לוגו משרד עו"ד פייפר כהן
לייעוץ עם עו"ד:

תביעת נכות ביטוח לאומי

אחת התביעות השכיחות בביטוח לאומי היא תביעת הנכות הכללית ותביעת נכות מעבודה.לביטוח לאומי מוגשות מידי עשרות אלפי תביעות נכות נכות ביטוח לאומי הן בעבור תביעת נכות כללית והן בעבור תביעת נכות מעבודה.

אולם המוסד לביטוח לאומי אוהב להקשות על התובעים נכות עבודה ועל התובעים נכות כללית ביטוח לאומי. מי שמגיש את התביעה לתשלום קצבת נכות עליו לפעול על פיו מספר כללים שאם יפעל לפיהם עשוי להגדיל את הסיכויים לזכות באחוזי נכות גבוהים יותר, מה שעשוי לזכות אותו בקצבת נכות מעבודה או קצבת נכות כללית.

אם מגישים תביעה לתשלום קצבת נכות מעבודה – חשוב לשים לב על מה התלוננו בחדר המיון. ביטוח לאומי אוהב להכיר בפגיעות לפי דוח חדר המיון או במועד סמוך ליום התאונה. למשל, אם תובע בתאונת דרכים בדרך לעבודה, נפגע בצוואר ובגב, אולם התלונן בדוח חדר מיון על צוואר וחודש אחרי על הגב, ביטוח לאומי יטה שלא להכיר בנזק על הגב.

 

הסיבה ריחוק הנזק.

זכור לי מקרה של אישה שנפגעה בתאונת עבודה ביד, בכתף, בגב, בצוואר. על הגב ועל הצוואר היא התלוננה רק חודשים אחרי. אולם למזלה עדים שראו את הפציעה העידו על הנפילה ולאחר מאבקים עקשים בבית הדין לעבודה, חקירות ושנים של מאבק, הוכרו גם האיברים האחרים שלא הוכרו במועד התאונה. לכן מאוד חשוב לתעד את הפגיעות קרוב ליום האירוע, אחרת ביטוח לאומי יוכל לטעון שאין קשר בין התאונה לבין הפגיעה.

זכרו כמה שתקפידו על תיעוד סמוך ליום התאונה, כך תגדילו את אפשרות להגדיל את הפיצוי הכספי. ברור לנו שביטוח לאומי אוהב לשמור על הכסף אצלו. עוד עניין שמגישים תביעות נכות ביטוח לאומי לעבודה, חשוב מאוד לבדוק את העבר. ביטוח לאומי מזמין תיקים רפואיים ובודק את העבר של התובע. כך,למשל, אם התובע סבל מבעיות בצוואר ובגב לפני התאונה הנוכחית, קטנים הסיכויים שלו לקבל אחוזי נכות משמעותיים.

לכן במקרה כזה חשוב לדעת מה מידת הפגיעה בעבר. למשל, באחד התיקים שטיפלתי ביטוח לאומי סרב לתת נכויות על פגיעה בגב שלא פשוטה .הטענה שלו הייתה כי התובע יתלונן על כאבים בגב לפני התאונה, דבר ששולל את הזכאות לנכות עבודה . כמובן שהצגנו את האסמכתאות בוועדת הערעורים והטענות התקבלו במלואם. אותו נפגע זכה לקבל אחוזים גבוהים על הגב תוך ניכוי לנזק לעבר באופן לא משמעותי.

זכרו ! כמה שתעדו על מידת הפגיעה בעבר, כך תוכלו להגדיל את הסיכויים לזכות בפיצוי גבוה יותר וכן לדעת איך להציג את הטענות בוועדות. עוד עניין שחשוב לדעת שתובעים נכות מעבודה הוא האם הנזק הוא לצמיתות או קבוע. ביטוח לאומי בתביעות נכות מעבודה אוהב לבדוק תמיד אם הנזק זמני. נזק זמני ינתנו עליו נכויות זמניות.

