לוגו משרד עו"ד פייפר כהן
לייעוץ עם עו"ד:

נפילה / תאונת דרכים בדרך לעבודה

האם נפילה או תאונת דרכים בדרך לעבודה/ בחזרה מהעבודה, תוכר לפי חוק כתאונת עבודה? ובכן, כל עוד לא התרחשה סטייה מהמסלול השגרתי והקבוע מביתכם למקום עבודתכם או ממנו הביתה – התאונה אכן תוכר כתאונת עבודה המזכה בתגמולי הביטוח הלאומי וייתכן שגם בפיצויים מאת האשם בתאונה.

 

נפילה / תאונת דרכים בדרך לעבודה – מה חשוב לדעת?

אם אנו מדברים על תאונת דרכים בדרך לעבודה, או תאונת דרכים בחזרה מהעבודה, לעניין ההכרה בתאונת דרכים כתאונת עבודה, ישנה משמעות. המשמעות היא שאחוזי הנכות שנקבעו על ידי ביטוח לאומי ישמשו את הנפגע בתביעה שלו בתאונת הדרכים. לא אחת לניהול הליכים במוסד לביטוח לאומי לעומת הליכים רגילים בתביעת תאונת דרכים ללא מעורבות של הביטוח לאומי, יש יתרון גדול.

היתרון הוא בזמן המהיר של ניהול ההליכים בביטוח לאומי. ביטוח לאומי פועל במהירות רבה מאוד, לעומת ניהול הליכים בבית המשפט, מה שמאפשר לתובעים לקבל כסף בצורה מהירה, אם הכל נעשה בתכנון מוקדם.

לעומת זאת ניהול הליכים בבית המשפט עשוי להמשך מספר שנים ללא אפשרות לקבל כסף ונכויות זמנית, אלא אם כן הנזק הוא קשה ביותר ואז אפשר לפנות בבקשה לקבל פיצוי מיידי, מה שנקרא תשלום תכוף. אולם לעניין השאלה אם לנהל את התביעה כתביעת תאונת דרכים רגילה, או כתביעה של תאונת דרכים בדרך לעבודה היא עניין משפטי בעל משמעות שיש להיוועץ עליו עם עורך דין אשר בקיא בתחום.

לכל החלטה כזאת של ניהול הליכים או בבית המשפט או בפני המוסד לביטוח לאומי שעשה מדובר בתאונת דרכים בדרך לעבודה, או בחזרה לעבודה, ישנה משמעות גדולה, וכאמור מומלץ להוועץ עם בעל מקצוע הבקיא בתחום.

זכור לי תיק שהגיע למשרד מבחירה שגויה של עורך דין. אותו עורך דין בחר לנהל הליכים בפני המוסד לביטוח לאומי, מה שהתברר כטעות קשה מאוד. הספור היה שביטוח לאומי קבע 0% על רקע פגיעת ראש, ורק לאחר מאבק של 5 שנים, 25 וועדות רפואיות , ביטוח לאומי הכיר כי יש לשלם לתובע שעבר תאונת דרכים בדרך לעבודה, קצבת נכות לכל ימי חייו.

אולם קצבת הנכות ששולמה לתובע הייתה נמוכה מאוד בהשוואה לאחוזי הנכות אותם יכול היה התובע לקבת תביעה רגילה של תאונת דרכים עם מינוי מומחים של בית המשפט. לכן מומלץ להיוועץ עם עורך דין תאונות דרכים – עבודה הבקיא בתחום ולהחליט ביחד איתו באיזה דרך פועלים.

 

מה היקף התגמולים במקרה של נפילה/ תאונת דרכים בדרך לעבודה?

ככל שאכן התאונה התרחשה במסלול המרכזי שהנפגע משתמש בו כדי להגיע מביתו למקום עבודתו, באפשרותו לתבוע את המוסד לביטוח הלאומי ולקבל דמי פגיעה. תשלום זה מיועד לנפגעי עבודה באשר הם ועומד על 75% מגובה השכר הממוצע משלושת חודשי העבודה האחרונים.

התשלום ניתן במשך 91 ימים לכיסוי התקופה הראשונית מאז התאונה, כשלאחריו ניתן להמשיך הלאה ולתבוע נכות מעבודה, ככל שהפגיעה עדיין מונעת את היכולת לעבוד. בתביעות הנכות מחולקים התגמולים בהתאם לפגיעה ולחומרתה, לרבות השאלה האם מדובר בנזק צמית או זמני. בקבלת נכות בשיעור 9%-19% יחול פיצוי כספי חד פעמי בגובה 75% מהשכר הממוצע מ-12 חודשי העבודה האחרונים.

בקבלת נכות בשיעור 20% ומעלה תתקבל קצבת נכות בהתאם לפרק הזמן שקבעה וועדת הביטוח הלאומי ועל סמך שיעור הנכות המדויק. חשוב לדעת כי בקבלת 8% ומטה לא יחול פיצוי כלל.

 

כיצד לפעול במקרה של נפילה או תאונת דרכים בדרך לעבודה?

