לוגו משרד עו"ד פייפר כהן
לייעוץ עם עו"ד:

האם פריצת דיסק שווה נכות מעבודה

לא אחת כאשר מתרחשת תאונת עבודה, מעוניינים הנפגעים במידע שיסייע להם בהליך התביעה. ולכן באשר לשאלה: האם פריצת דיסק שווה נכות מעבודה, נאמר כבר כעת כי קיימת האפשרות לקבלת גמלת נכות בביטוח הלאומי, אך ישנם עוד תנאים רבים שמציבים מכשול בפני הנפגעים לתגמולים המיוחלים ושחשוב להכיר אותם מבעוד מועד.

מאמר זה יסייע לכם להבין תחת אילו מצבים תהיו זכאים לאחוזי נכות עקב פריצת הדיסק וכיצד להוכיח את המגבלות התפקודיות והנזקים שנגרמו לכם למוסד לביטוח הלאומי.

 

מהי פריצת דיסק?

פריצת דיסק היא מצב רפואי שנגרם כאשר נוזל הדיסק, שנמצא בין כל שתי חוליות לאורך הגב ומתפקד כבולם זעזועים, נפרץ וחודר לתעלת השדרה. מצב שכזה יוצר מגבלה מובהקת, מיידית ואף משמעותית מאוד לנפגע ובמקרים רבים מונעת ממנו לעבוד. המצב המקדים לפריצת הדיסק הוא בלט, שבו הנוזל לוחץ על הדיסק וגורם כשלעצמו למגבלות תנועה משמעותיות.

קבוצת העובדים שנמצאת בסיכון גדול לפגיעות מהסוג הזה היא נהגים, מחסנאים, עובדי בנייה, ספורטאים ובעלי עבודות יושבניות שמזיקות לגב בטווח הארוך. בנוסף, פריצת הדיסק עלולה להתרחש גם כאירוע תאונתי נקודתי, לרבות תאונת דרכים. בכל אחד מהמקרים הללו קיימת כמובן הזכאות להגיש תביעה לביטוח הלאומי ולקבל דמי פגיעה וייתכן שגם קצבת נכות בהמשך.

 

האם פריצת דיסק בתאונת דרכים מזכה באחוזי נכות?

מדובר בשאלה שקשה לענות אלה בכלליות. כאשר ניגשים לקבוע אחוזי נכות בקרות פריצת דיסק או בלט דיסק כתוצאה מתאונת עבודה או כתוצאה מתאונת דרכים, הרופאים שבודקים את המצב תמיד ירצו לדעת את העבר הרפואי של המבוטח שנבדק בפניהם. ככל שהעבר הרפואי של המבוטח נקי, תקין ולא היו לו פגיעות גב בעבר, הסיכוי שהמומחה הרפואי שבודק את המצב ויפחית את אחוזי הנכות קטן.

הבודק הרפואי מצד הביטוח הלאומי אוהב לבדוק האם ישנה בעיה של משקל עודף שעשויה להשפיע גם כן על מצב הגב והופעת נזקים אפשריים. ככל שיש בעיה של משקל עודף, עשוי המומחה להפחית את אחוזי הנכות שיקבע.

איך אדע אם מגיעים לי אחוזי נכות עקב פריצת דיסק בעבודה?

אחת שהשאלות שהשכיחות שמטרידה את התובעים, היא איך אדע האם מגיעים לי אחוזי נכות על התאונה הספציפית? התשובה לכך היא מבחן הנזק: ככל שקשה לכם לסובב את הצוואר או את הגב כתוצאה מבלט הדיסק שקרה לכם, המומחה ישקול לתת לכם אחוזי נכות. אם תובע מגיע לבדיקה ונמצא כי אין לו כל מגבלות בתנועה, המומחה יטה שלא לפסוק אחוזי נכות על התאונה.

כלומר המבחן הוא מבחן הבדיקה הקלינית – רק אם יימצא בבדיקה שקיימת מגבלה בגב או בצוואר, המומחה ישקול לתת לנפגע נכות כלשהיא. אם קיימת מגבלה בתנועה השאלה היא איזה מגבלה בתנועה קיימת? ככל שקיימת מגבלה בתנועה גדולה יותר כך תוכל לזכות באחוזי נכות גבוהים יותר.

פיצוי על פריצת דיסק במקרה של קבלת טיפולי שיקום

לא אחת אנו נתקלים בשאלה האם טיפולי פיזיותרפיה פוגמים במתן הפיצויים או שניתן לקבל פיצוי דווקא מעצם קיומם. התשובה היא שוב מבחן ההגבלה בתנועה. ככל שהגבלה בתנועה תהיה גדולה יותר כך תוכל לזכות בנכות כלשהיא על רקע פריצת הדיסק שקרתה לך.

לסיכום: המבחן אם לקבל נכות או לא הוא מבחן הבדיקה של הרופא, כלומר אם הרופא יקבע שנותרה מגבלה ייתכן כי ייקבע הנך זכאי לנכות. עורך דין לנכות מעבודה יכול לעזור לכם לנצח בתביעה ולכן מומלץ להגיע להתייעצות מוקדמת לפני שניגשים להליך התביעה מול המוסד לביטוח הלאומי.

