לוגו משרד עו"ד פייפר כהן
לייעוץ עם עו"ד:

פנסיית נכות תקציבית

החוק בישראל מחייב כל עובד ומעסיק להפריש אחוז מסוים לפנסיה. לעובדי מדינה ישנה תוכנית פנסיונית ייחודית הנקראת פנסיה תקציבית. מטרתה של הפרשה זו הינה להיות רשת הבטיחות של העובד לתקופת הפרישה שלו. אך, מה קורה במצב שהעובד נאלץ לפרוש בטרם הגיעו לגיל הפרישה וזאת בשל מצבו הרפואי? לצורך כך קיים סעיף בפנסיה התקציבית המאפשר קבלת פנסיית נכות תקציבית בשל נכות רפואית.

מה חשוב לדעת על פנסיית נכות תקציבית? ומי זכאי לקבלה?

 

משרדנו אינו מעניק שירותים בנושאי נכות תקציבית – מוגש כמידע לציבור בלבד

מהי פנסיה תקציבית?

עד שנת 2002, כל עובד בשירות המדינה היה מצורף באופן אוטומטי לפנסיה התקציבית. מדובר על תוכנית פנסיונית משתלמת מאוד אשר תוקצבה מתקציב המדינה. מגנון הצבירה בפנסיה זו הינו שונה מהמנגנון המוכר בפנסיות הרגילות. במקום לצבור כל חודש סכום כסף שיורד משכר העובד וסכום כסף אשר יורד מהמעסיק, העובד צובר זכויות.

בכל שנה כעובד מדינה העובד צובר 2% עד לסכום של 70% לכל היותר. בעת הפרישה, מחושבת הפנסיה של העובד בהתאם לאחוז שצבר מתוך גובה הרכיבים הנחשבים לפנסיה של המשכורת של העובד ביום פרישתו.

 

מהי פנסיית נכות תקציבית?

בכדי להגן על זכויותיהם של עובדים אשר איבדו את יכולתם להתפרנס עוד בטרם הגיעו לגיל פרישה ובכדי לאפשר להם לכלכל את משפחתם בכבוד נוצר סעיף בפנסיה התקציבית אשר מגדיר מצבים בהם אדם שנפגעה יכולתו לעבוד יהיה זכאי לקבל פנסיה מוקדמת הנקראת פנסיית נכות תקציבית. בפועל היא מחושבת באופן דומה לפנסיה הרגילה, אך ניתנת בגיל המוקדם יותר מגיל הפרישה של אותו עובד.

פורשי בריאות

ישנה הגדרה ברורה לעובדים אשר מוגדרים בתור פורשי בריאות בהתאם לחוק הגמלאות, ויכולים לקבל פנסיית נכות תקציבית. עליהם לעמוד במספר תנאים הקשורים בוותק העבודה בשירות המדינה וכן בקבלת אחוזי נכות ממשרד הבריאות.

  1. במקרה של עובד שפוטר בשל מצבו הרפואי בתום 5 שנות עבודה בשירות המדינה ובמידה ודרגת הנכות שנקבעה לו עומדת על 25% או יותר. (לפי סעיף 15 (2) של חוק הגמלאות).
  2. במקרה של עובד שפוטר בשל מצבו הרפואי וזאת בתום 10 או יותר שנים בשירות המדינה, יהיה זכאי לקבל קצבת גמלאות. (לפי סעיף 15 (3) לחוק הגמלאות).

 

ההליך שנדרש לצורך קבלת קצבת פנסיית נכות תקציבית

בכדי לקבלה קצבה בדבר פרישה בריאותית, יש לעמוד בתנאים המוגדרים בחוק כמו גם לעבור את ההליך הדרוש לצורך כך. מדובר בהליך ארוך ובירוקרטי מאוד לעיתים יכול ליפול על אלמנטים בירוקרטיים בלבד. ראשית, כדי להתחיל את ההליך יש להגיע לשלב של מיצוי כמעט מלא של ימי המחלה של העובד. רק במקרה בו העובד הראה כי הוא קרוב למיצוי ימי המחלה שלו, הוא יהיה זכאי לעבור לשלב הוועדה הרפואית של משרד הבריאות.

