לוגו משרד עו"ד פייפר כהן
לייעוץ עם עו"ד:

פגיעה בעין כתוצאה מתאונת עבודה

כמה מצערת וטראגית יכולה להיות פגיעה בעין כתוצאה מתאונת עבודה, ויתרה מכך – פגיעה בשתי העיניים עד כדי עיוורון מוחלט. רגע אחד של חוסר תשומת לב יכולה לגרום לרסיס לחדור לתוך העין, לאדים רעילים או לוהטים לבוא במגע איתה, ולדבקים וחומרים כימיים אחרים להינתז עליה. גם חיידקים הינם סיכון מקצועי בחלק ממקומות העבודה, וחדירה של נגיף ויראלי כגון הרפס לעין יכול לגרום לנזק רב. אולם לא רק תאונות מיידיות וחסרות מזל יכולות להביא לפגיעה בעיניים. לצוללנים למשל יכולה להיות פגיעה מתמשכת בעין הנגרמת משנים של שינויי לחצים, וכל מי שעובד מול מחשב במשך שעות ארוכות עלול להיות חשוף לירידה בראייה ביום מן הימים לאחר שנים של עבודת עיניים מאומצת.

חשוב מאד לעלות למודעות את אחריות המעסיק על עובדיו כאשר יש חשש לבריאות העיניים, ולצייד אותם בציוד מגן מתאים ולדאוג לתנאי עבודה מיטביים, אולם עד שכל המעסיקים ישראל ידבקו באמת זו, משרדנו כאן כדי לסייע לכל מי שנפגע בעיניו כתוצאה מתאונת עבודה.

עין אחת או שתיים?

בדיחה עצובה מוכרת היא על נפגע אשר מגיע לביטוח לאומי ושואל כמה אחוזי נכות ניתן לקבל על עיוורון בעין אחת ועונים לו עד 20%, שואל כמה ניתן לקבל על עיוורון בשתי עיניים ועונים לו 100%, ומבקש לקבל פיצויים על העין השווה 80%. אכן, המוסד לביטוח  לאומי עורך הבדלה משמעותית בין פגיעה בעין אחת לבין פגיעה בשתי העיניים, כשהוא מתבסס על העובדה שניתן לתפקד גם עם עין רואה אחת לא פחות טוב מאשר עם שתי עיניים חרף כל המגבלות שמצב רפואי זה גורם לאדם.

היקף הפגיעה בעין 

המוסד לביטוח לאומי קבע תחשיבים מפורטים מאד אשר מנסים להסדיר כמעט כל פגיעה אפשרית בעין לרבות הצטמצמות שדה הראייה, שינוי במנח העין, פגיעה בלחמית, בקרנית ואף בעפעף העין, בצינור ושק הדמעות ובעצם ארובת העין המקיפה אותה. בדרך זו, ניתן לקבוע אחוזי נכות גם בפציעות מורכבות אשר מותירות את הנפגע עם עין פגומה מאד, ומתחשב גם באופן האסתטי שבו נפגע האדם בשל פגם במנח העין הנראה כפזילה, מראה שקוע או בולט מדי, או צלקות אשר נותרו סביב עיניו.

כאשר מדובר במקרה של תאונת עבודהמומלץ לחקור ולבדוק כיצד אירע הדבר והאם ישנה אחריות מעסיק במקרה הנידון. מעסיק אשר גרם לפגיעה בעין ברשלנותו צריך לשאת את המחיר ולשלם פיצויים לעובד הנפגע עליו כשל להגן.

כיצד נבחנת כשירות הנפגע?

כשירות הנפגע לתפקד בחיי היום יום ולהמשיך לפרנס את עצמו ואת משפחתו בוודאי תושפע באופן ישיר מן הפגיעה בעיניים. בנוסף לפגיעה בראייה ובמראה האסתטי של העין, יש לצרף גם כאבים, יובש וגירוי בעין כתוצאה מפגיעה בצינור הדמע, חוסר נוחות ועוד. גם היבטים כגון טראומה וחרדה עקב התאונה צריכים להילקח בחשבון בתחשיב הסופי של אחוזי הנכות או הפיצויים המגיעים לנפגע.

ככל שמדובר באובדן כושר עבודה, רצוי להתבסס על רופא תעסוקתי אשר יגיש חוות דעת מסודרת בנוגע ליכולותיו של האדם להמשיך ולתפקד בצל הפגיעה. חשוב לשים לב לפרטים כגון כאב לאחר מאמץ ממושך, עייפות של שרירי העין, התקפים של טשטוש ראייה, סכנה אפשרית בשל צמצום שדה הראייה ועוד.

