לוגו משרד עו"ד פייפר כהן
לייעוץ עם עו"ד:

הוכתה ע"י תלמיד – והוכרה כנכה

 

בכל מקום עבודה, עובדים רבים חשופים לתקיפות של לקוחות או אנשים שמגיעים במקרה לעסק לבקר בו וכעסם מתעורר. אחת הסיטואציות המטרידות ביותר לעניין הזה, היא אירוע יחסית מוכר שבמסגרתו מורה נפצע/ת עקב תקיפת תלמיד בכיתה. במקרה התקדימי שלהלן, טיפלנו במורה שסבלה מנזקים קשים באירוע שכזה ונלחמנו עבורה עד לקבלת מלוא זכויותיה כנכה במוסד לביטוח הלאומי. 

 

הכאת מורה – פגיעה הנחשבת כתאונת עבודה

עד לפני מספר שנים אם עובד היה תובע את המוסד לביטוח בתביעה לדמי פגיעה, או תביעה לנכות על פגיעת ראש, והיה טוען שהוא סובל מבעיות ריכוז וזיכרון על רקע פגיעה בעבודה, ביטוח לאומי היה מסרב להכיר במקרה.

הסיבה העיקרית לכך, היא שפגיעה בראש, או בעיית זיכרון הן בעיות "שקופות" וסמויות מן העין, שלא ניתן לראות אותן פיזית, להבדיל מפגיעות בולטות שלא ניתן לערער לגבי עצם קיומן כמו למשל פריצת דיסק, או נזק של צלקות מכוערות בגוף.

המהפך של ביטוח לאומי בתביעה של המורה הוא מהפך לכל עובד מבוטח בביטוח שתובע את ביטוח לאומי בתביעת נכות לעבודה, או בתביעה להכרה בתאונת עבודה ודמי פגיעה .

הוכתה ע''י תלמיד - והוכרה כנכה
הוכתה ע"י תלמיד – והוכרה כנכה

 

הרי פגיעה בריכוז וזיכרון נוטים שלא לראות, התקפי חרדה ובכי של עובד במהלך יום העבודה, נראים למכרים בעבודה או מעסיקים כדבר שבשגרה עקב הלחצים שיש במקום העבודה. אם כך הגישה הנהוגה עד השנים האחרונות הייתה כזו שלפיה שופטים וגם פוסקים בוועדות הרפואיות של המוסד לביטוח לאומי לא נטו להכיר ולפסוק נכויות על רקע פגיעה כזאת, זאת למרות שפגיעות כאלה עשויות לשנות חיים שלמים של אנשים רבים.

 

מקרה נוסף לדוגמה: הכרה בנכות נפשית עקב אלימות במקום העבודה

זכור לי מקרה של אישה לקראת שנות ה- 40 שנפצעה בעבודה עקב קטטה בין עובדים. דווקא הפגיעה אצל אותה תובעת היה פגיעה שלא נראית בעין- נכות על רקע בעיית זיכרון, והתקפי חרדה על רקע הטראומה מהקטטה בה הייתה מעורבת.

היא לא חשבה אפילו שיש סיכוי להגיש תביעה לנכות מעבודה, או לזכאות לקצבה עקב בעיות הזיכרון מהן היא סובלת.

היא התביישה לספר לי כי כל יום שהיא במקום העבודה היא בוכה למרות שטוב לה, והיא אוהבת את המכרים שלה לעבודה. החלום שלה היה פשוט, היא רצתה את ההכרה בתאונת עבודה, כי לאחר שהיא נפצעה ובחרה להגיש תביעה לדמי פגיעה ובמהלך התביעה נתנו לו תעודות אי כושר לנפגע בעבודה על כאבי גב.

רופא המטפל בה סרב להתייחס להתקפי החרדה מהם סבלה לאחר האירוע , וכמובן סרב להאמין לטענות שלה על בעיות של זכרון ורכוז. מערכת הנישואין שלה תקינה, והקשרים עם ההורים שלה היו תקינים. אז מה לא היה תקין אצלה? כך כולם שאלו. אולם התשובה הייתה שהתאונה בעבודה אשר בעקבותיה היא נפגעה בראש, ומאז חייה השתנו מקצה לקצה.

