לוגו משרד עו"ד פייפר כהן
לייעוץ עם עו"ד:

אובדן כושר בקרן פנסיה מה חשוב לבדוק

 

קרן פנסיה בחברת ביטוח היא ביטוח לכל דבר .

אחת השאלות הראשונית שלקוח שפונה למשרד שואל היא איפה מנהלים את התביעות של אבדן כושר עבודה בקרן פנסיה . כלומר הכוונה של השאלה היא איפה הוועדות הרפואיות של תביעות אובדן כושר בקרן פנסיה מתנהלות. הוועדות הרפואיות של קרנות הפנסיה מתנהלות אצל קרן הפנסיה .

הוועדות הרפואיות הם וועדות רפואיות מיוחדות שכן הם לא צריכות לבדוק אחוזי נכות רפואית כמו בוועדות של נכות כללית בביטוח לאומי, אלא הם צריכות לבדוק איך הפגיעה או המחלה הספציפית בה חולה התובע משפיעה על אובדן כושר העבודה בהתאם להגדרות קרן הפנסיה. שאלה קשה מאוד ומאוד מרכבת.

אם בביטוח לאומי בוועדות הרפואיות של תביעות הנכות הכללית המטרה הראשונית שלנו היא להשיג כמה שיותר אחוזי נכות רפואיים, בקרן פנסיה המטרה היא אחרת. המטרה היא להראות עד כמה הבעיה הרפואית ממנה סובל מהמבוטח מונעת ממנו לעבוד בהתאם לתקנון קרן הפנסיה.

ניקח מקרה של פוסט טראומה, עובד בן 48, שעבר פגיעת וויפלש בתאונת דרכים והחל לסבול מדיכאון ופוסט טראומה שמקשות עליו לעבוד עד כדי כך שנטש את העבודה והפסיק לעבוד.

 

אובדן כושר בקרן פנסיה מה חשוב לבדוק
אובדן כושר בקרן פנסיה מה חשוב לבדוק

 

השאלה הראשונית שאותו נפגע צריך לשאול את עצמו היא איך אני מגיע לרף אובדן כושר העבודה, בו קרן הפנסיה תשלם לי פיצוי של אובדן כושר עבודה . לכן במקרה כמו שהראנו של פוסט טראומה על רקע תאונת דרכים ,המטרה שלנו הראשונית תהיה להראות שיש פוסט טראומה לא פשוטה שמונעת ממנו את היכולת לעבוד בעבודה בה הוא עבד.

ניקח דוגמא אחרת- אדם בעל 8 שנות לימוד שהיה נהג משאית , 30 שנה. אותו מבוטח החל לסבול ממספר התקפי לב, קושי משמעותי לעבוד בעבודה עם לחצים.

השאלה היא איזה מצב רפואי ממנו סובל המבוטח ימנע ממנו את כושר העבודה ? התשובה היא אם נראה כי המצב הרפואי ממנו הוא סובל מונע להיות נהג משאית, וכי אם ימשיך לנהוג על משאית למשל, הדבר עשוי לגרום לו לעוד התקפי לב וסכנה לחיים, קרן הפנסיה עשויה לשקול לפסוק כי המבוטח נמצא באובדן כושר עבודה. עוד שאלה שחשובה לבדוק בעת הגשת תביעת אובדן כושר עבודה היא האם המצב הוא זמני? או האם המצב הוא קבוע .

 

אם המצב הוא זמני קרן הפנסיה תרצה לחדש את אובדן כושר העבודה מידי תקופה לתקופה.

דבר שמקשה על מבוטחים בקרן פנסיה כי אז לאחר תום הנכות צריך להוכיח את התביעה מחדש. לכן המטרה הראשונית שלנו היא תהיה תמיד להראות כי המצב הוא קבוע או לאורך שנים. ככל שנראה שהמצב הוא ארוך טווח, כך נוכל לשכנע את קרן הפנסיה לפסוק נכות ארוכת טווח או נכות ואובדן כושר לצמיתות.

לפעמים העקשנות מול קרן הפנסיה היא משתלמת. באחד מתביעות אובדן כושר לפני מספר שנים, הצליח המשרד לשכנע את הוועדות הרפואיות בקרן הפנסיה לפסוק אובדן כושר עבודה לצמיתות כך נמנעה טרדה גדולה מאותה מבוטחת וסבל רב שנים בהוכחת תביעת אובדן כושר העבודה שלה.

עוד שאלה חשובה אם נדחתם על ידי הוועדות הרפואיות של קרן פנסיה, הערעור מופנה לבית הדין לעבודה כמו בביטוח לאומי, רק בשאלה משפטית. כלומר אם ביצעתם את העבודה בוועדות הרפואיות, יהיה מאוד קשה לעבוד לבית הדין ולבקש להחזיר את התיק לוועדות בחזרה שכן תוכלו לערער לבית הדין לעבודה ,רק במקרה בו נפל פגם בהחלטת הוועדות הרפואיות בקרן הפנסיה .

משימה אפשרית, אך לפעמים לא פשוטה . לסכום מאוד חשוב לדעת איך להוכיח כי המבוטח מגיע לאובדן כושר עבודה כדי למצות את זכויותיו המלאות בקרן הפנסיה בעת הגשת התביעה זאת כמובן כדי לקצר את ההליך הטפול בתביעה שלפעמים ארוך.

 

זכרו ! אם פעלתם נכון בעת הגשת התביעה ,תוכלו לקבל פיצוי כספי תוך קצר יותר, מה שעשוי לעזור לכם ליצור וודאות כספית .

אם נדחתם על ידי קרן הפנסיה , אתם מאריכים את ההליך , מעכבים כסף לו אתם זכאים, מה שעלול לפגוע בבטחון הכלכלי שלכם. לכן מאוד מומלץ להיוועץ איך להגדיר את אובדן כושר העבודה בתביעות מול קרן הפנסיה עם עורך דין על מנת לדעת מה לעשות.

רוצה לחזור לחלק ספציפי בעמוד?

עו"ד פייפר כהן בפייסבוק | עו"ד פייפר כהן ביוטיוב | מייל אישי: [email protected]

הצלחות המשרד

ערר מול ביטוח לאומי שאושר עבור זכאות לאובדן כושר עבודה
אישור זכאות קצבת נכות והכרה של 63%, ו-65% אי כושר
אישור זכאות ל74% נכות, 65% אי כושר וקצבה קבועה
פיצוי כספי משמעותי לחולה שחפת
אישור זכאות ל74% נכות, 100% אי כושר וקצבה קבוע
תובע נמצא זכאי ל70% נכות, 100% אי כושר וקצבה לשנה

זקוקים לייעוץ? זמינים עבורכם גם בוואטסאפ!