לוגו משרד עו"ד פייפר כהן
לייעוץ עם עו"ד:

מהי קצבת סיעוד?

חוק הסיעוד מעניק סיוע כלכלי ושירותי סיעוד ביתי לתושבי ישראל הזקוקים לעזרה בתפקוד היומיומי עקב מוגבלות או גיל. מהי קצבת הסיעוד ומהם תנאי הזכאות? הנה כל הפרטים.

 

מהי קצבת סיעוד?

כדי לזכות בקצבת סיעוד, על המועמדים להיות תושבי ישראל שאינם מסוגלים לבצע באופן עצמאי פעילויות יומיומיות מרכזיות כמו התלבשות, רחצה, אכילה וכו'. אנשים מעל גיל פרישה ואנשים עם מוגבלות, זכאים בדרך כלל לקצבה אם מתקיימים קריטריונים לתלות. במקרים מסוימים נדרשת נכות רפואית של לפחות 40%.

 

מבחן הכנסה לקבלת גמלת סיעוד בביטוח לאומי

ההכנסה נלקחת בחשבון בעת קביעת הזכאות והקצבאות. בעלי הכנסה גבוהה יותר מעל הסף שנקבע, מקבלים הטבות מופחתות או עלולים להיות לא זכאים. מבחני הכנסה בוחנים גורמים כמו פנסיה, משכורות, ריבית, שכירות ועוד.

 

גמלת סיעוד זמנית

הממתינים להכרעה עשויים לזכות בגמלה זמנית של עד 10 שעות סיעוד שבועיות. זה מבטיח תמיכה בטיפול בזמן עיבוד הבקשות.

במקרה של אשפוז, גמלת סיעוד ממשיכה להינתן ב- 50% פיצוי עד 90 יום. ניתן לנצל שעות סיעוד ביתיות למטפל בבית חולים. הרחבות אפשריות במקרים מסוימים. בנוסף, המקבלים יכולים לבחור לקבל את ההטבה כולה או חלק ממנה כמזומן במקום שירותים ישירים. כל שעת טיפול מוקצית הופכת לסכום כספי קבוע בבחירת אפשרות זו.

 

קצבת סיעוד להעסקת מטפלת

העסקת מטפל במשרה מלאה מזכה את המקבלים בשווי המזומן המרבי של רמת הקצבה שלהם. הטבות כספיות חלקיות אפשריות גם תוך שילוב עם שירותים אחרים.

 

הגשת תביעה לגמלת סיעוד

תהליך תביעות סיעוד מתחיל בהגשת טפסים מפורטים המפרטים את רמת הנכות של הפונה והסיוע הנדרש. דיווחים רפואיים חייבים לאשש את המגבלות המתוארות.

 

חישוב ציון לזכאות לקצבת סיעוד

אחות עורכת הערכה בבית, בה נבדקת יכולתו של הפונה לבצע מטלות יומיומיות. כתוצאה מכך נקבע ציון צרכים הקובע את הזכאות ואת רמת ההטבה.

 

בדיקה חוזרת לגמלת סיעוד עקב החמרה

המקבלים יכולים להגיש בקשה להערכה מחדש ולהגדלת ההטבות אם המוגבלות מתקדמת וצרכי הטיפול מתגברים. ייתכן שיידרשו בחינות ומבחנים נוספים.

מועמדים יכולים לערער על קביעות זכאות שליליות או קצבאות לא מספקות. זאת על ידי הגשת ערעורים בתוך לוחות זמנים מוגדרים, ומתן ראיות נוספות המצדיקות הטבות גבוהות יותר.

 

חידוש גמלת סיעוד לאחר אשפוז

מאושפזים יכולים לחדש הטבות קודמות לאחר השחרור ללא קשר לזמן האשפוז. ההטבות נמשכות ללא הפרעה גם לאחר החזרה הביתה ממרכזי הטיפול.

 

מה ההבדל בין רמות שונות של גמלת סיעוד?

קיימים קווים מנחים מיוחדים להערכת אנשים עם מחלת אלצהיימר ודמנציה קשורה, תוך התמקדות בהערכות תפקוד נפשי.

בשאר המקרים, קיימות שש רמות קצבאות המבוססות על היקף הסיוע הנדרש:

  • רמה 1 – עד 3.5 שעות שבועיות של מטפל ביתי
  • רמה 2 – עד 10 שעות שבועיות של מטפל ביתי
  • רמה 3 – עד 12.5 שעות שבועיות של מטפל ביתי
  • רמה 4 – עד 16 שעות שבועיות של מטפל ביתי
  • רמה 5 – עד 22 שעות שבועיות של מטפל ביתי
  • רמה 6 – שירותים משופרים לרבות דיור מוגן

 

בדיקת תפקוד על ידי רופא גריאטריה לגילאי 90+

מבוטחים גברים ונשים מעל גיל 90 יכולים לעבור הערכה על ידי רופא גריאטרי ולא אחות. הרופא מעריך יכולות באמצעות תצפית וראיונות משפחתיים. לשם השוואה, קיים מסלול מהיר ללא מבחן תלות לתגמולי סיעוד: לא נדרשת הערכה עבור מועמדים בעלי מוגבלות כה חמורה עד כי אין עוררין על הסיוע המלא. ההטבות מתבצעות במעקב מהיר על סמך רשומות רפואיות מאושרות.

עורך דין אייל פייפר
עורך דין אייל פייפר

בעל תואר ראשון במשפטים (LLB) משנת 2005, עורך דין מוסמך משנת 2007 וחבר בלשכת עורכי הדין. החל משנת 2000 עסק בענייני ביטוח שונים כגון: חבויות, פנסיה, חיים ורכוש, סוכן ביטוח מורשה משנת 2003. לאורך השנים צבר עו”ד פייפר בקיאות רבה ומומחיות עמוקה בהיבטים החוקיים והמשפטיים של סוגיות רפואיות. הודות לידע זה ולחשיבה יצירתית ופורצת דרך בפרשנות לחוק, מצליח עו”ד פייפר פעם אחר פעם לשכנע את בתי המשפט בצדקותו, וליצור תקדימים משפטיים שמשנים בקביעות את פני עולם הביטוח.

עו"ד פייפר כהן בפייסבוק | עו"ד פייפר כהן ביוטיוב | מייל אישי: [email protected]

הצלחות המשרד

אישור זכאות לקצבת נכות עקב לופוס מול ביטוח לאומי
אישור זכאות לקבלת 75% נכות וקצבה למשך שנתיים
אישור זכאות 32% נכות לתובע שהחליק בעבודה ושבר רגל
אישור זכאות 19% נכות לתובע אשר החליק במדרגות עבודתו
ערר לביטוח לאומי עבור קצבת נכות עקב תאונה בדרך לעבודה
הגדלת זכאות ל25% נכות, תובע שעבר תאונת עבודה בעבר

זקוקים לייעוץ? זמינים עבורכם גם בוואטסאפ!