לוגו משרד עו"ד פייפר כהן
לייעוץ עם עו"ד:

תאונת עבודה שבירת יד – פיצוי על שבר בשורש כף היד

פציעה ביד עלולה לגרום לנזק בעל נכות משמעותית

תאונת עבודה שגרמה לשבירת יד, מקנה בהכרח פיצוי על שבר ככל שנגרם בשורש כף ידו של העובד. זאת בשל מגבלה בהנעת היד או חולשה בהזזתה, שעלולה להיות גם צמיתה. אם אתם מגישים תביעת נכות מעבודה על שבירת יד או שבר בשורש כף היד , עליכם תחילה לראות אם תאונת העבודה גרמה לנזקים זמניים כמו  הגבלות בהנעת היד, חולשה ביד, או כל בעיה תפקודית אחרת ביד.

 

תאונת עבודה שבירת יד – מה חשוב לדעת לפני שתובעים?

הוועדות הרפואיות בנכות עבודה יבקשו לדעת מהם השיקום והטיפולים אותם עליכם לבצע על מנת לטפל ביד, והכל כדי לקבוע אחוזי נכות גבוהים ככל האפשר על רקע התאונה. לפני הרבה שנים ייצגתי לקוח שהיה לו שבר חמור בכף יד. הלקוח לא הביא לוועדות הסבר על הטיפולים אותם הוא נדרש לעבור . באותו מקרה הוא היה מבקר במרפאות כף יד אחת ליומיים על מנת לטפל ביד ולמזער את הנזק.

 

התוצאה הייתה שאחוזי הנכות אותם קיבל על היד ועל השבר בכף היד היו נמוכים מאוד.

כמובן שנאלצתי לערער על ההחלטה והתוצאה הייתה שהערעור התקבל והוא קיבל על היד 50 אחוז נכות עד לתום הטיפולים. ככל שהטיפולים הלכו והתקדמו היה ברור שהנזק בכף היד לא פשוט ותישאר מגבלה בינונית להזיז את היד והיד סבלה מחולשה להזיז אותה. התוצאה הייתה שהוא קיבל קצבת נכות לכל ימי חייו.

לכן כששואלים מהו הפיצוי שאקבל על שבר ביד, התשובה היא הכל תלוי בחומרת המקרה, בקשיים שלך להזיז את היד ובמידת התפקודיות ביד לאחר התאונה. ככל שתוכיח בעיה חמורה יותר , כך תוכל לזכות באחוזי נכות גבוהים יותר ובפיצוי גדול יותר.

הפיצוי אותו תוכל לקבל על שבר ביד הוא פונקציה של סכום הביטוח בה הנך מבוטח בביטוח נכות מתאונה או תאונות אישיות או מה מידת השכר שלך ששולם על ידי המעסיק בתקופה של 90 שקדמה לתאונה (על פי בסיס זה עובד הביטוח הלאומי).

 

האם קיימים גופים נוספים שניתן לתבוע?

המופע הנפוץ ביותר של שברים בשורש כף היד הוא נפילה, מה שאומר שמדובר בתאונה שיכולה להתרחש בכל מקום וזמן ולעתים גם בשל רשלנותו של גורם אחר, אותו ניתן לתבוע.

 

המוסד לביטוח הלאומי

כבר התייחסתי לנכות שתיקבע לנפגעים לצמיתות עקב שבר בכף ידם, אך כאן המקום לציין כי כל הגבלה תפקודית בכף היד כתוצאה מהשבר תזכה בנכות זמנית או לכל הפחות במענק חד פעמי, למקבלי 9%-19% בלבד. התהליך פועל כך שיש לתבוע תחילה במסלול נפגעי עבודה (תביעת נכות מעבודה) וזאת בתנאי שקיבלתם דמי פגיעה עבור 90 הימים הראשונים לאחר התאונה.

בהמשך, תתבקשו לעבור את הוועדה הרפואית שתקבע לעניין אחוזי הנכות הרלוונטיים.

חברת הביטוח

ככל שברשותכם ביטוח פרטי המכסה את נזקי הפגיעה כמו למשל: ביטוח תאונות אישיות, נכות מעבודה, אובדן כושר עבודה (לרבות ניצול המרכיב הביטוחי לאובדן כושר מקרן הפנסיה) וכדומה, תוכלו להגיש תביעה לביטוח בצירוף כל המסמכים הרפואיים החשובים ולקבל פיצוי עד גבול הסכום הנקוב בפוליסה.

חשוב להבהיר כי לא תמיד קלה הדרך בקבלת תגמולי הביטוח, כך שאם תביעתכם נדחתה מכל סיבה שהיא, חשוב לבדוק את נימוקי הדחייה מול עורך דין המתמחה בתביעות ביטוח. יש מקרים שבהם נגלה כי נימוקי הביטוח כלל לא מוצדקים ומכוחם ניתן להגיש ערעור על ההחלטה ולהפוך אותה בליווי משפטי יעיל.