החשש הזה שאף לא מאמין לך, התפוקות במקום העבודה אשר הלכו וירדו מידי יום ביומו, ההרגשה שגם בבית לא טוב, היא הרגשה קשה ביותר. לאחר שהאישה כמובן הבינה שיש לה סיכוי לקבל את ההכרה על תאונת עבודה, לקבל קצבת נכות על הפציעה, על הסבל הרב ממנו היא סובל, היא הסכימה להגיש תביעת נכות לעבודה. התובעת עברה את כל המבדקים ואת כל הבדיקות שרק הוכיחו שיש לה נזק לא פשוט.

המכה הקשה שחטפה בראש הותירו לה צלקת והיא הפגיעה בזיכרון ובריכוז. התוצאות לא אירו להגיע וכפי שהמורה זכתה לאחוזי נכות גבוהים ולקצבת נכות לכל ימי חייה, גם אותה אישה שהייתה מנהלת עבודה זכתה בנכות גבוהה בשיעור של 29%. יש לקחת בחשבון שככל הפגיעה בזיכרון ובריכוז פוגעת בתפקודים האישיים, כך תהיה הנכות גבוה יותר.

 

נכות עקב פריצת דיסק שנגרמה בקטטה בעבודה

לא אחת קטטות בעבודה עשויים לגרום לתביעת נכות מעבודה על רקע פריצת דיסק. אם אנו תובעים נכות על פריצת דיסק, עלינו לתאר היטב בתביעת הנכות מעבודה, את מנגנון התאונה, כלומר איך קרתה התאונה, מה המידה בה נפגע הגב. יש לקחת בחשבון בגב אמנם ביטוח לאומי לא אוהב לתת נכויות , מתוך הרעיון כי פגיעה בגב נגרמה לא מהתאונה אלא משינויים ניוונים.

לכן המטרה הראשונית לאחר הפגיעה היא למצות את עניין הנכויות הזמניות ולהשיג כמה שיותר נכויות זמניות על רקע הפגיעה בגב. לא אחת בתביעות נכות מעבודה על רקע פריצות דיסק, אפשר לקבל נכות נוירולוגית חופפת בנוסף לנכות האורטופדית. לא אחת פגיעה בגב גורמת לנזק במערכת העצבים, לחוסר חולשה ברגליים או בחלק העליון של הגוף- ידיים.

אם יש נפגעת בתאונת עבודה בפגיעה מסוג זה והנך סובל מנזק כזה, תוכל לחזק את התביעה אם תפנה גם לבדיקות נוירולוגיות.

 

לסיכום

ראיתי המון תיקים עם נזקים קטנים באופן יחסי בהם תובעים הצליחו להוציא נכויות של 10% על הנזק העצבי, מה שעזר להם להגדיל את הפיצוי אותו ביטוח לאומי שילם להם. עוד עניין שיש לקחת בחשבון שמגישים תביעת לזכאות עקב פריצת דיסק היא תמיד לבדוק את העבר ואת הבעיות הרפואיות מהם סבלתם לפני התאונה.

אם תצליחו להוכיח כי לא סבלתם מבעיות רפואיות על גב, תוכלו לבטל את הטענה של ביטוח לאומי כי הנזק בגב שאירע בעבודה, לא קשור לתאונה. אם אתם צריכים לבחור עורך דין לתביעות נגד ביטוח לאומי, או עו"ד לתביעה לדמי פגיעה, עליכם לחשוב היטב מי יכול לעזור להוציא את הנכויות המקסימליות בעבורכם.

למשרדנו ניסיון עשיר ומשמעותי ביותר בייצוג לקוחות שנפגעו במקום עבודתם עקב אירועי אלימות אליהם נקלעו. לאורך השנים לקוחות משרדנו זכו לתוצאות חזקות מול המוסד לביטוח לאומי וקיבלו אחוזי נכות המשקפים כראוי את מצבם.

רוצה לחזור לחלק ספציפי בעמוד?

עו"ד פייפר כהן בפייסבוק | עו"ד פייפר כהן ביוטיוב | מייל אישי: [email protected]

הצלחות המשרד

אישור זכאות ל57% נכות, 65% אי כושר וקצבה לשנה
אישור זכאות 19% נכות לתובע אשר החליק במדרגות עבודתו
הגדלת זכאות ל25% נכות, תובע שעבר תאונת עבודה בעבר
אישור זכאות ל75% נכות, 65% אי כושר וקצבה קבועה
אישור זכאות ל100% נכות וקצבה עקב פגיעה מערכתית
אישור זכאות ל74% נכות, 65% אי כושר וקצבה קבועה

זקוקים לייעוץ? זמינים עבורכם גם בוואטסאפ!