לוגו משרד עו"ד פייפר כהן
לייעוץ עם עו"ד:

פגע וברח עונש

תאונות פגע וברח נמנות עם החמורות בחוקי התעבורה ולמרבה הצער גם עם הקשות שבפגיעות הגוף מתאונות הדרכים. החוק מגדיר לעבירות פגע וברח עונש במתחם ענישה רחב למדי, בהתאם לחומרת הנזק וטיב העבירה, כאשר "המעניש" הוא המדינה. ומה בנוגע לנפגעים עצמם? הם יידרשו למסלול תביעה שונה לחלוטין על מנת לממש את זכאותם לפיצוי כספי.

 

מהי תאונת פגע וברח?

תאונת פגע וברח (או בשמה הנוסף: עבירת הפקרה) נחשבת לעבירה קשה וחמורה, שבה נהג היה מעורב בתאונה וקיים חשד סביר כי גרם נזק לאדם אחר ועל אף שעשה זאת, עזב את מקום התאונה מבלי להשאיר פרטים ומבלי להזעיק עזרה רפואית לנפגע. החוק קובע כי ניתן להאשים בעבירה זו גם נוסע באותו כלי רכב, אם לא הזעיק עזרה לאחר הפגיעה.

לעתים הפקרה של נהג פוגע וחוסר קיום חובתו החוקית לעצור ולהגיש עזרה לנפגע, מתרחשת בשל הרצון להתחמק מעונש וקנסות. לעתים בעקבות הלם או שוק שגרמו להם לקבל החלטה אחרת. בשני המצבים הדבר עדיין נחשב לעבירה שבגינה יוטל על פגע וברח עונש קשה וכבד.

 

פגע וברח עונש הצפוי לנהגים בעבירה זו

חומרת פגע וברח עונש תיקבע לרוב על פי חומרת הפציעה של הנפגע:

  1. שלוש שנות מאסר – לנהג שלא עצר לאחר התאונה שגרם לה, מכיוון שסבר כי לא נגרם נזק לאדם. כמובן שיוטל על פגע וברח עונש גם במקרה כזה, שכן אותו נהג היה אמור להביא בחשבון את האפשרות הסבירה לגרימת נזק.
  2. שבע שנות מאסר – לנהג שידע כי גרם נזק לאדם אחר, אך בכל זאת לא עצר וברח ממקום התאונה.
  3. 14 שנות מאסר – לנהג שגרם לנזק ממשי וחמור לאדם שנפגע, או שגרם להריגתו.

על תאונת פגע וברח ניתן לקבל עונשים נוספים מלבד שנות מאסר: מאסר על תנאי, קנס כספי, פסילת רישיון נהיגה או פיסלת רישיון על תנאי). כדי להפחית פגע וברח עונש כדי להתייעץ עם עורך דין לתעבורה.

 

מה נדרש מצד הנהג כדי למנוע תאונת פגע וברח?

  • לעצור את הרכב במקום התאונה ולא להזיזו
  • לדאוג לבטיחות הנפגע ולוודא כי אין עוד נפגעים. לאחר מכן עליו להעניק עזרה ראשונה לנפגע על פי יכולתו.
  • על הנהג להזעיק עזרה ראשונה (אמבולנס, משטרה ומכבי אש בהתאם לנסיבות).
  • למסור את פרטיו למשטרה או לנציג מטעמו – במקום התרחשות התאונה
  • על הנהג לפנות לתחנת המשטרה ולדווח על האירוע במלואו, למסור את עדותו ולספק את פרטיו המלאים.
פגע וברח עונש
פגע וברח עונש

אפשרויות העומדות בפני נפגעים בתאונות פגע וברח

פגיעה גופנית שנותרת ללא מענה בזמן אמת עלולה להגיע עד כדי סכנת חיים. לא בכדי גורמות לעתים תאונות פגע וברח גם למותו של אדם ומותירות את המשפחה כואבת ושבורת לב. כמובן שגם פגיעה חמורה עשויה לחולל משבר של ממש מבחינה משפחתית, כלכלית, בריאותית ותעסוקתית.

אדם שנותר פגוע מתאונת דרכים עשוי להיוותר עם נכות צמיתה, אובדן כושר עבודה, מצב סיעודי ואף סיבוכים רפואיים שאין להם פתרון או מרפא. לאור אלה, עליהם למצות את זכויותיהם בחוק ברמה הרפואית והביטוחית.

 

הגורם המפצה בגין נזקי גוף מתאונות פגע וברח

בתאונות דרכים שאינן פגע וברח, הנפגעים יקבלו את פרטי הנהג הפוגע ויכולים כעת לתבוע את חברת הביטוח שמבטחת את פוליסת ביטוח החובה של הרכב שגרם לתאונה. ביטוח חובה מכסה את נזקי הגוף והנפש של הנוסעים ברכב, של הולכי רגל ושל רוכבי האופניים. במקרה של תאונות פגע וברח, אין רכב שניתן לתבוע את ביטוח החובה שלו ולכן פונים לקרן הממשלתית "קרנית".

