לוגו משרד עו"ד פייפר כהן
לייעוץ עם עו"ד:

מי זכאי לקבל פטור ממס הכנסה בגין נכות כללית?

תנאי זכאות

אנשים שנקבעה להם נכות בשיעורים שיפורטו בהמשך עשויים לקבל פטור ממס הכנסה על הכנסה מיגיעה אישית והכנסה שלא מיגיעה אישית.

אם הזכאות החלה לפני שנת המס הנוכחית אפשר לבקש החזרי מס עד 6 שנים אחורה.

מי שלא נקבעו להם אחוזי הנכות שמזכים בפטור יכולים לפנות לוועדה רפואית של מס הכנסה.

כל אדם העובד בישראל משלם מס הכנסה בהתאם להכנסותיו. הכסף שנאסף על ידי המדינה חוזר בסופו של דבר לאזרחים באמצעות שירותים שונים, פיתוח והגנה. אולם, במקרים מסוימים מגיע לעובד פטור ממס הכנסה וזאת במטרה להקל עליו את המעמסה הכלכלית שהנכות גורמת לו.

שתי הדרכים לקבל פטור מלא ממס הכנסה הינן אחוזי נכות גבוהים של 90% ומעלה בגין מספר בעיות בריאותיות, או נכות כללית של 100%. ספר הנכויות של המוסד לביטוח הלאומי מפרט שורה של נכויות, מגבלות, מומים ומחלות אשר בהינתן תנאים מסוימים זכאי הסובל מהן להגיש תביעה לפטור ממס הכנסה לביטוח לאומי. 

במידה וועדה רפואית של המוסד לביטוח לאומי קבעה לך 90% נכות ומעלה, חשוב שתהיה מודע לזכויותיך אלו כיוון שפטור ממס הכנסה יכול להגדיל את רמת ההכנסה החודשית שלך ובכך להקל משמעותית על הקשיים הכלכליים שנגרמו לך עקב הנכות.

נכות של 100% ומעלה יכולה להיקבע כתוצאה מסוכרת לא מאוזנת ומסכנת חיים, מחלות לב קשות, מחלות ריאה עם סיבוכים, קטיעות גפיים, עיוורון ועוד שורה ארוכה של מוגבלויות, וניתן גם לצרף מספר בעיות רפואיות פיזיות ונפשיות לכלל מצטבר של 90% אשר יביאו אתכם אל הסף המתאים להגשת בקשת הפטור.

 

פטור ממס הכנסה קבוע או זמני – איך זה נקבע?

אדם שלקה בסרטן באשכים נשאל על ידי ועדת הפטור ממס ההכנסה האם הוא עובר כרגע טיפולים. כשענה בחיוב, הופחתו אחוזי הנכות שלו ל – 20%, רחוק מאד מפטור ממס הכנסה. במקרה זה ניתן היה להגיש את הנפגע לסדרה מקיפה של בדיקות שהיו מראות באופן חד משמעי כי מצבו הבריאותי הורע לצמיתות ולכן הוא זכאי לפטור.

תביעה לפטור ממס הכנסה לחולי לב

חולי לב עשויים לקבל פטור זמני לאחר התקף לב.

תכנון תיק התביעה משמעותי מאד למיצוי הזכויות מול המוסד לביטוח לאומי וקבלת פטור ממס הכנסה מלא לצמיתות, מאחר שבתום תקופת הנכות הזמנית לא יהיה זכאי התובע לקבל פטור על מס הכנסה עקב מחלת לב בנכות קבועה.

 

 

מטרת הפטור ממס ההכנסה

במרבית המקרים נכות או מחלה קשה גורמות לפגיעה קשה ביכולתו של אדם להתפרנס ולכלכל את משפחתו. לא פעם פגיעה זו מתרחשת דווקא באמצע החיים וגורמת לשינוי משמעותי באורח חייו של האדם ומשפחתו. נוסף לירידה המשמעותיות בהכנסות אליהן היתה המשפחה מורגלת, עשויות להיות הוצאות גבוהות הקשורות בהתאמת הבית לאדם החולה, הענקת טיפולים מיוחדים, רכישת תרופות שאינן בסל התרופות ועוד.

על מנת להקל את העומס הכלכלי וגם לעודד אנשים עם נכות לצאת לעבוד בעבודה המותאמת למצבם הבריאותי ניתן במקרים מוגדרים פטור ממס הכנסה על ההכנסות מיגיעה אישית ושלא מיגיעה אישית.

מי זכאי לקבל פטור ממס הכנסה?

סוכרת - תביעה לפטור ממס הכנסה קראו על – סוכרת ואובדן כושר עבודה.

 

החוקים

הנכות הרפואית צריכה להיות מוגדרת לפי אחד מהחוקים הבאים –

 1. חוק הביטוח הלאומי (פגיעה בעבודה, נכות כללית, ילד נכה או פגיעה במהלך התנדבות).
 2. חוק הנכים (תגמולים ושיקום) (נכי צה"ל).
 3. חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה (נפגעי פעולות איבה).
 4. חוק נכי המלחמה בנאצים (נכי המלחמה בנאצים).
 5. חוק נכי רדיפות הנאצים (ניצולי שואה המקבלים תגמול ממשרד האוצר).
 6. חוק לפיצוי נפגעי גזזת (נפגעי גזזת).