פריצת דיסק עקב נכות מעבודה ככל שנפגעתם בעבודה, בדרך לעבודה, בחזרה ממנה או עקב עבודתכם אצל ומטעם מעסיק מסוים ונגרמה מכך פריצת דיסק, תהיו זכאים לתבוע הכרה כנפגעי עבודה במוסד לביטוח הלאומי ולקבל דמי פגיעה. חשוב שתדעו, שלהבדיל מפגיעות אחרות כתוצאה מתאונות עבודה, במקרים של פריצת דיסק נטל ההוכחה קשה ומורכב יותר, כאמור בשל היבטים רפואיים שקדמו לפגיעה ושעלולים לדחות את מתן התגמולים.

המוסד לביטוח הלאומי יבדוק האם פריצת הדיסק התרחשה מהתאונה עצמה, או שמא קיימות בעיות גב קודמות למצב, האם מדובר בחבלה קשה ומהי חומרת הנזק, האם מדובר בפגיעה שנגרמה עקב הרמת משא כבד והאם מדובר בהנחיה שהגיעה מהמעסיק עצמו (במקרה כזה ייתכן שקיים פתח גם לתביעת המעסיק בגין רשלנות), גיל הנפגע ועוד.

לפי תקנות המוסד לביטוח הלאומי, כל פגיעה בעמוד השדרה שגורמת למגבלה תפקודית ותנועתית, מזכה באחוזי נכות על סמך מיקום הפציעה באזור המותן, הגב או הצוואר. חוליות צוואר פגועות מעניקות לנפגעים בדרך כלל 10% נכות כאשר קיימת הגבלה קלה. במצב כזה, הביטוח הלאומי יפצה את הנפגע בפיצוי כספי חד פעמי בלבד, בגובה 43 קצבאות נכות.

אם ההגבלה גדולה ומשמעותית יותר, ייתכן שייקבעו 20% נכות ואף יותר שמקנים קצבת נכות קבועה או זמנית, בהתאם להחלטת הוועדה הרפואית של הביטוח הלאומי.

 

נגרמה לכם פריצת דיסק בעבודה? בדקו את זכויותיכם

משרד עורך הדין פייפר כהן מתמחה מזה עשרות שנים בליווי, ייצוג והכוונה לנפגעי עבודה באירועים של פריצות דיסק וערוך לספק לכם מעטפת משפטית מקצועית ומיומנת משלב איסוף המסמכים הרפואיים לאבחון הנזק ועד לניהול הליך התביעה והעמידה בפני הוועדה הרפואית בביטוח הלאומי.

מכיוון שהביטוח הלאומי איננו התחנה היחידה שניתן לתבוע, אלא גם המעסיק (במקרים מסוים) חשוף לתביעה וגם ניתן להפעיל את הביטוח הפרטי, עורך הדין הוא הכתובת הטובה ביותר לפעול באמצעותה למיצוי מלא של זכויותיכם הכלכליות מכל גורם. פנו אלינו כבר עכשיו ונסייע לכם במקצועיות מלאה.

האם פריצת דיסק שווה נכות מעבודה
האם פריצת דיסק שווה נכות מעבודה
עורך דין אייל פייפר
עורך דין אייל פייפר

בעל תואר ראשון במשפטים (LLB) משנת 2005, עורך דין מוסמך משנת 2007 וחבר בלשכת עורכי הדין. החל משנת 2000 עסק בענייני ביטוח שונים כגון: חבויות, פנסיה, חיים ורכוש, סוכן ביטוח מורשה משנת 2003. לאורך השנים צבר עו”ד פייפר בקיאות רבה ומומחיות עמוקה בהיבטים החוקיים והמשפטיים של סוגיות רפואיות. הודות לידע זה ולחשיבה יצירתית ופורצת דרך בפרשנות לחוק, מצליח עו”ד פייפר פעם אחר פעם לשכנע את בתי המשפט בצדקותו, וליצור תקדימים משפטיים שמשנים בקביעות את פני עולם הביטוח.

עו"ד פייפר כהן בפייסבוק | עו"ד פייפר כהן ביוטיוב | מייל אישי: [email protected]

הצלחות המשרד

אישור זכאות עבור קצבת נכות עקב תאונה בדרך לעבודה
אישור זכאות לקבלת 75% נכות וקצבה למשך שנתיים
ערר עבור תובעת לקבלת קצבת נכות הסובלת מפיברומיאלגיה
אישור זכאות של 19% נכות עקב פגיעה ברגל במהלך עבודה
אישור זכאות 100% נכות עבור תובע החולה בשחפת וסוכרת
אישור זכאות ל74% נכות, 100% אי כושר וקצבה קבוע
צרו איתנו קשר בדרך שהכי נוחה לכם

051-519-3904

הסדנה 6, כפר סבא

השאירו לנו הודעה

מן העיתונות

תביעה חריגה ביחידת העילית בצה"ל: "מפקדת ב־8200 התעללה וגרמה לי לנכות נפשית"

כלכליסט | 22/10/17

התלוננו על הטרדה מינית והורחקו | המהדורה המרכזית בחדשות 12

N12 | 14/12/17

עורך דין לתביעות סיעוד - המדריך לכל מה שצריך לדעת בנושא

גלובס | 31/05/2020
לוגו 13 רשת

פרקליטים עד הבית: עונה 2 פרק 34
| חדשות 13 רשת

חדשות 13 | 31/1/2018

זקוקים לייעוץ? זמינים עבורכם גם בוואטסאפ!