לכן חשוב לדעת ולתכנן מראש את תקופת הזמניות ואם הנזק נזק זמני ארוך טווח , להאבק על נכות ארוכת טווח עד להחלמה. ם הנזק הוא קבוע חשוב לשאוף לכמה שיותר אחוזי נכות עבודה .זכרו אם תעברו את רף ה-20% תביעת נכות מעבודה, אתם עשויים להיות זכאים לקצבת נכות. ולסיום בתביעה לתשלום קצבת נכות מעבודה , חשוב לבדוק את עניין הפגיעה בשכר או שינוי עיסוק.

אם ישנה פגיעה בשכר שעולה על 20% ביטוח לאומי עשוי להפעיל את תקנה 15. המשמעות של הפעלת תקנה 15 היא אפשרות להגדיל את שיעור קצבת הנכות מעבודה בשיעור של 1/4, 1/3, 1/2. גדול שהוא מאוד משמעותי לתובעים רבים ומגדיל להם את קצבת הנכות. זכור לי תיק בו הצלחנו להפעיל את תקנה 15 במלואה כלומר להגדיל את הנכות שנקבעה בוועדות ברף של 50%. אותו תובע זכה לקצבת נכות מעבודה גבוהה לכל ימי חייו.

 

לסכום אם נפעל על פי כללים אלו, אנו עשויים להגדיל את הסיכויים לקצבת נכות מעבודה או לפיצוי גדול יותר בתביעת נכות מעבודה .

במאמר הבא נתייחס לתביעות נכות כללית ביטוח לאומי.

 

תביעת נכות ביטוח לאומי
תביעת נכות ביטוח לאומי
עורך דין אייל פייפר
עורך דין אייל פייפר

בעל תואר ראשון במשפטים (LLB) משנת 2005, עורך דין מוסמך משנת 2007 וחבר בלשכת עורכי הדין. החל משנת 2000 עסק בענייני ביטוח שונים כגון: חבויות, פנסיה, חיים ורכוש, סוכן ביטוח מורשה משנת 2003. לאורך השנים צבר עו”ד פייפר בקיאות רבה ומומחיות עמוקה בהיבטים החוקיים והמשפטיים של סוגיות רפואיות. הודות לידע זה ולחשיבה יצירתית ופורצת דרך בפרשנות לחוק, מצליח עו”ד פייפר פעם אחר פעם לשכנע את בתי המשפט בצדקותו, וליצור תקדימים משפטיים שמשנים בקביעות את פני עולם הביטוח.

עו"ד פייפר כהן בפייסבוק | עו"ד פייפר כהן ביוטיוב | מייל אישי: [email protected]

הצלחות המשרד

אישור זכאות לקצבת נכות שנתית של 75,000 ש"ח
אישור זכאות של 70% נכות זמנית לעובד שהחליק בעבודתו
אישור זכאות ל74% נכות, 65% אי כושר וקצבה קבועה
אישור זכאות לקבלת 75% נכות וקצבה למשך שנתיים
אישור זכאות לקצבת נכות עקב לופוס מול ביטוח לאומי
פיצוי כספי משמעותי לחולה שחפת
צרו איתנו קשר בדרך שהכי נוחה לכם

051-519-3904

הסדנה 6, כפר סבא

השאירו לנו הודעה

מן העיתונות

תביעה חריגה ביחידת העילית בצה"ל: "מפקדת ב־8200 התעללה וגרמה לי לנכות נפשית"

כלכליסט | 22/10/17

התלוננו על הטרדה מינית והורחקו | המהדורה המרכזית בחדשות 12

N12 | 14/12/17

עורך דין לתביעות סיעוד - המדריך לכל מה שצריך לדעת בנושא

גלובס | 31/05/2020
לוגו 13 רשת

פרקליטים עד הבית: עונה 2 פרק 34
| חדשות 13 רשת

חדשות 13 | 31/1/2018

זקוקים לייעוץ? זמינים עבורכם גם בוואטסאפ!