לוגו משרד עו"ד פייפר כהן
לייעוץ עם עו"ד:

קצבת נכות נפגעי עבודה

אחד הדברים שיכולים לצער אותנו הינה ההבנה שאנחנו נזקקים לקצבת נכות. הרי אנחנו זוכרים את עצמנו כאנשים שמסוגלים לעשות כל דבר העולה על רוחנו, ולפתע ברגע אחד – הכל מתנפץ. אך עם כמה שנדמה שקצבת הנכות הינה דבר טריוויאלי שמגיע לכל אזרח בעל נכות כזו או אחרת – התמונה במציאות שונה לחלוטין.

זוהי פרוצדורה שיכולה לקחת תקופת זמן ארוכה מאוד, ובעיקר גובה מחיר כלכלי ונפשי גבוה מאוד במשך הזמן. אז מה ניתן לעשות בכדי לקצר את זמן התהליך? מהי בכלל קצבת נכות לנפגעי עבודה? ומהם התהליכים שצריך לעבור בדרך לקבלת קצבת הנכות? על שאלות אלו ושאר טיפים – במאמר הבא.

 

מהו התהליך בדרך לקבלת קצבת נכות?

כאשר אדם שנפגע במהלך עבודתו, ונקבעה לו דרגת נכות של 9% לפחות – הינו זכאי למענק נכות חד פעמי (נע בין 55,000 ₪ לבין 210,000₪ – תלוי בדרגת הנכות) או לקצבת נכות חודשית (בין 2,000₪ ל-4,000₪ – תלוי באחוזי הנכות שנקבעו). טיפול בתביעה לקביעה של דרגת הנכות תטופל אך ורק אם טרם הגשת התביעה הוגשה תביעה לדמי פגיעה, ולאחריה הפגיעה הנ"ל הוכרה כפגיעת עבודה.

חשוב להקפיד להגיש את התביעה תוך שנה מהיום שבו אירעה הפגיעה/מהיום שבו הביטוח הלאומי הכיר בפגיעה כפגיעת עבודה.

 

הגשת תביעה לדמי פגיעה לנפגעי עבודה

השלב הראשון בתהליך לקבלת קצבת נכות הינו הגשת תביעה לדמי פגיעה לנפגעי עבודה. כל עובד אשר מבוטח בביטוח לנפגעי עבודה ונפגע בתאונה מכל סוג שהוא במהלך עבודתו, זכאי על פי חוק להגיש תביעה על מנת לקבל דמי פגיעה מהמוסד לביטוח לאומי.

 

קבלת דמי הפגיעה

כל מבוטח בביטוח לנפגעי עבודה אשר נפגע במהלך השוטף של עבודתו, וע"פ אישור רפואי אינם כשירים לעבודה (בין אם זו אותה עבודה בה נפצע או עבודה אחרת), ייתכן כי הינו זכאי לתשלומי דמי פגיעה, בהנחה ואינם כשירים לעבוד בעקבות אותה הפגיעה. נכון לשנת 2023, לדמי הפגיעה ישנם תקרת סכום תשלום ומועד פקיעה מסוים (כ-1,200₪ ליום, עד 13 שבועות). חשוב לציין כי מדמי הפגיעה מנוכים מבעוד מועד מס הכנסה, דמי ביטוח בריאות ודמי ביטוח לאומי.

 

הגשת תביעה לגמלת נכות מעבודה

כאשר אדם קיבל את דמי הפגיעה, אך הנכות שאותה קיבל לא חולפת, ישנה אפשרות להגיש תביעה בעבור גמלת נכות מהעבודה, שאותה יקבלו דרך קצבה או מענק. בתהליך הנ"ל, תצטרכו להגיש מסמכים רפואיים רלוונטיים לפגיעה שגרמה לנכות, שלאחריו תזומנו לוועדה רפואית שתקבע את אחוזי הנכות המגיעים לכם.

 

ועדה רפואית לנכות מהעבודה

הוועדה הרפואית נועדה בכדי לקבוע את אחוזי הנכות המגיעים לכם, על פי קריטריונים שונים (רמת התפקוד הנוכחית, קשיים בתנועה, קשיים באכילה וכו'). לוועדה הרפואית הנכם זכאים לזמן עו"ד המתמחה בפציעות עבודה, אשר ידבר בשמכם. דבר חשוב שכדאי להביא לוועדה הרפואית הינם המסמכים הרפואיים שהצטברו מאז הפציעה.

