לוגו משרד עו"ד פייפר כהן
לייעוץ עם עו"ד:

תביעת פנסיית נכות מנורה מבטחים

הפנסיה הפכה בעשורים האחרונים לרשת הביטחון של מרבית הישראלים וזאת משום שכל אדם מחוייב הוא ומעסיקו להפריש אחוז מהשכר לקרן הפנסייה. קרן הפנסיה מעניקה ביטוח לכל עובד לתקופות בהן הוא לא יוכל להמשיך בעבודתו ובשל כך לא יוכל לפרנס את משפחתו. מקרים אלו כוללים הגעה לגיל פרישה, שמירת הריון או מחלה ונכות קשה. בהתאם לכל אחת מהדוגמאות הללו ישנם סעיפים שונים בפוליסת הפנסיה אשר מעניקים הגנה במקרים השונים. מהי פנסיית נכות וכיצד מתבצע הליך תביעת פנסיית נכות במנורה מבטחים?

 

מהי פנסיית נכות?

הפנסיה הינה קרן ביטוחית אליה העובד (והמעסיק שלו) מפרישים אחוז מהשכר של העובד כל חודש לאורך מרבית שנות העבודה. במרבית המקרים קרן הפנסיה תפתח רק בעת ההגעה לגיל פרישה וקבלת קצבת פנסיה חודשית. אך, ישנם מקרים בהם ניתן לקבל פנסיה מוקדמת המוגדרת גם כפנסיית נכות או פנסייה רפואית. בפועל הכוונה לקצבה אשר ניתנת לאדם שאין באפשרותו להמשיך ולתפקד במסגרת העבודה שהוא הוכשר אליה ולעיתים ללא יכולת לעבוד כלל.

 

סעיפים נוספים בפנסיה

ישנם מספר סעיפים מוכרים בפנסיה. הראשון הינו סעיף נכות רפואית שמדבר על סיטואציות של אובדן כושר עבודה. הסעיף המוכר השני הינו סעיף הפיצויים. במקרה של פיטורים חלק מהפיצויים או מרביתם נמצאים כחלק מהקרן הפנסיה.

 

מי זכאי הגיש תביעת פנסיית נכות במנורה מבטחים?

ראשית כדי להיות זכאי לקבלת פנסיית נכות במנורה מבטחים על התובע להיות מבוטח של מנורה מבטחים ובדגש על כך שתקופת האכשרה נגמרה. במרבית הפוליסות מדובר על תקופה של 60 חודשים, אך נתון זה עשוי להשתנות בין פוליסות שונות או לאורך השנים ועל כן חשוב מאוד לוודא מידע זה עוד בטרם החתימה על תנאי הפנסיה.

התנאי השני לצורך קבלת פנסיית נכות הינה קיומה של מחלה או פציעה אשר פוגעת ביכולת התפקוד ויכולת העסקה של התובע. נוסף לכך, ישנו צרוך בהכרה שלכל הפחות 25% מיכולת ההשתכרות של האדם נפגעו. וכי עברו לכל הפחות 91 ימים רצופים במצב בו האדם אינו עובד או עובד פחות. מקרים נוספים של זכאות הינה אישה בהריון אשר נמצאת בשמירת הריון. ואינה יכול הלעבוד.

להלן הסבר על טופס בקשת תשלום מול מנורה מבטחים:

הסעיף החשוב

לפני שצוללים לעומק התביעה, חשוב מאוד לשים לב לסעיף המגדיר את אובדן כושר העבודה. ישנן שתי הגדרות מוכרות כיום בתחום. הראשונה הינה אובדן כושר עבודה כללי. במסגרת כך, המבוטח אינו מסוגל לבצע כל עבודה אשר מתאימה להכשרתו והשכלתו.

מקרה זה קשה יותר להוכיח והוא עשוי בחלק מן המקרים לגרום להפחתה באחוז אובדן כושר העבודה והעברה של אנשים למשרות שאינן תואמות את היכולות שלהן. לעומת זאת במקרה של אובדן ספציפי של היכולת לבצע את התפקיד הספציפי שאליו הוכשר המבוטח, יהיה פשוט יותר להוכיח את הפגיעה. אך, גם האופניים עצמם הולים ומרגישים צפוף אך לא ישר.

