לוגו משרד עו"ד פייפר כהן
לייעוץ עם עו"ד:

קצבת הנכות

אחת הקצבאות הכי נפוצות היא קצבת נכות. מדובר על קצבה שנועדה עבור מי שעקב נכות אבדו את היכולת לעבוד, והמטרה של הקצבה היא לאפשר להם להמשיך להתקיים בכבוד גם בלי ההכנסה מהמשכורת שלהם. קצבת נכות יכולה להגיע אליכם רק אחרי שעמדתם במספר תנאים, כאשר הביטוח הלאומי הוא שקובע אותם. אנחנו כאן כדי לתת לכם את המידע הנדרש.

 

התנאים לקבלת קצבת הנכות

כדי לקבל קצבת נכות יש לעמוד בשני תנאים. התנאי הראשון הוא פגיעה בהכנסה עקב נכות. הפגיעה צריכה להיות בשיעור של לפחות 50 אחוז מההכנסה המקורית, ועליכם גם להוכיח שהיא נגרמה עקב הנכות ולא בשל סיבות אחרות. התנאי השני הוא קביעת אחוזי נכות על ידי הביטוח הלאומי. זה שנפגעה לכם היכולת לעבוד לא אומר שתקבלו את הקצבה הזו באופן אוטומטי.

עליכם לעמוד בפני ועדה של הביטוח הלאומי, והיא זו שתקבע האם אתם סובלים מאחוזי נכות בשיעור מספיר כדי שיהיה אפשר להעניק לכם אחוזי נכות. כדי לעשות את זה, הדבר הראשון שאתם צריכים לעשות הוא להגיש בקשה לביטוח לאומי.

 

הגשת הבקשה

הצעד הראשון הוא הגשת בקשה לקבלת קצבת נכות לביטוח הלאומי. את הבקשה ניתן להגיש באתר הביטוח הלאומי או באחד מהסניפים שלו. עליכם להתכונן מראש למילוי טפסים רבים, ביניהם טפסים שמוכיחים את רמת ההכנסה שלכם וכמובן את הפגיעה. הדבר החשוב ביותר הוא להוכיח קשר בין הפגיעה שלכם שבגינה נגרמה לכם הנכות ובין העובדה שההכנסה שלכם ירדה בצורה ניכרת.

חשוב לציין שיכול לחלוף לא מעט זמן מרגע הגשת הבקשה שלכם עד שהביטוח הלאומי ייענה לפנייה שלכם. במידה ואתם זקוקים לקבלת הקצבה בצורה דחופה, כדאי להכיר את המסלול המהיר לטיפול בבקשות מהסוג הזה.

 

המסלול המהיר

עוד לפני שנסביר לכם מהו בדיוק המסלול הזה, חשוב להבין שהוא לא מיועד לכל אחד. במסלול הזה יכולות להיות מטופלות רק בקשות שעומדות בקריטריונים מסוימים. בדרך כלל מדובר על מחלות קשות ולא על נכויות רגילות שדורשות טיפול מידי ומהיר. הגשת בקשה דרך המסלול המהיר תאפשר לכם לקבל מענה בזמן שלא יעלה על חודש, וזאת מתוך מטרה לפתור כמה שיותר מהר את המצוקה.

 

ועדה רפואית

אחרי שהגשתם את הבקשה תקבלו זימון לוועדה רפואית. בוועדה הזו ישבו גורמים רפואיים יחד עם גורמים מטעם המוסד לביטוח הלאומי, והם אמורים לקבוע מהי רמת הנכות שלכם, כדי להבין מה גובה הקצבה שאותה תקבלו. אל הועדה הרפואית עליכם להגיע מוכנים, כיון שהיא הולכת לבדוק דברים ספציפיים. אי הכנה לוועדה הרפואית עלולה לגרום לפגיעה בזכויות שמגיעות לכם.

כמובן, אף אחד לא אומר שאתם צריכים לרמות את אנשי הועדה, אולם עליכם להראות להם איך המצב שלכם משפיע על חוסר היכולת לעבוד. לעיתים הוועדה תשלח אתכם לבדיקות רפואיות נוספות כדי לקבל חוות דעת של מומחה רפואי בתחום כזה או אחר.

 

אחוזי נכות

השלב הבא הוא קביעת אחוזי הנכות שלכם. אחוז הנכות הגבוה ביותר יגרום לכם לקבל את הקצבה הגבוהה ביותר, כאשר ישנו דירוג הקובע מה גובה הקצבה ביחס לאחוזי הנכות. את אחוזי הנכות קשה לנבא מראש, כיון שלאנשי הועדות רפואיות ישנן הגדרות משל עצמם איך לקבוע אותם. לעיתים אתם עלולים לקבל קביעה שאחוזי הנכות הם בשיעור שלא מספק אתכם, ואז תצטרכו לערער עליהם.

