לוגו משרד עו"ד פייפר כהן
לייעוץ עם עו"ד:

קצבאות נכות

המוסד לביטוח לאומי מאפשר למי שעומדים בתנאי זכאות מסוימים לקבל קצבאות נכות. במאמר הבא נסביר מה מרכיב את הקצבאות הללו, מה המשמעות של עמידה בפני ועדה רפואית, ומה אפשר לעשות כדי להגדיל את הסיכוי למיצוי זכויות רפואיות

 

חשוב להבין את המורכבות של קצבאות נכות

המוסד לביטוח לאומי ממלא תפקיד חיוני במתן תמיכה וסיוע לאנשים המתמודדים עם מוגבלות. הבנת המורכבות של קצבאות הנכות המוצעות על ידי הביטוח הלאומי היא חיונית עבור הנפגעים ובני משפחותיהם.

 

נכות בהקשר של המוסד לביטוח לאומי

נכות כללית מוכרת על ידי המוסד לביטוח לאומי כאשר יכולתו של אדם לתפקד בחיי היומיום או לשמור על תעסוקה, נפגעת באופן משמעותי עקב בעיות בריאותיות, לרבות מחלות כרוניות, מצבים נפשיים, פציעות או מוגבלויות מולדות.

המוסד לביטוח לאומי בוחן כל מקרה לגופו, תוך התחשבות בצרכיו ובנסיבותיו הספציפיים של הפרט.

 

הערכת נכות רפואית

לקביעת אחוזי הנכות של הפרט, המוסד לביטוח לאומי נעזר בוועדה רפואית, שמכריעה בהחלטת הזכאות לקצבת נכות. הוועדה מפנה לרשימה סטנדרטית של ליקויים רפואיים ואחוזי נכות נלווים המפורטים בתקנות הביטוח הלאומי.

אם אדם עונה על מספר תנאים, נעשה שימוש בחישוב משוקלל כדי לקבוע את אחוזי הנכות הכוללים. זה מבטיח ייצוג מדויק יותר של רמת הנכות הכוללת של הפרט.

 

קצבת נכות עבודה ומענק

לנפגעי עבודה, המוסד לביטוח לאומי מעניק קצבאות או מענקים לנכות עבודה. תהליך ההטבות הללו כולל הגשת תביעות לדמי פגיעה ונכות מעבודה, ולאחריה בדיקה רפואית לקביעת דרגת הנכות.

גובה וסוג הקצבה תלויים ברמת הנכות, כאשר חישובים ספציפיים מבוססים על מדד המחירים לצרכן וגורמים נוספים.

 

קצבאות נכות כלליות

הטבות אלו מיועדות לאנשים שהמוגבלויות שלהם אינן קשורות לעבודה. ההטבות כוללות סיוע כספי ועשויות לכלול גם תמיכה משלימה כמו שירותי שיקום והכשרה מקצועית. המטרה היא לא רק תמיכה כלכלית אלא גם העצמת אנשים לנהל חיים מספקים.

 

זכאות ותהליך הגשת בקשה

הזכאות לקצבת נכות מחייבת תיעוד רפואי מקיף ולעיתים כרוכה בהערכה מפורטת של המוסד לביטוח לאומי. התהליך כולל הגשת בקשה, ביצוע בדיקות רפואיות, ואפשר גם בדיקות או התייעצויות נוספות עם מומחים בתחום הסיעוד לרבות עורכי דין, רופאים ומומחים נוספים.

דרגת הנכות מתבטאת באחוזים, והדרגה המרבית שניתן לקבוע היא 100%.

 

קבלת קצבאות מרובות

קיימת אפשרות ליחיד להיות זכאי ליותר מקצבה אחת מהמוסד לביטוח לאומי. הקביעה אילו קצבאות יכול אדם לקבל במקביל, נעשית על ידי פקיד תביעות בסניף הביטוח הלאומי, בהתאם לנסיבות הספציפיות.