  1. תיעוד המקרה – מומלץ לצלם את המפגע שגרם לנפילה, את הסביבה, נתיבי ההליכה או הנסיעה, לקחת פרטי עדים (בשמם המלא, כתובתם ומספר הטלפון) ולתעד גם את הפגיעות הפיזיות שנגרמו לכם, אם קיימות פציעות מובחנות.
  2. קבלת טיפול רפואי – מומלץ שלא להמתין אף לא דקה בקבלת הטיפול הרפואי, הן לצורך שלומכם ובריאותכם והן על מנת להראות את הקשר המובהק בין התאונה לבין הנזקים שנגרמו ממנה. גם אם נדמה לכם שיצאתם מהתאונה ללא שריטה, חשוב להיבדק על מנת שלא לסבול מפציעות בדיעבד, שאותן כבר לא ניתן יהיה להוכיח בקשר סיבתי מדויק והתביעה עלולה להידחות.
  3. דיווח מיידי למקום העבודה – יש ליצור קשר עם המעסיק ולהבהיר כי הייתם מעורבים/ נפגעתם בתאונה עקב נפילה או תאונת דרכים. המעסיק מחויב למלא טופס דיווח לביטוח הלאומי, כאשר לאחר מכן תתבקשו למלא את טופס הדיווח והתביעה לדמי פגיעה מצידכם.
  4. ייעוץ משפטי – בשל העובדה שייתכנו גורמים מפצים נוספים לרבות הפעלת ביטוח החובה של הרכב, תביעת גורם רשלני שגרם לתאונה (למשל העירייה, בית עסק וכו'), ביטוח פרטי שיש לכם (אובדן כושר עבודה, נכות מעבודה, תאונות אישיות וכיוצ"ב) וכן עקב הסיכון מפני תגמולים נמוכים במקרה של נימוקים נגדיים לדחיית התביעה, חשוב לקבל ייעוץ מאת עורך דין תאונות מיומן שיפעל בעבורכם למיצוי כל הזכויות וקבלת הכספים במלואם.

עו"ד אייל פייפר מסביר על החשיבות של הכנה לבדיקת מומחה לאחר תאונת דרכים:

משרד עוה"ד פייפר כהן המתמחה בייצוג, ליווי ומתן ייעוץ משפטי מוביל לנפגעי עבודה גם במקרה של תאונה שנגרמה בדרך לעבודה, ישמח להעניק לכם ליווי צמוד והדרכה משלב הפגיעה ועד לסיום ניהול התביעה על הצד הטוב ביותר. לתיאום פגישת ייעוץ בלתי מחייבת צרו עמנו קשר בהקדם.

נפילה תאונת דרכים בדרך לעבודה
נפילה תאונת דרכים בדרך לעבודה
עורך דין אייל פייפר
עורך דין אייל פייפר

בעל תואר ראשון במשפטים (LLB) משנת 2005, עורך דין מוסמך משנת 2007 וחבר בלשכת עורכי הדין. החל משנת 2000 עסק בענייני ביטוח שונים כגון: חבויות, פנסיה, חיים ורכוש, סוכן ביטוח מורשה משנת 2003. לאורך השנים צבר עו”ד פייפר בקיאות רבה ומומחיות עמוקה בהיבטים החוקיים והמשפטיים של סוגיות רפואיות. הודות לידע זה ולחשיבה יצירתית ופורצת דרך בפרשנות לחוק, מצליח עו”ד פייפר פעם אחר פעם לשכנע את בתי המשפט בצדקותו, וליצור תקדימים משפטיים שמשנים בקביעות את פני עולם הביטוח.

עו"ד פייפר כהן בפייסבוק | עו"ד פייפר כהן ביוטיוב | מייל אישי: [email protected]

הצלחות המשרד

אישור זכאות ל74% נכות, 100% אי כושר וקצבה קבוע
ערר עבור תובעת לקבלת קצבת נכות הסובלת מפיברומיאלגיה
אישור זכאות עבור קצבת נכות עקב תאונה בדרך לעבודה
ערר עבור תובע לקבלת קצבת נכות עקב מצב בריאותי
ערר לביטוח לאומי עבור קצבת נכות עקב תאונה בדרך לעבודה
אישור זכאות לקצבת נכות עקב לופוס מול ביטוח לאומי
צרו איתנו קשר בדרך שהכי נוחה לכם

051-519-3904

הסדנה 6, כפר סבא

השאירו לנו הודעה

מן העיתונות

תביעה חריגה ביחידת העילית בצה"ל: "מפקדת ב־8200 התעללה וגרמה לי לנכות נפשית"

כלכליסט | 22/10/17

התלוננו על הטרדה מינית והורחקו | המהדורה המרכזית בחדשות 12

N12 | 14/12/17

עורך דין לתביעות סיעוד - המדריך לכל מה שצריך לדעת בנושא

גלובס | 31/05/2020
לוגו 13 רשת

פרקליטים עד הבית: עונה 2 פרק 34
| חדשות 13 רשת

חדשות 13 | 31/1/2018

זקוקים לייעוץ? זמינים עבורכם גם בוואטסאפ!