לוגו משרד עו"ד פייפר כהן
לייעוץ עם עו"ד:

כתף קפואה ואובדן כושר עבודה

כתף קפואה או קפסוליטיס בעגה מקצועית, הינו מצב שבו מפרק הכתף מפתח שכבות של רקמה צלקתית ועבה עד שהוא מאבד את יכולת הגמישות והתנועה שלו, גורם לכאב, לדלקת מקומית, לתחושה של קישיון ומפריע מאד לתפקוד היומיומי. הסובלים מכתף קפואה מתלוננים על קשיים משמעותיים לנהוג, לבצע מטלות בית, לכתוב או להקליד, לבצע עבודות פיזיות ועוד, בנוסף לכך שהם סובלים מכאב בכתף גם כשהם במנוחה. הסיבות המדוייקות להיווצרות כתף קפואה עדיין לא התבררו עד תום, אך הן מקושרות למצבים שבהם אדם נאלץ לשכב זמן רב ללא תנועה עקב ניתוח או פציעה ולהמנע מתזוזה בכתף, אם כי גם אדם פעיל וחובב ספורט עלול ללקות בה ללא סיבה. בשל איבוד היכולת להניע את הכתף ולבצע פעולות יומיומיות שגרתיות, מגיעים נפגעים רבים למצב של אובדן כושר עבודה, אך לא תמיד מתקבלים בברכה כאשר הם מגישים תביעה לחברת הביטוח. הסיבה לכך היא שתופעת הכתף הקפואה הינה תופעה חולפת. במקרים רבים, לאחר תקופת 'קיפאון' בת מספר חודשים, או במקרים חמורים במיוחד בת מספר שנים, חלה 'הפשרה' בכתף, התנועה חוזרת באופן הדרגתי ובמקרים טובים במיוחד התנועה חוזרת במלואה ללא הפרעה. כמובן שגם פיזיותרפיה ואימון יכולים לזרז את ההחלמה, ולכן, בהיותו של המצב בר ריפוי, קשה מאד להוכיח עד כמה הסבל הנגרם ממנה באמת מזיק לאדם מבחינה כלכלית או אישית. בנוסף, חברת הביטוח לעיתים דוחה תביעות בגין כתף קפואה בשל אי אמון שהאדם אכן סובל מרמת כאב כפי שהוא מדווח, בשל אי אמון שהאדם באמת אינו מסוגל להניע את המפרק באופן שיאפשר לו לעבוד, וזה מצער במיוחד.

פרט חשוב נוסף שיש לדעת הוא שישנם מקרים ספציפיים של כתף קפואה הנגרמת ממחלות רקע כגון סכרת, בעיות בעמוד השדרה, ואפילו רקע נפשי.

איך מקבלים הכרה באובדן כושר עבודה בגין כתף קפואה?

כאשר פונים אל חברת ביטוח בבקשה להכיר במצב של אובדן כושר עבודה בגין כתף קפואה, יש להראות את הדרך הטיפולית שעברתם על מנת לטפל בה, ולמרות זאת כל מאמציכם לא הועילו. לדוגמא: במידה ופניתם למרפאת כאב, יש לצרף את כל המסמכים הרלוונטים, והאם אכן יש שיפור ברמת הכאב או לא, ומה הומלץ לכם לעשות בהמשך. מטופלים רבים מגיעים למצב של נטילת קנביס רפואי כמוצא אחרון, אשר מעיד יותר מכל כי כל דרך אחרת לא הצליחה. בנוסף לכך, יש צורך בחוות דעת מקצועית ומקיפה של רופא מומחה לתחום אשר יקבע מה מידת ההגבלה על התנועה של הכתף כיום, ומה נבצר מכם לעשות עקב כך. זכרו כי סביר להניח שחברת הביטוח תבקש מכם להתייצב לועדה רפואית שם יבחן אתכם רופא מטעמה, אך עורך הדין יכול לייצג אתכם ולדאוג שכל זכויותיכם נשמרות במהלכה.

האם כתף קפואה יכולה להפוך להיות מצב קבוע?

בהחלט ייתכן. בהתאם למצבו הבריאותי של אדם, מצב הכתף הקפואה עשוי להימשך גם שנים ארוכות חרף מאמצי פיזיותרפיה וטיפולים נוספים, וזאת מאחר ולכתף הקפואה יש רקע דלקתי כרוני, רקע של מחלה קשה, או רקע אחר שמונע את החלמתה. במקרה כזה, חוות דעת של מומחה המציג עדויות כי שכבת הרקמה שצמחה סביב ועל המפרק לא פוחתת וממשיכה לגדול, יכולה לעזור על מנת לזכות בפיצוי על אובדן כושר העבודה בגין הכתף הקפואה אשר אינה נכנסת למצב של הפשרה, ולא ידוע אם אי פעם תעשה זאת.