למידע נוסף אודות: קביעת אחוזי נכות לפי ביטוח לאומי, לחצו כאן >>>

 

ערעור על ההחלטה

הביטוח הלאומי מאפשר לכם לערער על הקביעות שלו פעם אחת בלבד. הערעור צריך להיות מוגש כמה שיותר מהר מהרגע ששבו קיבלתם את ההכרעה של הביטוח הלאומי ביחס לאחוזי הנכות שנפסקו לטובתכם. בעת הגשת הערעור נסו להבין למה מלכתחילה לא קיבלתם את מבוקשכם, ונסו לפתור את הבעיה הזו בצורה ספציפית. אל תנסו להגיש שוב בקשה דומה כיון שהיא תידחה על הסף.

 

סכומי קצבת הנכות

כאמור, סכום הקצבה הוא ביחס לאחוזי הנכות שלכם, כאשר נכון לשנה הנוכחית אלו הסכומים: עבור מי שמחזיקים בדרגת נכות של 75 אחוז ומעלה הסכום הוא 4063 ₪. מי שנמצאים בדרגת נכות של 74 אחוז זכאים לקבל 2770 ₪, ב65 אחוז מקבלים 2496 ₪, ואילו בדרגה של 60 אחוז הזכאות היא ל2345 ₪. באופן עקרוני, דרגת נכות שנמוכה מהשיעורים הללו לא מזכה את הנכה בקצבה הזו.

 

תוספות שחשוב להכיר לקצבת הנכות

הסכומים הללו הם של קצבת הנכות בלבד, אולם ישנן עוד תוספות שכדאי להכיר. בין התוספות הללו ישנה תוספת עבור בת זוג, תוספות עבור ילדים מתחת גיל 18 ועוד. כפי שנסביר לכם בהמשך ישנה חשיבות רבה להיכרות עם הפרטים, כיון שנכים רבים מקבלים את הקצבה בלבד ולא מודעים לעוד זכויות שמגיעות להם, זכויות שיכולות לגרום לכך שהקצבה תהיה גבוהה יותר בצורה משמעותית.

 

עבודה עבור מי שמקבלים את קצבת הנכות

אחת הבעיות הנפוצות בתחום קצבאות הנכות זו קצבה עבור מי שממשיכים לעבוד בצורה חלקית. בעבר, הייתה בעיה שכן נכים שהיו ממשיכים לעבוד היו עלולים להרוויח פחות כסף ממה שהיו מרוויחים לו הם היו נשארים בבית, דבר שלמעשה עודד את הנכים להישאר מחוץ לשוק העבודה. בשנים האחרונות המצב הזה תוקן, וכיום לא יגרם הפסד לנכה שממשיך לעבוד.

המדינה מבצעת חישוב ולפיו אם יחד עם המשכורת הקצבה של הנכה עדיין גבוהה יותר אזי יש השלמה שתגרום לכך שהנכה לא יפסיד מכך שהוא עובד. ייתכנו קיצוצים בהכנסה, אך אלו לא יגרמו לכם להרוויח פחות מגובה הקצבה.

 

הכנסות שעלולות להוריד את גובה הקצבה

גובה הקצבה אמנם קבוע, אולם יש הכנסות שיכולות להוריד את גובה הקצבה. ההכנסות הללו אינן קשורות למשכורת אלא להכנסות צדדיות כמו שכירות מדירה. במקרים הללו ישנה הכנסה מסוימת שאותה המדינה מאפשרת לנכה לקבל, אולם מגובה מסוים המדינה תקצץ את גובה הקצבה בהתאם להכנסה.

במקרים הללו עבודה נכונה יכולה לעזור לכם לשמור על הקצבה שלכם, או לפחות להקטין את ההפסד למינימום הנדרש. זוהי רק דוגמא אחת לחשיבות הרבה שיש בליווי משפטי בעת הגשת בקשה לקצבת נכות כפי שנסביר לכם מיד.

 

החשיבות של ליווי משפטי בזמן הגשת הבקשה

הדבר האחרון שחשוב לנו לומר לכם נוגע לחשיבות הרבה שיש בליווי מקצועי בעת הגשת הבקשה. ביטוח לאומי, כמו כל חברת ביטוח אחרת יעשה הכל כדי לא לשלם לכם את מה שמגיע לכם. הביטוח עלול להערים עליכם קשים שונים, ועבור מי שלא מורגל בעבודה מולו הקשיים הללו יכולים להיראות בלתי עבירים.

זו הסיבה שאנחנו במשרד עו"ד פייפר כהן מאפשרים לכם לקבל ליווי צמוד לכל אורך הגשת הבקשה. עורכי הדין שלנו יעשו הכל כדי למצות את הזכויות שלכם עד תום, ולגרום לכך שתהליך הגשת הבקשה יהיה כמה שיותר קצר.

