לוגו משרד עו"ד פייפר כהן
לייעוץ עם עו"ד:

נפגעתי בתאונת עבודה, כמה מגיע לי? מה הפיצוי שאקבל אם נפגעתי בתאונת עבודה?

תאונות עבודה הם עניין מרכב מאוד

לא אחת למי שנפגע בתאונת עבודה קיימת בעייה שממשיכה איתו לשנים רבות. למשל, כתוצאה מתאונת עבודה אדם פרק את הכתף, הנזק בכתף עם השנים הולך ומחמיר והתוצאה היא שככל שיש החמרה , אותו מבוטח מתקשה לתפקד. אם תוכר הפגיעה כתאונת עבודה, המשמעות היא שאותו מבוטח יוכל להגיש תביעה לביטוח לאומי כהחמרת מצב על רקע תאונת עבודה.

משמעות כלכלית גדולה מאוד, שאומרת גם אם הנזק היום לא משמעותי, יכול להיות שבשנים הבאות הוא יהיה משמעותי, ואז אפשר לדרוש פיצויים משמעותים מביטוח לאומי בתאונת עבודה, הכל כפי שייקבע על ידי הוועדות הרפואיות. אחת השאלות הכי חשובות שמעסיקה את מי שנפגע בתאונות עבודה הוא איזה פיצוי מגיע לי בעת שקורת תאונת עבודה, ולמה שווה בכלל להכנס לתביעת תאונת עבודה.

השאלה היא שאלה חשובה מאוד, ומאופי התשובה עליה תענו תוכלו להחליט איך אתם רוצים להמשיך בתביעה . השאלה היא האם הנזק ממנו אתם סובלים הוא נזק לא פשוט, כלומר לא רק נזק שעשוי לחלוף תוך זמן קצר מאוד.

אם הנזק הוא נזק שעשוי לחלוף תוך זמן קצר לא אחת צריך לשקול היטב אם להכנס להליך של תביעה לפיצוי בשל תאונת עבודה, שכן הליכים כאלו לא אחת מהווים הליך לא נעים להרבה לקוחות. בהליך כזה של תביעת נכות מעבודה, תובע צריך לעבור מעקבים רפואיים כדי להוכיח את פגיעתו, בדיקות רפואיות לא אחת שעשויות להיות לא נעימות.

אולם אם הפיצוי אותו תקבלו הוא פיצוי משמעותי והנזק ממנו הנכם סובלים הם נזק משמעותי שלא עשוי לחלוף תוך זמן קצר, שווה לשקול להגיש תביעה.כלומר אם הנזק בתאונת עבודה הוא נזק לא קטן שלא יחלוף מהר, צריך לחשוב אם להגיש את התביעה לביטוח לאומי בעניין תאונת עבודה .

ראשית עם הגשת התביעה לפיצויים בתאונת עבודה, ביטוח לאומי עשוי לקבוע נכויות זמניות וככל שהנזק גדול יותר, הסבל קשה יותר, הפיצוי והנכויות הזמניות אותם תקבלו עשויות להיות גבוהות יותר. למשל, באחד התיקים בהם טיפל המשרד, שאל לקוח כמה כסף הוא עשוי לקבל מביטוח לאומי. הלקוח נפגע בגב, סבל לאורך זמן רב מכאבים קשים, לא נעימים, כאלו שהקשו על התפקוד שלו היום יומי.

כתוצאה מהתאונה נעדר הלקוח הרבה פעמים מהעבודה ,מה שאילץ אותו לפדות ימי מחלה רבים להם היה זכאי.גם המשכורת שלו פחתה, שכן עבד שעות מופחתות.

תאונות עבודה - עו

המטרה של הלקוח הייתה שקום וגם להגדיל את הכנסותיו. לכן בעת הגשת התביעה לפיצויים בתאונת עבודה, הלקוח רצה לקבל נכויות זמניות גבוהות, נכויות כאלו שיעזרו לו לפצות אותו על ההעדרויות הרבות ממקום העבודה. וכך היה הרופאים שבדקות את הלקוח בוועדות הרפואיות בתביעת נכות מעבודה, התרשמו שיש להעניק ללקוח נכויות זמניות גבוהות מה שהוביל אותו לפיצוי גבוה.

כמובן שבסוף התביעה לאחר שהנכויות הזמניות נגמרו, הלקוח זכה לנכות משמעותית של 15% לצמיתות על פגיעה בגב. לכן הוכחת נזק זמנית בתביעות של ביטוח לאומי בעניין נכות מעבודה עשויות להיות בעלות משמעות גבוה מאוד.

 

איך ביטוח לאומי מחשב את הפיצוי ?

ביטוח לאומי בודק את השכר שקדם לתאונה במשך 90 יום.

נניח לצורך הדוגמא כי השכר הממוצע שקדם לתאונה היה סך של 10,000 ש"ח.