נתונים מתוך ספר המבחנים הרפואיים של המוסד לביטוח לאומי 

בטבלה זו תוכלו לראות דוגמאות למספר מקרים נפוצים של פגיעה אפשרית בעין ואחוזי הנכות הנקבעים להם, אולם חשוב להדגיש כי אחוזי הנכות אמנם מתבססים על טבלה זו, אך בפועל משקפים גם את גובה השכר שלכם, הנזק שנגרם לתפקוד היומיומי שלכם, ועוד גורמים נוספים אשר משפיעים על קביעת אחוזי הנכות הסופיים:

סוג הפגיעה בעין עין אחת שתי עיניים
אבדן מחצית שדה הראייה החיצונית 20% 50%
מצום היקפי של שדה הראייה פחות מ – 20 מעלות 30% 100%
הצטמצמות שדה הראיה אובדן המחצית התחתונה 20% 60%
בלט עין EXOPHTHALMUS קשה 10% 15%

המקרה של אפרת 

אפרת עבדה במפעל לדבקים במשך שנים ארוכות כמזכירה ותמיד היתה בטוחה כי המשרד המרוחק מן החומרים הרעילים שומר עליה מפני סכנה. אולם, באחד מן הימים, בעודה משוחחת עם אחד ממנהלי העבודה במקום, התהפך בסמוך אליהם אחד מן המיכלים הכימיים שנפל מן המדף. החומר הרעיל ניתז מן הרצפה על גופם של אפרת ומנהל העבודה, וטיפה אחת מן החומר המסוכן חדרה לתוך עינה. אפרת מיד חשה כאב עז ותחושת בערה בתוך העין, היא הובהלה לבית החולים ושם התברר כי היא סובלת מכוויה כימית בדרגה חמורה. במשך חודשים ארוכים התנדנדה אפרת בין ייאוש לתקווה, מאחר והצטלקויות שנגרמו לה על גבי הרשתית העכירו את עינה. לאחר ניתוח מורכב הצליחה אפרת לראות לראשונה בעין הפגועה אולם ראייתה צנחה מ6/6  ל – 6/24 והיא נזקקה למשקפיים על מנת לראות היטב. כמו כן, נוצרו צלקות כימיות סביב עיניה ועל עפעפיה כתוצאה מטיפות החומר הכימי שפגע בה, והדימוי העצמי שלה נפגע קשות. כשאפרת פנתה אלינו, היא היתה סבורה שלא תצליח לחלץ מן המוסד לביטוח לאומי אחוזים גבוהים בשל העובדה שעינה הבריאה ראתה מצויין, אך מאחר שלא הצליחה לחזור למקום עבודתה והסתגרה בביתה בשל המראה הלא מצודד שלה לדעתה, החליטה לנסות בכל זאת. לאחר שקלול של כלל בעיות הבריאות שנגרמו לה, קיבלה אפרת אחוזי נכות ניכרים שהפתיעו גם אותה, ואיפשרו לה לטפל בעצמה באופן מיטבי וגם לחזור לאחר שיקום ממושך לשוק העבודה.

 

פיצויים מחברת ביטוח בגין פגיעה בעין

במקביל לקציבת אחוזי הנכות שלכם על ידי הביטוח הלאומי, תוכלו לפעול גם מול חברת הביטוח שלכם כדי לקבל פיצויים של אובדן כושר עבודה. פעולה זו מבטיחה מיצוי זכויות על מנת שתוכלו להחלים ולהשתקם בשלווה וללא דאגה כלכלית המונחת כחרב על צווארכם. עם זאת חשוב לזכור שני דברים – חברת הביטוח אינה מחוייבת להסתמך על אחוזי הנכות מן המוסד לביטוח לאומי ורשאית לערוך בדיקה משלה על ידי ועדה רפואית עצמאית. בנוסף, לא תוכלו לקבל כפל קצבאות, ופיצוי מחברת הביטוח יקוזז מזה של ביטוח לאומי , עד שתגיעו לתקרת גובה הפיצוי המגיע לכם בתחום תביעות של נכות כללית.

אם גם אתם נפגעתם בעיניכם כתוצאה מתאונת עבודה, זכרו שאתם לא לבד במאבק! פנו עוד היום אל עורך דין מנוסה ובקיא בתחום אשר יילחם עבור מיצוי זכויותיכם מול המוסד לביטוח לאומי, חברות הביטוח השונות, ואם יהיה מקום לכך – גם מול המעסיק הרשלן.

ממש לא! אמנם אין ספק שיש פער גדול ומשמעותי בין פגיעה בעין אחת לבין פגיעה בשתי העיניים, יחס שלפעמים יכול להיות הפער שבין 10% ל – 100%, וזאת בשל העובדה כי עין אחת בריאה יכולה לשמש את האדם למשך כל ימי חייו ללא נזק משמעותי לעומת הנזק שייגרם לאדם מפגיעה בשתי עיניו. עם זאת, ממש לא נכון לומר שעין אחת אינה מזכה את הנפגע באחוזי נכות משמעותיים, וזאת משום שיש לשקלל גם את השפעת הפגיעה על תפקודו היומיומי, על יכולתו לפרנס את משפחתו ואת עצמו ואת הפגיעה באיכות חייו. לאחר שקלול כל הנתונים, לרבות פגיעה במראה האסטתי של האדם, בכאב כרוני, בתחושות יובש וגרד בעין ועוד, ניתן יהיה להגיע לאחוזי נכות ההולמים את הפגיעה שספגתם. 