אחוזי הנכות

הזכאות לפטור ניתנת רק מאחוזי נכות מסוימים.

 1. עבור חוק הנכים וחוק התגמולים לנפגעי פעולת איבה –
  1. במקרה של 100% נכות שניתנה על ליקוי או מחלה אחת.
  2. 90% נכות בחישוב משוקלל של מספר ליקויים, כשסכום כלל הליקויים בחישוב רגיל חייב להגיע לכל הפחות ל-100%.
 2. עבור שאר החוקים –
  1. במקרה של 90% נכות לפחות על ליקוי בודד.
  2. במקרה של 90% נכות לפחות עבור מספר ליקויים משוקללים וזאת כשלפחות אחד הליקויים עומד על 40%.

חשוב לשים לב כי הגדרות אלו נכנסו לתקוף ב-15.11.21, לפני כן התקנות קבעו כי הפטור ניתן לפי קביעת נכות של אותם חוקים ובתנאים הבאים –

 1. 100% נכות על ליקוי יחיד.
 2. 90% נכות לפחות בחישוב משוקלל של מספר ליקויים יחד.

נכות רפואית זמנית תאושר ל – 185 ימים ומעלה.

אילו מחלות עשויות להעניק פטור ממס הכנסה?

על פי הביטוח הלאומי לא די ללקות במחלה מסויימת על מנת לקבל פטור ממס ההכנסה באופן אוטומטי. המוסד לביטוח לאומי בודק וחוקר כל מקרה לגופו ובוחן את מידת השפעתה של המחלה על יכולת ההשתכרות של האדם, על מידת עצמאותו ובאופן כללי על חייו. כמו כן, ישנם מקרים שבהם צירוף של כמה מחלות וליקויים יחדיו הופכות אותו למוגבל ולאו דווקא כל אחת מהן בנפרד. לכן חשוב כל כך לפנות לאנשי מקצוע המומחים בתחשיבי הביטוח הלאומי כדי לדעת למה אתם זכאים על פי המקרה הפרטי שלכם. למרות זאת, ישנן מספר מחלות אשר אופייני להן כי רבים מן הסובלים מהן יהיו זכאים בסופו של דבר לפטור ממס ההכנסה:

סרטן

מחלת הסרטן משפיעה באופן שונה על החולים, על המצב הבריאותי שלהם ועל היכולת שלהם לעבוד. גם במהלך שלבי הטיפול השונים במחלה ישנן תנודות ביכולת התפקוד של החולה, לדוגמה בעת קבלת טיפול כימותרפי או ביולוגי בהן החולה נדרש להגיע באופן תכוף לבית החולים. כמו כן, גם תופעות הלוואי של הטיפול עשויות להשפיע על מצבו של החולה. לכן, מעבר לסוג המחלה ישנה משמעות רבה לשלב הטיפולי בו האדם נמצא לצורך הגדרת אחוזי הנכות המגיעים לו.

סוכרת

עד לפני מספר שנים מחלת הסוכרת וסיבוכים שנבעו ממנה הובילו לקביעת נכות בגובה של 65%. תוספת של סיבוכים נוספים או מחלות רקע נוספות יכלו באופן מהיר להעלות את דרגת הנכות עד ל-90% ולאפשר את קבלת הפטור ממס הכנסה. עם זאת, כיום שונו החוקים וההגדרות ובכדי לקבל פטור ממס הכנסה על בסיס סוכרת בלבד יש צורך להוכיח פגיעה משמעותית וסיבוכים משמעותיים. כמו כן, ישנה משמעות לטיפול שניתן ולתלות באינסולין.

איך מגדילים את הסיכוי לקבלת פטור

בכדי לקבל את הפטור יש לעמוד בתנאים שהוגדרו בחוק. על כן, יש צורך לנסות ולהגדיל את אחוזי הנכות אשר הוועדה הרפואית נותנת ושהוועדה של הביטוח הלאומי תאשר. לצורך כך חשוב מאוד להציג את כל הליקויים והמחלות אשר אתם סובלים מהן, בין אם מדובר על סיבוכים של מחלה אחת או מספר מחלות בלתי קשורות. כמו כן, חשוב מאוד לבצע את כלל הבדיקות המקיפות ביותר שניתן וזאת כדי להעניק לוועדה תיק מלא עם כל המידע הרפואי.

