לוגו משרד עו"ד פייפר כהן
לייעוץ עם עו"ד:

חוק הסיעוד

היכרות עם חוק הסיעוד יכולה לסייע למבוטחי הביטוח הלאומי שזקוקים לסיוע בפעולות יום יומיות פשוטות, אך כמובן שגם לבני המשפחה שלהם. בנוסף, חשוב להבין איזה זכויות קיימות בחוק הסיעוד וכיצד לפעול על מנת למצות אותן

 

מהו חוק הסיעוד?

לחוק הסיעוד בישראל, אבן יסוד במערכת הרווחה החברתית במדינה, תפקיד קריטי במתן תמיכה לאנשים הזקוקים לטיפול סיעודי. חוק זה, בשיתוף המוסד לביטוח לאומי, מבטיח לנזקקים, בעיקר קשישים ובעלי מוגבלויות, לקבל את הסיוע הדרוש לשמירה על חיים מכובדים ונוחים.

 

מי אחראי על חוק הסיעוד?

המוסד לביטוח לאומי, בדומה לסוכנויות הביטוח הלאומי במדינות אחרות, אחראי על ניהול הטבות שונות, לרבות גמלת סיעוד, לפי חוק זה. מטרת חוק הסיעוד היא לא רק להעניק סיוע כספי אלא גם להבטיח שהפרטים יקבלו טיפול הולם, בין אם בביתם ובין אם במוסדות סיעודיים.

 

גמלת סיעוד – לפי דרגת התלות

גמלת הסיעוד, מרכיב מרכזי בחוק זה, נקבעת על פי רמת התלות והצורך של הפרט בהשגחה. תהליך ההערכה לקביעת קצבה זו הינו קפדני ומותאם לנסיבותיו הספציפיות של כל אדם. מבחן התלות שעורך המוסד לביטוח לאומי הוא מרכזי בתהליך זה.

בהתבסס על תוצאות בדיקה זו, אנשים מסווגים לרמות שונות של גמלת סיעוד, כל אחת תואמת לדרגות שונות של דרישות טיפול. מרמה 1, המעידה על דרגת תלות נמוכה יותר, ועד לרמה 6, הנותנת מענה לבעלי צרכי טיפול משמעותיים, קצבת הסיעוד בנויה כך שהפרטים יקבלו תמיכה התואמת את צרכיהם.

 

הגשת בקשה לגמלת סיעוד

בעת הגשת בקשה לגמלת סיעוד, חובה להבין ולמלא נכון את הטפסים הדרושים. טפסים אלה דורשים מתן מידע מפורט על מצבו הרפואי של הפונה, פעילויות חיי היומיום ומצב הבריאות הכללי. דיוק ושלמות המידע חיוניים כדי להבטיח הערכה הוגנת של המוסד לביטוח לאומי.

על הפונים או נציגיהם לספק רשומות רפואיות מקיפות, כולל סיכומים של רופאים מטפלים ובמידת הצורך דוחות אשפוז. במקרים בהם הפונה הוא בן 90 ומעלה, קיימת אפשרות לביצוע הערכה תפקודית על ידי רופא גריאטריה, המציע מענה מותאם לצרכיו הייחודיים של הקשיש.

 

טיפים לקבלת גמלת סיעוד

רצוי להגיש את תביעת הסיעוד באמצעים שונים זמינים – בדואר, בפקס, באינטרנט או באופן אישי בסניף הביטוח הלאומי הקרוב. בנוסף, כדאי להיעזר בשירותי הייעוץ שמציע המוסד לביטוח לאומי, המספקים הדרכה במילוי הטפסים והבנת ההטבות. שירותים אלו מבטיחים שהפונים ובני משפחותיהם יהיו מעודכנים לגבי התהליך והאפשרויות העומדות לרשותם.

 

למה חשוב להתייעץ עם אנשי מקצוע?