ביטוח לאומי יקח מהשכר הזה סך של 75% ויכפיל אותו בשעור הנכות הזמנית.

למשל, אם קיבלתם 20% נכות זמנית , ביטוח לאומי יפצה את המבוטח בסך של 20% מסך של 7,500 ש"ח.

כלומר שווי הפיצוי יעמוד על סך של 1,500 ש"ח.

אם נקבעה לכם נכות אשר דרגתה פחותה משיעור של 20% למשל, נכות בשעור של 19%, ביטוח לאומי משלם לנפגע מענק בן 43 גמלאות.

אם ניקח את הדוגמא של 10,000 ש"ח שקדמו להגשת התביעה, אזי החשוב יהיה כך:

7,500 * 19% = 1425 ש"ח

1,425 ש"ח * 43 גמלאות= 61,275 ש"ח.

זה הפיצוי הכספי אותו תוכלו לקבל אם תקבע לכם נכות מתחת ל-20%.

אם תקבלו קצבה, בהתבסס על הדוגמא שלעיל.

נניח שקיבלתם נכות בשעור של 22%, החישוב יהיה כדלקמן:

7,500 ש"ח * 0.22 (שעור הנכות הרפואית)= 1,650 ש"ח. גם כאן חישוב את המשכורת החודשית ב90 יום שלאחר הפגיעה ,ניכוי 25% והכפילו את שיעור הנכות הרפואית בשכר פחות 25%.

 

לכן השאלה היא כדאי או לא כדאי לתבוע, היא שאלה תמיד של מידת הנזק!

ככל שהנזק שיש למבוטח גדול יותר, כך הסיכוי לקבל יהיה גבוה יותר ואז ההשקעה בתביעת נכות מעבודה גדולה ככל שתהיה , משתלמת יותר. זכרו ! ההליכים מול המוסד לביטוח לאומי בתביעות נכות מעבודה עשוים להיות לא נעימים ללקוחת, לכלול בדיקות רפואיות לא נעימות, מעקבים אצל רופאים, אולם המטרה משתלמת בסופו של דבר ככל שהנזק ממנו אתם סובלים גדול יותר.

נפגעתי בתאונת עבודה, כמה מגיע לי מה הפיצוי שאקבל אם נפגעתי בתאונת עבודה
נפגעתי בתאונת עבודה, כמה מגיע לי מה הפיצוי שאקבל אם נפגעתי בתאונת עבודה
Picture of עורך דין אייל פייפר
עורך דין אייל פייפר

בעל תואר ראשון במשפטים (LLB) משנת 2005, עורך דין מוסמך משנת 2007 וחבר בלשכת עורכי הדין. החל משנת 2000 עסק בענייני ביטוח שונים כגון: חבויות, פנסיה, חיים ורכוש, סוכן ביטוח מורשה משנת 2003. לאורך השנים צבר עו”ד פייפר בקיאות רבה ומומחיות עמוקה בהיבטים החוקיים והמשפטיים של סוגיות רפואיות. הודות לידע זה ולחשיבה יצירתית ופורצת דרך בפרשנות לחוק, מצליח עו”ד פייפר פעם אחר פעם לשכנע את בתי המשפט בצדקותו, וליצור תקדימים משפטיים שמשנים בקביעות את פני עולם הביטוח.

עו"ד פייפר כהן בפייסבוק | עו"ד פייפר כהן ביוטיוב | מייל אישי: [email protected]

הצלחות המשרד

אישור זכאות לקצבת נכות עקב לופוס מול ביטוח לאומי
אישור זכאות לקצבת נכות שנתית של 75,000 ש"ח
אישור זכאות ל57% נכות, 65% אי כושר וקצבה לשנה
אישור הכרה של 100% נכות וזכאות לקצבת למשך שנה
פיצוי כספי משמעותי לחולה שחפת
אישור זכאות לקבלת 75% נכות וקצבה למשך שנתיים
צרו איתנו קשר בדרך שהכי נוחה לכם

051-519-3904

הסדנה 6, כפר סבא

השאירו לנו הודעה

מן העיתונות

תביעה חריגה ביחידת העילית בצה"ל: "מפקדת ב־8200 התעללה וגרמה לי לנכות נפשית"

כלכליסט | 22/10/17

התלוננו על הטרדה מינית והורחקו | המהדורה המרכזית בחדשות 12

N12 | 14/12/17

עורך דין לתביעות סיעוד - המדריך לכל מה שצריך לדעת בנושא

גלובס | 31/05/2020
לוגו 13 רשת

פרקליטים עד הבית: עונה 2 פרק 34
| חדשות 13 רשת

חדשות 13 | 31/1/2018

זקוקים לייעוץ? זמינים עבורכם גם בוואטסאפ!