 

לסיכום

קצבת הנכות היא קצבה שמיועדת עבור מי שכושר העבודה שלהם נפגע עקב נכות, ובשל כך ההכנסה שלהם ירדה בצורה משמעותית. את הקצבה ניתן לקבל רק אחרי שביטוח לאומי פסק לטובתכם אחוזי נכות בשיעור מסוים. ההתנהלות מול ביטוח לאומי יכולה להיות מאתגרת, וכדי לממש את הזכויות שלכם בצורה מלאה היינו ממליצים לכם לקבל ליווי משפטי לכל אורך תהליך הגשת הבקשה לקצבה.

 

מה עושים במקרה של כפל קצבאות

כפל קצבאות הוא דבר נפוץ, ולמרבה הצער הביטוח הלאומי לא תמיד מבצע את הסנכרון הנדרש בכוחות עצמו על מנת להבטיח לכם שהזכויות שלכם לא תיפגענה. ההמלצה שלנו היא תמיד למסור את המידע לאנשי מקצוע שייבדקו עבורכם האם אתם זכאים לקצבה נוספת, או שמא הביטוח הלאומי הפחית מגובה הקצבה של קצבה מסוימת בלי סיבה מוצדקת.

 

מה ההבדל בין הכנסה ממשכורת להכנסה צדדית

בעוד שבהכנסה ממשכורת המדינה יוצרת סנכרון מסוים בין המשכורת לבין הקצבה כדי שלא ייווצר מצב שבו העבודה פוגעת בהכנסה של הנכה. בהכנסה צדדית שאינה ממשכורת יש שיעור קבוע שאותו מותר לכם להרוויח, ורק ממנו ומעלה ישנו קיצוץ.

 

מה הסיכוי לקבלת הערעור במידה ואנחנו לא מרוצים מהקביעה הראשונית

הסיכוי לקבלת ערעור תלוי בכם. אם תעבדו יחד עם אנשי מקצוע מהתחום ותנסו להבין למה בדיוק התשובה של הביטוח הלאומי לא ענתה על הציפיות שלכם, ייתכן והערעור שלכם יתקבל. מומלץ גם להוסיף חוות דעת של מומחה מהתחום אם אפשר. מנגד, הגשה חוזרת של הבקשה ללא תיקון מהותי כנראה שתדיחה בשנית.

 

תוך כמה זמן נקבל מענה לפנייה שלנו

המענה לפנייה תלוי בעומס שיש בביטוח הלאומי וברמת הדחיפות של הבקשה. כן אפשר לומר שהמצד שלכם אם תמלאו את כל טפסים בצורה מדויקת זה כנראה יזרז את הטיפול בבקשה.

Picture of עורך דין אייל פייפר
עורך דין אייל פייפר

בעל תואר ראשון במשפטים (LLB) משנת 2005, עורך דין מוסמך משנת 2007 וחבר בלשכת עורכי הדין. החל משנת 2000 עסק בענייני ביטוח שונים כגון: חבויות, פנסיה, חיים ורכוש, סוכן ביטוח מורשה משנת 2003. לאורך השנים צבר עו”ד פייפר בקיאות רבה ומומחיות עמוקה בהיבטים החוקיים והמשפטיים של סוגיות רפואיות. הודות לידע זה ולחשיבה יצירתית ופורצת דרך בפרשנות לחוק, מצליח עו”ד פייפר פעם אחר פעם לשכנע את בתי המשפט בצדקותו, וליצור תקדימים משפטיים שמשנים בקביעות את פני עולם הביטוח.

עו"ד פייפר כהן בפייסבוק | עו"ד פייפר כהן ביוטיוב | מייל אישי: [email protected]

הצלחות המשרד

אישור זכאות ל57% נכות, 65% אי כושר וקצבה לשנה
אישור זכאות 32% נכות לתובע שהחליק בעבודה ושבר רגל
אישור זכאות ל74% נכות, 65% אי כושר וקצבה קבועה
אישור זכאות לקבלת 75% נכות וקצבה למשך שנתיים
פיצוי כספי משמעותי לחולה שחפת
אישור זכאות של 19% נכות עקב פגיעה בשמיעה מרעש בעבודה
צרו איתנו קשר בדרך שהכי נוחה לכם

051-519-3904

הסדנה 6, כפר סבא

השאירו לנו הודעה

מן העיתונות

תביעה חריגה ביחידת העילית בצה"ל: "מפקדת ב־8200 התעללה וגרמה לי לנכות נפשית"

כלכליסט | 22/10/17

התלוננו על הטרדה מינית והורחקו | המהדורה המרכזית בחדשות 12

N12 | 14/12/17

עורך דין לתביעות סיעוד - המדריך לכל מה שצריך לדעת בנושא

גלובס | 31/05/2020
לוגו 13 רשת

פרקליטים עד הבית: עונה 2 פרק 34
| חדשות 13 רשת

חדשות 13 | 31/1/2018

זקוקים לייעוץ? זמינים עבורכם גם בוואטסאפ!