 

תשלום קצבאות נכות

לוחות התשלומים לקצבאות הנכות והמענקים נבנים על ידי המוסד לביטוח לאומי. הקצבאות החודשיות משולמות בדרך כלל ישירות לחשבון הבנק של מקבל הקצבה, בעוד שמענקים חד פעמיים ותשלומים אחרים פועלים לפי נהלים דומים. חשוב למוטבים להיות מודעים ללוחות התשלומים ולנהל את התכנון הפיננסי שלהם בהתאם.

 

אחריות של מקבלי ההטבות

למקבלי קצבאות נכות יש חובות שוטפות, לרבות דיווח על שינויים משמעותיים בחייהם למוסד לביטוח הלאומי. אי ציות להנחיות רפואיות או שיקום, או אי דיווח על שינויים, עלולים להוביל להתאמות חדשות, השעיה או שלילת קצבאות או מענקים. כמו כן, מי שמצבם מחמיר או שחווים ירידה משמעותית בהכנסה עקב נכותם, יכולים לבקש הערכה מחודשת של דרגת נכותם.

 

איך מקבלים קצבאות נכות?

התמודדות עם מערכת קצבאות הנכות בישראל מצריכה הבנה של נהלי הביטוח הלאומי, סוגי הקצבאות הקיימות, קריטריוני הזכאות ואחריות המקבלים. להיות מודעים ופרואקטיביים זהו המפתח לגישה לתמיכה הדרושה. הטבות אלו ממלאות תפקיד מכריע בתמיכה באנשים עם מוגבלות, תוך הבטחת הסיוע הכספי והשירותים הדרושים לשיפור איכות חייהם ולשמירה על כבוד ועצמאות.

Picture of עורך דין אייל פייפר
עורך דין אייל פייפר

בעל תואר ראשון במשפטים (LLB) משנת 2005, עורך דין מוסמך משנת 2007 וחבר בלשכת עורכי הדין. החל משנת 2000 עסק בענייני ביטוח שונים כגון: חבויות, פנסיה, חיים ורכוש, סוכן ביטוח מורשה משנת 2003. לאורך השנים צבר עו”ד פייפר בקיאות רבה ומומחיות עמוקה בהיבטים החוקיים והמשפטיים של סוגיות רפואיות. הודות לידע זה ולחשיבה יצירתית ופורצת דרך בפרשנות לחוק, מצליח עו”ד פייפר פעם אחר פעם לשכנע את בתי המשפט בצדקותו, וליצור תקדימים משפטיים שמשנים בקביעות את פני עולם הביטוח.

עו"ד פייפר כהן בפייסבוק | עו"ד פייפר כהן ביוטיוב | מייל אישי: [email protected]

הצלחות המשרד

אישור זכאות עבור קצבת נכות עקב תאונה בדרך לעבודה
אישור זכאות 32% נכות לתובע שהחליק בעבודה ושבר רגל
אישור זכאות ל70% נכות, 100% אי כושר וקצבה קבוע
אישור זכאות 19% נכות לתובע אשר החליק במדרגות עבודתו
אישור זכאות לקצבת נכות שנתית של 75,000 ש"ח
ערר לביטוח לאומי עבור קצבת נכות עקב תאונה בדרך לעבודה
צרו איתנו קשר בדרך שהכי נוחה לכם

051-519-3904

הסדנה 6, כפר סבא

השאירו לנו הודעה

מן העיתונות

תביעה חריגה ביחידת העילית בצה"ל: "מפקדת ב־8200 התעללה וגרמה לי לנכות נפשית"

כלכליסט | 22/10/17

התלוננו על הטרדה מינית והורחקו | המהדורה המרכזית בחדשות 12

N12 | 14/12/17

עורך דין לתביעות סיעוד - המדריך לכל מה שצריך לדעת בנושא

גלובס | 31/05/2020
לוגו 13 רשת

פרקליטים עד הבית: עונה 2 פרק 34
| חדשות 13 רשת

חדשות 13 | 31/1/2018

זקוקים לייעוץ? זמינים עבורכם גם בוואטסאפ!