לוגו משרד עו"ד פייפר כהן
לייעוץ עם עו"ד:

תביעה לסיעוד

הגשת תביעה לקבלת גמלת סיעוד מהמוסד לביטוח לאומי מחייבת עמידה בקריטריונים, צירוף מסמכים וקבלת ציון במבחן תלות. בכל אחד מהשלבים האלה גם אפשר להתייעץ עם בעלי מקצוע, כדי להגדיל את הסיכוי לכך שהתביעה תתקבל

 

מהו התהליך שאותו צריך לעבור כדי להגיש תביעה לקבלת גמלת סיעוד?

הליך הבטחת גמלת סיעוד מהמוסד לביטוח לאומי הוא מסלול מכריע עבור הזקוקים לטיפול ממושך. מערכת קצבאות זו נועדה לתמוך באנשים, במיוחד אלו שהגיעו לגיל פרישה, הזקוקים לסיוע בפעילויות יומיומיות או להשגחה עקב מצבים רפואיים. 

כדי להיות זכאים להטבה זו, על המועמדים לעמוד בקריטריונים ספציפיים, לרבות תושבות בישראל והגעה לגיל פרישה. שיקולים מיוחדים נעשים למי שהפכו לתושבים לאחר שהגיעו לגיל פרישה, במיוחד אם עלו מכוח חוק השבות או קיבלו סל קליטה.

 

מה הקשר בין תביעה לסיעוד לבין מבחן הכנסות?

הערכת ההכנסה היא היבט מרכזי בתהליך הזכאות. קצבת הסיעוד תלויה בהכנסת הפונה ובמידת הצורך בהכנסת בן/בת הזוג. ההערכה מתייחסת להכנסה משלושת החודשים שקדמו לתביעה, למעט סוגים מסוימים של הכנסות כגון קצבאות ניצולי שואה. נושא מעניין הוא החישוב עבור זוגות שבהם שני בני הזוג דורשים סיעוד: במקרים כאלה, הכנסתם המשולבת מחולקת לשניים, וזכאותו של כל אדם מוערכת על סמך הכנסה זו בחצי.

 

איזה מסמכים צריך להגיש?

בעיקר תביעה לגמלת סיעוד, מסמכים רפואיים עדכניים, אישורי הכנסות, ייפוי כוח, ובמידת הצורך גם תעודת עיוור. אם לא בטוחים איפה להשיג את המסמכים, ניתן לפנות לביטוח לאומי. 

 

כך קובעים את הצורך בסיוע ובגמלת סיעוד

לצורך בסיוע יש תפקיד משמעותי בקביעת הזכאות. זה כולל צורך בעזרה בפעילויות יומיומיות בתוך הבית או צורך בהשגחה צמודה עקב מצב רפואי שעלול להוביל לפגיעה עצמית או פגיעה באחרים. המוסד לביטוח לאומי מעריך צורך זה באמצעות מעריך מוסמך שבוחן את רמת התלות של הפונה. 

תנאי מגורים משפיעים גם הם על הזכאות, כאשר כללים שונים חלים על המתגוררים בבתיהם, בדיור מוגן או בבתי אבות. עם זאת, אנשים המתגוררים בסוגים מסוימים של מחלקות סיעודיות או כאלה שתחזוקתם ממומנת בעיקר על ידי גופים ציבוריים, עשויים שלא להיות זכאים לקצבת סיעוד.

 

טיפים עבור הגשת תביעה לסיעוד בצורה נכונה

הגשת התביעה כרוכה בהגשת טופס מפורט בצירוף מסמכים נחוצים כגון דוחות רפואיים עדכניים, אישורי הכנסה, ובמקרים מסוימים גם ייפוי כוח או אישור עיוור. ניתן לעשות זאת באופן מקוון או באמצעות שיטות מסורתיות כמו דואר או פקס. 

