לוגו משרד עו"ד פייפר כהן
לייעוץ עם עו"ד:

תאונת דרכים-עבודה ואובדן כושר לאחר פגיעה בעמוד השדרה

במאמר זה עורך דין אייל פייפר ינסה לעשות קצת סדר בהליך תביעת תאונת דרכים הובילה לאובדן כושר עבודה והכרה בתאונת עבודה עם אחוזי נכות מול ביטוח לאומי. ביום בהיר, שטוף שמש, בחודשי האביב השמחים, לקראת חג הפסח ההולך וקרב, יצא נאור ממקום עבודתו בשטחים בדרך לביתו. נאור אוהב את מקום העבודה ועוד לפני שחזר לביתו, לפני שהגיע לאוטו, העדיף ללכת ולשמוע את גלי הים, להתחבר עם השקט. איך אמר לנו הבן של נאור, המצב היה של לפני הסערה.

לא, הים לא היה סוער חלילה, דווקא באותו יום בהיר, הגלים של הים היו שקטים, קולות הציפורים נשמעו מרחוק, רוח קלילה לטפה את נאור, אחרי 20 דקות של רגיעה החליט נאור להיכנס לאוטו ולנסוע לעוד יום עם אשתו, הילדים עם הנכדים בינתיים.

כמה דקות לאחר תחילת הנסיעה התחילה הסערה.

 

הסערה הייתה "סערת צונאמי", סערה בה הגלים ניסו לשטוף את נאור.

רכב שנסע במהירות הגיח ממולו של נאור נאור לא היה לאן לברוח. שהוא תיאר את התאונה, הוא אמר: "ראיתי לפני את מלאך המוות"… עוד שנייה אני כבר בעולם הבא, ובמצב כזה באות אליך הרבה מחשבות, מחשבות על איך היו החיים שלי, מה לא עשיתי טוב.

 

למזלו של נאור, הוא הצליח להסיט את ההגה קצת ימינה, וחיו נצלו.

זה מה שנאור זוכר מהתאונה הקשה אותה. מכאן מתחיל הספור שלנו, ספור עם הרבה נקודות אור חיוביות, שמחה וגם ברכת הגומל.

 

אמנם חיו של נאור נצלו, אך ראשו נפגע בצורה קשה מאוד, שעה שרכבו התהפך, עצמותיו נפגעו בצורה קשה מאוד, הגב נפגע בצורה לא פשוטה, מה שגרם לו לשתוקים ברגליים וישיבה ממושכת על כיסא גלגלים, מכאן ברור שהשקום של נאור הולך להיות חודשים ארוכים, ומישהו צריך לשלם על זה.

תאונת דרכים-עבודה ואובדן כושר לאחר פגיעה בעמוד השדרה
תאונת דרכים-עבודה ואובדן כושר לאחר פגיעה בעמוד השדרה

תאונת דרכים מול ביטוח לאומי

בנו של נאור נזכר במה שסבא שלו סיפר לו שהיה ילד על איך מערכות הצדק עובדות דווקא בימים קשים אלו, תמיד סבו ז"ל אמר לו לסמון, הבן של נאור, שתצטרך את הרשויות ואת ביטוח לאומי, הוא עשוי לאמלל אותך, ולבטח תצטער על היום הזה.

ביטוח לאומי יעשה את הכל כדי למרר את החיים ולעכב לאבא את התשלומים שמגיעים לך לאחר תאונת העבודה בייחוד אם מדובר בפנסיית נכות מול אובדן כושר עבודה.

 

סימון זכר מסבא ז"ל עוד משפט יפה, נשמות טובות תמיד דואגות לך.

אחרי היום הקשה הגיע סמון הביתה ונכנס לצ'אטים בקבוצות של וואצאפ של נפגעי תאונות דרכים, ושם הוא שאל מה עליי לעשות, הדעות היו חלוקות בין האנשים, אלו שלא רצו לחסוך בכסף אמרו לו- קח איש מקצוע שיחסוך לך את הזמן בטפול בתאונות עבודה, ואלו שאוהבים את המחיר הזול ואת השירות המצמצם אמרו לך למי שהכי זול.