לאורך כל התהליך חשוב לזכור, לצורך קבלת פנסיית נכות תקציבית עליכם להוכיח כי אינכם יכולים לבצע את עבודתכם או כל עבודה המתאימה להשכלתכם וליכולת שלכם. בפועל המשמעות היא, שאם אינכם יכולים לעבוד בתור מורה, אך יכולים לעבוד בתור מזכירה, הוועדות עשויות שלא לאשר.

 

הרופא התעסוקתי

מעבר לדרישה של מיצוי ימי המחלה, כשמגישים תביעה לפנסיית נכות אובדן כושר עבודה, צריך להביא אישור מרופא תעסוקתי כי לא כשירים לעבוד. המעסיק שלכם הינו הגורם שעתיד להעביר את התיק שלכם לוועדה הרפואית של משרד הבריאות ובכדי שיוכל לבצע הליך זה עליכם להגיש לו את האישור של הרופא התעסוקתי אשר מעיד כי אינכם כשירים להמשיך לעבוד.

יש לקחת בחשבון שהרופא התעסוקתי של קופת חולים שבודק אתכם עשוי בהרבה מקרים שלא לאשר לכם אובדן כושר עבודה מלא מסיבות שונות. על כן, מאוד חשוב להגיע לפגישה עם הרופא התעסוקתי מוכנים, כשבידכם קיימים כלל המסמכים הנדרשים.

השלב של הרופא התעסוקתי הינו קריטי להמשך התהליך. במידה והרופא לא יקבל את הרושם כי אינכם יכולים להמשיך לעבוד, הוא לא ימליץ על הוצאתכם לפרישה ולכן המעסיק שלכם לא יעביר אתכם לוועדה הרפואית. חשוב להגיע מוכנים מאוד לפגישה זו.

 

אילו מסמכים עלי להציג לרופא התעסוקתי?

תפקידו של הרופא התעסוקתי הוא לבדוק את המידע הרפואי אשר תציגו ולעיתים גם לבצע לכם בדיקה רפואית. בדרך כלל, הרופא התעסוקתי אינו מתמחה בתחום הרפואי הספציפי שרלוונטי לכם ואינו מכיר לעומק את כלל המחלות הקיימות בעולם. לכן, המטרה שלכם היא לספק לו את כלל המידע אשר דרוש לו כדי לקבוע כי אינכם כשירים להמשיך לעבוד.

לצורך כך עליכם להגיש סיכומי אשפוז, סיכומי ביקור אצל רופאים מומחים, תוצאות של בדיקות רלוונטיות, טיפולים ותרופות שאתם נדרשים לקחת. חשוב שתוודאו כי הרופאים אשר מטפלים בכם מפרטים את כלל הבעיות הרפואיות הקיימות ואת ההשלכות שלהן על יכולת התפקוד היומיומית שלכם.

 

וועדה רפואית של משרד הבריאות

השלב הבא בתהליך הינו שלב הוועדה של משרד הבריאות. לעומת וועדות רפואיות אחרות, הוועדה של משרד הבריאות אינה נותנות נכות חלקית. בשונה מתביעת אובדן כושר עבודה בקרנות פנסיה, הוועדות של משרד הבריאות יוציאו לפנסיית נכות רק עובד שזכאי לאובדן כושר עבודה מלא.

עם זאת, לוועדות של משרד הבריאות ישנה סמכות לקבוע נכות זמנית מלאה. לכן במקרה בו המצב הרפואי אשר גורם לנכות הינו זמני, הוועדה יכולה לאשר פנסיית נכות זמנית. דוגמאות למקרים כאלו הינם: ניתוח קשה, טיפולים במחלת הסרטן או מצב נפשי שעתיד לחלוף. במקרה של נכות זמנית, בתום התקופה שתוגדר העובד יידרש לחזור לעבוד.

 

מיקסום אחוזי הנכות הרפואית

על מנת להיות זכאי לקבל פנסיית נכות תקציבית צריך שתקבע לכם לפחות 50% נכות רפואית. במקרים מסוימים המחלה או הפגיעה שממנה סובל העובד מספיקה לצורך הגעה לרף של 50% נכות. אך, במקרים בהם המחלה הספציפית הינה מספיקה יש צורך למקסם את אחוזי הנכות וזאת באמצעות הצגת כלל הבעיות הרפואיות, הסיבוכים וההפרעות אשר אינן מאפשרות לכם להמשיך לעבוד.

