לוגו משרד עו"ד פייפר כהן
לייעוץ עם עו"ד:

ביטוח לאומי סיעוד תנאי זכאות

עמידה בתנאי זכאות שמוגדרים על ידי המוסד לביטוח לאומי, מאפשרת לקבל גמלת סיעוד משמעותית, בסכומים שעשויים להגיע לאלפי שקלים בחודש. אם עומדים בתנאי הזכאות, חשוב להכיר את אופן הגשת הבקשה, ובמידה של סירוב אף ליצור קשר עם בעלי מקצוע כדי לשקול ערעור

 

החשיבות של עמידה בתנאי זכאות לקבלת גמלת סיעוד

קבלת גמלת סיעוד מהמוסד לביטוח לאומי בישראל מהווה מערכת תמיכה מכרעת לאנשים הזקוקים לסיוע עקב גיל, נכות או מחלה. הבנת תנאי הזכאות והתהליך הכולל, חיונית למי שמחפש הטבה זו. עם זאת, הדרך לקבל את הגמלה עוברת דרך סקירה מקיפה של קריטריוני הזכאות והיבטים חשובים של קבלת גמלת סיעוד בישראל.

 

תנאי זכאות לגמלת סיעוד

המוסד לביטוח לאומי קובע תנאים ספציפיים שאנשים צריכים לעמוד בהם כדי להיות זכאים לגמלת סיעוד:

  1. גיל ותושבות: על מנת לזכות בקצבה, יש להיות תושב ישראל ולהגיע לגיל פרישה. ההגדרה של 'תושב ישראל' כוללת קיום חיים המרוכזים בארץ, כגון: מגורים קבועים, משפחה המתגוררת בישראל, מקום עבודה מקומי או לימודים וכדומה. מי שזכו למעמד תושב לאחר שהגיעו לגיל פרישה, עדיין עשויים להיות זכאים לקצבה, במיוחד אם עלו לפי חוק השבות או קיבלו סל קליטה.
  2. דרישת הכנסה: הזכאות לגמלת סיעוד נקבעת בחלקה על פי הכנסת הזכאים של הפרט ובני זוגם. השומה מתחשבת בהכנסה בשלושת החודשים שקדמו לתביעה. במקרים בהם שני בני הזוג זקוקים לסיעוד, מחשבים את הכנסתם המשולבת, מחלקים לשניים, ולאחר מכן מוערכת הזכאות. ספי ההכנסה לפיצוי מלא או חלקי מוגדרים מראש ומשתנים בהתאם למצב המשפחתי.
  3. היקף הסיוע הדרוש: קריטריון מרכזי הוא הצורך בסיוע משמעותי מאדם אחר לפעילות היום-יומית בתוך הבית, או הדרישה לפיקוח צמוד עקב מצבים רפואיים המהווים סיכון לעצמו או אחרים. המוסד לביטוח לאומי מעריך צורך זה באמצעות מעריך מוסמך.
  4. סטטוס מגורים: הזכאות תלויה גם במקום מגורי האדם. מתגוררים בביתם או במוסדות דיור מוגן זכאים בדרך כלל לקצבת סיעוד. עם זאת, כללים שונים חלים על אנשים המתגוררים בבתי אבות. למשל, מי ששוהים במחלקות מסוימות, או שתחזוקתם ממומנת בעיקר על ידי גופים ציבוריים, עשויים שלא להיות זכאים.
  5. בלעדיות ההטבה: מועמדים שכבר מקבלים סוגים מסוימים של קצבאות מגופים ממשלתיים, עשויים להידרש לבחור בין קצבאות אלו לבין גמלת סיעוד. זה כולל קצבאות עבור שירותים מיוחדים לנכים קשים, טיפול אישי או פיקוח מקופת המדינה והטבות ממשרד הביטחון.

 

תהליך הגשה לקבלת גמלת סיעוד אם עומדים בתנאי הזכאות

לאחר הגשת תביעה לגמלת סיעוד, נבחנת יכולת התפקוד של הפונה לקביעת מידת התלות שלו. ניתן להתבסס על התיעוד שהוגש עם התביעה, או במידת הצורך באמצעות ביקור בית של מעריך ביטוח לאומי. ההערכה מתמקדת בפעילויות חיי היומיום (ADL) כגון ניידות, הלבשה, רחצה, אכילה וטיפול בהפרשות.