 

 

מהו תהליך הגשת התביעה למנורה מבטחים?

האתר של מנורה מבטחים מאפשר בצורה פשוטה וקלה למצוא את טופס הגשת התביעה, למלא אותו ושלוח בצירוף עם כל המסמכים הדרושים את הטופס באופן מקוון, מהיר, קל ופשוט.

 

מסמכים, מסמכים, מסמכים

בכדי שהוועדה הרפואית של חברת הביטוח תוכל לבחון את המקרה שלכם, יהיה עליכם להגיש אליהם את כלל המסמכים הרפואיים הנדרשים.

  • סיכומי פגישות עם רופאים מומחים.
  • סיכומי פגישות עם הרופא המטפל.
  • תוצאות רלוונטיות של הבדיקות שבוצעו.
  • אישור רופא על אובדן כושר בודה בסכום הקטן מ-5%.

חשוב לשים לב למסמכים נוספים הספציפיים למקרה שלכם. כמו כן, חשוב לשים לב מעבר למסמכים הרפואיים גם על המסמכים הכלכליים והאישיים שלכם. לדוגמה אישור ניהול בנק.

 

חישוב סכום הקצבה בתביעת פנסיית נכות במנורה מבטחים

במידה והוועדה הרפואית של חברת מנורה החליטה על מתן הקצבה, המשמעות היא שהקצבה תועבר אל תובע בהתאם להסכם מול מנורה. חשוב לדעת ולזכור כי כל חברת ביטוח ומנורה מבטחים בפרט מחזיקה מספר רחב של פוליסות ביטוח המותאמות למגוון הרחב של צרכים למבוטחים השונים.

חישוב הקצבה הספציפית של כל מבוטח משתנה בהתאם לאחוז הנכות, משך תקופת הנכות והגדרת אי כושר העבודה. בכל מקרה אחוז הקצבה לא יעלה על 75% מהשכר החודשי של המבוטח וזאת כדי למנוע מצבים של הונאת ביטוח ופנייה לביטוח בכל אפשרות קיימת.

 

קיזוז הקצבה

חשוב לשים לב, ישנם מקרים בהם ניתנת קצבה על אובדן כושר עבודה מביטוחים פרטיים או מהביטוח הלאומי. במקרים אלו יש למנורה מבטחים בתור חברת הפנסיה אפשרות לקזז את הסכומים שהתקבלו בקצבות אחרות. לקיזוזים אלו ישנה הגדרה ברורה ביותר בתוך הסכמי הפוליסה. זו אחת הסיבות מדוע חשוב מאוד לקרוא את כל הפרטים הקטנים ביותר בפוליסה. לעיתים ישנה אפשרות לקבל פוליסה שתתאים לכם יותר בתוספת תשלום.

 

אם יש צורך אל תפחדו לערער

לאחר סיום הוועדה וקבלת התושבות ממנה, ישנה אפשרות לערער על ההחלטה וזאת במידה ולפי דעתכם מגיע לכם אחוזי נכות גבוהים יותר וכך גם קצבת פנסיה גבוהה יותר. עם זאת, חשוב לזכור שערעור עשוי להוביל גם לירידה באחוזי התזמון והרכב.

עו"ד אייל פייפר מסביר על טופס בקשת ערער של מנורה מבטחים:

הונאת ביטוח – שימו לב לפרטים הקטנים

מקרה של הגשת מסמכים או מידע בעל פה באופן שקרי חברות הפנסיה בכלל ומנורה מבטחים בפרט יכולה לפסול את התביעה ולדרוש הגשה מחודשת של כל הידע. נוסף לכך, במקרים קיצוניים בהם ישנו חשד להונאת ביטוח, אף ניתן לבצע הליך בחינה של זה ומדובר בהליך פלילי.

 

כיצד ניתן לפנות למנורה מבטחים בנוגע לתביעת פנסיית נכות?

את הגשת התביעה עצמה ניתן לבצע באמצעות אתר האינטרנט של מנורה מבטחים, ללא כל בעיה. במידת הצורך ניתן ליצור קשר עם החברה באמצעות כל אחד מאמצעי התקשורת של שירות הלקוחות שלהם.