 

משרדנו אינו מעניק שירותים בנושאי נכות תקציבית – מוגש כמידע לציבור בלבד

פנסיית נכות תקציבית
פנסיית נכות תקציבית

באופן כללי התשובה הינה לא, במידה ולא הגעתם לאחוזי נכות של 50%, אינכם זכאיים לפנסיית נכות תקציבית. זו הינה הסיבה שכה חשוב למקסם את אחוזי הנכות ולוודא כי כלל המחלות והפרעות שאתם חשים מוצגות מתיק שלכם.

בהחלט כן, בכל וועדה רפואית שתיגשו אליה אתם זכאים למלווה בדמות של קרוב משפחה, חבר מתורגמן או עורך דין. מעבר לכך, מומלץ מאוד להגיע עם עורך דין המתמחה בתחום פנסיית הנכות התקציביות וזאת כדי לשמור על זכויותיכם ולאפשר הגדלה של הסיכויים לקבלת אחוזי הנכות הדרושים.

כן, במקרים רבים בהן הוועדה החליטה על מתן אחוזי נכות שאינם מספקים או שאינכם זכאיים לקבלת פנסיית נכות תקציבית. הגשת ערער שינתה גרמה לשינוי של ההחלטה ולקבלת הבקשה של העובד.

בדרך כלל מי שמקבל פנסיית נכות תקציבית עשוי להיות זכאי גם לקצבאות נכות שונות מהביטוח הלאומי. מומלץ לבדוק את כל ערוצי הביטוח הקיימים וזאת כדי למקסמם את הפיצוי שמגיע לכם. עם זאת, חשוב לשים לב למצבים בהם פיצוי או קצבה מגורם אחד תגרור קיזוז של חלק מהקצבה או הפיצוי מגורם אחר.

עורך דין אייל פייפר
עורך דין אייל פייפר

בעל תואר ראשון במשפטים (LLB) משנת 2005, עורך דין מוסמך משנת 2007 וחבר בלשכת עורכי הדין. החל משנת 2000 עסק בענייני ביטוח שונים כגון: חבויות, פנסיה, חיים ורכוש, סוכן ביטוח מורשה משנת 2003. לאורך השנים צבר עו”ד פייפר בקיאות רבה ומומחיות עמוקה בהיבטים החוקיים והמשפטיים של סוגיות רפואיות. הודות לידע זה ולחשיבה יצירתית ופורצת דרך בפרשנות לחוק, מצליח עו”ד פייפר פעם אחר פעם לשכנע את בתי המשפט בצדקותו, וליצור תקדימים משפטיים שמשנים בקביעות את פני עולם הביטוח.

עו"ד פייפר כהן בפייסבוק | עו"ד פייפר כהן ביוטיוב | מייל אישי: [email protected]

הצלחות המשרד

אישור זכאות ל75% נכות, 65% אי כושר וקצבה קבועה
אישור זכאות לקצבת נכות עקב לופוס מול ביטוח לאומי
אישור זכאות לקצבת נכות שנתית של 75,000 ש"ח
החלטת הוועדה בגין נכות רפואית
הגדלת זכאות ל25% נכות, תובע שעבר תאונת עבודה בעבר
פיצוי כספי משמעותי לחולה שחפת
צרו איתנו קשר בדרך שהכי נוחה לכם

051-519-3904

הסדנה 6, כפר סבא

השאירו לנו הודעה

מן העיתונות

תביעה חריגה ביחידת העילית בצה"ל: "מפקדת ב־8200 התעללה וגרמה לי לנכות נפשית"

כלכליסט | 22/10/17

התלוננו על הטרדה מינית והורחקו | המהדורה המרכזית בחדשות 12

N12 | 14/12/17

עורך דין לתביעות סיעוד - המדריך לכל מה שצריך לדעת בנושא

גלובס | 31/05/2020
לוגו 13 רשת

פרקליטים עד הבית: עונה 2 פרק 34
| חדשות 13 רשת

חדשות 13 | 31/1/2018

זקוקים לייעוץ? זמינים עבורכם גם בוואטסאפ!