קרנית היא קרן ממשלתית הפועלת למימוש חוק הפיצויים של נפגעי תאונות הדרכים. היא מפצה את הנפגעים שלא יכולים לתבוע מהמבטח את הפיצויים על הנזק וסבל שנגרם להם במצבים של העדר ביטוח חובה, ביטוח שאיננו מתאים לסוג הרכב או סוג הנהג הפוגע וגם כאשר זהות המבטחת אינה ידועה. אחת הסיבות הבולטות שבעקבותיהן ניתן לפנות לקרן לעזרה היא לאחר התרחשות של תאונות פגע וברח.

 

הליך התביעה מול תאגיד קרנית

כמו בכל תביעה אחרת, גם בתאונות פגע וברח נדרש הנפגע להראות כי הפגיעה שלו התרחשה מתאונה המוגדרת כ"פגע וברח", כך שלא ניתן היה לאתר או לזהות ממנה את פרטי הנהג הפוגע ואת חברת ביטוח החובה שלו.

הוכחות אלה נובעות מהראיות שקיימות למקרה וביניהן תמונות ממקום התאונה, עדים למקרה, תיעוד רפואי שהתקבל מהפניה לטיפול רפואי לאחר התאונה וקבלת אישור משטרה לאחר שהנפגע הגיש תלונה בגין התאונה. חשוב מאוד שיימצא בכתב תיעוד להשתלשלות האירועים המכיל את סוג וצבע הרכב, מספר לוחית הרישוי ואפילו חזות הנהג אם ניתן היה אפשר לדלות את פרטים אלה.

 

ליווי משפטי לנפגעי עבירות פגע וברח

כמובן שסכום הפיצויים צפוי להקל משמעותית בהתמודדות עם נזק וסבל שנגרמו בעקבות התאונה ולספק שמירה טובה ככל האפשר על רמת החיים שקדמו לתאונה. עורך דין מומחה בדיני נזיקין יוכל גם לממש את זכויותיו של הנפגע מול גורמים מפצים נוספים ככל וקיימים, כמו פוליסות ביטוח פרטיות, פוליסות סיעוד, ניתוחים, נכות כללית ועוד.

משרד עורכי הדין פייפר כהן המתמחה בנזקי גוף, תאונות דרכים וזכויות רפואיות מעניק ללקוחותיו מעטפת משפטית מקצועית ובלתי מתפשרת, למיצוי זכויותיהם מול כל הגורמים המפצים. הידע המקצועי והניסיון של המשרד יסייעו לכם להגיע לסכומי פיצוי ראויים ומכובדים, תוך ניהול הליך משפטי יעיל וממצה.

עורך דין מומחה בדיני נזיקין ומיומן מאוד במיוחד בליווי נפגעים מתאונות הדרכים, יוכל לסייע להליכי התביעה בכל שלב, לכוון אתכם, לשלוח בשמכם את תביעת הביטוח לתאגיד קרנית ואף להעניק ייצוג משפטי הולם כאשר קרנית מסרבת לפצות מכל סיבה שהיא, או שטוענת לסכומי פיצוי שאינם הולמים בפועל את היקף הפגיעה וחומרתה.

ניתן לקבל פיצויים כספיים מהתאונה בעקבות נזק וסבל נפשי או גופני, המתבטא בנכות, כאבים, אובדן כושר עבודה ויכולת ההשתכרות, קבלת ימי מחלה, הוצאות רפואיות וטראומה נפשית.

לא ניתן להעריך לחלוטין את השווי הכספי של כאב או נכות שנגרמו לאדם הסובל מנזקי גוף, אך החקיקה קובעת את הסכום המקסימלי בחלק מראשי הנזק ואילו הפסיקה קובעת דרכי חישוב לראשי נזק אחרים. 

לכן על מנת לקבוע את סכום הפיצויים המדויק לתאונה שחוויתם, יש צורך לעבור סדרה של בדיקות של מומחים שיעריכו את המצב. 

במקרים של אובדן שכר, הוצאות רפואיות וקבלת ימי מחלה, ניתן לדעת מה יהיה סכום הפיצויים מאחר והוא יפצה על הנזק הכספי שנגרם. לרוב, בהצגת אישור על הוצאות רפואיות, הפיצויים יהיו החזר על ההוצאות וכך גם החזר על ימי העבודה שנגרמו בעקבות התאונה.

יש להעביר את כל המסמכים המתעדים את התאונה (פנייה לטיפול רפואי, אישור משטרה) ואת הנזקים הרפואיים ממנה יחד עם כתב התביעה. ייתכן שתתקבל דרישה להשלים מסמכים חסרים. אם התביעה נדחתה, ניתן יהיה להיעזר במומחה רפואי לקביעת היקף הנזק הרפואי וחומרתו כתוצאה מהתאונה ולתבוע בבית המשפט באמצעות עורך דין.

רוצה לחזור לחלק ספציפי בעמוד?

עו"ד פייפר כהן בפייסבוק | עו"ד פייפר כהן ביוטיוב | מייל אישי: [email protected]

זקוקים לייעוץ? זמינים עבורכם גם בוואטסאפ!