לוגו משרד עו"ד פייפר כהן
לייעוץ עם עו"ד:

כיצד מחושבים הפיצויים בגין תאונת דרכים?

עברתם תאונת דרכים? קודם כל טוב לדעת שאתם בריאים ושלמים. עם זאת, במידה ותהיו מעוניינים להגיש תביעה לחברת הביטוח או למוסד לביטוח לאומי בגין נזקים גופניים שנגרמו לכם עקב התאונה, חשוב שתדעו שלא קיים 'מחירון פגיעות' עקב תאונה שממנו פשוט ניתן לגזור את סכום הפיצויים המגיע לכם. הן חברות הביטוח והן המוסד לביטוח לאומי בודקים כל מקרה לגופו, ומחשבים את גובה הפיצוי, הקצבאות או המענקים על פי מספר קריטריונים חשובים:

  • גובה השכר – אחד הקריטריונים החשובים לחישוב גובה הפיצויים הינו גובה השכר שקיבלתם לפני התאונה. הסיבה לכך היא כדי להבין מהו הנזק הכלכלי שנגרם לכם עקב אי יכולתכם להשתכר באופן זמני או קבוע לאחר התאונה מסיבות מובנות של פציעה, שיקום והשלכות מתמשכות כפי שקורה בפגיעות קשות כדוגמת פגיעת ראש.
  • השפעת הפגיעה על חייכם – כיצד נראים החיים שלכם אחרי התאונה? כל אדם עשוי לחוות תאונה בדרכים שונות לגמרי, בעוד האחד מתאושש במהרה וחוזר לעבודה ולחייו הרגילים, אדם אחר עשוי לשקוע בדכאון, לחוות פוסט טראומה, לסבול מכאבים כרוניים או לחוות ירידה בדימוי העצמי עקב צלקות שנשארו לו או פחד לחזור ולעלות על הכביש, וכמו כן גם חוסר יכולת לתפקד ולחזור לעבוד. לכן גובה הפיצוי נקבע במידה מרובה גם על פי האפקט שיש לתאונה על החיים שלכם.
  • היקף הנזק הגופני והנפשי שנגרם לכם – מה היתה רמת הפגיעה הגופנית והנפשית שחוויתם עקב התאונה? האם נזקקתם לאשפוז, לשיקום, לפיזיותרפיה, לתרופות, לעזרים רפואיים שונים, ומה מצבכם כיום? האם נותרתם עם מגבלות, האם ירדה יכולתכם לעבוד, האם עדיין הינכם זקוקים לתרופות, לטיפולים שונים, לניתוחים משקמים ועוד. דעו שאפילו על צלקת שנגרמה מתאונת הדרכים ניתן לקבל פיצוי במידה והיא פוגעת בכם אסתטית או כואבת ורגישה.

כיצד מחושב גובה הפיצוי?

חברת הביטוח תבחן את הפוליסה שעליה אתם חתומים כדי לבדוק מה התחיבויותיה כלפיכם, תוודא שעמדתם בתנאים ולא הפרתם אותם, ששילמתם את הפרמייה כסידרה ושהפוליסה תקפה. לאחר מכן תתבקשו להתייצב לועדה רפואית שתבחן את מצבכם כיום ( או שתעיין במסמכים, במידה ואתם מאושפזים או ללא יכולת להגיע לועדה ) כאשר היא אינה מחוייבת להתחשב באחוזי הנכות שנקבעו לכם על ידי הביטוח הלאומי, אם נקבעו לכם כאלה. לאחר דין ודברים תסכם הועדה את מסקנותיה ותעניק לכם פיצויים בסכום שלא יעלה על המצויין בפוליסה שעליה חתמתם.

המוסד לביטוח לאומי יזמן אתכם לועדה רפואית מטעמו שם ייבחנו כל ההיבטים הרפואיים והנפשיים שלכם והנזקים שנגרמו לכם עקב תאונת הדרכים ולאחר שרופאי הועדה יערכו התייעצות, הם יודיעו כמה אחוזי נכות הוחלט לקצוב לכם. על פי אחוזי הנכות ייקבע האם מגיע לכם תשלום חד פעמי, קצבה או כל דבר אחר. בנוסף, המוסד לביטוח לאומי מעניק גם הטבות והקלות למי שעומד בקריטריונים כמו לדוגמה הקלות בתשלומי מסים, הנחות בתחבורה ציבורית, תו נכה, סיוע תעסוקתי וקבוצות תמיכה.

 

נתונים מתוך ספר המבחנים הרפואיים של המוסד לביטוח לאומי 

בטבלה זו תוכלו לראות דוגמאות לנזקים נפוצים אשר מאפיינים תאונות דרכים כגון פגיעות ראש, צוואר, גב וגפיים, וכמו כן גם פוסט טראומה לאחר תאונה  ואחוזי הנכות הנקבעים להם, אולם חשוב להדגיש כי אחוזי הנכות אמנם מתבססים על טבלה זו, אך בפועל משקפים גם את גובה השכר שלכם, הנזק שנגרם לתפקוד היומיומי שלכם, ועוד גורמים נוספים אשר משפיעים על קביעת אחוזי הנכות הסופיים:

סוג הפגיעה אחוזי נכות
גב – הגבלת התנועות בעמוד השדרה המתני SPINE LUMBAR בצורה קשה 30%
חזה  – פציעת שרירי בית החזה בצורה קשה 20%
קשיון במרפק יד ימין 30%
 SACROILIACAYSIS או תזוזה של מחצית האגן עם נזק בפרק
והפרעות סטטיות או הפרעות בהליכה
25%
מפרק הירך במצב נד 70%

במידה וגם אתם נפגעתם בתאונת דרכים ומעוניינים לדעת כמה פיצויים מגיעים לכם, פנו אל המומחים! משרד עורכי הדין פייפר כהן טיפל בהצלחה במאות מקרים של תאונות דרכים ופעל כדי להבטיח ללקוחותיו את התוצאות הטובות ביותר האפשריות תוך מאבק למיצוי זכויות מול חברות הביטוח והמוסד לביטוח לאומי. אנו נאבק גם עבורכם כדי שתוכלו להחלים, להשתקם ולחזור לחיים מלאים ללא דאגה כלכלית.

