תאונת עבודה בעקבות הידבקות בקורונה

תוכן עניינים

בשל התפרצות נגיף הקורונה, השנה האחרונה הביאה עמה חוסר וודאות, סטרס נפשי והתמודדות עם מצב בריאותי חדש. לאור כל השינויים שהגיעו עם הופעתו של הנגיף, חשוב שנהיה מודעים אל זכויות תאונת עבודה שמגיעות לנו בעקבות הדבקות בקורונה במקום העבודה, מהם התנאים בהם הידבקות בקורונה במקום העבודה נחשבת תאונת עבודה והאם כל אחד יכול להגיש תביעה לביטוח לאומי על תאונת עבודה בשל הידבקות בקורונה. לפניכם מידע מפורט שיעזור לכם להבין איך מגישים תביעה על תאונת עבודה ביטוח לאומי בעקבות הידבקות בנגיף, במי ניתן להיעזר להגשת התביעה וכיצד תוכלו לממש את מלוא הזכויות רפואיות המגיעות לכם.

יש לך שאלה? לייעוץ ללא עלות השאירו פרטים >>

 

מהם התנאים בהם הידבקות בקורונה במקום העבודה יכולה להיחשב "תאונת עבודה"?

במידה והסבירות שלכם להידבק בקורונה במקום העבודה היא גבוהה ואתם עובדים החשופים לנגיף הקורונה במקום העבודה, למשל אם אתם עובדי סגל רפואי שנדבקו במהלך טיפול רפואי, כתבי טלוויזיה הנדבקו במהלך סיקור או ראיון חולי קורונה או שוטרים שנדבקו בנגיף בגין שמירה על הסדר הציבורי וכדומה. במקרים אלו ההידבקות בנגיף מוכרת על ידי ביטוח לאומי תאונת עבודה ויהיה ניתן בקלות יחסית להגיש תביעות תאונת עבודה ולקבל פיצויים בהתאם. עם זאת, ישנן עבודות נוספות בהן העובדים עלולים להידבק גם כן בנגיף הקורונה כגון קופאים ועובדי סופרים, סדרנים ועובדים ציבוריים, נהגי תחבורה ציבורית או עובדי בית מרקחת. במקרים אלו יהיה מאתגר יותר להוכיח הידבקות בקורונה במקום העבודה מאחר וקיימת אפשרות כי ההידבקות לא בהכרח התרחשה במקום העבודה. לדוגמא במידה והעובד חזר מחוץ לארץ או במידה ונדבק מעובר אורח או במסגרת אירוע משפחתי, במקרה כזה כנראה שלא יוכל להגיש תביעת תאונת עבודה ולא יוכר על ידי ביטוח לאומי.

 

תאונת עבודה נהג משאית

אם נדבקתי במקום העבודה בקורונה, האם וכיצד אוכל לממש זכויות תאונת עבודה?

המוסד לביטוח לאומי משלם במקרה בו עובד נדבק בקורונה במקום העבודה ואינו יכול לעבוד. התשלום נעשה עד 91 ימי מחלה רצופים מרגע גילוי המחלה- נקרא גם "דמי פגיעה". בנוגע לשאלה האם תאונת עבודה יורד מימי מחלה, אז לא, ביטוח לאומי משלם אותם והם אינם יורדים מימי המחלה שצבורים לכם במקום העבודה. נוסף על כך, עובד שנדבק בקורונה, ובעקבות כך חווה קשיים נפשיים, הן בשל התסמינים והן בשל החרדות והבדידות, יכול לבקש הכרה עבור נכות זמנית תאונת עבודה או נכות קבועה, בהתאם למצב הנפשי שלו. חשוב לציין כי מוסד ביטוח לאומי מתמודד לראשונה עם שינוי קיצוני כזה ועל כן כל מקרה נבחן לגופו ואין מענה חד משמעי, כפי שקיים במצבים אחרים.

 

כיצד מגישים תביעה לביטוח לאומי על תאונת עבודה?

תאונת עבודה הגדרה- לפי חוק תאונת עבודה של ביטוח לאומי תאונת עבודה נחשבת כתאונה אשר התרחשה תוך כדי העבודה, בעקבות העבודה או בדרך אל או מהעבודה. על כן, עובד שנדבק בקורונה במהלך העבודה, או במקום עבודתו יוכל להגיש טופס דיווח על תאונת עבודה אל ביטוח לאומי, ובהתאם להוכחות שיש לפניו ולחומרת הפגיעה ניתן לבצע חישוב דמי פגיעה לנפגע תאונת עבודה. בכל הנוגע להידבקות בנגיף הקורונה, עבור עובדי סגל רפואי יותר פשוט להוכיח את ההדבקות בנגיף בהגשת תביעות תאונת עבודה. עבור עובדים אחרים ההוכחה הינה מורכבת יותר ועל כן מומלץ להתייעץ ולהגיש את התביעה בעזרת עו"ד תאונת עבודה אשר בקיא בתחום ויוכל לעזור לכם להגיש את הטפסים הרלוונטיים ולעזור מול ועדה רפואית ביטוח לאומי תאונת עבודה.

 

כמה כסף מקבלים על תאונת עבודה?