 

אם כי היום בחוק כולם משלמים אותו דבר לעורך דין תאונות דרכים.

יום למחרת, מורי, אשתו של סמון, העלתה את אחותה, ואחותה אמרה להם "סימון, יקירי, תעשה לי טובה, אל תפרק לנו את המשפחה, אנו אוהבים את נאור, אנו רוצים שקט, שלווה ולהציל את נאור ולשקם אותו.

 

אנו רוצים רק להתעסק בשיקום שלו, בוא נעבור את זה ביחד עם איש מקצוע מומחה, ולכן תביא לנו עורך דין שיביא לנו שקט, ויסגור את הפינות מול ביטוח לאומי בתביעת תאונת עבודה, מול תביעת אובדן כושר העבודה.

סימון היה בקונפליקט קשה מאוד עם עצמו, אבא לימד אותי לחסוך, אז אם אני צריך עכשיו לקחת מישהו טוב יעלה לי הרבה כסף.

 

עורך דין תאונות דרכים – מה היתרון

עורך דין תאונות דרכים, או עורך דין טוב לתביעות תאונות עבודה לא יעלה לנו המון. מה אני עושה? אני צריך לקחת הצעות מחיר,

אבא, אני אוהב אותך, מה הייתי עושה? אבא, תכוון אותי?

 

אחרי שראיין כמה עורכי דין מכל הסוגים משרדים קטנים,הגיעה סמון למסקנה, לוקחים מישהו מומחה ולא סתם מומחה, מומחה כזה שיחסוך לכל המשפחה שלנו זמן, כי המטרה שלנו היא לעסוק רק בשיקום אל אבא.

 

אם נתעסק רק בשיקום של אבא, הראש יהיה שקט. מה שנקרא, השקט שאחרי הסערה, בה חייו של אבא נצלו לנו.

מכאן אחרי שהמשפחה החליטה שצריך לחסוך בזמן ולפנות את הראש רק לשקום של נאור.

 

שנאור מגיע לבית החולים רואים כמה נזקים שצריך לטפל בהם:

פגיעה בעצם החזה (סטרנום),

פגיעה בעצם השכמה (סקפולה),

ייתכן פגיעה באיברי הבטן.

 

כמו שאנו יודעים פגיעות בצלעות לא נעימות כלל. רמת הכאבים שהם גורמים לחולה עשויות להיות חוויה לא נעימה בכלל.

אם אנו מסתכלים על פגיעה בעצם השכמה(סקפולה)- פגיעה כזאת עשויה לגרום לנזק גדול, לחלבה בריאות, לפגיעה בחזה, אולי אפילו לנזקים במקלעת הבריאכיאלית, ולפעמים לא עלינו גם פגיעה בכלי הדם הגדולים.

 

בדיקות רפואיות

לכן שנאור מגיעה לבית החולים צריך לבדוק האם קיימת לו פגיעה וקושי בנשימה, האם קיים לו קושי בשיעול, או בכלל האם קיימת לו פקקת של כלי הנשימה.

לדעת הרופאים שבדקו את נאור עשויה להיות מהמכות שחטף פגיעה בעצם השכמה, פגיעה בסקופולה.

 

לכן הומלץ בעניין זה להכניס את נאור לטיפול של פיזיותרפיה שקומית על מנת לשקם את הנזק שנגרם לו.

עניין אחר שרצו לבדוק הרפאים הוא נזק שנקרא fail chest  , מה שנקרא שברים קדמים בבית החזה. הנזק לא נעים בכלל, ולכן הרופאים שלחו את נאור לצילום בית חזה. הצילום אבחן שבר בבית החזה. כמובן ששבר כזה ניתן לאבחון בעזרת ct בית חזה, או m.r.i  . הומלץ בעניין זה לבצע אוורור וניזוק הפרשות.