 

צד ג'

כאשר התאונה מתרחשת בסביבה שאין הנפגע עצמו שולט בה, כמו המרחב הציבורי, בתוך בית עסק או בבית של מארחים, מוסד ציבורי או ממשלתי, מרכז מסחרי וכן הלאה, יש מקום לבדוק האם הנפילה/ ההחלקה התרחשה כתוצאה ממפגע רשלני שנמצא בדרכו של הנפגע ושמכוחו ניתן להגיש תביעת נזיקין.

בהליך זה, אנו נחייב את הגורם הרשלני לשאת באחריות הפיצוי למחדל שהותיר בשטחו כאשר גובה הפיצויים יתקבל בדרך כלל בפשרה ובמקרים נדירים יותר עד להכרעה שיפוטית וניהול משפט מלא.

 

תביעת המעסיק

גם אם השבר בכף ידו של העובד נגרם עקב מחדל בטיחותי, מפגע שנותר בשטח, אי חידוד נהלי עבודה או הפרת חובת הזהירות כלפי העובד, ניתן יהיה להגיש תביעת נזיקין ישירה נגד אותו מעסיק ולאלץ אותו לשלם פיצויים בגין נזקי המקרה.

ועם זאת, בדיונים המשפטיים תיבחן גם מידת חלקו ואחריותו של הנפגע: כלומר האם הפר נהלי עבודה או שלא פעל לפיהם, במקביל להתרשלות המעסיק? במקרה כזה, ייקבע לאותו נפגע "אשם תורם" המפחית מגובה הפיצויים שהוא היה צפוי לקבל עבור המקרה.

 

תאונת עבודה שבירת יד – לסיכום:

הידיים ובפרט כפות הידיים משמשות אותנו למגוון עצום של פעולות, כך שכל פגיעה ולו הקטנה ביותר בהן, מסבה נזק תפקודי קשה ויחסית קל להוכחה שמאפשר לקבל פיצוי על שבר בשורש כף היד ולאזן בין הפער הכלכלי מהמקרה לבין מימוש זכויותיכם על פי החוק. אם לכם או למי מיקיריכם נגרם שבר בזרוע, במרפק, בכף היד או האצבעות – פנו למשרד עוה"ד פייפר כהן כדי שנעריך את סיכויי התביעה ונמצה את זכויותיכם מול כל הגורמים המפצים.

תאונת עבודה שבירת יד - פיצוי על שבר בשורש כף היד
תאונת עבודה שבירת יד – פיצוי על שבר בשורש כף היד
Picture of עורך דין אייל פייפר
עורך דין אייל פייפר

בעל תואר ראשון במשפטים (LLB) משנת 2005, עורך דין מוסמך משנת 2007 וחבר בלשכת עורכי הדין. החל משנת 2000 עסק בענייני ביטוח שונים כגון: חבויות, פנסיה, חיים ורכוש, סוכן ביטוח מורשה משנת 2003. לאורך השנים צבר עו”ד פייפר בקיאות רבה ומומחיות עמוקה בהיבטים החוקיים והמשפטיים של סוגיות רפואיות. הודות לידע זה ולחשיבה יצירתית ופורצת דרך בפרשנות לחוק, מצליח עו”ד פייפר פעם אחר פעם לשכנע את בתי המשפט בצדקותו, וליצור תקדימים משפטיים שמשנים בקביעות את פני עולם הביטוח.

עו"ד פייפר כהן בפייסבוק | עו"ד פייפר כהן ביוטיוב | מייל אישי: [email protected]

הצלחות המשרד

החלטת הוועדה בגין נכות רפואית
ערר לביטוח לאומי עבור קצבת נכות עקב תאונה בדרך לעבודה
אישור זכאות לקצבת נכות שנתית של 75,000 ש"ח
תובע נמצא זכאי ל70% נכות, 100% אי כושר וקצבה לשנה
אישור זכאות ל57% נכות, 65% אי כושר וקצבה לשנה
ערר מול ביטוח לאומי שאושר עבור זכאות לאובדן כושר עבודה
צרו איתנו קשר בדרך שהכי נוחה לכם

051-519-3904

הסדנה 6, כפר סבא

השאירו לנו הודעה

מן העיתונות

תביעה חריגה ביחידת העילית בצה"ל: "מפקדת ב־8200 התעללה וגרמה לי לנכות נפשית"

כלכליסט | 22/10/17

התלוננו על הטרדה מינית והורחקו | המהדורה המרכזית בחדשות 12

N12 | 14/12/17

עורך דין לתביעות סיעוד - המדריך לכל מה שצריך לדעת בנושא

גלובס | 31/05/2020
לוגו 13 רשת

פרקליטים עד הבית: עונה 2 פרק 34
| חדשות 13 רשת

חדשות 13 | 31/1/2018

זקוקים לייעוץ? זמינים עבורכם גם בוואטסאפ!