לוגו משרד עו"ד פייפר כהן
לייעוץ עם עו"ד:

תביעה לקביעת דרגת נכות

אחת הפגיעות השכיחות שמגישים תביעה לקביעת דרגת נכות עבודה היא תחום הפגיעות בגב בעבודה.

לכן לא אחת נוכל לראות בתביעות נכות בעבודה, הרבה וועדות אורטופדיות. השאלה שאותה שואלים תובעים רבים אם קרתה לי פגיעה בגב בעבודה, מה אוכל לקבל מביטוח לאומי, ובכלל מה הסיכויים להצליח להוכיח כי אכן הפגיעה בגב היא זו שאחראית על הנזק ולא המצב הקודם שלי בגב , ממנו אני סובל כבר שנים רבות לפני הגשת התביעה?

אכן פגיעה בגב מהווה את אחת התביעות לקביעת דרגת נכות השכיחות בביטוח לאומי. מהצד השני ביטוח לאומי אוהב להקשות על הכרה ועל מתן אחוזי נכות כלשהם שמדובר בפגיעות בגב.  לא אחת ביטוח לאומי אוהב לטעון כי לפני התאונה כבר היו תלונות על גב, מה שמקטין כמובן את הסיכוי לקבל אחוזי נכות משמעותיים.

לכן שמגישים תביעה לנכות בעבודה על רקע פגיעה בגב בעבודה, או פריצת דיסק שנגרמה עקב תאונת עבודה ,חשוב כדבר ראשון לבדוק אם היו תלונות על מצב קודם. אם לא היו תלונות על מצב קודם, זה מגדיל את הסיכוי לבסס טענה על אחוזי נכות. אולם צריך להמשיך ולבדוק שאין גורמי סכון אחרים אשר עשויים לפגוע בעמוד השדרה.

למשל, בעיית השמנה, בעייה של צפיפות עצם, או כל בעיה אחרת. אם ישנם בעיות כאלה שקרו לפני תאונת העבודה ,חשוב לבדוק ולהערך לוועדה ולחשוב איך לצאת מי זה.

 

זכור לי מקרה של תובע שסבל מבעיית השמנה לאורך השנים. הפגיעה שלו היתה בצוואר, בגב, בכתף.

ביטוח לאומי סרב להכיר בגב, ובצוואר בטענה שעקב בעיות של משקל לאורך השנים, הבעייה הייתה קיימת ולכן אין אפשרות לתת לו נכות. השאלה הראשונה ששאלנו את ביטוח לאומי בוועדות העררים, מה הקשר בין הפגיעה בצוואר לבין בעיית השמנה, כלומר יכול להיות שבעיית השמנה ממנו סבל התובע לפני התאונה אולי השפיע על הגב, אבל איך היא משפיע על הצוואר.

מה ששיחק לטובת אותו תובע במקרה הזה , שלא היו לו נזקים בצוואר לפני התאונה, מה שאילץ את ביטוח לאומי לקבוע אחוזי נכות. לכן הדבר הכי חשוב בתביעות לקביעת דרגת נכות שמדובר על פגיעה בגב בעבודה , הוא לשבת ולחשוב איך להערך לטענות של הרופאים בביטוח לאומי. זכור לי עוד מקרה של אישה צעירה ,בת 34, שעברה תאונת דרכים עם מכת וויפילש, בוועדות לנכות סרבו לתת לה אחוזי נכות על הפגיעה בצוואר.

כמובן שהוכחנו בוועדות הערר שלא היה לה מצב קודם, וכל הרופאים שבדקו את התובעת בקופת חולים רק אמרו שיש לה נזק בצוואר עם קושי להזיז אותו, והכל קשור לתאונה. כמובן שלביטוח לאומי לא נותרה ברירה אלא להכיר בנזק. אל תשכחו שהנכות בגב ובצוואר נקבעת על פי הבדיקה בוועדות. הוועדות לא אוהבות תלונות על כאבים או רק תיעוד על קושי להזיז את הצוואר ואת הגב.

