לוגו משרד עו"ד פייפר כהן
לייעוץ עם עו"ד:

תביעה לנכות מעבודה – איך מתחילים?

תביעה לנכות מעבודה – ראשית, מהי תאונת עבודה?

 

ארוע שארע לאדם במהלך עבודתו, עקב עבודתו וכן בנסיעה אל העבודה או בדרך חזרה ממנה יוכר כתאונת עבודה.

 

כמו כן ניתן לתבוע תביעת נכות מעבודה גם בגין מחלת מקצוע שלקה בה הנפגע (ואשר מאושרת כמחלת מקצוע)  וכן בגין מיקרוטראומה – סדרה של ארועים חוזרים נזק שנגרם כתוצאה מסדרה של ארועים קטנים וחוזרים שכל אחד מהם תרם נזק זעיר עד שהצטברותם יחד הביאה בסופו של דבר לנזק אחד העולה לכדי נכות.

במאמר זה נעסוק בתאונת העבודה "הקלאסית" בלבד: מדריך תביעת נכות מעבודה – דגשים בהליך תביעה לנכות מעבודה:

 

ההתמודדות עם פגיעה בעבודה הנה על פי רוב לא פשוטה, כאשר הנפגע צריך להתמודד עם שינוי שחל בחייו, המלווה לרוב בפגיעה פיזית, בפגיעה תעסוקתית וכן בהתמודדות מול המוסד לביטוח לאומי.

 

חשוב לזכור – כל מסמך רפואי המעיד על הנזק שנגרם לעובד בתאונה הינו משמעותי וחשוב לצורך בחינת תביעת נכות עבודה. על כן יש לשמור ולאסוף כל תיעוד רפואי הקשור לפגיעה.

 

תיעוד המגבלות התפקודיות והרפואיות יעזרו לכם לבסס את תביעה לנכות מעבודה. על כן יש חשיבות גבוהה בתיאור כל הנזקים והמגבלות שנותרו בפני הרופא המטפל או בפני השירות הרפואי בו מקבל הנפגע את הטיפול.

תביעה לנכות מעבודה – איך מתחילים
תביעה לנכות מעבודה – איך מתחילים

מיפוי הבעיות הרפואיות והתפקודיות

 

לא אחת נפגעים סובלים מהגבלות אשר נראות ככאלה שאינן בהכרח קשורות ישירות לפגיעה. לדוגמא– אדם לאחר תאונת דרכים בדרך לעבודה שנחבל בצווארו ובגבו, החל לסבול מרעשים מפריעים באוזניים (טנטון). מדובר בפגיעה נלוות לפגיעת "צליפת שוט".

 

על כן יש צורך משמעותי בתיעוד הבעיה ותלונה עליה בפני הרופא המטפל, בסמוך ככל האפשר להופעת התסמינים הנלווים.

 

דוגמא נוספת היא פגיעה נפשית נלווית לפגיעה בעבודה

 

כאשר אדם שנפגע סובל מבעיות רפואיות הפוגעות בתפקודו ואשר מגבילות אותו משמעותית בחיי היומיום, במקרים רבים מתפתחת בעיית הסתגלות למצב החדש ו/או תסמינים הקשורים לתהליך ההתמודדות עם הטראומה שעבר הנפגע (PTSD).

 

מנסיוננו נפגעים נוטים להתלונן על בעיות בתחום הנפשי באיחור ניכר ואף יש כאלו המעדיפים להמנע מתלונות אלו.

 

היה ונגרם לכם ארוע בעבודה, גם אם בשלב ראשון הנזק נראה כזה שאינו משמעותי, ההמלצה היא לפנות לביטוח לאומי על מנת למצות את זכויותיכם.

 

כעורכי דין המתמחים בתחום, נערוך מיפוי של כל הבעיות הרפואיות, ונבחן כל בעייה רפואית הנובעת בין במישרין ובין בעקיפין כתוצאה מתאונת העבודה.

 

תהליך הגשת תביעה לנכות מעבודה:

 

ראשית על מנת להיות מוכר כ-"נפגע עבודה" יש להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה להכרה בתאונה כתאונת עבודה ותשלום דמי פגיעה.

 

חשוב לציין כי רבים המקרים בהם מקום העבודה מגיש את התביעה "בשם הלקוח". על כן חשוב להיות מעורבים וגם אם מקום העבודה מגיש את התביעה, יש לבקש לעיין בטופס בטרם משלוח התביעה.