במידה ונפגעתם בעין במקום העבודה עליכם לפנות ללא דיחוי לעורך דין הבקיא בתחום. לפגיעה במקום העבודה יש היבטים רבים, כגון הגשת תביעה לביטוח לאומי, וגם לחברת הביטוח במידה ויש פגיעה באובדן כושר העבודה, אך מעל כל אלו יש לבחון את רשלנותו של המעסיק. במידה ויתברר כי התאונה קרתה בשל חוסר הקפדה ושמירה על כללי הזהירות מצד המעסיק, ניתן יהיה להגיש גם תביעת פיצויים. 

עורך דין בקיא ומנוסה יכול ללוות אתכם לאורך כל התהליך, לייצג אתכם בועדות הרפואיות, להלחם על מיצוי הזכויות שלכם ולוודא שכל זכויותיכם נשמרות. בנוסף, עורך דין בעל ניסיון יוכל לדאוג להשגת התוצאות הטובות ביותר עבורכם על פי התנאים ומצב העין שלכם, וזאת על מנת שתוכלו להשתקם ולהחלים ללא דאגות כלכליות בנוסף לאלו הגופניות והרגשיות המתלוות לפגיעה. 

זה תלוי באופי הפציעה וכיצד היא קרתה. כאשר מדובר בתאונת עבודה, עליכם להגיש את תביעת הפיצויים וכמו כן גם את הבקשה לקביעת אחוזי נכות למוסד לביטוח לאומי, ואם מדובר בתאונה אישית יש להגיש את הבקשה לחברת הביטוח. ניתן לתבוע את שניהם במקביל, אך לא תוכלו לזכות לכפל קצבאות, רק למימוש מלוא הזכויות שלכם. 

נפגעתם בעין כתוצאה מתאונת עבודה חישוב הפיצוי הכספי
נפגעתם בעין כתוצאה מתאונת עבודה חישוב הפיצוי הכספי
Picture of עורך דין אייל פייפר
עורך דין אייל פייפר

בעל תואר ראשון במשפטים (LLB) משנת 2005, עורך דין מוסמך משנת 2007 וחבר בלשכת עורכי הדין. החל משנת 2000 עסק בענייני ביטוח שונים כגון: חבויות, פנסיה, חיים ורכוש, סוכן ביטוח מורשה משנת 2003. לאורך השנים צבר עו”ד פייפר בקיאות רבה ומומחיות עמוקה בהיבטים החוקיים והמשפטיים של סוגיות רפואיות. הודות לידע זה ולחשיבה יצירתית ופורצת דרך בפרשנות לחוק, מצליח עו”ד פייפר פעם אחר פעם לשכנע את בתי המשפט בצדקותו, וליצור תקדימים משפטיים שמשנים בקביעות את פני עולם הביטוח.

עו"ד פייפר כהן בפייסבוק | עו"ד פייפר כהן ביוטיוב | מייל אישי: [email protected]

הצלחות המשרד

אישור זכאות של 19% נכות עקב פגיעה בשמיעה מרעש בעבודה
אישור זכאות לקצבת נכות שנתית של 75,000 ש"ח
אישור זכאות עבור קצבת נכות עקב תאונה בדרך לעבודה
תובע נמצא זכאי ל70% נכות, 100% אי כושר וקצבה לשנה
אישור זכאות של 19% נכות עקב פגיעה ברגל במהלך עבודה
ערר לביטוח לאומי עבור קצבת נכות עקב תאונה בדרך לעבודה
צרו איתנו קשר בדרך שהכי נוחה לכם

051-519-3904

הסדנה 6, כפר סבא

השאירו לנו הודעה

מן העיתונות

תביעה חריגה ביחידת העילית בצה"ל: "מפקדת ב־8200 התעללה וגרמה לי לנכות נפשית"

כלכליסט | 22/10/17

התלוננו על הטרדה מינית והורחקו | המהדורה המרכזית בחדשות 12

N12 | 14/12/17

עורך דין לתביעות סיעוד - המדריך לכל מה שצריך לדעת בנושא

גלובס | 31/05/2020
לוגו 13 רשת

פרקליטים עד הבית: עונה 2 פרק 34
| חדשות 13 רשת

חדשות 13 | 31/1/2018

זקוקים לייעוץ? זמינים עבורכם גם בוואטסאפ!