לוגו משרד עו"ד פייפר כהן
לייעוץ עם עו"ד:

תביעה לתאונת דרכים – כללים חשובים שכדאי לדעת

אחת השאלות שנשאלות על ידי רבים מלקוחותינו הינה מה קורה כאשר נפגע תאונת דרכים סובל משתי פגיעות או יותר באיזורים שונים בגופו, כיצד מחושבים הפיצויים ואיזה אחוזי נכות יקבל? חשוב לדעת שלאחר תאונה יש לסקור היטב את כלל הפגיעות בגוף ובנפש ולאמוד את ההשפעה שיש להם על התפקוד היומיומי שלכם ועל תפקודכם כמפרנסים. כיום, גם לפגיעות נפשיות יש משקל רב בתחשיבי אחוזי הנכות בדיוק כמו כאבים בגב ובצוואר עקב תאונת הדרכים

להלן מספר כללים להגשת תביעה עקב תאונת דרכים:

1. מיפוי ושיקוף נכון של כלל הבעיות הרפואיות מהן אתם סובלים

לאחר התאונה, יש לערוך סיכום של כלל הקשיים הרפואיים, הנפשיים כמו הפיזיים, ולגבש תיק מסמכים מקיף וממצה לרבות חוות דעת רפואיות של מומחים. ככל שהתיק יהיה מפורט יותר ויכלול מידע רב יותר, כך ניתן יהיה לטפל במקרה שלכם בצורה נכונה יותר וגם תוכלו לקבל מענה על כל בעיה שהתפתחה עקב התאונה לרבות הפרעות של חרדה או הפרעת דחק פוסט טראומתי. חשוב לציין גם דברים 'קלים', כמו לדוגמא, נפגע בצוואר אשר בסך הכל חש קצת זרמים ביד עקב התאונה ולא צירף בעיה זו לתביעתו, אך לאחר כמה חודשים ואף שנים התדרדרה הבעיה לדלקת קשה בעצב הזרוע, יתקשה להסביר כי היא התחילה כבר אז בתאונת הדרכים.

2. שמרו כל תיעוד שיש לכם 

בדרך כלל לאחר תאונת הדרכים עורכים בדיקות רבות ככל הניתן כדי לוודא שהכל כשורה, כמו לדוגמא, לוודא שאין נזק עצבי. הבדיקות הנפוצות ביותר הן C.T ו – M.R.I אך ישנן גם בדיקות רבות נוספות הרלוונטיות לסוג הפציעה הספציפי שממנה אתם סובלים, כגון למשל פגיעה בעור התוף, בעיניים או ביציבה. כל בדיקה שערכתם על מנת לזהות בעיה בגב או כל בעיה אחרת – שימרו באופן מסודר במקום נגיש, וזאת על מנת שניתן יהיה לשלוף את המידע בקלות גם לאחר שנים.

המקרה של נחשון

נחשון, בן 28, רכב רכיבת לילה על אופני הכביש שלו. רכב שחלף לצידו הפיל אותו על הכביש. כדי למנוע את המפגש הלא נעים עם האספלט שלח נחשון את ידו כדי לבלום, ונגרם לו שבר מורכב באיזור שורש כף היד. אורטופד שבדק אותו קבע את מידת הנזק ועל פיו קיבל נחשון פיצויים מחברת הביטוח. אך לאחר חמש שנים החמיר מצבה של היד עד כדי כך שנחשון איבד את יכולתו לאחוז בחפצים, וההשפעה שהיתה לכך על חייו היתה מכרעת. נחשון היה שרטט בחברה גדולה, ונבצר ממנו לעבוד עקב הקושי לכופף את אצבעותיו. בית המשפט הסתמך על מסמכיו הישנים של האורטופד שצפה את הפגיעה העתידית בשל אופי הפציעה, וכך, על ידי שליפת אותו מסמך ישן, זכה נחשון לפיצוי מוגדל.

3. כיצד מחושבים הפיצויים?