 

במסגרת תביעה זו המוסד לביטוח לאומי יקבע האם התאונה שהתרחשה הנה תאונת עבודה, מהן הפגימות או האיברים שנפגעו בתאונת העבודה, וכן אם הנפגע נאלץ להיעדר מעבודתו עקב התאונה, והמציא תעודות רפואיות מקופת חולים המעידות על כך (תעודה רפואית לנפגע בעבודה), ישלם המוסד לביטוח לאומי עבור ימי המחלה או "דמי פגיעה" שאושרו.

 

יש לציין כי עובד שנפגע בתאונת עבודה והוכר כנפגע בעבודה זכאי לקבל במסגרת "דמי פגיעה" תשלום עבור היעדרותו מעבודה רק לתקופה בת 3 חודשים לאחר אירוע התאונה. (לעובד הנעדר מעבר ל3 החודשים – עניינו ידון במסגרת ועדה רפואית).

 

עם קבלת מכתב מהמוסד לביטוח לאומי המכיר בתאונה כתאונת עבודה – ניתן להתקדם לשלב המשמעותי מבחינתנו – "תביעה לדרגת נכות מעבודה".

 

תביעת נכות עבודה לקביעת דרגת נכות תוגש לפחות לאחר חלוף 3 חודשים מאירוע תאונת העבודה.

 

תביעת נכות ממקום העבודה תוגש ותמולא על ידי הנפגע באמצעות טופס ייעודי וצירוף כל המסמכים הרפואיים הרלוונטיים. חשוב לזכור! יש משמעות לכל מילה שנכתבת בתביעה או שנעדרת ממנה לבירור התביעה בפני הביטוח הלאומי. על כן המלצתנו היא כי כל תביעה תוגש בייעוץ עורך דין המומחה בתחום.

 

עם קבלת תביעה לנכות מעבודה לקביעת דרגת נכות מעבודה, יבחן המוסד לביטוח לאומי את המסמכים שהוגשו בתביעתכם ויזמן את הנפגע לועדות רפואיות בהתאם לתחומים הרפואיים ולפגימות שהוכרו.

 

תביעת נכות מעבודה – איך מתחילים?

 

הועדות הרפואיות:

השלב המשמעותי ביותר (ויש שיאמרו אף "המלחיץ ביותר")בעיני הנפגע הנו היום בו הנפגע מוזמן לועדה רפואית.

 

ועדה רפואית תורכב מרופא אחד או יותר שיבדקו את הנפגע בהתאם לפגימות שהוכרו ולמסמכים שהוגשו ובתחום הרפואי בו הרופא מומחה.

 

עורך דין מנוסה בתביעות אובדן כושר עבודה יכין את הנפגע לוועדה הרפואית, ילווה אותו לוועדה ויטען טענותיו בפני הועדה הרפואית.

 

למדנו מנסיוננו כי כאשר עורך דין מגיע עם הלקוח, ירגיש הנפגע בטוח יותר ורגוע יותר. עורך הדין המייצג בועדה, צריך שיהיה מנוסה בעמידה בפני הועדות, מכין את התיק הרפואי ומכיר אותו על בוריו, שולט בחוק ובתקנות הרלוונטיות וטוען את הטענות החשובות להגדלת נכותו של הנפגע ולמיצוי זכויותיו הרפואיות והמשפטיות.

 

לאחר שועדה בדקה את הנפגע היא תעביר את החלטת הוועדה אשר תקבע:

 

  1. האם נותרה נכות כתוצאה מהתאונה.
  2. מהן הנכויות זמניות שנותרו לנפגע אם בכלל – אם הוועדה סבורה כי לתובע נותרה נכות זמנית לאחר התאונה כתוצאה מפגיעתו בדגש על הליכי שיקומו של הנפגע וטיפולים רפואיים שעבר/עובר.
  3. האם נותרה לנפגע נכות צמיתה (קבועה) כתוצאה מהתאונה.

 

מהם אותם אחוז נכות עבודה?

רופאי הועדות קובעים מהי הנכות שנותרה לנפגע בהתאם ל-"ספר הנכויות" של ביטוח לאומי (תקנות הביטוח הלאומי- קביעת דרגת נכות לנפגעי עבודה) שם נקבעו נכויות לכל חלקי הגוף שונים מכף רגל ועד ראש.

עורך דין הבקיא ומכיר את ספר הנכויות על בוריו יידע להכווין את הנפגע בהתאם לנכות המתאימה לפגיעתו וכן יידע לזהות טעויות משפטיות שקורות לא אחת במסגרתן רופאי הוועדה קובעים נכות שאינה מתאימה למצבו של הנפגע.