תביעת פנסיית נכות מנורה מבטחים - פייפר כהן

שאלות ותשובות בנושא תביעת פנסיית נכות מנורה מבטחים

באופן דיי ברור התשובה היא לא. בפוליסה של חברות הביטוח השונות ישנם סעיפים שונים מעט. לעיתים מדובר על שינויים משמעותיים אשר יכולים להטיב או להרע עם הפיצוי לו תזכו כחלק מתביעת פנסיית נכות ממנורה מבטחים. 

כן, מבחינת חוקי חברת הפנסיה מנורה מבטחים, ניתן להגיש את התביעה עד 3 שנים מיום הפציעה או אבחון המחלה. מבחינת מנורה מבטחים מקרה שחל 3 שנים לפני הגשת הבקשה מתיישן והחברה לא תעניק החזר או קצבה למגיש התביעה.

התשובה לשאלת הקצבות הנוספות הינה תלוי. ישנן קצבות אינן מאפשרות קבלה של כפל החזרים ואילו ישנם מקרים בהם ניתן. כמו כן, ישנם מקרים בהם תדרשו לקזז חלק מסכום הקצבה, אך לא את כולו. בשל כך, חשוב מאוד להבין ולהכיר את כל המידע והפרטים אודות הפוליסה הספציפית שלכם וזאת כדי לוודא מהו ההליך המתאים לכם ביותר, עוד בטרם הגשת התביעה.

החוק מגדיר כי ניתן להיעזר בייעוץ של עורך דין ואף ניתן ליפה את כוחו של עורך הדין לצורך ביצוע חלק מההליכים הבירוקרטים עבורכם. מעבר לכך, מומלץ מאוד לפנות לעורך דין לצורך קבלת ייעוץ והכוונה בהליך הגשת התביעה והוועדה הרפואית.

Picture of עורך דין אייל פייפר
עורך דין אייל פייפר

בעל תואר ראשון במשפטים (LLB) משנת 2005, עורך דין מוסמך משנת 2007 וחבר בלשכת עורכי הדין. החל משנת 2000 עסק בענייני ביטוח שונים כגון: חבויות, פנסיה, חיים ורכוש, סוכן ביטוח מורשה משנת 2003. לאורך השנים צבר עו”ד פייפר בקיאות רבה ומומחיות עמוקה בהיבטים החוקיים והמשפטיים של סוגיות רפואיות. הודות לידע זה ולחשיבה יצירתית ופורצת דרך בפרשנות לחוק, מצליח עו”ד פייפר פעם אחר פעם לשכנע את בתי המשפט בצדקותו, וליצור תקדימים משפטיים שמשנים בקביעות את פני עולם הביטוח.

עו"ד פייפר כהן בפייסבוק | עו"ד פייפר כהן ביוטיוב | מייל אישי: [email protected]

הצלחות המשרד

פיצוי כספי משמעותי לחולה שחפת
אישור זכאות ל74% נכות, 65% אי כושר וקצבה קבועה
אישור זכאות ל100% נכות וקצבה עקב פגיעה מערכתית
אישור זכאות ל70% נכות, 100% אי כושר וקצבה קבוע
אישור זכאות של 19% נכות עקב פגיעה ברגל במהלך עבודה
אישור קצבת נכות עקב פריצת דיסק
צרו איתנו קשר בדרך שהכי נוחה לכם

051-519-3904

הסדנה 6, כפר סבא

השאירו לנו הודעה

מן העיתונות

תביעה חריגה ביחידת העילית בצה"ל: "מפקדת ב־8200 התעללה וגרמה לי לנכות נפשית"

כלכליסט | 22/10/17

התלוננו על הטרדה מינית והורחקו | המהדורה המרכזית בחדשות 12

N12 | 14/12/17

עורך דין לתביעות סיעוד - המדריך לכל מה שצריך לדעת בנושא

גלובס | 31/05/2020
לוגו 13 רשת

פרקליטים עד הבית: עונה 2 פרק 34
| חדשות 13 רשת

חדשות 13 | 31/1/2018

זקוקים לייעוץ? זמינים עבורכם גם בוואטסאפ!