התייעצות עם אנשי מקצוע הבקיאים בחוק הסיעוד ובפועלו של המוסד לביטוח לאומי, יכולה להועיל מאוד. אנשי מקצוע אלו, לרוב עובדים סוציאליים או יועצים משפטיים המתמחים בדיני רווחה סוציאלית, מספקים ייעוץ. הם יכולים להציע תובנות לגבי הניואנסים של החוק, טיפים לבקשה מוצלחת, והכוונה לגבי החלטות ערעור במידת הצורך. המומחיות שלהם יכולה להיות בעלת ערך במיוחד במקרים מורכבים שבהם רמת התלות מאתגרת להערכה, או שבהם יש לקחת בחשבון שיקולים רפואיים או טיפוליים ספציפיים.

 

חוק הסיעוד לטובת המבוטחים

חוק הסיעוד והמוסד לביטוח לאומי מציעים מסגרת מקיפה וחומלת למתן טיפול. מלבד הבנת החוק, להיכרות עם הקריטריונים לגמלת סיעוד ותהליך הבקשה יש חשיבות מכרעת. התהליך, על אף שהוא מפורט, נועד להבטיח שדרישות הטיפול של כל אדם יוערכו ביסודיות. לכן, כל התייעצות עם אנשי מקצוע הבקיאים בחוק זה ובתהליך הגשת הבקשה יכולה לספק תמיכה שלא תסולא בפז, ולעזור לפונים לנווט במערכת בצורה יעילה כדי לקבל את הטיפול והסיוע המגיע להם ובצדק.

Picture of עורך דין אייל פייפר
עורך דין אייל פייפר

בעל תואר ראשון במשפטים (LLB) משנת 2005, עורך דין מוסמך משנת 2007 וחבר בלשכת עורכי הדין. החל משנת 2000 עסק בענייני ביטוח שונים כגון: חבויות, פנסיה, חיים ורכוש, סוכן ביטוח מורשה משנת 2003. לאורך השנים צבר עו”ד פייפר בקיאות רבה ומומחיות עמוקה בהיבטים החוקיים והמשפטיים של סוגיות רפואיות. הודות לידע זה ולחשיבה יצירתית ופורצת דרך בפרשנות לחוק, מצליח עו”ד פייפר פעם אחר פעם לשכנע את בתי המשפט בצדקותו, וליצור תקדימים משפטיים שמשנים בקביעות את פני עולם הביטוח.

עו"ד פייפר כהן בפייסבוק | עו"ד פייפר כהן ביוטיוב | מייל אישי: [email protected]

הצלחות המשרד

אישור זכאות 97% נכות עבור תובע החולה באמנזיה
אישור זכאות לקבלת 75% נכות וקצבה למשך שנתיים
דוח ועדה הרפואית – נמצא זכאי לפיצויים עקב תקיפה
ערר עבור תובעת לקבלת קצבת נכות הסובלת מפיברומיאלגיה
אישור זכאות 28% נכות לתובע שנחבל ברחוב וסובל מכאבים
אישור זכאות של 19% נכות עקב פגיעה ברגל במהלך עבודה
צרו איתנו קשר בדרך שהכי נוחה לכם

051-519-3904

הסדנה 6, כפר סבא

השאירו לנו הודעה

מן העיתונות

תביעה חריגה ביחידת העילית בצה"ל: "מפקדת ב־8200 התעללה וגרמה לי לנכות נפשית"

כלכליסט | 22/10/17

התלוננו על הטרדה מינית והורחקו | המהדורה המרכזית בחדשות 12

N12 | 14/12/17

עורך דין לתביעות סיעוד - המדריך לכל מה שצריך לדעת בנושא

גלובס | 31/05/2020
לוגו 13 רשת

פרקליטים עד הבית: עונה 2 פרק 34
| חדשות 13 רשת

חדשות 13 | 31/1/2018

זקוקים לייעוץ? זמינים עבורכם גם בוואטסאפ!