לוגו משרד עו"ד פייפר כהן
לייעוץ עם עו"ד:

האם פוסט טראומה כתוצאה מפיגוע מוכרת מהמדינה? 

פוסט טראומה הינה סוג של הפרעת חרדה אשר נגרמת עקב חוויה טראומטית או חשיפה לאירוע טראומטי קשה כמו אירוע קרב, פיגוע, התקפת טילים וכדומה. פוסט טראומה מלווה בתחושות של חרדה עמוקה, תחושות פחד וחוסר אונים, דריכות מתמדת ועוררות גבוה כמו גם, זיכרונות פולשניים של האירוע הטראומטי. במאמר זה נדון בשאלה האם פוסט טראומה כתוצאה מפיגוע מוכרת על ידי המדינה.

 

אבחנה מאוחרת לפגיעה הנפשית

חשיפה לאירועי טרור ומלחמה טומנת בחובה פוטנציאל טראומטי עבור אלו הנחשפים אליהם. רבים הנחשפים לאירועים טראומטיים כמו, פציעה או חשיפה לפיגוע או פגיעה של טיל בבית עשויים, מלבד החרדה בעת הפגיעה, לפתח תגובות נפשיות חריפות עד כדי פוסט טראומה. האבחנה לרוב מתבצעת רק בשלב מאוחר כאשר הסביבה מבחינה בשינויים הנפשיים של הנפגע.

חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה הוא החוק העיקרי אשר מקנה לאזרחים נפגעי פעולות איבה זכויות סוציאליות. על מנת להיות זכאים לתמלוגים מכוח החוק, יש צורך שיוכח הקשר הסיבתי בין הפגיעה לבין פעולת האיבה. יש לציין שחוק התגמולים אינו עוסק במפורש בפגיעות נפשית אך הוא מפנה לחוק הנכים אשר מכיר בפגיעות נפשיות לרבות פוסט טראומה.

 

פוסט טראומה כתוצאה מפיגוע – הכרה ע"י ביטוח לאומי

כאשר אדם נפגע באופן פיזי בפיגוע, ההכרה על ידי המדינה פשוטה יותר מכיוון שעובדי אגף האיבה והשיקום בביטוח לאומי יוצרים קשר עם בתי החולים על מנת להתחיל את מיצוי הזכויות כאשר הנפגעים עוד מאושפזים. כאשר מדובר בפוסט טראומה לרוב יש צורך שהנפגע הוא שייצור קשר עם ביטוח לאומי על מנת למלא בקשה להכרה כנפגע איבה.

 

טיפול נפשי ללא צורך בהכרה – פוסט טראומה כתוצאה מפיגוע

נפגעי פוסט טראומה יכולים לקבל ליווי של טיפול נפשי לאחר הפגיעה גם מבלי שיוכרו על ידי הרשות המאשרת וביטוח לאומי כנפגעי פעולת איבה. ניתן לקבל טיפול פרטני / משפחתי / קבוצתי מאת מרפאות בריאות הנפש, מרכזי החוסן כמו גם, עמותות שונות הפרוסות ברחבי הארץ. ביטוח לאומי מפעיל גם קו סיוע ייעודי לנפגעי פוסט טראומה וחרדה בו ניתן לקבל ליווי רגשי בטלפון.

 

זכויות לאחר קבלת ההכרה

מי שהוכר על ידי ביטוח לאומי כנפגע פעולת איבה עקב פוסט טראומה זכאי לקצבה או מענק בהתאם לדרגת הנכות שנקבעה עבור. ההכרה בנכות המזכה יכולה להיות לתקופה זמנית או לצמיתות על פי החלטת הוועדה הרפואית ובהתאם למצב הנפשי והתסמינים של התובע. מלבד הקצבה, ביטוח לאומי מממן את הטיפול הנפשי והוצאות נוספות הקשורות לפגיעה לרבות נסיעות תרופות ועוד.

הביטוח הלאומי אף הקים ומתקצב מועדונים חברתיים / שיקומיים לנפגעי פעולות איבה במספר ערים מרכזיות על מנת לספק לנפגעים מקום בטוח להיפגש ולקבל מענה חברתי, טיפולי ומקצועי.

 

פוסט טראומה מנפילת טילים

ניתן לקבל הכרה מהמדינה בפוסט טראומה גם מחשיפה מרובה לאזעקות וטילים גם כאשר הטיל לא נפל ספציפית בקרבה לנפגע. ביטוח לאומי מאפשר בבקשה להכרה כנפגע פעולות איבה לסמן בטופס חשיפה מרובה. גם במקרים אלו יש צורך להתייצב בפני וועדה רפואית על מנת שזו תבחן את דרגת הנכות הנפשית של התובע לקראת קבלת מענק או קצבה חודשית.

 

סיכום פוסט טראומה כתוצאה מפיגוע – הכרה

לסיכום, במאמר זה עסקנו בנושא של פוסט טראומה בעקבות פיגוע ואם זו מוכרת על ידי המדינה. כפי שציינו, ניתן לקבל טיפוליים נפשיים על חשבון המדינה גם ללא הכרה רשמית כנפגע פעולות איבה. מלבד זאת כאשר אדם נפגע מפוסט טראומה עקב פיגוע הוא יכול להיות מוכר על ידי המדינה במידה והרשות המאשרת במשרד הביטחון אישרה את האירוע.

פוסט טראומה כתוצאה מפיגוע

רוצה לחזור לחלק ספציפי בעמוד?

עו"ד פייפר כהן בפייסבוק | עו"ד פייפר כהן ביוטיוב | מייל אישי: [email protected]

הצלחות המשרד

אישור זכאות לקצבת נכות עקב לופוס מול ביטוח לאומי
אישור זכאות ל75% נכות, 65% אי כושר וקצבה קבועה
ערר מול ביטוח לאומי שאושר עבור זכאות לאובדן כושר עבודה
ערר עבור תובעת לקבלת קצבת נכות הסובלת מפיברומיאלגיה
הגדלת זכאות ל25% נכות, תובע שעבר תאונת עבודה בעבר
ערר עבור תובע לקבלת קצבת נכות עקב מצב בריאותי

זקוקים לייעוץ? זמינים עבורכם גם בוואטסאפ!