לוגו משרד עו"ד פייפר כהן
לייעוץ עם עו"ד:

נכות רפואית

תהליך ההתנהלות מול הביטוח הלאומי, מוסד האחראי על קצבאות ביטוח לאומי שונות, עלול להיות מרתיע, במיוחד עבור אלו המתמודדים עם מוגבלויות רפואיות. עם זאת, הבנת המבנה הבסיסי של תהליך זה וידיעה למה לצפות – יכולות להקל מאוד על הלחץ והבלבול שבהם נתקלים לעתים קרובות. במאמר זה נבחן את נושא הנכות הרפואית. 

 

מהי נכות רפואית?

נכות רפואית בישראל היא מצב המוכר על ידי המוסד לביטוח לאומי, כאשר יכולתו של אדם לתפקד בחיי היומיום או לשמור על תעסוקה, נפגעת באופן משמעותי עקב בעיות בריאותיות. ליקוי זה יכול לנבוע ממגוון סיבות, כולל מחלות כרוניות, מצבים נפשיים, פציעות או מוגבלויות מולדות. מתוך הכרה בספקטרום הרחב של מוגבלויות, גישת המוסד לביטוח לאומי היא להעריך כל מקרה לגופו, תוך התחשבות בצרכים ובנסיבות הספציפיות של המעורב.

 

איך קובעים נכות רפואית?

השלב הראשון בתהליך זה, שיוזם המבקש או נציגו, כולל בדרך כלל הערכה ראשונית של נכות. השגת הערכה זו מחייבת הגשת בקשה מפורטת למוסד לביטוח הלאומי הכוללת תיעוד רפואי ודוחות המתארים את מהות והיקף הנכות. אין שום דרך להפחית מחשיבותו של תיעוד רפואי מקיף ומדויק, שכן הוא מהווה את הבסיס להערכת המוסד לביטוח לאומי.

 

כיצד מעריכים נכות רפואית?

לאחר הגשת הבקשה, המוסד לביטוח לאומי עורך הערכה משלו, אשר עשויה לכלול בדיקות רפואיות של רופאים הממונים על ידיו. בדיקות אלו מטרתן לאשש את המידע הנמסר בבקשה ולספק הערכה עצמאית של הנכות. התוצאה של הערכה זו היא קריטית שכן היא קובעת את הזכאות לקצבאות נכות. הטבות אלו בנויות כדי להעניק סיוע ותמיכה כספית למי שכושר ההשתכרות שלהם מושפע מנכותם.

 

מהן ההטבות שמקבלים בעלי נכויות?

בנוסף להטבות כספיות, אנשים עם מוגבלות עשויים להיות זכאים למגוון צורות משלימות של תמיכה. אלה יכולים לכלול שירותי שיקום, הכשרה מקצועית והתאמות לסביבות מגורים ועבודה. המטרה כאן היא לא רק להעניק סיוע כלכלי, אלא גם להעצים אנשים כדי שיוכלו לנהל חיים עצמאיים ומספקים ככל האפשר, למרות מוגבלויותיהם.

 

האם אתם מודעים לזכויות שלכם?

חשוב שאנשים ומשפחותיהם יהיו מודעים לכך שקיימים משאבים זמינים לעזור להם בתהליך זה. עובדים סוציאליים, עורכי דין, ארגונים ללא מטרות רווח וקבוצות תמיכה המתמחות בזכויות ושירותים לנכים יכולים להציע סיוע שלא יסולא בפז. הם יכולים לספק הדרכה לגבי מילוי בקשות, הכנה להערכות והבנת הזכויות והזכויות של אנשים עם מוגבלות.

 

ההשפעה הרגשית של נכות רפואית

היבט מכריע נוסף שיש לקחת בחשבון הוא ההשפעה הרגשית והפסיכולוגית של ההתמודדות עם מוגבלות רפואית והתהליכים הבירוקרטיים הנלווים לכך. זה נורמלי לחוות תחושות של תסכול, בלבול ואפילו חוסר אונים. חיפוש אחר תמיכה רגשית ופסיכולוגית, בין אם באמצעות ייעוץ מקצועי, קבוצות תמיכה או משאבים קהילתיים, הוא היבט חשוב בניהול האתגרים הנלווים לניווט בתהליכים אלו.

