לוגו משרד עו"ד פייפר כהן
לייעוץ עם עו"ד:

זעזוע מוח מתאונת דרכים שהיא תאונת עבודה

 

זעזוע מוח מתאונת דרכים שהיא תאונת עבודה – זעזוע מוח מהווה פגיעה שגרתית בפגיעות הראש.

 

לא אחת נוכל לראות מקרים של זעזוע מוח בהם תובע שנפגע תאונת עבודה או תאונת דרכים, איבד את ההכרה או לחלופין ספג חבטה כלשהיא בראש שגרמה לו לכאבי ראש, בחילות, הקאות, או אפילו הרגשה מוזרה של כאבים בכל הגוף. אם נקפיד על בצוע הכללים לפי ההמלצות הבאות אנו עשויים לקצר את זמן ההכרה וקבלת הכספים בעת הגשת התביעה לנכות מעבודה, או נוכל להגדיל את הפיצוי למי שנפגע בתאונת דרכים.

על מה צריך לשים את הלב שקורת פגיעה של זעזוע מוח בתאונת דרכים או תאונת עבודה, ואיך נוכל לפעול מול חברת הביטוח למי שנפגע בתאונת דרכים, או מול הביטוח הלאומי בעת הגשת התביעה לנכות מעבודה?

 

כלל ראשון: פגיעה של זעזוע מוח חייבת להיות מתועדת ורשומה במועד סמוך לתאונה. לא אחת נתקלתי בתאונות דרכים או תאונות דרכים שהיא תאונת עבודה, בהם המבוטח לא הקפיד על תיעוד של זעזוע מוח באופן מיידי, מה שהקשה על ההכרה בתאונה וקשירת הקשר הסיבתי לתאונה.

זכור לי מקרה של מבוטח שקיבל לום בראש. הקרה אירע בעבודה, דבר שאמור להיות מוכר כתאונת עבודה . כמובן שהתאונה הוכרה כתאונת עבודה, אולם באף מקום לא נרשם כי אירע למבוטח כתוצאה מהפגיעה בעבודה זעזוע מוח, דבר שהקשה על ביטוח לאומי להכיר במקרה של זעזוע מוח עקב תאונת עבודה.

 

זעזוע מוח מתאונת דרכים שהיא תאונת עבודה
זעזוע מוח מתאונת דרכים שהיא תאונת עבודה

 

בסופו של דבר המקרה הוכר כתאונת עבודה עם פגיעה בראש וזעזוע מוח בשל איזה שהוא מסמך שנרשם בו זעזוע מוח על ידי רופא המשפחה. גם אם מדובר בתאונת דרכים ואנו מעוניינים לתבוע פיצוי למי שנפגע בתאונת דרכים, לא אחת נתקלתי במקרים רבים שעצם התיעוד בסמוך לאירוע עזר למבוטחים רבים להגיע לפיצוי בתאונת הדרכים של 10%. לכן הכלל הראשון בזעזוע מוח הוא רישום מיידי ובסמוך לאירוע.

 

כלל שני: שקורת פגיעה של זעזוע מוח עולה שאלה מה הפיצוי שאוכל לקבל בין אם המקרה הוא תאונת עבודה או תאונת דרכים.

יש להבחין כמובן אם הפגיעה היא זעזוע מוח קל או זעזוע מוח חמור. ברור שככל שזעזוע המוח חמור יותר, כך הסיכוי לקבל פיצוי גבוה יותר. יש לשים לב שפגיעה של זעזוע מוח בתאונה- תאונת דרכים או תאונת עבודה תוספת משקל גבוה מאוד ועשויה להיות שווה לא מעט אחוזי נכות לתובעים.

זכור לי מקרה של פגיעת זעזוע מוח קלה בה המבוטח נפל לאחור במדרגות, והתוצאה הייתה שחברת הביטוח פסקה לו על רקע פגיעת זעזוע המוח הקלה 24% . הפגיעה אופיינה בכאבי ראש, בעיות זכרון וריכוז שגרמו לו להפסיק לעבוד בעבודה בה עבד שנים רבות. המבוטח התלונן במסוך למועד הפגיעה בדוח חדר המיון על הרגשה של בחילה, במשך חודשים ארוכים לאחר הפגיעה סבל מבחילות ללא הסבר, דבר שהיה מתועד בתיקו הרפואי.