 

הוראות מיוחדות לקבלת גמלת סיעוד של המוסד לביטוח לאומי

מבחינת אשפוז, אנשים שמקבלים גמלת סיעוד ומתאשפזים, יכולים להמשיך לקבל את הגמלה במהלך 30 הימים הראשונים לאשפוז. מי שעדיין לא מקבל גמלה אך מאושפז, יכול להגיש בקשה מיידית.

עבור קשישים בני 90 ומעלה: לאנשים אלו יש אפשרות לעבור הערכה תפקודית על ידי רופא גריאטר במקום מבחן התלות הרגיל בבית.

 

ערעורים והערכה מחדש של המצב התפקודי והסיעודי

במידה וקיימת אי שביעות רצון מההחלטה בעקבות ההערכה, ניתן להגיש ערר לוועדת ערר או במקרים מסוימים לבית הדין האזורי לעבודה. בנוסף, אם חלה הרעה במצבו של הפרט, ניתן לבקש הערכה מחודשת על מנת להגדיל את רמת הקצבה.

 

עמידה בתנאי זכאות – תנאי למימוש הטבות מביטוח לאומי

הבנת התנאים והתהליכים לקבלת גמלת סיעוד מהמוסד לביטוח לאומי בישראל חיונית לנזקקים. המערכת נועדה לספק תמיכה הכרחית לאנשים הזקוקים לסיוע בפעילויות היומיומיות, תוך הבטחת רווחתם ואיכות חייהם. היכרות עם קריטריוני הזכאות, הליכי ההערכה ומנגנוני הערעור, חיונית לצורך ביצוע התהליך באופן יעיל במערכת זו.

 

תנאי זכאות לקבלת גמלת סיעוד זמנית – כל מה שכדאי לדעת

המוסד לביטוח לאומי מציע גמלאות סיעוד זמניות הנמשכות עד 60 יום לפונים לראשונה, אשר צפויים לראות שיפור תפקודי משמעותי. אנשים זכאים חייבים להוכיח תלות מלאה או מהותית בסיוע בפעילויות יומיומיות עקב נכות רפואית זמנית. הרופא שלהם חייב לאשר את סבירות ההחלמה תוך חודשיים.

 

תנאים לקבלת גמלת סיעוד זמנית

הטבות זמניות מטרתן לתמוך בתקופות הזדקקות חמורות לטווח קצר עד להחזרת העצמאות. הבקשה כרוכה בהגשת טופס תביעה לגמלת סיעוד והערכות רופא המפרטות את הנכות ואת צרכי הטיפול.

 

הערכה מחודשת אוטומטית של גמלת סיעוד זמנית

החלטות אישור הזכאות לוקחות בחשבון את גיל המבקש – בני 80+ מקבלים הערכות אוטומטיות מחדש של זכאות מתמשכת בסמוך לתום תקופת הכיסוי הזמני. גמלאים צעירים יותר חייבים לבקש באופן יזום מבחני הערכה מחדש אם הם זקוקים לסיוע מורחב. כך או כך, ניצול מהיר ויעיל של קצבאות זמניות מגשר על פערים עבור אלה עם פונקציונליות מוגבלת שצפויה להם התאוששות.

 

גמלת סיעוד עם עורך דין

כפי שאפשר לראות, קבלת גמלת סיעוד יכולה להיות מסובכת ויש תנאים שמקשים על קבלתה. לכן, שיחה עם עורך דין תביעות סיעוד שמכיר את המערכת יכולה לעזור, כי הוא מבין את כל תנאי הזכאות, כדוגמת איזה תיעוד רפואי צריך או איך ההכנסה משפיעה על ההטבות.

 

תפקידו של עורך דין

עורכי דין נלחמים על זכויות לקוחותיהם אם הביטוח הלאומי מסרב לתת גמלת סיעוד. ברוב המקרים, תשלום עבור שירות משפטי של עורך דין מומחה מביא לעתים קרובות לתוצאות טובות יותר. הטבות נוספות משמעותן יותר עזרה בטיפול בבית, כך שעורך הדין מעלה את הסיכויים לשפר איכות חיים. כמובן שאפשר לנסות להגיש בקשה לבד, אבל אם מרגישים במבוי סתום, צריך לזכור שהיועצים יודעים להתנהל מול ביטוח לאומי ושיש להם ניסיון מוכח בנושא.