 

עוד היה צריך לשלול פגיעה באיברי הבטן- פגיעה כזו מאופיינת בפגיעה בצלעות התחתונות 7-12. פגיעה כזו עלולה לפגוע בטחול, בכבד, בכליות. ולכן נאור נשלח לבצע בדיקת אולטרסאונד.

הצלעות היו סנונית קטנה מאוד מהחוויה הלא נעימה אותה עבר נאור. מאחר והייתה בפנינו פגיעת ראש וחשד לדימום מוחי, כעת הרופאים צרכים לראות מה לעשות עם עניין זה.

 

על מנת לבצע את האבחון האם קיים דימום מוחי, נשאל נאור שאלות ובהם מה מידת כאבי הראש מהם הוא סובל? או שמא הוא בכלל לא סובל מכאבי ראש כלל, האם יש לו חולשה בצד אחד של הגוף? מה מידת ההקאות אותם חווה נאור לאחר התאונה?

 

(בימיו הראשונים שלאחר התאונה נאור חווה מספר פעמים הקאות ), מה גם שהיה קושי בהזזת הצוואר ?

בית החולי רצה לבצע בדיקה פשוטה על מנת לאבחן את הדימום המוחי. בדיקה שנקראת בדיקת ct אולם המשפחה התעקשה מיידת לבצע לו בדיקת m.r.i  בלי שום פשרות אחרות.

 

ואכן בית החולים הסכים לנוכח הפגיעה לבצע בדיקת m.r.i  שם נראו דימומים בראש.

הטיפול שהוחלט עליו היה טיפול מיידי של הורדת לחץ הדם. לא היה צורך במקרה זה לבצע פעילות מיוחדת של ניקוז מתני או חדרי, או ניתוח שנועד לעצור את הדימום.

 

סימון, מירי, כל המשפחה העלו פתאום חיוך רחב על פניהם. את בעיית הדימום המוחי אפשר לפתור בקלות. לא צריך לעת עתה טיפולים מרכבים לעצור את הדימום המוחי כמו ניקוז מתני או חדרי, או ניתוח מידי שנועד לעצור את הדימום.

כעת עלתה שאלה מעניינת אחרת מה עושים עם הפגיעה של נאור בעניין הפגיעה בתסמינים הקוגניטיביים.

 

הרי בין היתר התלונות של נאור שהופיעו היו תלונות של ריכוז, זיכרון, היה צורך לבצע אבחון האם קיימת בעיית חוסר התמצאות, או בכלל האם קיימת חזרה על השאלות פעם אחר פעם .

בכלל, עניין שאולי נראה שולי לרופאים אחרי התאונה הקשה וכל הסבוכים הלא נעימים אותם עבר נאור הייתה בעיית פוסט טראומה מורכבת. הלילות של נאור היו לא נעימים בכלל, מלא סיוטים בלילות, חלומות זוועה לא נעימים בכלל והיה ברור שצריך למצוא לזה טיפול על מנת להקל על סבלו הקשה.

 

עוד עניין שהמשפחה רצתה לשלול האם קיים נזק לחוט השדרה. כמו שהמשפחה הבינה, לחוט השדרה יש תפקיד לקשר בין המוח לבין מערכת העצבים ההיקפית שמגיעה אל איברי הגוף השונים. בכלל, המוח בדרך זו מבצע את העבודה שלו לשלוח פקודות שמורים לאיברים לתפקד.

פגיעה מסוג כזה עשויה להיות לא נעימה בכלל, שכן פגיעה בחוט השדרה עלולה לגרום לשיתוק הרגליים או מרכז הגוף, וברור שהיקף השתוק משתנה בהתאם לפגיעה.

 

סימון סיפר שחברים ספרו לו לא אחת על כך שפגיעה בעמוד שדרה הרבה רופאים לא מצליחים לזהות אותה, ואם היו מזהים אותה הטפול שהיה ניתן לחולה היה טוב יותר.