לא אחת שואלים אותי לקוחות כיצד אפשר לערוך חישובי פיצויים שניתנים במקרה של תאונת דרכים. התשובה היא מאוד פשוטה – ככל שמבוטח בתיק תאונת דרכים יוכיח השפעה גדולה יותר של הנזק על איכות חייו, תפקודו ויכולתו לפרנס את עצמו ואת משפחתו, הוא יקבל נכות גבוהה יותר. לא אחת במקרים של פגיעה בגב ההשפעה היא כה רבה, עד כי הנפגע אינו יכול לקום כלל מהמיטה.

המקרה של נעמי 

נעמי, בת 50, סבלה מבעיות גב מגיל צעיר, אך למרות זאת תפקדה היטב. לאחר תאונה שעברה, החמירו כאבי הגב עד שלא יכלה עוד לקום, לשבת או לעמוד למשך זמן רב. היא פנתה אל רופא בכיר שערך לה חוות דעת המצביעה הן על נכות אורטופדית והן על נכות נוירולוגית חופפת, והיא זכתה באחוזי נכות גבוהים שאיפשרו לה את הטיפול החיוני שהיתה זקוקה לו על מנת להשתקם.

נתונים מתוך ספר המבחנים הרפואיים של המוסד לביטוח לאומי 

בטבלה זו תוכלו לראות דוגמאות לנזקים אורטופדיים ונוירולוגיים ואחוזי הנכות הנקבעים להם, אולם חשוב להדגיש כי אחוזי הנכות אמנם מתבססים על טבלה זו, אך בפועל משקפים גם את גובה השכר שלכם, הנזק שנגרם לתפקוד היומיומי שלכם, ועוד גורמים נוספים אשר משפיעים על קביעת אחוזי הנכות הסופיים:

 

סוג הפגיעה אחוזי הנכות
פגימה בעצב RADIALIS בצורה קלה יישור כף היד או אצבעות בדרגה 4 או 5 ביד הדומיננטית 10%
הפרעה תפקודית בינונית – יישור כף היד או אצבעות בדרגה 3 ביד דומיננטית 20%
הפרעה תפקודית קשה עד שיתוק מלא – יישור כף היד או אצבעות
בדרגה 2/5 או מטה ביד דומיננטית
40%
חיבור גרוע של עצם הזרוע HUMERUS, קיים קיצור ניכר או זווית
ניכרת עם הגבלה בתנועות המרפק או בכתף בצורה קלה או בינונית ( יד ימין )
20%
אי-התאחות עצם הזרוע עם התהוות פרק נד מדומה
FALSE FLAIL JOINT ( יד ימין )
50%
נקיעה חוזרת של הכתף RECURRENT HUMERO SCAPULAR DISLOCATION בכל תנועה 30%

 

במידה וגם אתם נפגעתם בתאונת דרכים או תאונת עבודה, חשוב לפנות אל המומחים. משרד עורכי הדין פייפר כהן הינו משרד עו"ד מנוסה בתחום הגשת תביעות לחברות הביטוח והמוסד לביטוח לאומי עקב תאונות, לרבות מקרים שבהם יש כפל נזק דוגמת פגיעה אורטופדית ונוירולוגית חופפות.

וודאי, ואף רצוי. לאחר תאונת דרכים, כאשר תרצו לתבוע את חברת הביטוח או את המוסד לביטוח לאומי ולקבל פיצויים או לקצוב אחוזי נכות, חשוב לבנות תיק רפואי מקיף וממצה ככל הניתן, הכולל גם פגיעות שנתפסות בעיניכם כ'קלות' כגון תחושת זרמים, עייפות, כאבים לאחר מאמץ ועוד, משום שאם אלו יתדרדרו חס וחלילה, ניתן יהיה להוכיח כי סבלתם מהם מיד לאחר התאונה. ניתן לשלב מספר אלמנטים רפואיים פיזיים ונפשיים, ולכלול את כולם תחת בקשה אחת.