ברור לכולנו כי נזק בגב או בצוואר עשוי לגרום לכאבים אולי לקשיים תפקודיים. אולם מה שקובע ועל בסיסו תינתן הנכות הוא עניין המגבלה בתנועה והקושי להזיז את הגב או את הצוואר. לכן אם אם אין לכם קשיים להזיז את הצוואר או את הגב, עשוי המוסד לביטוח לאומי לקבוע שאין נכות לצמיתות.

אם עברנו את המשוכה הכי הקשה והיא לדון על המצב בעבר, עכשיו הגענו למשוכה השנייה הקשה, והוא האפשרות לזכות שמדובר על פריצת דיסק- בנכות ונוירולוגית וגם בנכות אורטופדית. על מנת להיות זכאי לשתי הנכויות- גם הנכות האורטופדית וגם הנכות הנוירולוגית, עליך להוכיח כי יש לך חוסר תחושה בחלק העליון או בחלק התחתון של הגוף.

הרי לא אחת פגיעה בעמוד השדרה עשויה לגרום לבעיות של חוסר תחושה מה שנקרא נזק עצבי, ועל זה גם אפשר לקבל אחוזי נכות.

כיום בשונה מהעבר המצב הוא פשוט מאוד- אם בעבר היינו צריכים להוכיח נזק עצבי על מנת לקבל נכות נוירולוגית באמצעות בדיקות שונות, כיום צריך להביא תיעוד לוועדות שיש חוסר תחושה ברגליים או בידיים מוכח באמצעות בדיקות של רופא, וגם אם הבדיקות לא הראו מימצאים כלשהם, עדיין תוכל לזכות בנכויות.

 

לכן לסכום אם יש תאונת עבודה בה מעורבת פגיעה בעמוד שדרה צווארי או גבי תחתון, חשוב לבדוק גם אם יש לך נזק עצבי.

זכור! אם יש לך נזק עצבי תוכל להגדיל את אחוזי הנכות אליהם הנך זכאי.

תביעה לקביעת דרגת נכות
תביעה לקביעת דרגת נכות
Picture of עורך דין אייל פייפר
עורך דין אייל פייפר

בעל תואר ראשון במשפטים (LLB) משנת 2005, עורך דין מוסמך משנת 2007 וחבר בלשכת עורכי הדין. החל משנת 2000 עסק בענייני ביטוח שונים כגון: חבויות, פנסיה, חיים ורכוש, סוכן ביטוח מורשה משנת 2003. לאורך השנים צבר עו”ד פייפר בקיאות רבה ומומחיות עמוקה בהיבטים החוקיים והמשפטיים של סוגיות רפואיות. הודות לידע זה ולחשיבה יצירתית ופורצת דרך בפרשנות לחוק, מצליח עו”ד פייפר פעם אחר פעם לשכנע את בתי המשפט בצדקותו, וליצור תקדימים משפטיים שמשנים בקביעות את פני עולם הביטוח.

עו"ד פייפר כהן בפייסבוק | עו"ד פייפר כהן ביוטיוב | מייל אישי: [email protected]

הצלחות המשרד

אישור זכאות ל70% נכות, 100% אי כושר וקצבה קבוע
אישור זכאות קצבת נכות והכרה של 63%, ו-65% אי כושר
אישור זכאות 97% נכות עבור תובע החולה באמנזיה
החלטת הוועדה בגין נכות רפואית
פיצוי כספי משמעותי לחולה שחפת
אישור זכאות ל74% נכות, 65% אי כושר וקצבה קבועה
צרו איתנו קשר בדרך שהכי נוחה לכם

051-519-3904

הסדנה 6, כפר סבא

השאירו לנו הודעה

מן העיתונות

תביעה חריגה ביחידת העילית בצה"ל: "מפקדת ב־8200 התעללה וגרמה לי לנכות נפשית"

כלכליסט | 22/10/17

התלוננו על הטרדה מינית והורחקו | המהדורה המרכזית בחדשות 12

N12 | 14/12/17

עורך דין לתביעות סיעוד - המדריך לכל מה שצריך לדעת בנושא

גלובס | 31/05/2020
לוגו 13 רשת

פרקליטים עד הבית: עונה 2 פרק 34
| חדשות 13 רשת

חדשות 13 | 31/1/2018

זקוקים לייעוץ? זמינים עבורכם גם בוואטסאפ!