במידה והמוסד לביטוח לאומי הכיר כי עובד נדבק בקורונה במקום העבודה, הנפגע זכאי לקבל "דמי פגיעה" עבור התקופה בה נעדר ממקום עבודתו. סכום פיצוי תאונת עבודה עבור עובד שכיר יהיה בהתאם לזמן שבו אינו עבד. תקרת התשלום היא עד 91 ימים מיום הפגיעה. חישוב דמי פגיעה נעשה לפי 75% מממוצע השכר בשלושה החודשים שקדמו לפגיעה ולהפסקת העבודה. דמי פגיעה לעצמאי ישולם על התקופה שבו אינו עבד. התשלום יבוצע מהיום ה-12 להפסקת העבודה ועד ל91 ימים מיום הפגיעה.

 

האם חולה קורונה זכאי לקבל גמלת נכות מעבודה?

במקרה בו עובד חלה בקורונה במקום עבודתו, הוכר על ידי ועדה רפואית ביטוח לאומי תאונת עבודה ובעקבות המחלה נשאר עם נכות זמנית או קבועה, יוכל העובד לדרוש גמלת נכות ביטוח לאומי ממקום עבודתו. העובד יוכל לתבוע גם על אובדן כושר עבודה על רקע נפשי בשל פגיעה נפשית בעקבות נגיף הקורונה ולקבל קצבת נכות נפשית. נכות רפואית לצמיתות שנקבעה על ידי המוסד לביטוח לאומי בשיעור של 20% תזכה את הנפגע קצבת נכות מעבודה לצמיתות לאורך כל חייו. במקרה בו נקבעה נכות של 9% עד 19%, יתקבל מהמוסד מענק חד פעמי נכות מעבודה. נכות הנקבעה מתחת ל9% לא מזכה במענק. משפחתו של עובד נפטר בעקבות הקורונה יכולה לפנות אל ביטוח לאומי ולהיות זכאית לקבל גמלת תלויים.

 

אילו זכויות מגיעות עבור עובד שאינו נדבק במסגרת העבודה?

במקרה כי נדבקתי בקורונה לא במקום עבודה, ולא בעקבות העבודה אך עדיין נפגעת באופן מסוים שהוביל אובדן כושר עבודה, עומדות בפניו אופציות להגיש תביעות לביטוח לאומי למימוש הזכויות שלו. תביעתכם תהיה רלוונטית במידה כי ההיבדקות בנגיף והתמודדות הגוף עם המחלה הותירה נכות זמנית או קבועה, לרבות נכות נפשית. לא יהיה ניתן לבקש מימוש זכויות רפואיות במידה והעובד הבריא מהמחלה תוך מספר שבועות. ניתן לפנות אל המוסד לביטוח לאומי בגין תביעה לנכות כללית במקרה בו נוצר נזק מתמשך כתוצאה מהמחלה. נכות כללית זכאות היא עבור כל אזרחי המדינה החל מגיל 18 ועד יציאה לגמלאות. במידה כי ההדבקות בנגיף הקורונה הובילה לנזק מתמשך או החמירה מחלה קודמות, ניתן לתבוע עבור תביעה לקצבת נכות כללית. על מנת לקבל את הקצבה בעד נכות כללית, יש להוכיח כי בשל הפגיעה קיים אובדן כושר עבודה וכי העובד אינו יכול לשכר את עצמו במקום עבודתו. במקרה בו הנפגע זקוק לעזרה בפעולות שגרתיות כגון הכנת אוכל, היגיינה אישית וכדומה בעקבות מצבו הרפואי, ניתן להגיש תביעה בעבור שירותים מיוחדים ולקבל קצבת שירותים מיוחדים, נוסף לקבלת גמלת נכות מעבודה.

 

ייעוץ עם עורך דין תאונת עבודה למיצוי הזכויות המגיעות לכם

המצב הנתון בשנה האחרונה מאתגר ולא מוכר ומרבית הנושאים בעניין התנהלות המגפה אינם ידועים. עם זאת, במידה כי עובד נדבק בקורונה במקום עבודתו, נפגע פיזית ונפשית ובעקבות כך נמצא במצב של אובדן כושר עבודה, הוא זכאי לקבל בגין תאונת עבודה זכויות המגיעות לו מהמוסד לביטוח לאומי. ההתמודדות עם המצב הנוכחי עבור האזרחים הוא מורכב, וכל אזרח, במידה ונפגע מהנגיף, זכאי לעזרה בהתאם לחומרת הפגיעה והנזק.  מימוש זכויות רפואיות ונפשיות ייקבעו לפי הקריטריונים הנמצאים תחת חוק ביטוח לאומי. על מנת לממש את מלוא הזכויות המגיעות לכם, בעיקר במצב הנוכחי, חשוב להתייעץ עם עו"ד תאונת עבודה ולהיעזר בו עבור תביעת תאונת עבודה ביטוח לאומי, הגשת טופס דיווח על תאונת עבודה, חישוב דמי פגיעה לנפגע תאונת עבודה, ליווי לפני ועדה רפואית ביטוח לאומי תאונת עבודה ועוד.

ביטוח לאומי תאונת עבודה

תאונת עבודה בעקבות הידבקות בקורונה
עורך דין אייל פייפר

עו”ד אייל פייפר בעל תואר ראשון במשפטים (LLB) משנת 2005, עורך דין מוסמך משנת 2007 וחבר בלשכת עורכי הדין.

לייעוץ ללא עלות ›
מאמרים בנושא
מאמרים אחרונים
שתפו את המאמר
שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
Open chat
יש לך שאלה? אנחנו זמינים בווצאפ