כל מסמך רלוונטי עשוי לעשות את ההבדל בין אחוזי הנכות שאותם הנכם עתידים לקבל, וכמובן שלא יקרה מצב שאתם סובלים ממחלה/בעיה רפואית מסוימת בעקבות הפציעה ויחסר מסמך כלשהו שיגבה את מילותיכם. בסיום הדיון, הרופא אשר היה נוכח בוועדה יחליט על אחוזי הנכות המגיעים לכם, והאם הנכות הינה לצמיתות או שמא זמנית. בסיום הליך הוועדה הרפואית, הנכם זכאים להגיש בקשה להחזר הוצאות – כגון תחבורה, הפסד זמן עבודה וכו'.

 

מה לעשות אם הועדה הרפואית לא אישרה את קצבת הנכות?

במקרה והוועדה הרפואית החליטה שלא לאשר לכם אחוזי נכות וקבעה שאינכם זכאים לקצבת נכות – ישנה תקופה של 30 ימים שהנכם זכאים להגיש ערעור על החלטת הוועדה. תהליך הערעור יחזיר אתכם לנקודת הוועדה הרפואית, לשם תצטרכו להביא בפעם השנייה את כל המסמכים הרלוונטיים שתומכים בבקשתכם לקבלת קצבת נכות. אז איך נגדיל את הסיכויים להצלחה בפעם השנייה?

 

עורך דין המתמחה בתביעות נכות

כאשר אנו מגיעים למצב שבו הוועדה הרפואית החליטה לא לקבל את טענותינו לקבלת קצבת הנכות, יש צורך לשנות מעט את כללי המשחק – לפחות מהצד שלנו. ובכדי להגדיל את הסיכויים לקבל את הקצבה, כדאי להעסיק אדם שטיפל במאות תיקים דומים, ומכיר פרוטוקולים שונים ודרכים שבעזרתן בפעם הבאה שנתייצב אל מול הוועדה הרפואית – הסיכויים שלנו לקבל קצבת נכות יהיו גבוהים יותר באופן משמעותי.

אך אנו שוב נתקלים במשוכה – מתוך מאות עורכי הדין בישראל, את מי לבחור לתיק שלנו?

 

משרד עו"ד פייפר-כהן

משרד עורכי הדין פייפר-כהן הוקם בשנת 2007, ופועל מאז באופן נמרץ עבור האזרח הקטן. המשרד חרט על דגלו לסייע בתיקי תביעות ביטוח, תביעות סיעוד וכמובן – תביעות לקבלת קצבת נכות ואחוזי נכות. מאחר והמשרד הוותיק פועל כ-16 שנים באופן רצוף, חווה על בשרו הצלחות רבות בתיקים שנראה שהיו ללא פתרון – אך מצאו את הפרצה שדרכה ההצלחה הגיעה, ובגדול.

בנוסף, משרד עו"ד פייפר-כהן שם כנר לרגליו את ערך הליווי האישי לאורך התהליך, שלעיתים יכול לגרום לצער רב ולתחושות קשות בעקבות הימשכות ההליכים. כך שמהרגע שהחלטתם שאחד מעורכי הדין המנוסים של פייפר-כהן ייצג אתכם בוועדה הרפואית ועד להחלטת הוועדה – תקבלו יחס צמוד ותקשורת ברמה היומית בנוגע לעדכונים וחדשות על התקדמות ההליכים.

מאות ואלפי לקוחות מרוצים אשר בחרו במשרד עו"ד פייפר-כהן לייצגם בוועדה הרפואית בתביעה לקבלת קצבת נכות יצאו בתחושה שהפעם התוצאה תהיה שונה – ואכן במקרים רבים כך היה.