במידה ונפגעתם בתאונת דרכים, חשוב מאד לפנות מהר ככל הניתן לעורך דין הבקיא בתחום תאונות הדרכים. ככל שתאפשרו לעורך הדין לטפל בכם בשלב מוקדם יותר, כך ייטב, אך ניתן לפנות אליו בכל שלב, גם לאחר שכבר נידחתם על ידי חברת הביטוח או שהמוסד לביטוח לאומי לא סיפק לכם את התוצאות הרצויות. עורך הדין ייצג אתכם בועדות הרפואיות השונות וידאג למצות את הזכויות שלכם ולהביא לתוצאות הטובות ביותר האפשריות עבורכם. 

אנשים רבים סבורים כי די בהגשת בקשה על מנת לקבל פיצויים או על מנת לקצוב אחוזי נכות, ואינם מודעים לכך שמדובר במסע ארוך ולפעמים גם מתיש נפשית וגופנית, במיוחד לאחר שנפצעתם ואתם מתמודדים עם השלכות הפגיעה. באמצעות איש מקצוע מיומן ומנוסה כעורך דין לתאונות דרכים, אתם אף פעם לא לבד. עורך הדין יילחם עבור הזכויות שלכם ועבור השגת התוצאות הטובות ביותר עבורכם בזמן שאתם תקדישו את כל מאמציכם להחלים ולהבריא מן הפציעה. 

זה לא נדיר לשמוע שחברת ביטוח דוחה תביעה של מבוטח, גם כאשר נגרמו לו נזקים נרחבים. תמיד יש לחברת הביטוח תירוץ למה לא לשלם. באמצעות פנייה לעורך דין המומחה לתחום תאונות הדרכים תוכלו לממש את הזכויות שלכם גם לאחר שחברת הביטוח דחתה את התביעה שלכם, לבנות תיק רפואי מוצק, מקיף וממצה, ולייצג אתכם בועדות הרפואיות השונות עד להשגת פיצוי הולם עבורכם. 

 

 

Picture of עורך דין אייל פייפר
עורך דין אייל פייפר

בעל תואר ראשון במשפטים (LLB) משנת 2005, עורך דין מוסמך משנת 2007 וחבר בלשכת עורכי הדין. החל משנת 2000 עסק בענייני ביטוח שונים כגון: חבויות, פנסיה, חיים ורכוש, סוכן ביטוח מורשה משנת 2003. לאורך השנים צבר עו”ד פייפר בקיאות רבה ומומחיות עמוקה בהיבטים החוקיים והמשפטיים של סוגיות רפואיות. הודות לידע זה ולחשיבה יצירתית ופורצת דרך בפרשנות לחוק, מצליח עו”ד פייפר פעם אחר פעם לשכנע את בתי המשפט בצדקותו, וליצור תקדימים משפטיים שמשנים בקביעות את פני עולם הביטוח.

עו"ד פייפר כהן בפייסבוק | עו"ד פייפר כהן ביוטיוב | מייל אישי: [email protected]

הצלחות המשרד

אישור זכאות קצבת נכות והכרה של 63%, ו-65% אי כושר
אישור זכאות של 70% נכות זמנית לעובד שהחליק בעבודתו
אישור זכאות לקצבת נכות שנתית של 75,000 ש"ח
אישור זכאות 97% נכות עבור תובע החולה באמנזיה
אישור זכאות ל74% נכות, 100% אי כושר וקצבה קבוע
אישור זכאות עבור קצבת נכות עקב תאונה בדרך לעבודה
צרו איתנו קשר בדרך שהכי נוחה לכם

051-519-3904

הסדנה 6, כפר סבא

השאירו לנו הודעה

מן העיתונות

תביעה חריגה ביחידת העילית בצה"ל: "מפקדת ב־8200 התעללה וגרמה לי לנכות נפשית"

כלכליסט | 22/10/17

התלוננו על הטרדה מינית והורחקו | המהדורה המרכזית בחדשות 12

N12 | 14/12/17

עורך דין לתביעות סיעוד - המדריך לכל מה שצריך לדעת בנושא

גלובס | 31/05/2020
לוגו 13 רשת

פרקליטים עד הבית: עונה 2 פרק 34
| חדשות 13 רשת

חדשות 13 | 31/1/2018

זקוקים לייעוץ? זמינים עבורכם גם בוואטסאפ!