 

נקבעו לי אחוזי נכות? מה עכשיו? כמה כסף מגיע לי?

 

אם נקבעו נכויות זמניות – תשולם לנפגע קצבה בהתאם לחודשי הנכות הזמנית ובהתאם לשכרו לפני התאונה ולתקופה עתידית שאינה עולה על שנה אחת.

במידה ובעקבות תביעה לנכות מעבודה נקבעה נכות זמנית בלבד בשלב זה, תכונס ועדה רפואית נוספת עם תום תקופת הנכויות הזמניות.

 

אופן חישוב קצבת נכות במקרה של נכויות זמניות:

נקבעה לנפגע נכות זמנית בשיעור של 50% לתקופה בת חצי שנה.

לנפגע שכר חודשי של 10,000 ₪ לפני התאונה.

חישוב המוסד לביטוח לאומי הנו על בסיס של 75% מהשכר הקובע. על כן החישוב ייערך בצורה הבאה:

10,000 X 75% = 7,500 ₪.

7,500 ₪ X 50% (נכות זמנית) X 6 חודשים = 3,750 X 6 = 22,500 ₪.

 

אם נקבעה נכות צמיתה:

ככלל המוסד לביטוח לאומי מעניק פיצוי בגין פגיעה בתאונת עבודה על נכויות הגבוהות מ-9% באופן הבא:

 

9% – 19% נכות – מענק חד פעמי.

 

אופן חישוב המענק:

אדם המשתכר 10,000 ₪ לפני התאונה ונקבעה לו נכות בשיעור 10% לצמיתות-

10,000 X 75% = 7,500 ₪.

7,500 ₪ X 10% (נכות צמיתה) X 43  = 750 X 43 = 32,250 ₪

 

מעל 19% – קצבת נכות מעבודה,  אשר תשולם לנפגע מידי חודש בחודשו.

 

אופן חישוב הקצבה:

הקצבה מחושבת באותו אופן בו מחשבים נכות זמנית: גובה הקצבה יהיה כיחס בין אחוז הנכות שנקבע לבין השכר שלפני התאונה.

אדם המשתכר 10,000 ₪ לפני התאונה ונקבעה לו נכות בשיעור 20% לצמיתות-

10,000 X 75% = 7,500 ₪.

7,500 ₪ X 20% (נכות צמיתה) = 1,500 ₪

 

נקבעו לו אחוזי נכות אבל הוועדה חשבה שמדובר בנכות שכבר הייתה לי:

 

כפי שציינו עוד קודם יש חשיבות כבר מהתחלת התביעה והגשת הטופס, במילוי כל הפרטים הרלוונטיים. אחד מהם הנו האם לתובע עבר רפואי בתחום בו נפגע?

 

לא אחת מגיע נפגע אשר סבל בעברו מפגיעה בגבו וקיים תיעוד עשיר לכך (בין אם שהוכרה כנכות ובין אם שלא). הועדה הרפואית תבחן את מצבו לפני התאונה וכן את השפעת התאונה על מצב הפגיעה.

 

על כן חשוב במקרה כזה להתייעץ עם עורך דין ולבסס את החמרת המצב בגב לכדי כך שתוענק נכות בגין הפגיעה החוזרת בגב, ולא כי ההליך יהיה לשווא ולא תקבע כל נכות בגין פגיעה זו בשל העבר הרפואי.

 

קיבלתי את ההחלטה, האם היא סופית?

 

ממש לא.

עם קבלת ההחלטה יש להתייעץ עם עורך דין המומחה בתחום אובדן כושר עבודה על מנת להעריך אם הנכות שנקבעה (במידה ונקבעה) מתאימה לפגיעה. האם הנכויות הזמניות שנקבעו תואמות את הפגיעה התפקודית של הנפגע לאחר התאונה, ובמיוחד נבחן האם לא קופח הנפגע בהחלטת הועדה הרפואית.

 

לרשות נפגע נכות עבודה פרק זמן של 60 ימים מקבלת ההחלטה עד להגשת ערעור.

 

על כן יש חשיבות גדולה לבחינת ההחלטה עם העורך דין המטפל ואפשרות הגשת הערעור, ערעור על נכות עבודה יידון בפני ועדה רפואית לערעורים בביטוח הלאומי.

 

רוצה לחזור לחלק ספציפי בעמוד?

עו"ד פייפר כהן בפייסבוק | עו"ד פייפר כהן ביוטיוב | מייל אישי: [email protected]

זקוקים לייעוץ? זמינים עבורכם גם בוואטסאפ!