לוגו משרד עו"ד פייפר כהן
לייעוץ עם עו"ד:

מה ההבדל בין טופס הכרה לטופס לקביעת דרגת נכות?

המוסד לביטוח לאומי מכיר בנכויות שונות- בין אם במתמודדי פגיעות גוף ומתמודדי פגיעות נפש או בעלי ליקוי שכלי- מנטלי. הכרה בנכות זו יכולה לספק הטבות משמעותיות למתמודדים, החל מקיצבה חודשית ועד למימון טיפולים שונים והטבות נוספות. כדי לקבל את ההטבות הנ"ל יש לקבל תחילה הכרה בנכות ואחוזי נכות בהתאם. הפרוצדורה למעשה מתחלקת לשניים- הכרה בנכות ולאחר מכן קביעת אחוזי נכות, ולשם כך יש להגיש שני טפסים שונים. מאמר זה יבחן מה ההבדל בין טופס הכרה לטופס לקביעת דרגת נכות. 

 

מהי ההגדרה לנכות על ידי המוסד לביטוח לאומי?

נכות הינה הגדרה צרה למגוון מורכבויות גופניות, נפשיות ושכליות. יש להבדיל בין הנכות כהגדרה חברתית רווחת לבין הנכות כהגדרה של הביטוח הלאומי. הגדרת נכות על ידי הביטוח הלאומי הינה כללית לסוגי ההתמודדויות השונות:

  • נכות פיזית –  היא הנכות הרווחת כהגדרה חברתית כללית. מדובר על אי תפקוד של איברים בגוף, כגון גפיים, או איברים פנימיים. גם פגיעות ראש ואי תפקוד מוחי תקין ייחשב כנכות פיזית לכלל זה.
  • נכות נפשית – מדובר על קשיים רגשיים משמעותיים אשר מעכבים פעולות תקינות ופשוטות. בין אם מדובר בפוסט טראומה, הפרעה דו קוטבית , סכיזופרניה ועוד. הפרעות אלא מאובחנות לרוב על ידי הפסיכיאטריה ודורשות טיפול רגשי.
  • נכויות שכליות מנטליות – נכויות אלא מתייחסות לתפקוד מוחי שאינו תקין, בין אם מדובר בפגיעות ראש משמעויות, אי תפקוד של מערכת העצבים או מוגבלויות שכליות כגון אוטיזם, פיגור (מש"ה) ולקויות למידה מורכבות.

 

הכרה בנכות על ידי המוסד לביטוח לאומי

אנשים הלוקים או מתמודדים עם אחת מההגדרות המצוינות לעיל כנכות, יכולים להגיש בקשה להכרה בנכות על ידי הביטוח הלאומי. כאמור, הכרה בנכות יכולה להעניק מגוון הטבות שונות. תחילה יש להגיש לביטוח הלאומי טופס הכרה בנכות. את הטופס ניתן למצוא באתר הביטוח הלאומי או במשרדים הנ"ל. לטופס זה יש לצרף מסמכים רפואיים (הכלל זה גם פסיכיאטר נחשב כרופא בריאות הנפש). על המסמכים לציין את הלקות או הקשיים איתם מתמודד מגיש הבקשה, וכן לציין את אחוזי הנכות המדוברים. ההבדל בין טופס הכרה לטופס קביעת נכות, מתייחס למעשה לשלב הראשון שהוא קבלת ההכרה ואינו קובע את ההטבות הניתנות בעקבות כך.

 

קביעת אחוזי נכות על ידי המוסד לביטוח לאומי

בהמשך לכך, לאחר ההכרה בנכות על ידי המוסד לביטוח לאומי, יש לקבוע את אחוזי הנכות. האחוזים נקבעים על ידי וןעדה רפואית מטעם הביטוח הלאומי, שבה על האדם להיות נוכח ולהציג מסמכים בהתאם. אחוזי הנכות הם שיקבעו במידה רבה האם האדם יוכל להיות זכאי לקבלת קיצבה חודשית ואת גובה הקיצבה. בנוסף יבחנו הטבות נוספות כגון זכאות לטיפולים רפואיים או רגשיים, קבלת תו נכה ועוד. עם כן ההבדל בין טופס הכרה לטופס קביעת נכות לעניין זה, הינו שבניגוד לכתוב לעיל, הרי שכאן מדובר על אדם שקיבל הכרה בנכות ובשלב זה נערך הדיון על הטבות מהמדינה שלהן הוא זקוק ולהן הוא זכאי. חשוב לצייןן, כדי שאדם יקבל הטבות כלשהן, עליו להיות מוכר כבעל לפחות 9-10 אחוזי נכות.

 

עורך דין מנוסה ילווה אתכם בתהליך הגשת הבקשות מול הביטוח הלאומי

הפניה לביטוח לאומי בבקשה להיות מוכרים כבעלי נכות ולקבל אחוזי נכות אשר יאפשרו לכם את ההטבות שאתם באמת צריכים, יכולה להיות ארוכה ומורכבת ורצופה קשיים בירוקרטיים. עצם ריבוי הטפסים ושני ההליכים המצוינים יכולה להיות אל פשוטה לאדם המתמודד עם מורכבות בחיי היום- יום. אל תי מה ההבדל בין טופס הכרה לטופס לקביעת דרגת נכות שארו לבד, ופנו לעורך דין מומחה שילווה אתכם בתהליך ויעזור בתהליך הגשת הטפסים ויעמיק את ההבנה בהבדל בין טופס הכרה לטופס קביעת נכות. אנחנו כאן בשבילכם!

 

רוצה לחזור לחלק ספציפי בעמוד?

עו"ד פייפר כהן בפייסבוק | עו"ד פייפר כהן ביוטיוב | מייל אישי: [email protected]

הצלחות המשרד

אישור הכרה של 100% נכות וזכאות לקצבת למשך שנה
דוח ועדה הרפואית – נמצא זכאי לפיצויים עקב תקיפה
אישור זכאות ל74% נכות, 65% אי כושר וקצבה קבועה
אישור זכאות לקצבת נכות שנתית של 75,000 ש"ח
ערר עבור תובעת לקבלת קצבת נכות הסובלת מפיברומיאלגיה
אישור זכאות ל75% נכות, 65% אי כושר וקצבה קבועה

זקוקים לייעוץ? זמינים עבורכם גם בוואטסאפ!