מומלץ מאוד להתייעץ עם עורך דין המתמחה בתחום וזאת כדי לקבל ייעוץ ומידע אודות מסמכים ובדיקות שכדאי לעשות, הדרכה לוועדה רפואית וסיוע בהתמודדות עם הבירוקרטיה, וזאת על מנת להימנע מדחייה או עיכוב בדיון בבקשה שלכם בשל טפסים חסרים.  תקרת הפטור משתנה לאורך השנים והיא תלויה בסוג ההכנסה שלכם. במקרה בו מדובר על שכר מיגיעה אישית ישנן מספר אפשרויות –

 • מי שנכותו נקבעה לפי חוק הנכים או חוק התגמולים למשך יותר משנה, התקרה להכנסה שנתית הינה 628,800 ₪.
 • בשאר במקרים בהן הנכות נקבע ליותר משנה, מדובר על 409,200 ₪.
 • במקרה שהנכות נקבעה לתקופה של 185 עד 364 ימים, תקרת הפטור עומדת על 75,360 ₪ הכנסה שנתית.

במקרה של הכנסה מיגיעה אישית ושלא מיגיעה אישית, תקרת הפטור עומדת 75,360 ₪. אולי גם יעניין אתכם: מחלות ופטור ממס הכנסה.

מה סיכוייך לקבל פטור ממס הכנסה
מה סיכוייך לקבל פטור ממס הכנסה?

במקרים בהם הבקשה הוגשה לפני 1.12.21, או שהתקבל הפטור לפני נובמבר 2021, ובמידה ומגיש הבקשה עומד בתנאים הדרושים הפטור ימשיך. וזאת כל עוד מבקש הפטור עומד בתנאי הזכאות הקודמים.

כן, את הפטור ניתן לקבל רטרואקטיבית לתקופה של עד 6 שנים משנת המס בה התקבל הפטור וזאת בתנאי שגם לאורך אותן שנים מבקש הפטור עמד בתנאים הדרושים. לצורך קבלת ההחזר יש להגיש בקשת החזר מס לרשות המיסים באופן ייעודי.

הכנסה מיגיעה עצמית הינה כל הכנסה אשר עובד מקבל על עבודתו. לדוגמה: מדובר על משכורת, הכנסה מעסק, קצבה שמשולמת על ידי מעסיק קודם או מקופת גמל, קצבת אובדן כושר כבודה, דמי אבטלה, גמלה על שמירת הריון, דמי לידה, תשלום על ימי מילואים ועוד. ואילו הכנסות שלא מיגעה אישית הינן הכנסות נלוות כמו: קבלת שכר דירה, רווח משוק ההון וכו'.

במקרה של פטור בחלק מימי שנת המס, החישוב נעשה לפי היחס של מספר ימי הנכות שנקבעו לבין 365. כדוגמה אם נקבעו באותה שנה 292 ימי נכות, ההחזר יתבצע על 292/365 שזה 0.8 מהשנה. חשוב לשים לב כי אם נקבעו 365 ימי פטור והם נחלקים בין שתי שנות מס, בכל שנת מס תקבלו פטור חלקי.

עורך דין אייל פייפר
עורך דין אייל פייפר

בעל תואר ראשון במשפטים (LLB) משנת 2005, עורך דין מוסמך משנת 2007 וחבר בלשכת עורכי הדין. החל משנת 2000 עסק בענייני ביטוח שונים כגון: חבויות, פנסיה, חיים ורכוש, סוכן ביטוח מורשה משנת 2003. לאורך השנים צבר עו”ד פייפר בקיאות רבה ומומחיות עמוקה בהיבטים החוקיים והמשפטיים של סוגיות רפואיות. הודות לידע זה ולחשיבה יצירתית ופורצת דרך בפרשנות לחוק, מצליח עו”ד פייפר פעם אחר פעם לשכנע את בתי המשפט בצדקותו, וליצור תקדימים משפטיים שמשנים בקביעות את פני עולם הביטוח.

הצלחות המשרד

אישור זכאות של 70% נכות זמנית לעובד שהחליק בעבודתו
אישור זכאות 32% נכות לתובע שהחליק בעבודה ושבר רגל
אישור זכאות לקבלת 75% נכות וקצבה למשך שנתיים
אישור זכאות 100% נכות עבור תובע החולה בשחפת וסוכרת
ערר לביטוח לאומי עבור קצבת נכות עקב תאונה בדרך לעבודה
אישור זכאות של 19% נכות עקב פגיעה ברגל במהלך עבודה
צרו איתנו קשר בדרך שהכי נוחה לכם

051-519-3904

הסדנה 6, כפר סבא

השאירו לנו הודעה

מן העיתונות

תביעה חריגה ביחידת העילית בצה"ל: "מפקדת ב־8200 התעללה וגרמה לי לנכות נפשית"

כלכליסט | 22/10/17

התלוננו על הטרדה מינית והורחקו | המהדורה המרכזית בחדשות 12

N12 | 14/12/17

עורך דין לתביעות סיעוד - המדריך לכל מה שצריך לדעת בנושא

גלובס | 31/05/2020
לוגו 13 רשת

פרקליטים עד הבית: עונה 2 פרק 34
| חדשות 13 רשת

חדשות 13 | 31/1/2018

זקוקים לייעוץ? זמינים עבורכם גם בוואטסאפ!