כפר סבא

השאירו לנו הודעה

מן העיתונות

תביעה חריגה ביחידת העילית בצה"ל: "מפקדת ב־8200 התעללה וגרמה לי לנכות נפשית"

כלכליסט | 22/10/17

התלוננו על הטרדה מינית והורחקו | המהדורה המרכזית בחדשות 12

N12 | 14/12/17

עורך דין לתביעות סיעוד - המדריך לכל מה שצריך לדעת בנושא

גלובס | 31/05/2020
לוגו 13 רשת

פרקליטים עד הבית: עונה 2 פרק 34
| חדשות 13 רשת

חדשות 13 | 31/1/2018

זקוקים לייעוץ? זמינים עבורכם גם בוואטסאפ!