אכן אבחנה לנאור פגיעה בחוט השדרה.

אחרי שעברנו את הפתיח וענינו על שאלות רבות שקשורות לדרכי הטיפול הרפואי, נשארה השאלה שהכי מעניינת איך היו ההישגים של נאור מול ביטוח לאומי?  מול חברת הביטוח?

 

ראשית כמו שענינו בהרבה תאונות עבודה, המטרה הראשונית בתביעות לתאונות עבודה היא להכיר בכמה שיותר איברים נפגעים ולהתמודד עם המצב כמה שאפשר.

 

אכן, המקרה של נאור ועצם ההכרה בתביעת תאונת העבודה גרמו לכך שעניינו הוכר כתאונת עבודה רב חבלתית בה נפגעו איברים רבים, בין יתר, האיברים שהוכרו כאיברים שנפגעו בתאונת עבודה היו אלה:

צלעות שבורות,

פוסט טראומה,

פגיעת ראש,

פגיעה בצוואר,

פגיעה בגב,

פגיעה בחוט השדרה,

פגיעה באיברי הבטן.

 

הכרה כנכות מעבודה מול ביטוח לאומי – תאונת עבודה

לאחר שעברנו את שלב ההכרה בתאונת עבודה וגרמנו לכך שנאור יוכר על כל האיברים בהם הוא נפגע, גרמנו לכך שהעלנו לנאור את הסיכוי לקבל אחוזי נכות גבוהים יותר בתאונת העבודה.

שכן כל איבר שנפגע עשוי במקרה הזה להיות בסיס לקבלת אחוזי נכות אם יוכח בהתאם לתקנות כי מגיע לנאור אחוזי נכות בתאונת העבודה. לא אחת שאנו מכירים במספר קטן יותר של איברים נפגעים, אנו עשויים לקבל אחוזי נכות קטנים יותר.

לכן את הקושי הזה עברנו.

 

ביחד עם המשפחה הוגדרו המטרות שאותם תרצה המשפחה להשיג. המשפחה רצתה לעסוק בשיקום של נאור ולקבל את המשכורת המלאה לאורך כמה שיותר זמן.

הסבר: שאנו תובעים את ביטוח לאומי לאחר תביעת ההכרה לתאונת העבודה, אנו מקבלים נכויות זמניות.

ככל שהנכות הזמניות בתביעת תאונת העבודה תהינה גבוהות יותר, כך הסיכוי שלנו להיות מוכרים "כנכה נזקק" מה שנקרא תקנה 18 גבוהים יותר, ולכן במצב כזה, אנו צפויים לקבל 100% , כלומר תשלום של 100% בתביעת תאונת העבודה.

לעניין זה יש משמעות כלכלית גבוהה מאוד שכן פיצוי מקסימלי לאורך זמן מתמשך יותר, עשוי להקל על המשפחה ועל הפרנסה של המשפחה.

 

שלחנו את המשפחה לשאול בבית החולים מה משך השקום של נאור, בבית החולים נאמר שמקרה כזה, השקום יכול להארך יותר משנה.

לכן סוכם עם המשפחה שאנו הולכים במקרה זה על תקופת נכות זמנית בתאונת עבודה ארוכה מאוד, זאת בשעה שאנו יודעים שביטוח לאומי לא אוהב בתאונות עבודה להכיר בנכות זמנית ארוכה אלא רק לתקופה קצרה וכמה שיותר קצרה, הכל תלוי בנסיבות.

ואכן גם המשוכה הזאת עברנו, במקרה הזה הצלחנו לקבל נכות זמנית למשך 20 חודשים, כמעט שנתיים מאז הוגשה תביעת הנכות מעבודה.

 

כתוצאה מהשג זה נאור נשאר בנכות של 100% למשך 20 חודשים וזאת בנוסף לתקופה בו שילם לו ביטוח לאומי תשלום דמי פגיעה.