 

עדכונים לגבי נכות רפואית

בעוד שהמבנה הבסיסי של קצבאות והערכות נכות נוטה להישאר יציב, יכולים להיות עדכונים או תיקונים שעשויים להשפיע על הזכאות או על רמת הקצבאות. שמירה על מידע יכולה להיעשות באמצעות בדיקה קבועה של הודעות רשמיות מהמוסד לביטוח לאומי, התייעצות עם עובדים סוציאליים או הצטרפות לקבוצות הסברה ותמיכה רלוונטיות.

 

נכות רפואית ככלי לסיוע

בסופו של דבר, התמודדות עם נכות רפואית ועם פנייה אל המוסד לביטוח לאומי בישראל בהקשר זה, היא תהליך מורכב הכולל הבנת זכויות האדם, ניווט בהליכים בירוקרטיים ולעיתים התמודדות עם אתגרים רגשיים ופסיכולוגיים רבים. המפתח לניהול תהליך זה ביעילות טמון בידע טוב, בחיפוש אחר תמיכה מתאימה, ובהיערכות לשלבים השונים הכרוכים בתהליך ההערכה והקצאת ההטבות.

למשל, משרד עורכי דין פייפר כהן מתמחה בתביעות נכות רפואית, ויכול לתת הכוונה וייעוץ מקצועיים. למידע נוסף אודות משרדנו, לחצו כאן >>>

Picture of עורך דין אייל פייפר
עורך דין אייל פייפר

בעל תואר ראשון במשפטים (LLB) משנת 2005, עורך דין מוסמך משנת 2007 וחבר בלשכת עורכי הדין. החל משנת 2000 עסק בענייני ביטוח שונים כגון: חבויות, פנסיה, חיים ורכוש, סוכן ביטוח מורשה משנת 2003. לאורך השנים צבר עו”ד פייפר בקיאות רבה ומומחיות עמוקה בהיבטים החוקיים והמשפטיים של סוגיות רפואיות. הודות לידע זה ולחשיבה יצירתית ופורצת דרך בפרשנות לחוק, מצליח עו”ד פייפר פעם אחר פעם לשכנע את בתי המשפט בצדקותו, וליצור תקדימים משפטיים שמשנים בקביעות את פני עולם הביטוח.

עו"ד פייפר כהן בפייסבוק | עו"ד פייפר כהן ביוטיוב | מייל אישי: [email protected]

הצלחות המשרד

ערר מול ביטוח לאומי שאושר עבור זכאות לאובדן כושר עבודה
אישור זכאות 100% נכות עבור תובע החולה בשחפת וסוכרת
ערר עבור תובעת לקבלת קצבת נכות הסובלת מפיברומיאלגיה
אישור הכרה של 100% נכות וזכאות לקצבת למשך שנה
אישור זכאות עבור קצבת נכות עקב תאונה בדרך לעבודה
אישור זכאות 28% נכות לתובע שנחבל ברחוב וסובל מכאבים
צרו איתנו קשר בדרך שהכי נוחה לכם

051-519-3904

הסדנה 6, כפר סבא

השאירו לנו הודעה

מן העיתונות

תביעה חריגה ביחידת העילית בצה"ל: "מפקדת ב־8200 התעללה וגרמה לי לנכות נפשית"

כלכליסט | 22/10/17

התלוננו על הטרדה מינית והורחקו | המהדורה המרכזית בחדשות 12

N12 | 14/12/17

עורך דין לתביעות סיעוד - המדריך לכל מה שצריך לדעת בנושא

גלובס | 31/05/2020
לוגו 13 רשת

פרקליטים עד הבית: עונה 2 פרק 34
| חדשות 13 רשת

חדשות 13 | 31/1/2018

זקוקים לייעוץ? זמינים עבורכם גם בוואטסאפ!