ללא קשר לתופעת הבחילות, התיק זכה ל24%. זכור לי מקרה אחר של אישה שנפגעה בתאונת דרכים, זכתה לפיצוי של 10% על רקע פגיעת זעזוע מוח. העניין של האישה היה רק תיעוד על זעזוע מוח וסדרת ביקורים וטיפולים על מנת לטפל בבעייה שנגרמה מזעזוע המוח.

בתיק לא היו הרבה מימצאים מלבד הבקורים שלה בקופת חולים, ומומחה של בית המשפט שבדק אותה קבע שהיא זכאית לפיצוי בתאונת הדרכים של 10% על רקע של זעזוע מוח קל. עוד עניין שיש לשים לב אליו הוא רישום והגדרה של זעזוע המוח- אם אפשר לבקש מרופא המטפל להגדיר את אופן הפגיעה של זעזוע המוח ולרשום את חומרת הפגיעה .

אם הרופא המטפל יסכים לתעד את חומרת הפגיעה, הדבר יעזור בתביעה שתוגש לביטוח לאומי בתביעה לזעזוע מוח על רקע תאונת עבודה או לחברת הביטוח בתיק תאונת הדרכים על רקע זעזוע מוח.

 

כלל שלישי: מעקבים וטיפול בפגיעה.

לא מספיק להתלונן על פגיעה של זעזוע מוח אלא חשוב לבצע מעקבים שוטפים אצל הרופאים המטפלים. זכור לי של מקרה של מורה שנפגעה בעבודה מכדור בראש שקיבלה במהלך העבודה מאחד התלמידים. החיים של אותה מורה התשנו מקצה לקצה מאז אותו, הרבה התקפי בחילות, כאבי ראש קשים שנראו ככאבי ראש מקבצים.

אולם מלבד הפניות לרופא המטפל שהם דבר חשוב, היה חסר בתיק תיעוד רב ומעקבים על התלונות. הטיפולים הראשוניים אותם ביצע המורה היו שנה וארבעה חודשים לאחר התאונה. הוועדות הרפואיות של ביטוח לאומי שהתבקשו לדון במקרה האם הייתה כאן פגיעה של זעזוע מוח בעבודה שמציקה נכות, התקשו להחליט חודשים ארוכים.

 

בסופו של דבר המורה זכתה בהכרה על זעזוע מוח ונכות בשיעור של 20% על רקע של פגיעת ראש בעבודה עם זעזוע מוח קל.

אם היה תיעוד ומעקבים שוטפים זמן ההכרה היה קצר יותר. לכן חשוב להיות מטופלים ולבצע את המעקבים השוטפים לצורך בסוס הנזק. לסכום ראינו איך להתנהג שיש פגיעה של זעזוע מוח קל או קשה, על מה לשים את הדגשים . שיהיה בהצלחה בתביעה – עורך דין תאונות דרכים אייל פייפר .

רוצה לחזור לחלק ספציפי בעמוד?

עו"ד פייפר כהן בפייסבוק | עו"ד פייפר כהן ביוטיוב | מייל אישי: [email protected]

הצלחות המשרד

אישור זכאות קצבת נכות והכרה של 63%, ו-65% אי כושר
אישור זכאות לקצבת נכות עקב לופוס מול ביטוח לאומי
אישור זכאות של 70% נכות זמנית לעובד שהחליק בעבודתו
אישור זכאות ל74% נכות, 65% אי כושר וקצבה קבועה
ערר עבור תובע לקבלת קצבת נכות עקב מצב בריאותי
אישור זכאות 19% נכות לתובע אשר החליק במדרגות עבודתו

זקוקים לייעוץ? זמינים עבורכם גם בוואטסאפ!