עכשיו במהלך כל החודשים הבאים כיוונו את נאור להשיג כמה שיותר אחוזי נכות סופיים לפני שאנו מפעילים את תקנה 15.

אז כמו שראינו בהתחלה היו לנו הרבה איברים שנפגעו בתאונת העבודה, ולכן כל פעם שנצליח להיכנס לסעיפי החוק המתאימים נוכל לנסות ולדרוש מביטוח לאומי אחוזי נכות מתאימים בהתאם לפגיעה.

כך על צלעות שבורות הצלחנו לבסס אחוזי נכות על רקע הפגיעות המשמעותיות.

 

אחוזי נכות ביטוח לאומי

הצלחנו לבסס אחוזי נכות על הבעיה בצוואר – ביטוח לאומי ניסה לטעון שמפאת הגיל לנאור הייתה בעיה קודמת לתאונה בצוואר – פריצת דיסק צווארי וכי אין להשאיר אותו עם אחוזי נכות על רקע זה. אולם בסוף הצלנו לבסס את הטענה על עמוד שדרה צווארי אחוזי נכות, על רקע מה שנקרא נוקשות צווארית.

 

גם על רקע הפגיעה בחוט השדרה ועל רקע הבעיות של חוסר תחושה ברגליים ובגפה עליונה הצלחנו לבסס את אחוזי הנכות.

גם הפגיעה בגב בתאונת העבודה הצלחנו לבסס את אחוזי הנכות.

גם הפגיעה בראש עם הדימום מוחי הצלחנו לבסס את אחוזי הנכות.

 

התוצאה הובילה אותנו אל 67% לפני תקנה 15. תוצאה מטורפת לכל הדעות.

עם הפעלת תקנה 15 הגענו אל 99% נכות בתאונת עבודה.

התוצאה הובילה תיק משמעותי כזה עם 100% פיצוי כספי לנאור, לתוצאה כזאת ישנה משמעות גדולה מאוד שכן אם נאור היה מקבל תוצאה אחרת, השווי הכלכלי של הפיצוי בביטוח לאומי היה עשוי לפחות במאות שקלים או באלפי שקלים, ולכן שמתכננים בתביעת תאונת עבודה ביטוח לאומי להגיע לכמה שיותר אחוזי נכות, אנו יכולים לתרגם את הפיצוי למאות שקלים בודדות או לאלפי שקלים, הכל תלוי ברמת השכר בה מבוטח מי שנפגע וכן ברמת אחוזי הנכות אליהם נוכל להגיע בסוף ההליך.

 

לכן שאנו נפגשים עם בעל מקצוע בתחום או עורך דין תאונת עבודה, עלינו לתאם איתו ציפיות בהליך.

מניסיון רב השנים עם לקוחות אפשר להגיד  שנתקלנו בהרבה מאוד של אנשי מקצוע שעובדים בלי עתיד ובלי מטרות. תוצאות כאלו מקטינות את הסיכוי לקבל פיצוי משמעותי.

 

זכרו ! כמה שתכננו את עצמכם, כך תזכה לקבל כסף וכמה שיותר כסף שיסייע לכם לעבור את הסבל ואת אי הנעימות של התאונה.

לסיכום, ראינו כמה דברים:

 

כמה חשוב לשאול את עצמנו מה המטרות שלנו- האם לחסוך זמן או לשלם כמה שפחות?

 

מה המטרות בהליך וכמה חשוב להגדיר את המטרות בהליך, שכן הגדרת המטרות בתחילת ההליך תסייע לנו למקסם את הפיצוי אותו נדרוש בהתאם למטרות אותם הגדרנו.

רוצה לחזור לחלק ספציפי בעמוד?

עו"ד פייפר כהן בפייסבוק | עו"ד פייפר כהן ביוטיוב | מייל אישי: [email protected]

זקוקים לייעוץ? זמינים עבורכם גם בוואטסאפ!