לוגו משרד עו"ד פייפר כהן
לייעוץ עם עו"ד:

נכות מעבודה

מבוטחי הביטוח הלאומי שמוגדרים בתור נפגעי עבודה עשויים בתנאים מסוימים להיות זכאים למענק נכות חד פעמי או לקצבת נכות חודשית. התנאי העיקרי הוא שתיקבע להם דרגת נכות בשיעור של 9% לפחות, אך התביעה לקביעת דרגת נכות בעבודה בכל מקרה מטופלת רק אם קודם כבר הוגשה תביעה לדמי פגיעה, שבעקבותיה הכירו בפגיעה כפגיעה בעבודה

 

מהי נכות מעבודה?

פציעות הקשורות לעבודה יכולות להוביל לדרגות שונות של נכות, אשר עשויות להשפיע באופן זמני או קבוע על יכולתו של אדם לעבוד. בישראל, מי שמוכר כנכה עבודה זכאי בפוטנציה לקצבת נכות עבודה או מענק נכות עבודה שמספק המוסד לביטוח לאומי. קביעת הזכאות וגובה התמיכה תלויים במספר גורמים, לרבות דרגת הנכות ונסיבות המקרה הספציפי.

 

מה כולל התהליך של קצבת נכות בעבודה?

ההליך הכללי לקבלת קצבת נכות עקב פגיעה בעבודה מתחיל בהגשת תביעה לדמי פגיעה. שלב זה הוא חיוני מכיוון שהוא מתחיל את התהליך הפורמלי של הכרה והערכה על ידי המוסד לביטוח לאומי.

לאחר קבלת דמי פגיעה, השלב הבא כרוך בהגשת תביעה לקבלת קצבת נכות מעבודה. זהו שלב קריטי בו ועדה רפואית שמונתה על ידי הביטוח הלאומי בוחנת את הנפגע על מנת לקבוע את היקף הנכות והשפעתה. בחינה זו מהווה אבן יסוד בתהליך, שכן דרגת הנכות שנקבעה כאן משפיעה על אופי וכמות ההטבות שאדם יכול לקבל.

למידע נוסף בנושא: תקנות אחוזי נכות בביטוח לאומי, לחצו כאן >>>

 

כיצד קובעים את גובה הקצבה?

אם הוועדה הרפואית מעריכה את הנכות בחיוב, השלב הבא הוא קביעת גובה הקצבה או המענק. ליחידים עם רמת נכות של 100%, הקצבה החודשית מחושבת על פי דמי הפגיעה המגיעים להם, כפול 30, עד לסכום מרבי מסוים. חישוב ההטבות הללו קשור באופן מורכב למדד המחירים לצרכן, ומתעדכן מדי שנה כדי לשקף שינויים כלכליים.

במקרה של מענק נכות, שהוא תשלום חד פעמי, הסכום מחושב כשווה ערך לקצבה חודשית כפול גורם ספציפי. מענק זה משמעותי במיוחד למי שנפגע בעבודה בגיל צעיר. יתרה מכך, במידה ומצבו הרפואי של הנפגע החמיר ודרגת נכותו עולה ל-20% ומעלה, הוא זכאי לקצבה חודשית, תוך התאמות ספציפיות בהתאם למענק הראשוני שהתקבל.

 

החשיבות של הגשת התביעה בעיתוי המתאים

היבט חשוב שיש לציין הוא שעיתוי הגשת התביעות הוא מכריע. תביעות יש להגיש תוך 12 חודשים ממועד פגיעת העבודה או ממועד הכרת המוסד לביטוח לאומי באירוע כפגיעה בעבודה. עיכובים בהגשה עלולים להוביל להפחתה בסכום המענק או להשפיע על מועד תחילת ההטבה.

לאחר קביעת הזכאות, תשלום קצבת הנכות מעבודה מתבצע מדי חודש, ישירות לחשבון הבנק של המקבל. כך גם לגבי מענק הנכות ותשלומים חד פעמיים נוספים. חיוני שמקבלי קצבת הנכות יבינו את לוח הזמנים של תשלומים אלה וינהלו את התכנון הפיננסי שלהם בהתאם.

 

מה החובות של מקבלי קצבת נכות בעבודה?

על מקבלי קצבאות נכות מעבודה להיות מודעים לחובותיהם השוטפות ולפוטנציאל לשינויים בקצבאותיהם. אם חלה החמרה משמעותית במצבם או ירידה משמעותית בהכנסה עקב הפציעה, הם יכולים לבקש הערכה מחודשת של דרגת נכותם. בנוסף, בעלי מוגבלות זמנית ונזקקים עשויים להיות זכאים לשיעור נכות גבוה יותר לתקופה מוגבלת.

 

הכרת הזכויות שלכם

המוסד לביטוח לאומי רשאי להתאים, להשעות או לשלול קצבאות או מענקים אם המקבלים לא ימלאו אחר הנחיות רפואיות ושיקום, או אם הם לא מדווחים על שינויים משמעותיים בחיים, כגון שינוי כתובת או הכנסה, בתוך תקופה מוגדרת. לכן, כדאי להבין באופן מעמיק את הנהלים, לוחות הזמנים והקריטריונים שנקבעו על ידי המוסד לביטוח לאומי.

Picture of עורך דין אייל פייפר
עורך דין אייל פייפר

בעל תואר ראשון במשפטים (LLB) משנת 2005, עורך דין מוסמך משנת 2007 וחבר בלשכת עורכי הדין. החל משנת 2000 עסק בענייני ביטוח שונים כגון: חבויות, פנסיה, חיים ורכוש, סוכן ביטוח מורשה משנת 2003. לאורך השנים צבר עו”ד פייפר בקיאות רבה ומומחיות עמוקה בהיבטים החוקיים והמשפטיים של סוגיות רפואיות. הודות לידע זה ולחשיבה יצירתית ופורצת דרך בפרשנות לחוק, מצליח עו”ד פייפר פעם אחר פעם לשכנע את בתי המשפט בצדקותו, וליצור תקדימים משפטיים שמשנים בקביעות את פני עולם הביטוח.

עו"ד פייפר כהן בפייסבוק | עו"ד פייפר כהן ביוטיוב | מייל אישי: [email protected]

הצלחות המשרד

אישור זכאות 97% נכות עבור תובע החולה באמנזיה
ערר לביטוח לאומי עבור קצבת נכות עקב תאונה בדרך לעבודה
ערר עבור תובעת לקבלת קצבת נכות הסובלת מפיברומיאלגיה
אישור זכאות 19% נכות לתובע אשר החליק במדרגות עבודתו
אישור זכאות קצבת נכות והכרה של 63%, ו-65% אי כושר
אישור זכאות קצבת נכות עקב תאונה בדרך חזור מהעבודה
צרו איתנו קשר בדרך שהכי נוחה לכם

051-519-3904

הסדנה 6, כפר סבא

השאירו לנו הודעה

מן העיתונות

תביעה חריגה ביחידת העילית בצה"ל: "מפקדת ב־8200 התעללה וגרמה לי לנכות נפשית"

כלכליסט | 22/10/17

התלוננו על הטרדה מינית והורחקו | המהדורה המרכזית בחדשות 12

N12 | 14/12/17

עורך דין לתביעות סיעוד - המדריך לכל מה שצריך לדעת בנושא

גלובס | 31/05/2020
לוגו 13 רשת

פרקליטים עד הבית: עונה 2 פרק 34
| חדשות 13 רשת

חדשות 13 | 31/1/2018

זקוקים לייעוץ? זמינים עבורכם גם בוואטסאפ!