לאחר הגשת התביעה, ובמידה ומתקיימים תנאי זכאות בסיסיים, המוסד לביטוח לאומי בוחן את התביעה על סמך המסמכים שסופקו. שמאי סיעודי עשוי לנהל שיחת טלפון לבדיקת רמת התפקוד של הפונה, וניתן לתאם ביקור בית במידת הצורך. לבני 90 ומעלה קיימת אפשרות להערכה תפקודית של מומחה גריאטרי.

 

מהם המצבים המיוחדים שבהם מקבלים גמלת סיעוד?

להליך התביעה יש גם הוראות למצבים מיוחדים. למשל, לאנשים המתגוררים בבתי אבות יש תנאי זכאות שונים בהתאם לסוג המחלקה ומקור הוצאות האחזקה. כמו כן, על מי שמקבל קצבאות סיעוד ממשלתיות אחרות, לבחור בינן לבין קצבת סיעוד של הביטוח הלאומי.

 

הגשת תביעה לקבלת גמלת סיעוד – פשוט מכפי שחשבתם

תביעה סיעודית מהמוסד לביטוח לאומי בישראל היא תהליך מקיף המצריך התייחסות מדוקדקת של גורמים שונים, לרבות גיל, הכנסה, צורך בסיוע ותנאי מגורים. מילוי מדויק של טופס התביעה ומתן כל התיעוד הדרוש – חיוניים לתהליך בדיקה חלק. מערכת זו מבטיחה שאנשים יקבלו את רמת הטיפול והתמיכה המתאימה, המותאמת לצרכיהם ולתנאי החיים הספציפיים שלהם.

Picture of עורך דין אייל פייפר
עורך דין אייל פייפר

בעל תואר ראשון במשפטים (LLB) משנת 2005, עורך דין מוסמך משנת 2007 וחבר בלשכת עורכי הדין. החל משנת 2000 עסק בענייני ביטוח שונים כגון: חבויות, פנסיה, חיים ורכוש, סוכן ביטוח מורשה משנת 2003. לאורך השנים צבר עו”ד פייפר בקיאות רבה ומומחיות עמוקה בהיבטים החוקיים והמשפטיים של סוגיות רפואיות. הודות לידע זה ולחשיבה יצירתית ופורצת דרך בפרשנות לחוק, מצליח עו”ד פייפר פעם אחר פעם לשכנע את בתי המשפט בצדקותו, וליצור תקדימים משפטיים שמשנים בקביעות את פני עולם הביטוח.

עו"ד פייפר כהן בפייסבוק | עו"ד פייפר כהן ביוטיוב | מייל אישי: [email protected]

הצלחות המשרד

אישור זכאות 97% נכות עבור תובע החולה באמנזיה
אישור זכאות 100% נכות עבור תובע החולה בשחפת וסוכרת
אישור זכאות ל57% נכות, 65% אי כושר וקצבה לשנה
החלטת הוועדה בגין נכות רפואית
אישור הכרה של 100% נכות וזכאות לקצבת למשך שנה
אישור זכאות קצבת נכות והכרה של 63%, ו-65% אי כושר
צרו איתנו קשר בדרך שהכי נוחה לכם

051-519-3904

הסדנה 6, כפר סבא

השאירו לנו הודעה

מן העיתונות

תביעה חריגה ביחידת העילית בצה"ל: "מפקדת ב־8200 התעללה וגרמה לי לנכות נפשית"

כלכליסט | 22/10/17

התלוננו על הטרדה מינית והורחקו | המהדורה המרכזית בחדשות 12

N12 | 14/12/17

עורך דין לתביעות סיעוד - המדריך לכל מה שצריך לדעת בנושא

גלובס | 31/05/2020
לוגו 13 רשת

פרקליטים עד הבית: עונה 2 פרק 34
| חדשות 13 רשת

חדשות 13 | 31/1/2018

זקוקים לייעוץ? זמינים עבורכם גם בוואטסאפ!