יש מקרים שבהם ניתן לשער זאת, אולם חשוב לזכור כי כל מקרה של תאונת דרכים הינו לגופו. חברת הביטוח לדוגמא, לא תיתן למבוטח סכום העולה על זה שנחתם בפוליסה, והמוסד לביטוח לאומי יקבע את גובה הקצבאות או התשלומים החד פעמיים על פי אחוזי הנכות שנקבעו לכם. הקריטריונים העיקריים לקביעת גובה הסכום לפיצוי הינם גובה השכר לפני התאונה, השפעת התאונה על חייכם, כלומר, האם נפגע התפקוד היומיומי וכושר העבודה שלכם ועוד, הטיפול שעברתם או תצטרכו לעבור, היקף הפגיעה בגופכם ונפשכם וכדומה.

זה נכון חלקית, אם כי חשוב לזכור שכל אדם אשר נפגע בתאונת הדרכים חווה זאת קצת אחרת. רקדן שאיבד את יכולתו לרקוד יקבל סכום לפיצויים ההולם את הנזק שנגרם לו שלא יהיה זהה לרופא לדוגמא, שהפגיעות ברגליו לא מונעות ממנו להמשיך להתפרנס ממקצועו. כל מקרה הינו לגופו, ועל מנת למצות את הזכויות שלכם ולהגיע לתוצאות הטובות ביותר עליכם לפנות לאיש מקצוע מיומן ומנוסה כעורך דין. משרד עורכי הדין פייפר כהן טיפל בהצלחה במאות מקרים של תאונות דרכים ויסייע גם לכם למצות את הזכויות שלכם כנפגעים. 

לכל נפגע תאונות דרכים יש זכויות. חברות הביטוח והמוסד לביטוח לאומי אמורות להעניק לכל נפגע פיצוי על פגיעות נפש וגוף, אובדן ימי עבודה, כיסוי הוצאות על טיפולים וכדומה. אולם הדרך לקבלת הפיצוי המקסימלי שמגיע לכם אינה כה פשוטה. מסיבה זו רצוי ומומלץ לפנות למומחים. משרד עורכי הדין פייפר כהן טיפלו בהצלחה במאות מקרים של תאונות דרכים, וסייעו גם לכם להגיע לתוצאות הטובות ביותר ולמצות את הזכויות שלכם כנפגעי תאונות דכים. 

במידה ועברתם תאונת דרכים, חשוב להעזר במומחים. משרד עורכי הדין פייפר כהן טיפל בהצלחה במאות מקרים של נפגעי תאונות דרכים, נאבק למען מימוש הזכויות שלהם הן מול חברות הביטוח השונות והן מול המוסד לביטוח לאומי על מנת לאפשר להם להתאושש ולהחלים ללא דאגות כלכליות.

כמה כסף מקבלים בתאונת דרכים
כמה כסף מקבלים בתאונת דרכים
Picture of עורך דין אייל פייפר
עורך דין אייל פייפר

בעל תואר ראשון במשפטים (LLB) משנת 2005, עורך דין מוסמך משנת 2007 וחבר בלשכת עורכי הדין. החל משנת 2000 עסק בענייני ביטוח שונים כגון: חבויות, פנסיה, חיים ורכוש, סוכן ביטוח מורשה משנת 2003. לאורך השנים צבר עו”ד פייפר בקיאות רבה ומומחיות עמוקה בהיבטים החוקיים והמשפטיים של סוגיות רפואיות. הודות לידע זה ולחשיבה יצירתית ופורצת דרך בפרשנות לחוק, מצליח עו”ד פייפר פעם אחר פעם לשכנע את בתי המשפט בצדקותו, וליצור תקדימים משפטיים שמשנים בקביעות את פני עולם הביטוח.

עו"ד פייפר כהן בפייסבוק | עו"ד פייפר כהן ביוטיוב | מייל אישי: [email protected]

הצלחות המשרד

אישור זכאות קצבת נכות והכרה של 63%, ו-65% אי כושר
ערר עבור תובעת לקבלת קצבת נכות הסובלת מפיברומיאלגיה
הגדלת זכאות ל25% נכות, תובע שעבר תאונת עבודה בעבר
אישור זכאות ל74% נכות, 100% אי כושר וקצבה קבוע
ערר לביטוח לאומי עבור קצבת נכות עקב תאונה בדרך לעבודה
אישור זכאות ל70% נכות, 100% אי כושר וקצבה קבוע
צרו איתנו קשר בדרך שהכי נוחה לכם

051-519-3904

הסדנה 6, כפר סבא

השאירו לנו הודעה

מן העיתונות

תביעה חריגה ביחידת העילית בצה"ל: "מפקדת ב־8200 התעללה וגרמה לי לנכות נפשית"

כלכליסט | 22/10/17

התלוננו על הטרדה מינית והורחקו | המהדורה המרכזית בחדשות 12

N12 | 14/12/17

עורך דין לתביעות סיעוד - המדריך לכל מה שצריך לדעת בנושא

גלובס | 31/05/2020
לוגו 13 רשת

פרקליטים עד הבית: עונה 2 פרק 34
| חדשות 13 רשת

חדשות 13 | 31/1/2018

זקוקים לייעוץ? זמינים עבורכם גם בוואטסאפ!