קצבת נכות נפגעי עבודה
קצבת נכות נפגעי עבודה

מאחר והוועדה הרפואית מסכמת את סך הפגיעות והבעיות שנוצרו לאחר הפציעה בעבודה, חשוב לבוא מוכנים לאותו היום. כל מסמך רפואי רלוונטי, מחוות דעת של רופאים על מצב התפקוד שלכם מאז התאונה ועד צילומים ובדיקות שמראות את חומרת המצב – כל מסמך כזה מחזק את טענת הפגיעה ותביעת אחוזי הנכות. חשוב לשים לב לא להביא לוועדה מסמכים רפואיים שאינם קשורים לפגיעה הספציפית הזו, כלומר פציעות שקרו לכם בעבר. הוועדה לא מתחשבת בפציעות עבר שאינן קשורות באופן ישיר לפגיעה שבגינה הגשתם את הבקשה לקבלת קצבת נכות.

בדומה לבית משפט, שבו המיוצג יכול לדבר בעצמו בבית המשפט אך הוא ממנה לעצמו עורך דין שיידבר בשמו בשפה המשפטית – כך גם בוועדה רפואית. עורך דין מנוסה ובעל וותק לתאונות עבודה יידע להסתמך על תיקי עבר שבהם טיפל, ולנסח את הבקשה בצורה הטובה ביותר אל מול אנשי הוועדה.

כאשר נקבעו אחוזי הנכות, עושים חישוב מסוים שדרכו תוכלו לדעת מהו סכום הקצבה. הקצבה המקסימלית (100% נכות) הינה 36,049₪ לחודש, וממנה מחשבים לפי אחוזי הנכות שקיבלתם. כלומר – אם קיבלתם 25% נכות, יש לעשות את החישוב של 25% מתוך 36,049₪.

את קצבת הנכות מקבלים ב-28 לחודש, ישירות לחשבון הבנק. חשוב לוודא טרם הגשת הבקשה שהגשתם את פרטי הבנק המדויקים והמעודכנים ביותר, שמא הכסף שמגיע לכם לא ייכנס לחשבונכם.

 

צפו בעו"ד אייל פייפר מסביר איך להגיש טופס בקשת תשלום קצבת נכות מול מנורה מבטחים:

Picture of עורך דין אייל פייפר
עורך דין אייל פייפר

בעל תואר ראשון במשפטים (LLB) משנת 2005, עורך דין מוסמך משנת 2007 וחבר בלשכת עורכי הדין. החל משנת 2000 עסק בענייני ביטוח שונים כגון: חבויות, פנסיה, חיים ורכוש, סוכן ביטוח מורשה משנת 2003. לאורך השנים צבר עו”ד פייפר בקיאות רבה ומומחיות עמוקה בהיבטים החוקיים והמשפטיים של סוגיות רפואיות. הודות לידע זה ולחשיבה יצירתית ופורצת דרך בפרשנות לחוק, מצליח עו”ד פייפר פעם אחר פעם לשכנע את בתי המשפט בצדקותו, וליצור תקדימים משפטיים שמשנים בקביעות את פני עולם הביטוח.

עו"ד פייפר כהן בפייסבוק | עו"ד פייפר כהן ביוטיוב | מייל אישי: [email protected]

הצלחות המשרד

אישור זכאות של 70% נכות זמנית לעובד שהחליק בעבודתו
אישור הכרה של 100% נכות וזכאות לקצבת למשך שנה
פיצוי כספי משמעותי לחולה שחפת
אישור זכאות ל57% נכות, 65% אי כושר וקצבה לשנה
ערר לביטוח לאומי עבור קצבת נכות עקב תאונה בדרך לעבודה
אישור זכאות קצבת נכות והכרה של 63%, ו-65% אי כושר
צרו איתנו קשר בדרך שהכי נוחה לכם

051-519-3904

הסדנה 6, כפר סבא

השאירו לנו הודעה

מן העיתונות

תביעה חריגה ביחידת העילית בצה"ל: "מפקדת ב־8200 התעללה וגרמה לי לנכות נפשית"

כלכליסט | 22/10/17

התלוננו על הטרדה מינית והורחקו | המהדורה המרכזית בחדשות 12

N12 | 14/12/17

עורך דין לתביעות סיעוד - המדריך לכל מה שצריך לדעת בנושא

גלובס | 31/05/2020
לוגו 13 רשת

פרקליטים עד הבית: עונה 2 פרק 34
| חדשות 13 רשת

חדשות 13 | 31/1/2018

זקוקים לייעוץ? זמינים עבורכם גם בוואטסאפ!