 

 

המקרה של שאול 

שאול, בן 56, נאלץ לעבור ניתוח לתיקון פריצת דיסק. לאחר הניתוח קיבל הוראה לנוח ולהימנע מפעילות ככל הניתן. במשך שלושה חודשים נח שאול בביתו ונהנה מסיוע בני משפחתו בכל דבר ודבר. פריצת הדיסק אמנם החלימה וגבו שוב לא כאב, אך למרבה ההפתעה הוא החל לסבול מכאבים חריפים באיזור הכתף שהקרינו לאורך כל ידו הימנית עד כי לא יכול היה להניע אותה או להיעזר בה. לאחר ביקור אצל רופא הוא אובחן כסובל מכתף קפואה. במשך חצי שנה המתין שאול שמצב הכתף ישתפר, הוא כבר ניצל את כל ימי החופשה שהיו לו מעבודתו והיעדרותו בשל הניתוח ולאחר מכן בשל הכתף הכואבת עוררה אי נוחות רבה אצל מעסיקו שביקש תשובה ברורה האם שאול חוזר לעבודתו או לא. שאול חש אי נעימות רבה אך לא יכול היה לספק תשובה. גם לאחר שישה חודשים הכתף היתה עדיין מוגבלת מאד בתנועה למרות טיפול פיזיותרפי, הידרותרפי ושיכוך דלקתיות. בצר לו פנה שאול למשרדנו על מנת שיוכל לקבל פיצוי הולם על אבדן כושר עבודה, כפי שתואר בקרן פנסיה שברשותו, כיוון שחשש שלעולם לא יוכל לחזור עוד לעבודתו. לאחר ששלחנו את שאול לרופא מומחה, הוצאנו חוות דעת מקיפה על סיכויו של שאול להחלים מן הכתף הקפואה, על ההגבלה שהיא גרמה לו בתפקוד היומיומי, על קשייו לחזור לעבודתו ולתפקד בה כהלכה, הגשנו תביעה לחברת הביטוח. חברת הביטוח דרשה לבדוק את הנושא בעצמה ושלחה את שאול לעבור ועדה רפואית. אנחנו ייצגנו אותו בועדה ודאגנו לשיקוף מלא של הסבל הרב ששאול עבר. במקביל, פנינו גם למוסד לביטוח לאומי כדי לקצוב לו אחוזי נכות. בסוף התהליך, שאול זכה להכרה על ידי חברת הביטוח שלו בשל גילו ובשל הסיכויים הנמוכים כי יחלים באופן מלא מן הפגיעה, וגם המוסד לביטוח לאומי ניאות לקצוב לו אחוזי נכות שאיפשרו לו לקבל הטבות שונות שהקלו עליו.

במידה וגם אתם סובלים מכתף קפואה, בכל שלב ובכל דרגת חומרה, חשוב להתייעץ עם המומחים. משרד עורכי הדין פייפר כהן טיפל במאות מקרים של נפגעים, ונאבק על מנת להגיע לתוצאות הטובות ביותר עבורם. גם עבורכם ניאבק על מיצוי זכויותיכם הן מול חברות הביטוח והן מול המוסד לביטוח לאומי.

 

Picture of עורך דין אייל פייפר
עורך דין אייל פייפר

בעל תואר ראשון במשפטים (LLB) משנת 2005, עורך דין מוסמך משנת 2007 וחבר בלשכת עורכי הדין. החל משנת 2000 עסק בענייני ביטוח שונים כגון: חבויות, פנסיה, חיים ורכוש, סוכן ביטוח מורשה משנת 2003. לאורך השנים צבר עו”ד פייפר בקיאות רבה ומומחיות עמוקה בהיבטים החוקיים והמשפטיים של סוגיות רפואיות. הודות לידע זה ולחשיבה יצירתית ופורצת דרך בפרשנות לחוק, מצליח עו”ד פייפר פעם אחר פעם לשכנע את בתי המשפט בצדקותו, וליצור תקדימים משפטיים שמשנים בקביעות את פני עולם הביטוח.

עו"ד פייפר כהן בפייסבוק | עו"ד פייפר כהן ביוטיוב | מייל אישי: [email protected]

הצלחות המשרד

אישור זכאות 19% נכות לתובע אשר החליק במדרגות עבודתו
ערר עבור תובע לקבלת קצבת נכות עקב מצב בריאותי
אישור זכאות לקצבת נכות עקב לופוס מול ביטוח לאומי
אישור זכאות ל100% נכות וקצבה עקב פגיעה מערכתית
אישור זכאות ל74% נכות, 100% אי כושר וקצבה קבוע
אישור זכאות 97% נכות עבור תובע החולה באמנזיה
צרו איתנו קשר בדרך שהכי נוחה לכם

051-519-3904

הסדנה 6, כפר סבא

השאירו לנו הודעה

מן העיתונות

תביעה חריגה ביחידת העילית בצה"ל: "מפקדת ב־8200 התעללה וגרמה לי לנכות נפשית"

כלכליסט | 22/10/17

התלוננו על הטרדה מינית והורחקו | המהדורה המרכזית בחדשות 12

N12 | 14/12/17

עורך דין לתביעות סיעוד - המדריך לכל מה שצריך לדעת בנושא

גלובס | 31/05/2020
לוגו 13 רשת

פרקליטים עד הבית: עונה 2 פרק 34
| חדשות 13 רשת

חדשות 13 | 31/1/2018

זקוקים לייעוץ? זמינים עבורכם גם בוואטסאפ!