 

משרד עורכי הדין שלנו – פייפר כהן, מתמחה בתביעות סיעוד ואין לנו ספק שנוכל לעמוד לרשותכם!

צרו איתנו קשר עוד היום לפתיחת תיק והתחלת תהליך התביעה.

 

שאלות ותשובות

מי זכאי מבחינת גיל לגמלת סיעוד בישראל?

כדי להיות זכאי מבחינת גיל, יש להיות תושב ישראל שהגיע לגיל פרישה. עולים חדשים מעל גיל פרישה עשויים לעמוד בקריטריונים גם אם הגיעו לפי חוק השבות או קיבלו חבילת קליטה.

 

כיצד מעריכים הכנסה לזכאות לגמלת סיעוד?

הזכאות להכנסה מתחשבת ברווחים של המבקשים ובני הזוג במהלך 3 החודשים האחרונים. עבור זוגות נשואים הזקוקים לטיפול, ההכנסה המשולבת שלהם מחושבת ואז מחולקת בשניים כדי להעריך את סכומי הזכאות. ספי הכנסה שנקבעו מראש קובעים פיצוי גמלה מלא או חלקי.

 

אילו כללי סטטוס תושבות משפיעים על הזכאות לגמלת סיעוד?

המתגוררים באופן עצמאי או בדיור מוגן יכולים להיות זכאים לגמלת סיעוד. כללים מיוחדים חלים על אלה הנמצאים בבתי אבות – הזכאות משתנה בהתאם לגורמים כמו מי מממן את השהות וסוג המחלקה שבה מאושפזים.

 

מה מאפשר הערכה מחודשת של זכאות לגמלת סיעוד אם כבר מקבלים תמיכה?

אם אדם רואה את מצבו הבריאותי והתפקוד מתדרדר לאחר שאושרו לו כמה קצבאות סיעוד, הוא יכול לבקש הערכה מחדש על ידי המוסד לביטוח לאומי. על ידי הוכחת נכות וצרכי טיפול מוגברים, הסיכוי לזכאות שלהם יכולה לעלות.

 

לעוד כתבות בנושא תביעות סיעוד >>>

עורך דין אייל פייפר
עורך דין אייל פייפר

בעל תואר ראשון במשפטים (LLB) משנת 2005, עורך דין מוסמך משנת 2007 וחבר בלשכת עורכי הדין. החל משנת 2000 עסק בענייני ביטוח שונים כגון: חבויות, פנסיה, חיים ורכוש, סוכן ביטוח מורשה משנת 2003. לאורך השנים צבר עו”ד פייפר בקיאות רבה ומומחיות עמוקה בהיבטים החוקיים והמשפטיים של סוגיות רפואיות. הודות לידע זה ולחשיבה יצירתית ופורצת דרך בפרשנות לחוק, מצליח עו”ד פייפר פעם אחר פעם לשכנע את בתי המשפט בצדקותו, וליצור תקדימים משפטיים שמשנים בקביעות את פני עולם הביטוח.

עו"ד פייפר כהן בפייסבוק | עו"ד פייפר כהן ביוטיוב | מייל אישי: [email protected]

הצלחות המשרד

אישור קצבת נכות עקב פריצת דיסק
דוח ועדה הרפואית – נמצא זכאי לפיצויים עקב תקיפה
ערר עבור תובע לקבלת קצבת נכות עקב מצב בריאותי
אישור זכאות ל100% נכות וקצבה עקב פגיעה מערכתית
אישור זכאות 32% נכות לתובע שהחליק בעבודה ושבר רגל
אישור הכרה של 100% נכות וזכאות לקצבת למשך שנה
צרו איתנו קשר בדרך שהכי נוחה לכם

051-519-3904

הסדנה 6, כפר סבא

השאירו לנו הודעה

מן העיתונות

תביעה חריגה ביחידת העילית בצה"ל: "מפקדת ב־8200 התעללה וגרמה לי לנכות נפשית"

כלכליסט | 22/10/17

התלוננו על הטרדה מינית והורחקו | המהדורה המרכזית בחדשות 12

N12 | 14/12/17

עורך דין לתביעות סיעוד - המדריך לכל מה שצריך לדעת בנושא

גלובס | 31/05/2020
לוגו 13 רשת

פרקליטים עד הבית: עונה 2 פרק 34
| חדשות 13 רשת

חדשות 13 | 31/1/2018

זקוקים לייעוץ? זמינים עבורכם גם בוואטסאפ!